PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

φιλτρο vs φιλτροχοανη peugeot 207 rallye!
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
belalis (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rallye (2007)

Ένταξη: 10 Απρ 2010
Δημοσιεύσεις: 20
Τόπος: Πέλλα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2011, 18:38:42    Θέμα δημοσίευσης: φιλτρο vs φιλτροχοανη peugeot 207 rallye! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα! εχει λιγο καιρο που εβαλα μια φιλτροχοανη στο αμαξι η οποια ναι μεν μου ανοιξε τον θορυβο turbo και σκαστρας αλλα και ισως ενα πιο καλο ανοιγμα..αλλα εχω την εξης απορια..τι ειναι καλυτερο ? και τι προσφερει το καθενα ? γιατι αρχιζω να γερνω προς το φιλτρο αλλα απο την αλλη δεν θελω να χασω το τσαφ τσουφ κτλ Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2011, 19:55:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φιλε μ το φιλτρο ειναι καλυτερο ενα φιλτρο ελευθερας μαλον.... αλλα δεν θα εχεις ηχο...τωρα η φιλτροχωανη σε θεμα αναπνοης του αυτοκινητου ειναι παλι μια χαρα απλα το προβλημα ειναι οτι ρουφαει κ ζεστο αερα απο την μηχανη οποτε χανεις σε αποδοση εκτος κ αν βαλεις καποιο προστατευτικο να την ξεχωριζει απο τη μηχανη κ καμια χωληνα να τις ριχνεις κρυο αερα ...


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Lefter1s RC 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC κάποτε

Ένταξη: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 659
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2011, 20:30:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δυναμομετρο παντως αν θυμαμαι καλα εχει δειξει αισθητη αυξηση στη ροπη με χοανη. Επισης πολυ καλα αποτελεσματα σε ηχο και αποκριση γκαζιου.
Εγω λεω οτι η
χοανη 'παιζει χωρις αντιπαλο' με μονο μειονεκτημα τη σκονιτσα που θα ρουφαει το μοτερακι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 15 Σεπ 2011, 23:25:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα πιο ελεύθερο φίλτρο, η καλύτερη λύση. Smile


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Σεπ 2011, 13:24:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καθένας λέει ότι του καπνίσει!

Εγώ ψηφίζω ξερή τουρμπίνα, σκέτη με σήτα! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Σεπ 2011, 13:50:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Ο καθένας λέει ότι του καπνίσει!

Εγώ ψηφίζω ξερή τουρμπίνα, σκέτη με σήτα! Laughing

+1
Και καπό σκασμένο λίγο με μοντίφα ώστε να κάνει ramair απο μόνο του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Σεπ 2011, 14:01:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει ποτέ κανείς δοκιμάσει,

1. εργοστασιακό φίλτρο
2. εργοστασιακό φίλτρο, με ροϊκά βελτιωμένη εισαγωγή
3. aftermarket panel
4. aftermarket panel, με ροϊκά βελτιωμένη εισαγωγή
5. χοάνη, σωστή-σωστά τοποθετημένη με θερμοασπίδες
6. βαρελάκι στη θέση του "παπά"

για να μας πεί με εγκυρότητα πως δουλεύει το καθένα;

Εάν όχι, ας μην μιλάμε με θεωρίες και μόνον. Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
GGiannis (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 110

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Σεπ 2011, 14:10:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παρεπιπτοντως την θερμοασπιδα που μπορει να την βρει κανεις?Και ειναι ουσιαστικη η τοποθετηση της?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 16 Σεπ 2011, 14:56:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
Έχει ποτέ κανείς δοκιμάσει,

1. εργοστασιακό φίλτρο
2. εργοστασιακό φίλτρο, με ροϊκά βελτιωμένη εισαγωγή
3. aftermarket panel
4. aftermarket panel, με ροϊκά βελτιωμένη εισαγωγή
5. χοάνη, σωστή-σωστά τοποθετημένη με θερμοασπίδες
6. βαρελάκι στη θέση του "παπά"

για να μας πεί με εγκυρότητα πως δουλεύει το καθένα;

Εάν όχι, ας μην μιλάμε με θεωρίες και μόνον

οκ αλλα ποιος εχει μετρησει και θερμοκρασιες εισαγωγης...γιατι δε νομιζω να εχουν μεγαλες διαφορες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Μαριάνα (Mariana)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 GT ('08)

Ένταξη: 22 Αύγ 2010
Δημοσιεύσεις: 248

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Σεπ 2011, 16:38:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και δεν τα πάω καλά με ''ειρωνικά/εριστικά posts'' (παρ' όλα αυτά, αν το εξέλαβα λάθος, ζητώ συγγνώμη) και συνήθως τα αγνοώ,
να απαντήσω...

Για 20000 είχα το εργοστασιακό φίλτρο αέρος.
Μετά έβαλα ένα πιο ελεύθερο φίλτρο της K&N μέσα στο εργοστασιακό φιλτροκούτι.
Διαφορά αισθητή είδα στην ''αναπνοή'' του αυτοκινήτου (όχι, δεν είναι ψυχολογική) και ειδικά κατά τους καλοκαιρινούς μήνες που τα αυτοκίνητά μας ζορίζονται κάπως παραπάνω. Επίσης η σκάστρα ακούγεται πιο πολύ από τότε που τοποθετήθηκε το φίλτρο.
Πέραν τούτων ουδέν! Και ούτε βέβαια περίμενα κάτι παραπάνω μόνο από ένα πιο ελεύθερο φίλτρο...

Φιλτροχοάνες, βαρελάκια, σκούπες και άλλα τέτοια τα έχω προ πολλού απορρίψει (τα είχα δοκιμάσει όλα παλαιότερα σε άλλα αυτοκίνητά μου), συνήθως δεν τοποθετούνται σωστά από την πλειονότητα αυτών που τα τοποθετούν και συνεπώς λόγω του θερμού αέρα που ρουφάνε, κάνουν το αυτοκίνητο να ''ψοφάει'' (και ειδικά στις χαμηλομεσαίες)...
Τέλος, το κόστος απόκτησής τους είναι ακριβό.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, αν πρόκειται να επιλέξουμε μεταξύ όλων αυτών, η πιο ''value for money'' λύση είναι απλώς ένα πιο ελεύθερο φίλτρο K&N, Green, JR ...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
GGiannis (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 110

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Σεπ 2011, 18:36:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παντως με την χοανη pipercross ειδα διαφορα που με αφησε ικανοποιημενο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Σεπ 2011, 19:03:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και εγω χοανη με τα 1000 αλλα να εχει καλο αερισμο κ μην τραβαει ζεστο αερα.... τΑ φιλτρα δεν τα πολυσυμπαθω....


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Σεπ 2011, 20:51:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gourtz έγραψε:
και εγω χοανη με τα 1000 αλλα να εχει καλο αερισμο κ μην τραβαει ζεστο αερα.... τΑ φιλτρα δεν τα πολυσυμπαθω....


φιλε μου στο 207 δεν εχει και πολυ χώρο για να παρει κρυο αερα.. ολοι που εχουν ασχοληθη με το θεμα για τα 207 λενε στο μαμα φιλτροκουτι ενα ελεύθερο φιλτρο τύπου κ & n και αν το δειτε και σε μετρησεις σε δυναμομετρα απο ατομα που εκαναν μπροστα μου δυναμομετρηση σε 207 gt με χοανη ειχε χασει 5-7 αλογα το αυτοκινητο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
gourtz (Gourtz Sound)
Μέλος
Μέλος


peugeot 206 1.6 (8v) turbo

Ένταξη: 15 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 154
Τόπος: ATHENS & PIRAEUS

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 17 Σεπ 2011, 20:53:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν λεω συγκεκριμενα σε 207 γενικα ... απλα οτι με φιλτροχωανη ειναι καλυτερα αν ομως δεν παιρνει ζεστο αερα αν παιρνει ζεστο ειναι χειροτερα


206 και το intercooler na koitaei apilitika to thyma toy......
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 18 Σεπ 2011, 00:45:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

gourtz έγραψε:
δεν λεω συγκεκριμενα σε 207 γενικα ... απλα οτι με φιλτροχωανη ειναι καλυτερα αν ομως δεν παιρνει ζεστο αερα αν παιρνει ζεστο ειναι χειροτερα


κανενα προβλημα φιλε μου σου λεω απλα πως εχει η κατασταση σε 207 Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
GGiannis (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 17 Μάρ 2011
Δημοσιεύσεις: 110

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Σεπ 2011, 17:44:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπαρχει κανενα site που να μπορω να παραγγειλω το ελευθερο φιλτρο για 207 rc?

Παρεπιπτοντως http://www.youtube.com/watch?v=RaR016kQhBM
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ypovoleas (manos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


peugeot 207 GT

Ένταξη: 26 Μάϊ 2008
Δημοσιεύσεις: 231
Τόπος: thesaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Σεπ 2011, 22:05:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δημητρη εγω οταν εκανα δυναμομετρηση με χοανη ημουν στα 148,4ps και 25,6 κιλα ροπης.(δεν το λεω επειδη αμφιβαλλω για αυτο που ειδες εσυ)και δεν ειχα σωστη χοανη,γενικα την ειχα βαλει δοκιμαστικα και οπως να ειναι.μαριανα το κοστος ειναι περιπου στα 60 ευρω,το φιλτρο της κ&n το ειχα παρει 75 αν θυμαμαι καλα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 11:52:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια χαρά παιδιά,

σκέφτομαι να βάλω χοάνη στο 207 cc μου, ετσι ωστε να ακούω και την σκάστρα.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί στην θεσσαλονίκη που να πουλάει χοάνες? Η εστω πιά μάρκα είναι καλή?

Επίσης, λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 14:35:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

leonidasthess έγραψε:
Γεια χαρά παιδιά,

σκέφτομαι να βάλω χοάνη στο 207 cc μου, ετσι ωστε να ακούω και την σκάστρα.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί στην θεσσαλονίκη που να πουλάει χοάνες? Η εστω πιά μάρκα είναι καλή?

Επίσης, λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ!


Για να μην σε γδάρουν, κάνε το πιο απλό, πάρε απευθείας μια από το net εσύ ο ίδιος.

Καλές χοάνες (αλλά αυτό είναι υποκειμενικό) είναι οι aem dry flow, οι pipercross, οι apexi για παράδειγμα. Γενικά απέφυγε αυτές με το λάδι.

-> http://www.thepipercrossshop.co.uk/howtobuy.asp?selCountry=GRC

-> http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=aem+dry+flow&_sacat=0
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 15:50:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλύτερα να πάρω την pipercross ετσι?
Ξέρουμε κάποια δοκιμασμένη? Ειναι εύκολη στην τοποθέτηση της?

Αυτη είναι καλη?
http://www.thepipercrossshop.co.uk/inductionkitdisplay.asp?model=93&kit=254

Αλλη μια ερώτηση. Αυτές εδω κάνουν για το αμάξι μου?

1) http://carshoponline.gr/carshop/product_info.php?cPath=363&products_id=1372

2) http://carshoponline.gr/carshop/product_info.php?cPath=363&products_id=1370


Έχει επεξεργασθεί από τον/την leonidasthess στις Τετ 30 Μάϊ 2012, 16:12:24, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 1 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1271s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 14 - GZIP enabled - Debug on