PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κατάργηση DPF και EGR - Peugeot 207 HDI 1.6 110
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 02:00:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και να ξέρετε πόσος κόσμος ψάχνεται και πόσα προσωπικά μηνύματα έχω δεχτεί για βοήθεια.. Οι δήθεν υποκριτές οικολόγοι θα έβγαζαν σπυριά Stunned


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 09:35:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι κρίμα που η εξάτμιση αυτών που βγάζουν φίλτρα κλπ είναι πίσω.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 10:12:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα έλεγα ακόμα καλύτερα πως είναι κρίμα ολων εμας που έχουμε αυτοκίνητα η εξάτμιση να είναι πίσω. Ποιος δεν συμφωνεί;


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 17:19:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε καλά, κρίμα που έχουμε καν αυτοκίνητα, ακόμα και τα γαϊδούρια βγάζουν μεθάνιο κλπ.

Το παιδί σου θα το έβαζες πίσω από το αμάξι σου έχοντας βγάλει το φίλτρο;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 19:53:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδια μηπως εχετε κανει τη τριχα τριχια?
Λες και με το φιλτρο βγαζει καθαρο οξυγονο και χωρις σκετο δηλητηριο
Τοσα χρονια κυκλοφορουν αυτοκινητα χωρις dpf και πετρελαια και βενζινη

Εκτος αν βγαινετε και στους δρομους και σταματατε ολα τα πετρελαια και ολα τα παλια αμαξια και τους αναγκαζετε να πανε με τα ποδια

Ο καθενας ειπε την αποψη του σεβαστη (κι εγω δε συμφωνω με τη καταργηση) αλλα τετοια επιθεση ειναι πρωτοφανης

Τοσοι και τοσοι φτιαχνουν ντεκατ τετοιο κυρηγμα δεν εχουν φαει
Στη τελικη επιλογη του ειναι ουτε προετρεψε κανεναν να το κανει ουτε εγκλημα εκανε

Με τη λογικη του αν εβαζες το παιδι σου κτλ μεχρι να εφευρεθει αυτο το φιλτρο δεν επρεπε να μπαινει κανεις σε αμαξι

Εγω προς το παρων καλα ειμαι που με βαζε ο πατερας μου σε αμαξι χωρις καταλυτη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
309 lover (Ευθύμης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 309 & Peugeot 308 GT

Ένταξη: 08 Νοέ 2014
Δημοσιεύσεις: 117

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 21:07:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Ρε παιδια μηπως εχετε κανει τη τριχα τριχια?
Λες και με το φιλτρο βγαζει καθαρο οξυγονο και χωρις σκετο δηλητηριο
Τοσα χρονια κυκλοφορουν αυτοκινητα χωρις dpf και πετρελαια και βενζινη

Εκτος αν βγαινετε και στους δρομους και σταματατε ολα τα πετρελαια και ολα τα παλια αμαξια και τους αναγκαζετε να πανε με τα ποδια

Ο καθενας ειπε την αποψη του σεβαστη (κι εγω δε συμφωνω με τη καταργηση) αλλα τετοια επιθεση ειναι πρωτοφανης

Τοσοι και τοσοι φτιαχνουν ντεκατ τετοιο κυρηγμα δεν εχουν φαει
Στη τελικη επιλογη του ειναι ουτε προετρεψε κανεναν να το κανει ουτε εγκλημα εκανε

Με τη λογικη του αν εβαζες το παιδι σου κτλ μεχρι να εφευρεθει αυτο το φιλτρο δεν επρεπε να μπαινει κανεις σε αμαξι

Εγω προς το παρων καλα ειμαι που με βαζε ο πατερας μου σε αμαξι χωρις καταλυτη


+απειρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Μάρ 2016, 21:47:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Shocked παραιτούμαι


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Μάρ 2016, 13:48:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Andreasf1 έγραψε:
Και να ξέρετε πόσος κόσμος ψάχνεται και πόσα προσωπικά μηνύματα έχω δεχτεί για βοήθεια.. Οι δήθεν υποκριτές οικολόγοι θα έβγαζαν σπυριά Stunned
Λογικό είναι, ποιός δε θα ήθελε "λιγότερα έξοδα και χαμηλότερη κατανάλωση και χωρίς συντήρηση" ; Rolling eyes


Μιας που όλοι κλείνουν 8 ώρες τη μέρα στο αμάξι τους και έχουν ήδη γυρίσει μια φορά το κοντέρ και πάνε για την 2η...



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
referravag (Βαγγέλης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 1.4 VTi 95PS (2008)

Ένταξη: 18 Μάρ 2015
Δημοσιεύσεις: 79

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2016, 05:45:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Αντρέα καλησπέρα. Δεν έχω επέμβει μέχρι στιγμής στο θέμα γιατί σε παλαιότερο αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ της opel είχα πάρει θέση και άκρη το μόνο που κατάφερα ήταν να στεναχωρηθώ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα εξής. Ι) Σαφώς και δεν υπάρχει ενημέρωση από τις αντιπροσωπείες. ΙΙ) Τους δήθεν υποκριτές οικολόγους ας τους αφήσουμε στην άκρη αν και δεν βλέπω ότι τα παιδιά με τα οποία έχεις αντίλογο σου λένε κάτι παράλογο. Τι το παράλογο σου είπαν; Που έχουν άδικο; Δεν το λέω για να με λυπηθεί κάποιος και δεν θα ήθελα κανένα σχόλιο ή ειρωνεία επί του ακόλουθου (διαφορετικά θα γίνει επιτόπου αναφορά στη διαχείριση) καθώς είναι κάτι πολύ στενάχωρο για εμένα και μόνο που το ανακαλώ στη μνήμη μου αυτή τη στιγμή, αλλά έχοντας χάσει 2 αγαπημένα πρόσωπα από τον οικογενειακό μου κύκλο από καρκίνο του πνεύμονα θα ήθελα να σου κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Έστω εργοστάσιο στην περιοχή σου όπου έρχεται η στιγμή που θέλουν άλλαγμα τα φίλτρα στις καμινάδες, που τον υποχρεώνει η ΕΕ να έχει. Το κόστος για την αντικατάστασή τους είναι ασύμφορο για τον εργοστασιάρχη που έρχεται δύσκολα με τα οικονομικά του, οπότε αποφασίζει να αφαιρέσει τα μπουκωμένα φίλτρα (για να μην σταματήσει η παραγωγή) αφήνοντας ελεύθερες τις καμινάδες μέχρι "κάποια" στιγμή μελλοντικά να βάλει καινούρια. Πως σου φαίνεται αυτό; Δεν είναι ασέβεια προς τους υπόλοιπους πολίτες; Ποια διαφορά σε σχέση με ότι έκανες εσύ και όλοι όσοι το έχουν ακολουθήσει την ίδια οδό με εσένα και τον εργοστασιάρχη;

2) Έχεις μήπως υπόψη πόσοι μηχανικοί αυτοκινήτων που εισπνέουν καθημερινά καυσαέρια στα συνεργεία τους, αντιμετωπίζουν αναπνευστικά προβλήματα;

3) Με την ίδια λογική μήπως να καταργήσουμε και το σύστημα start-stop γιατί ταλαιπωρεί την μίζα, την μπαταρία, το common-rail κλπ εξαρτήματα, τα οποία όμως είναι σχεδιασμένα ειδικά για αυτό το σύστημα; Άλλο το common rail για start-stop και άλλο για χωρίς αυτό το σύστημα. Το ίδιο και τα υπόλοιπα εξαρτήματα που ανέφερα.

4) Σε συνέχεια του προηγούμενου έχω μια απορία: Τι θα κάνουμε με όλες αυτές τις τεχνολογίες μελλοντικά και πως θα μπορέσουμε να απαλλαγούμε από τον βραχνά (ας πούμε) της επόμενης γενιάς Start-Stop που έχει τη δυνατότητα να σβήνει τον κινητήρα και εν κινήσει; (https://www.youtube.com/watch?v=LTcYHeM90UY)

5) Αν και άσχετο και αμελητέο σε σχέση με τα δύο προηγούμενα, έχεις υπόψη σου πόσο είναι το πρόστιμο ας πούμε στην Αγγλία αν σε πιάσουν χωρίς καταλύτη/DPF; Γνωρίζεις επίσης μήπως ότι στο ΚΤΕΟ τους εδώ και μερικά χρόνια υπάρχει ειδικός έλεγχος ώστε να βεβαιωθούν ότι υπάρχει το DPF επάνω με πολύ τσουχτερά πρόστιμα σε περίπτωση που έχει αφαιρεθεί. Το ότι εδώ δεν είμαστε Αγγλία και δεν υπάρχουν έλεγχοι σημαίνει ότι καθένας έχει την ελευθερία να κάνει ότι "γουστάρει." Σόρυ κιόλας αλλά αυτό δεν λέγεται δημοκρατία.

6)Νομίζω ότι το συγκεκριμένο το έγραψε κάποιος άλλος, ο οποίος έλεγε ότι "εγώ με Euro 4 (ή και παλαιότερης τεχνολογίας) δεν έπαθα κάτι όλα αυτά τα χρόνια". Μάλιστα. Άρα η πρόταση είναι αφού δεν αρρώστησαν κάποιοι από τα Euro 4 ας μείνουμε στην εποχή Euro 4. Το ότι μια μερίδα ανθρώπων έχουν αναπνευστικά προβλήματα δεν φαίνεται ότι συγκινεί. Πρόβλημά τους; Δεν μας αφορά; Όλος ο κόσμος, όλος ο πλανήτης εξελίσσεται και προοδεύει, εμείς ας μείνουμε στάσιμοι εδώ στην Ελλάδα. Είμαστε που είμαστε κάτι δεκάδες χρόνια πίσω από άλλες ευρωπαϊκές χώρες, δεν βαριέσαι μωρέ; Ας γίνουμε Αιθιοπία.


Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό ως "δήθεν οικολόγων" των παιδιών που λένε ότι είναι παράνομη μια τέτοια μετατροπή. Μα αφού είναι παράνομη. Τι έπρεπε να πούνε δηλ; Μπράβο που σκορπάς καρκίνο; Πως μπορεί να θεωρηθεί κέρδος το εξής; α) εκεί που άφηνες λιγότερο από 1% αιθάλη από πίσω σου τώρα αφήνεις το 100% να πηγαίνει κατευθείαν στον πίσω σου αλλά β) είμαστε κερδισμένοι γιατί; Γιατί γλιτώσαμε 1 αναγέννηση που χρειάζεται να κάνει το αυτοκίνητο ανά γέμισμα στην οποία η κατανάλωση είναι αυξημένη. Τι θα πει αυξημένη κατανάλωση; 1 αναγέννηση (πες 2) που χρειάζεται να κάνει το φίλτρο σωματιδίων σε κάθε γεμάτο ρεζερβουάρ τι σημαίνει; Ότι για μια ή δύο φορές θα έχεις για 10λεπτά τη φορά αυξημένη κατανάλωση ώστε να μπορέσει να οξειδωθεί η αιθάλη. Ίδια και πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση δεν θα είχες οδηγώντας σε βουνό; Οπότε που είναι το κέρδος το μεγάλο που λες; Diesel έχω κι εγώ και μάλιστα χωρίς την βοήθεια του eloys (ή κάπως έτσι) το οποίο βοηθά να οξειδώνεται η αιθάλη σε χαμηλότερη θερμοκρασία αν δεν κάνω λάθος ώστε να είναι πιο αραιές οι ενεργητικές αναγεννήσεις. Η Opel ρίχνει μόνο παραπάνω πετρέλαιο με μεταψεκασμούς.

Σκοπός που τα γράφω όλα αυτά δεν είναι να διαπληκτιστώ ούτε να "την πω" σε εσένα Αντρέα. Επειδή ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται να πω πως εδώ δεν γνωρίζω κανέναν. Γράφω τους προβληματισμούς μου πάνω στο θέμα και θεωρώ όπως και πάρα πολλοί ακόμη ότι τέτοιες τακτικές είναι παράνομες, λανθασμένες και πρέπει να στηλιτεύονται. Όχι να ενθαρρύνονται.

Νομίζω είναι απόλυτα προφανές ότι αυτό που έκανες είναι παράνομο και διώκεται και ποινικά (άσχετα αν δεν υπάρχουν έλεγχοι). Αυτό σου λένε εξ' αρχής και τα παιδιά. Προφανώς και δεν σου φταίει σε τίποτα όποιος είναι από πίσω σου και εισπνέει όλη σου την αιθάλη.

Προσωπικά οι δάσκαλοι και οι γονείς μου (όπως και πολλών άλλων παιδιών) με δίδαξαν να είμαι κοινωνός της προστασίας του περιβάλλοντος και του σεβασμού του συμπολίτη μου. Το να μπω στην διαδικασία να αποδείξω ότι είμαι σωστός (ή ότι δεν είμαι ελέφαντας) δεν πρόκειται να το κάνω. Το μόνο που έχω να πω είναι το εξής:

Πρόσφατα είχα την τύχη να πάω στο Λονδίνο για δεύτερη φορά και να δω μια εντελώς διαφορετική νοοτροπία των ανθρώπων όπου σε μια πόλη με αμέτρητες διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς, όλοι σέβονται όλους και τα πάντα συνυπάρχουν και δουλεύουν τόσο αρμονικά τόσο πολύ που σε παρακινείσαι να βγάλεις τον καλύτερό σου εαυτό απέναντι στους υπόλοιπους ενώ σε κάποια άλλη φάση σκέφτεσαι την Ελλάδα και λες "μα καλά που ζω τόσο καιρό"; Το πρόβλημα στην Ελλάδα (και μιλώ γενικά) είναι θέμα παιδείας και νοοτροπίας. Ο Έλληνας (γενικά μιλώ και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα) κοιτάζει πάντα τη βολή του και πως θα κάνει την κουτοπονηριά του λέγοντας ένα "έλα μωρέ εμένα θα πιάσουν" ή "εγώ θα ρυπάνω το περιβάλλον; τόσοι ταξιτζήδες στο κέντρο της Αθήνας το έχουν καταργήσει και τους πείραξε τόσο πολύ το δικό μου που θα το στείλω πχ στην Τρίπολη;". Το λάθος είναι εκεί. Ότι ο καθένας σκέφτεται μόνο για τον εαυτό του και πάντα μα πάντα βασίζεται στην ατιμωρησία από το κράτος. Όταν όμως κάποια στιγμή τύχει και προκύψει μια ανάγκη/θέλω του που ταυτίζεται με την νόμιμη οδό τότε φυσικά επικαλείται την δημοκρατία και γίνεται ο καλύτερος υπέρμαχός της.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις και εσύ Αντρέα αυτό που λες ότι "είναι δικαίωμά" σου που έκανες αυτή τη μετατροπή, είναι άτοπο. Η λέξη δικαίωμα κατ' αρχάς προέρχεται από το διακαιώ. Για να ήταν δικαίωμά σου θα έπρεπε να είναι δίκαιο αυτό που έκανες βάση κανόνων και νομοθεσίας. Είναι;

Ζούμε σε ένα κράτος που παραπαίει. Το ότι κάποιοι βρίσκουν ευκαιρία να παρανομήσουν εκμεταλευόμενοι την ισχύουσα κατάσταση, σε καμία περίπτωση δεν το κάνει δικαίωμά τους και σε καμία περίπτωση δεν είναι απόρροια του δημοκρατικού πνεύματος...

Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2016, 08:07:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαγγέλη εσύ πολύ ωραία τα γράφεις, αλλά όπως κατάλαβες, δε νομίζω από Δευτέρα ο Ανδρέας να κλείσει ραντεβού για την επανατοποθέτηση Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Blue Cub (Δημοσθενης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206CC 1.6 (16V) 2002

Ένταξη: 27 Νοέ 2015
Δημοσιεύσεις: 460
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2016, 08:57:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω θελω να πω οτι χαιρομαι οταν καποιος καθεται και ασχολειται ωστε να γραψει μεγαλο κειμενο. Και καλα τοποθετημενο μαλιστα.
Ωραιος Βαγγελη. Thumb Left


4 οι μεγάλες αγάπες μου. 2 κοπέλες. 2 αμάξια.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2016, 09:06:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρώ ότι το χειρότερο παράδειγμα προς αποφυγή το δίνουν οι ίδιες οι αυτοκινητοβιομηχανίες, βλέπε πρόσφατο σκάνδαλο - λαμογιά ρύπων με.... πατεντιάρικο λογισμικό ( και οι φήμες οργιάζουν ότι δεν είναι μόνο μια εταιρεία). Με τη διαφορά ότι ο κίνδυνος για τον πληθυσμό από το ελάχιστο ποσοστό των "γρήγορων" χωρίς καταλύτη σε σύγκριση με τα εκατομμύρια οχημάτων με λαμογιο - λογισμικό, είναι απειροελάχιστος! Cool



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Απρ 2016, 14:17:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και σε εσένα φίλε Βαγγέλη. Να πω ότι χαίρομαι για την (πολιτισμένη, εν αντιθέση με κάποιες άλλες) τοποθέτηση σου. Για αυτό λοιπόν θα μπω στην διαδικασία να σου απαντήσω στον ίδιο τόνο.

Έχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές πως το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει καθαρά "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους. Δεν προτρέπω κανέναν να κάνει κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητο του και ούτε πρόκειται να βγάλω κάτι απο αυτό οπότε και προφανώς δεν περιμένω και κανέναν να με επικροτήσει. Έχω γνώση απο την πρώτη στιγμή που έκανα το θέμα πως μπορεί να είμαι το "μαύρο πρόβατο" για ένα τέτοιο πρωτόγνωρο για πολλούς θέμα αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν περιμένω ούτε επιβράβευση ούτε χειροκτρότημα απο κανέναν και θεωρώ εν μέρη λογική την αντίδραση μιας και πρέπει να υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επίσης γνωρίζω απο την αρχή και το έχω ψάξει προτού προχωρήσω στην αφαίρεση τις κυρώσεις. Ξέρω πως δεν είναι νόμιμο και ποτέ δεν είπα τίποτα για να υποστηρίξω το αντίθετο. Οπότε έχω πάρει όλα τα ρίσκα πάνω μου.

Αυτό που με πειράζει και με στεναχωρεί είναι ότι μέσα σε αυτό το φόρουν(και σε κάθε φορουμ που υπάρχουν συνήθως ανήσυχα πνεύματα) έχουν αναφερθεί πολλάκις αυτοκίνητα που είναι decat, με καταλύτες στο πάτωμα αγωνιστικούς (γιατί μην μου πει κανένας πως με έναν 100αρι ή 200αρι καταλύτη στο πάτωμα είναι όλα οκ) και δεν έχω δει να γίνεται τόσος μεγάλος ντόρος, αλλά ούτε καν αναφορά! Εκτός και αν πιστεύουμε πως ο μεγαλύτερος εχθρός του περιβάλλοντος αλλά και του ίδιου του ανθρώπου είναι τα πετρελαιοκίνητα χωρίς dpf και ειδικά στην ελλάδα που ακόμα είναι η μειοψηφία.. και ότι ένα αμάξι με γηρασμένο καταλύτη ή ένα άλλο με πειραγμένο εγκέφαλο για επιδώσεις είναι φιλικό προς το περιβάλλον. Και επειδή κινδυνεύω να ξανα κατηγορηθώ απο κάποιους, προφανώς και δεν είμαι υπέρ των decat με πλούσιο και άκαυστες.

Όσον αφορά το Λονδίνο και την Αγγλία, να ξέρεις απο δικά τους φόρουμ διάβασα για την όλη διαδικασία(αυτοι τα κάνουν decat για την ακρίβεια) μας και εκεί τα diesel είναι η πλειοψηφία οπότε το πρόβλημα το έχουν αντιμετωπίσει πρώτοι.

Επίσης δεν έχω πει πουθενά ότι "είναι δικαίωμα μου" που έκανα αυτή την μετατροπή και ούτε το έπαιξα υπέρ άνω ποτέ κτλ κτλ και δεν ξέρω που το διάβασες.. :S τέσπα.

Η συμβίωση μας με τις αντιρρυπαντικές τεχνολογίες στο μέλλοντος θεωρώ θα είναι γενικά λιγότερο επίπονες και ως προς το περιβάλλον και ως προς τα ίδια τα αυτοκίνητα, ήδη γίνεται πρόοδος.

Ελπίζω τα πράγματα να πάνε γενικά καλύτερα σε αυτό το κράτος τα επόμενα χρόνια, να υπάρχουν λεφτά(όχι σαν αυτά που μας έλεγαν λίγα χρόνια πριν οι πολιτικοί) και να μην χρειάζεται να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες κανένας από εμάς.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1325s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on