PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207-καπνος απο λαδια (απο την εξατμιση)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Δεκ 2011, 20:53:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
nOkpos έγραψε:
απο οσο μου ειπε ο μηχανικος η γαλλια βλεπει και το ιστορικο του αυτοκινητου το δικου εχει πολυ μεγαλο. αλλα και απο οσο διαβασα σε αλλο τοπικ καποια μοτερ ακομα και εκτος εγγυησης αν βγαλουν προβλημα το αλλαζουν ..

ωραιος
τουλαχιστον σου "ζητησε ενα συγνωμη" η πεζω για την ταλαιπωρια που σου προσφερε
αρα θα εχεις το μισο αυτοκινητο καινουριο παλι
αντε με γεια Wink Wink Thumb Left


τι συγνωμη και ποιος θα την ζητησει ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Δεκ 2011, 21:11:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

nOkpos έγραψε:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
nOkpos έγραψε:
απο οσο μου ειπε ο μηχανικος η γαλλια βλεπει και το ιστορικο του αυτοκινητου το δικου εχει πολυ μεγαλο. αλλα και απο οσο διαβασα σε αλλο τοπικ καποια μοτερ ακομα και εκτος εγγυησης αν βγαλουν προβλημα το αλλαζουν ..

ωραιος
τουλαχιστον σου "ζητησε ενα συγνωμη" η πεζω για την ταλαιπωρια που σου προσφερε
αρα θα εχεις το μισο αυτοκινητο καινουριο παλι
αντε με γεια Wink Wink Thumb Left


τι συγνωμη και ποιος θα την ζητησει ?


Very happy
μεταφορικα το ειπα
εννοω οτι στα ζάλισε με τα προβληματα αλλα στο τελος θα σου βαλουνε καινουριο μοτερ



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 11:58:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

@ nOkpos

Φίλτατε, το ότι το αυτοκίνητό σου είναι κατασκευασμένο το '07 νομίζω πως είναι η απάντηση στα τόσα σου ερωτήματα.

Αν ανατρέξεις στις διάφορες θεματικές ενότητες με τα προβλήματα που εμφανίζουν τα 207, θα δεις ότι τα περισσότερα τα εμφάνισαν/εμφανίζουν τα πρώτα μοντέλα.

Όταν το πρώτο μου μοτέρ, στα 73.000km και 25 μήνες κυκλοφορίας του έκαιγε 1 λίτρο λάδι κάθε 1.500km, η απάντηση της Lion ήταν ότι δε με καλύπτουν γιατί είμαι εκτός εγγύησης (για 1 μήνα). Όταν γκρίνιαξα, μου είπαν ότι έχω πολλά χιλιόμετρα. Και όταν φώναξα, μου πρότειναν αντικατάσταση κορμού-κεφαλής με κάλυψη 60% δικά μου και 40% δικά τους (κάτι που τελικά δεν έκανα).

Και καλά τα μηχανικά. Ίσως και να έχει δίκιο ο Θανάσης για τα πιεσμένα μοτέρ, που θέλουμε και απόδοση 3-λιτρου και κατανάλωση Smart diesel. Αν και κάποια πράγματα θεωρώ πως είναι λάθος κατασκευή. Εκείνα τα γ@μημένα τα ηλεκτρονικά τους, γιατί χαλάνε; Τί λόγος υπάρχει να καεί η μονάδα ESP και πώς εξηγείται να καίγονται σχεδόν στο σύνολο οι πρώτες μονάδες, λόγου χάριν.

Για την ιστορία, το καλοκαίρι συζητούσα με ένα παιδί, φίλος φίλης μου, ο οποίος, ώ του θαύματος, είχε τα ίδια ακριβώς προβλήματα στο αυτοκίνητό του (ναι, 207 του '07) με αυτά που είχα εγώ. Η μόνη μας διαφορά ότι αυτός είχε 70.000km, εγώ 145.000km. Αυτός λίγο πριν είχε αλλάξει κεφαλή εκτός εγγύησης, ενώ εγώ στα 141.000km -απελπίστηκα και- άλλαξα μοτέρ.


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 13 Δεκ 2011, 12:56:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimkeras έγραψε:
Όταν το πρώτο μου μοτέρ, στα 73.000km και 25 μήνες κυκλοφορίας του έκαιγε 1 λίτρο λάδι κάθε 1.500km, η απάντηση της Lion ήταν ότι δε με καλύπτουν γιατί είμαι εκτός εγγύησης (για 1 μήνα). Όταν γκρίνιαξα, μου είπαν ότι έχω πολλά χιλιόμετρα. Και όταν φώναξα, μου πρότειναν αντικατάσταση κορμού-κεφαλής με κάλυψη 60% δικά μου και 40% δικά τους (κάτι που τελικά δεν έκανα).


καλα κι εσυ περιεμενες να λυξει η εγγυηση για να ασχοληθεις?
δεν στη λεω,απλα το οτι εκαιγε λαδι λογικα θα το ειχες δει και πιο πριν
οπως και να εχει για ενα μηνα επρεπε να σε καλυψουν
αλλά αυτη ειναι η Λαιον Evil

τελικα εβαλες μοτερ του κουτιου?
ποσο στοιχισε?



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Δεκ 2011, 12:29:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
dimkeras έγραψε:
Όταν το πρώτο μου μοτέρ, στα 73.000km και 25 μήνες κυκλοφορίας του έκαιγε 1 λίτρο λάδι κάθε 1.500km, η απάντηση της Lion ήταν ότι δε με καλύπτουν γιατί είμαι εκτός εγγύησης (για 1 μήνα). Όταν γκρίνιαξα, μου είπαν ότι έχω πολλά χιλιόμετρα. Και όταν φώναξα, μου πρότειναν αντικατάσταση κορμού-κεφαλής με κάλυψη 60% δικά μου και 40% δικά τους (κάτι που τελικά δεν έκανα).


καλα κι εσυ περιεμενες να λυξει η εγγυηση για να ασχοληθεις?
δεν στη λεω,απλα το οτι εκαιγε λαδι λογικα θα το ειχες δει και πιο πριν
οπως και να εχει για ενα μηνα επρεπε να σε καλυψουν
αλλά αυτη ειναι η Λαιον Evil

τελικα εβαλες μοτερ του κουτιου?
ποσο στοιχισε?



Φίλε μου καλέ, την ελληνική πραγματικότητα την ξέρεις.

Από πριν τη λήξη της εγγύησης μου ξεκίνησε να καίει, στα 66.000 (στα 60 είχε γίνει αλλαγή).

Πάω αντιπροσωπία, μου λένε μην ανησυχείς και θα το ξαναδούμε κλπ.

Αλλαγή στα 70.000, στα 73.000 ανάβει λαμπάκι. Ξαναπάω αντιπροσωπία, μου λένε μέχρι 1 λίτρο στα 1.000km το δικαιολογεί ο κατασκευαστής. Γινόμαστε μπίλιες γιατί λέω για κάθε 10.000 αλλαγή θα θέλω 15 λίτρα λάδι, μπλέκουμε στις γνωστές ατέρμονες συζητήσεις, παίρνουμε Lion, στέλνουν μια φόρμα να συμπληρώσουμε χιλιόμετρα διανυθέντα και κατανάλωση λαδιού, συμπληρώνω λάδι και φεύγω. Στα 75, λαμπάκι, συμπληρώνω. Στα 77, λαμπάκι, συμπληρώνω. Στα 78, λαμπάκι, λέω δε γ@μιέται, κάνω αλλαγή. Στα 82, λαμπάκι, στα 85, λαμπάκι, κλπ, κλπ. Κάθε δεύτερη εβδομάδα πήγαινα αντιπροσωπία.

Τελικά αλλάξαμε λάδι και από TOTAL MC3 5-30 βάλαμε Castrol EDGE 5-30. Και έκαιγε πλέον 1 λίτρο κάθε 6-7.000km.

Μοτέρ έβαλα του κουτιού. Το πόσο κόστισε, άσ'το καλύτερα Wink

Πάντως, για όποιον ενδιαφέρεται, μέσω αντιπροσωπίας το 150-άρι κοστίζει περίπου 6.600¤ και το 175-άρι περίπου 6.900¤, χωρίς περιφερειακά.


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 14 Δεκ 2011, 18:04:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημοσθενη δεν θελω να σου υποδειξω τι επρεπε να κανεις
αλλα νομιζω οτι επρεπε να το κυνηγησεις και αλλο
απο την αλλη ξερω τι μακακες ειναι στην Λαιον και στην Πεζω και πανω κατω καταλαβαινω τι εγινε

απο την αλλη χαρα στο κουραγιο σου που εκατσες και αλλαξες μοτερ και δεν το πεταξες στον ¶η Γιάννη Very happy



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Δεκ 2011, 11:47:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alexandros 207 Rallye έγραψε:
απο την αλλη χαρα στο κουραγιο σου που εκατσες και αλλαξες μοτερ και δεν το πεταξες στον ¶η Γιάννη Very happy



Είναι ασημί και θα ενοχλούσε τα ψάρια! Laughing

Αναλόγως των επιλογών που είχα τότε, η πιο συμφέρουσα λύση ήταν αυτή. Αν και, για άλλο πηγαίναμε και άλλο μας προέκυψε! Το "τακτοποιούμε" όμως σιγά-σιγά! Very happy


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Δεκ 2011, 20:37:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ηρθε το μοτερ μας Smile

απο τριτη παω για την αλλαγη ..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Δεκ 2011, 20:39:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimkeras έγραψε:
@ nOkpos

Φίλτατε, το ότι το αυτοκίνητό σου είναι κατασκευασμένο το '07 νομίζω πως είναι η απάντηση στα τόσα σου ερωτήματα.

Αν ανατρέξεις στις διάφορες θεματικές ενότητες με τα προβλήματα που εμφανίζουν τα 207, θα δεις ότι τα περισσότερα τα εμφάνισαν/εμφανίζουν τα πρώτα μοντέλα.

Όταν το πρώτο μου μοτέρ, στα 73.000km και 25 μήνες κυκλοφορίας του έκαιγε 1 λίτρο λάδι κάθε 1.500km, η απάντηση της Lion ήταν ότι δε με καλύπτουν γιατί είμαι εκτός εγγύησης (για 1 μήνα). Όταν γκρίνιαξα, μου είπαν ότι έχω πολλά χιλιόμετρα. Και όταν φώναξα, μου πρότειναν αντικατάσταση κορμού-κεφαλής με κάλυψη 60% δικά μου και 40% δικά τους (κάτι που τελικά δεν έκανα).

Και καλά τα μηχανικά. Ίσως και να έχει δίκιο ο Θανάσης για τα πιεσμένα μοτέρ, που θέλουμε και απόδοση 3-λιτρου και κατανάλωση Smart diesel. Αν και κάποια πράγματα θεωρώ πως είναι λάθος κατασκευή. Εκείνα τα γ@μημένα τα ηλεκτρονικά τους, γιατί χαλάνε; Τί λόγος υπάρχει να καεί η μονάδα ESP και πώς εξηγείται να καίγονται σχεδόν στο σύνολο οι πρώτες μονάδες, λόγου χάριν.

Για την ιστορία, το καλοκαίρι συζητούσα με ένα παιδί, φίλος φίλης μου, ο οποίος, ώ του θαύματος, είχε τα ίδια ακριβώς προβλήματα στο αυτοκίνητό του (ναι, 207 του '07) με αυτά που είχα εγώ. Η μόνη μας διαφορά ότι αυτός είχε 70.000km, εγώ 145.000km. Αυτός λίγο πριν είχε αλλάξει κεφαλή εκτός εγγύησης, ενώ εγώ στα 141.000km -απελπίστηκα και- άλλαξα μοτέρ.


να πω οτι και εγω ειμαι εκτος για 6 σχεδον 7 μηνες αλλα το προβλημα ο μηχανικος το ξερει απο πριν βγει και ελεγε οτι δεν ειναι τπτ !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2012, 21:14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι σημερα πηρα το αυτοκινητο με νεο μοτερ Very happy

να οι φωτο απο το παλιο μοτερ μου.



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
giannis27 (Σερραίος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 rc !!

Ένταξη: 18 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 1033
Τόπος: serres

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2012, 22:18:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλό στρώσιμο κ απροβλημάτιστα χλμ από εδώ κ πέρα! Thumb Left


those who can Do
those who can't teach or that they think..............
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2012, 22:20:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis27 έγραψε:
καλό στρώσιμο κ απροβλημάτιστα χλμ από εδώ κ πέρα! Thumb Left


να εισαι καλα φιλε μου Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
¶ντε γεια !!!
¶ντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 07:46:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με γειά το αμάξι Laughing Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 10:07:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλορηζικος φιλε μου Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 10:38:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με γειες , με γειες! Βγαλε και καμια φωτο απο τις βαλβιδες να δουμε τι μουργα εχει πιασει, μιας και το εχεις το μοτορι και καθεται
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 10:50:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Με γειες , με γειες! Βγαλε και καμια φωτο απο τις βαλβιδες να δουμε τι μουργα εχει πιασει, μιας και το εχεις το μοτορι και καθεται


δεν το εχω ακομα στην Peugeot ειναι. ο μηχανικος ειπε σε 6 μηνες αν θελω μπορω να παω να το παρω .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
dimkeras (Δημοσθένης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

e-tuned

Ένταξη: 18 Ιούλ 2007
Δημοσιεύσεις: 1515
Τόπος: Λευκάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 11:28:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
Με γειες , με γειες! Βγαλε και καμια φωτο απο τις βαλβιδες να δουμε τι μουργα εχει πιασει, μιας και το εχεις το μοτορι και καθεται



Με τόσα χιλιόμετρα που έχει μάλλον καθαρό θα είναι.


Με γειές και καλό στρώσιμο!

Τί έτος κατασκευής είναι το νέο;


Vroum-vroum!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2012, 11:46:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimkeras έγραψε:
Gotcha έγραψε:
Με γειες , με γειες! Βγαλε και καμια φωτο απο τις βαλβιδες να δουμε τι μουργα εχει πιασει, μιας και το εχεις το μοτορι και καθεται



Με τόσα χιλιόμετρα που έχει μάλλον καθαρό θα είναι.


Με γειές και καλό στρώσιμο!

Τί έτος κατασκευής είναι το νέο;



σε ευχαριστω. δεν ξερω . θα παω να σηκώσω το αυτοκινητο σε εναν φιλο μηχανικο να το δουμε λογικα σημερα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
marios_207_GT (Μάριος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT STOCK

Ένταξη: 03 Ιούλ 2011
Δημοσιεύσεις: 788
Τόπος: Περιστέρι, Αττική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Απρ 2012, 22:35:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Διαβάζοντας διάφορα να πω κι εγώ την ιστορία του δικού μου μεταχειρισμένου 207 γιατί βλπεω να υπάρχει ψωμί απο δω και πέρα. Μιλάμε για αμάξι Μαρτίου του 2007 με 45 χιλιάδες χιλιόμετρα. Μόλις το πήρα καλού-κακού έκανα γενικο σερβις στην πεζο. Κάνω 5000 χιλιόμετρα σε ταξίδια κυρίως και συμπληρώνω 1 λίτρο λάδι μετά απο 3000 χιλιόμετρα (συνολικά 8000 από το σερβις) κάνω αλλαγή λαδιών στην πεζό χωρίς αλλαγή φίλτρου. Από εκεί και πέρα καίει ένα λίτρο σε 2000 χιλιόμετρα και το κουφό, το κοίταξε κατα τύχη ο μάστορας που μου έφτιαξε το δυναμό και βλεπουμε οτι σε 500 χιλίομετρα είχε κάψει μισό λίτρο, κοιτάζει τα λάδια και μου λεεί το θέμα δεν είναι η κατανάλωση μόνο αλλα και το οτι μυρίζουν υπερβολικά και για χρώμα δεν συζητάω, για λάδια δηλαδή που είναι μεσα 2500 χιλιόμετρα είναι απαράδεκτο. Μου είπε τα εξής
1) Παίζει ρόλο το οτι δεν αλλάχτηκε το φίλτρο λαδιού
2)Μου είπε να βγάλω το total ineo ecs 5-30 και να βάλω castrol
3)Οτι βλέπει λάδι στα κολάρα του i/c

Eπειδή μυρίζομαι πρόβλημα χοντρό και βλέπω το έχετε περάσει και άλλοι, τι λέτε να κάνω??? Να πάω Lion ή να δοκιμάσω το castrol για 1000 km και αν δεν αλλάξει κάτι να πάω μετά


Μάριος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Απρ 2012, 01:27:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν κακώς που δεν αλλαχτηκε το φίλτρο λαδιού, μη λυπαστε τα 10¤ παιδιά, θα τα πληρώσετε πολλαπλάσια.
Επισης δεν νομιζω οτι αλλάζοντας πλεον λαδια θα διορθώσεις την κατασταση, ισως καπως την μετριάσεις, αλλα το προβλημα θα παραμενει.
Το οτι καις λαδια μπορει να οφείλεται σε πολλους λόγους.
Στην χειρότερη περιπτωση μπορει να εχεις θέμα με καναν κύλινδρο, αλλα αυτο θα δημιουργούσε κ αλλα πιο εμφανή προβλήματα, παρόλαυτα καλο θα ηταν να μετρηθει συμπίεση για να αποκλειστει.
Διαφορετικα πολυ πιθανη αιτία να παιρναν τα λάδια απο τους οδηγούς των βαλβίδων σου, οπου εκει ή πας για κεφαλή, ή τουλάχιστον αλλάζεις τσιμουχάκια.
Και τελευταία κ επίσης πολυ πιθανη περιπτωση, να ξερναει λαδια η τουρμπίνα σου στην εισαγωγη. (αυτο εχω παθει εγω!) Το προβλημα σε αυτην την περιπτωση ειναι οτι δεν μπορεις να διαπιστωσεις αν όντως τα λαδια που βλέπεις στα κολάρα σου είναι της τουρμπίνας, γιατι εκει πεφτουν κ τα λαδια των αναθυμιασεων. Μοναδικος τρόπος να διαπιστωθει, είναι ειτε να τοποθετησεις δοχειο αναθυμιάσεων, το οποιο θα συγκρατει τα λάδια των αναθυμιάσεων, είτε να αφήσεις τις αναθυμιάσεις ελευθερες να φευγουν στο περιβάλλον. Σε καθε περιπτωση καθαρίζεις τα κολάρα σου και παρακολουθεις.Αν ξαναβρες λαδια, τοτε η τουρμπίνα σου εχει θέμα, οποτε εκει πας ή σε επισκευη, ή σε αντικατασταση...
Οποτε για μενα καλυτερα στη Lion, αλλα με προσοχη, σιγουρεψου οτι θα ερευνησουν ολες αυτες τις περιπτωσεις, κ θα καταλήξουν σε ασφαλές συμπέρασμα.



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενη
Σελίδα 6 από 8

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1678s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on