PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Συζήτηση/προγραματισμός για το 1ο Track Day
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αθλητικές Εκδηλώσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Aν το 206 Club διοργάνωνε Τrack Day θα συμμετείχατε;
Σίγουρα ναι, δεν το χάνω με τίποτα!
54%
 54%  [ 24 ]
Αν είχε και συμβουλές ασφαλούς οδήγησης, σίγουρα!
34%
 34%  [ 15 ]
Φοβάμαι ότι θα χαλάσω το αυτοκίνητό μου! Μάλλον όχι...
11%
 11%  [ 5 ]
Δεν επιθυμώ/Δεν το διακινδυνεύω
0%
 0%  [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 44

Συγγραφέας Μήνυμα
christhehealer (Celebrity)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Jazzmobile

Ένταξη: 19 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 3066
Τόπος: Αθήνα - Γκύζη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Δεκ 2002, 15:54:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:
Ο Chris θελησε να τονισει ισως λιγο εντονοτερα απο οτι επρεπε αυτα που ηθελε να πει. το "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε" δεν ηταν απολυτα ευστοχο.


Πάμε για να βελτιωθούμε σαν οδηγοί και να κάνουμε το κέφι μας με ασφάλεια. Αυτό πάμε και κάνουμε. Δεν πάμε να αποδείξουμε την ταχυτητά μας. Η ταχύτητα αποδυκνύεται μόνο μέσα από τους αγώνες.

DimiP έγραψε:
Και οι αλλοι που δεν συχναζουμε στα Μεγαρα, θα πρεπει να παμε για να δουμε και να μαθουμε. Λιγοι κανονες στην πιστα δεν θα εβλαπταν κανενα, αλλα παλι κανενας δεν θα επρεπε να αποκλειεται εξ'αρχης (επειδη ας πουμε δεν συχναζει στα Μεγαρα) και να αποτρεπεται να ...δοκιμασει την τυχη του.
Στο κατω-κατω δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλα στις πιστες, ουτε ανηκουμε σε ιστορικες οδηγικες οικογενιες, πρπει να μαθουμε ομως και κυριως να περασουμε καλα , και μαλιστα ασφαλεις εμεις και οι γυρω μας.


Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος, όπως και η πίστα δεν είναι ghetto, για να αποκλείονται κάποιοι. Οι κανόνες υπάρχουν για την αρμονική συμβίωση μιας πολυσυλεκτικής κοινωνίας. Είναι οφθαλμοφανές ότι αυτοί οι κανόνες έχουν βγει μέσα από την εμπειρία μίας κοινωνίας.

Το ότι εγώ έχω "τρέξει" στα Μέγαρα και εσύ Dimip δεν έχεις "τρέξει", είναι θέμα επιλογών. Δεν ήθελες, δεν το έκανες. Εγώ ήθελα και το έκανα. Οι κανόνες είναι για να μπορούμαι να συνυπάρξουμε και οι δυο μας στον ίδιο χώρο, μια δεδομένη στιγμή, αρμονικά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Δεκ 2002, 16:01:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια και εγω φυσικα και ειμαι μεσα!!!
Θα πηγαινω βεβαια σαν κοτα(με 20-30....αντε 150!!! km/h Laughing ) μιας και το λιονταρακι μου δεν εχει κανει ουτε 600 χλμτ!
Θα ειναι και μια καλη ευκαιρια να το μαθω καλυτερα! Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 04:41:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
Τα λάστιχα δεν τα τρως επειδή πας γρήγορα αλλά επειδή δεν ξέρεις να πας γρήγορα. Δεν έχεις την τεχνική να φυλάξεις το αυτοκίνητο. Εξ αγωνιζόμενου το τελευταίο σχόλιο.


1) Όσο και να τα φυλάξεις άφθαρτα δεν είναι...
2) Αν βρεις εδώ μέσα κανέναν που να ξέρει να τα φυλάξει από τις πρώτες του οδηγικές επαφές με την πίστα, να μου τρυπήσεις τη μύτη! Wink

Ο μόνος τρόπος να μην φθείρουμε το αυτοκίνητο και κυρίως τα λάστιχα είναι οι λίγοι γύροι! Και εδώ θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι. Εάν κάποιος θέλει να κάνει πολλούς γύρους τη μέρα που θα συγκεντρωθεί το club στην πίστα μάλλον ατύχησε. Εάν προκύψει και μπορέσει να κάνει πολλούς ας κάνει, ειδάλλως ας πάει μόνος του καλύτερα. Όταν μαζευόμαστε σαν club πρέπει και να λειτουργούμε σαν club, ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ! Ο καθένας με την σφραγίδα του, αλλά συλλογικά!
Να σκεφτόμαστε συλλογικά στις συναντήσεις, στην πίστα, στις αγορές μας και όπου αλλού μπορούμε να κινηθούμε ως club.


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 10:02:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
Ο Chris θελησε να τονισει ισως λιγο εντονοτερα απο οτι επρεπε αυτα που ηθελε να πει. το "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε" δεν ηταν απολυτα ευστοχο.


Πάμε για να βελτιωθούμε σαν οδηγοί και να κάνουμε το κέφι μας με ασφάλεια. Αυτό πάμε και κάνουμε. Δεν πάμε να αποδείξουμε την ταχυτητά μας. Η ταχύτητα αποδυκνύεται μόνο μέσα από τους αγώνες.

DimiP έγραψε:
Και οι αλλοι που δεν συχναζουμε στα Μεγαρα, θα πρεπει να παμε για να δουμε και να μαθουμε. Λιγοι κανονες στην πιστα δεν θα εβλαπταν κανενα, αλλα παλι κανενας δεν θα επρεπε να αποκλειεται εξ'αρχης (επειδη ας πουμε δεν συχναζει στα Μεγαρα) και να αποτρεπεται να ...δοκιμασει την τυχη του.
Στο κατω-κατω δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλα στις πιστες, ουτε ανηκουμε σε ιστορικες οδηγικες οικογενιες, πρπει να μαθουμε ομως και κυριως να περασουμε καλα , και μαλιστα ασφαλεις εμεις και οι γυρω μας.


Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος, όπως και η πίστα δεν είναι ghetto, για να αποκλείονται κάποιοι. Οι κανόνες υπάρχουν για την αρμονική συμβίωση μιας πολυσυλεκτικής κοινωνίας. Είναι οφθαλμοφανές ότι αυτοί οι κανόνες έχουν βγει μέσα από την εμπειρία μίας κοινωνίας.

Το ότι εγώ έχω "τρέξει" στα Μέγαρα και εσύ Dimip δεν έχεις "τρέξει", είναι θέμα επιλογών. Δεν ήθελες, δεν το έκανες. Εγώ ήθελα και το έκανα. Οι κανόνες είναι για να μπορούμαι να συνυπάρξουμε και οι δυο μας στον ίδιο χώρο, μια δεδομένη στιγμή, αρμονικά.



Συμφωνουμε λοιπον...Wink Wink Wink Wink Wink

Στα Μεγαρα δεν εχω παει γιατι το 206 ειναι το 1ο μου αυτοκινητο και μεχρι την αγορα του, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με τα αυτοκινητα -περιοδικο με αυτ/τα επεφτε στα χερια μου και το πεταγα...εμετο εκανα που ακουγα ραλυ και αυτ/τα. Δρομους δεν ηξερα .....και ακομη πολλους δεν ξερω ... οποτε τι να εκανα στα Μεγαρα; για κανα κιλο κρασι ισως....

Wink Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 10:48:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άμα τελικά είναι να το κάνουμε, πείτε τό μου να πάω στο λαστιχά μου να καβατζώσω τα παλιά GT2 για αυτή τη δουλειά! Wink

Γιατί τα καινούρια μου Michelin δεν θέλω να τα σκίσω.




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 14:57:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Svstouk να εισαι σιγουρος πως αν γινει τελικα το track day (ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ Question Question Question ) πιστευω πως θα το ξερουμε αρκετο καιρο πριν.

p.s. μηπως εχεις και αλλα λαστιχα στην καβατζα?? Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Svstouk (Στέφανος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) Color Line (2002)

Ένταξη: 09 Αύγ 2002
Δημοσιεύσεις: 869
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 15:05:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

JUDGER έγραψε:
Svstouk να εισαι σιγουρος πως αν γινει τελικα το track day (ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ Question Question Question ) πιστευω πως θα το ξερουμε αρκετο καιρο πριν.

p.s. μηπως εχεις και αλλα λαστιχα στην καβατζα?? Smile Smile Smile



Δεν τα έχω εγώ ρε γα**το! Τα κράτησε φυσιολογικά ο λαστιχάς μου.

Άμα το ήξερα, θα του είχα πει να τα κρατήσει. Αλλά και πάλι, να του πω να τα κρατήσει και να του πιάνουν χώρο, χωρίς να είναι σίγουρο αν τελικά θα γίνει το track day, δεν νομίζω ότι είναι σωστό! Confused




Be ware! Lion within!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 15:10:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταλαβα!!!!!!!
Καλα με βλεπω παραμονες του event να φερνω βολτα τα λαστιχαδικα και να ψαχνω μεταχειρισμενα 195/50/15.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Δεκ 2002, 23:17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον NA Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ που λενε Wink

Αγορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2 με λιγοτερα απο 13.000 χιλιομετρα τιμη: 90E

Ενοικιαση+μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 50E
Το συγκεκριμενο πακετο περιλαμβανει μεταφορα των ελαστικων στο χωρο της πιστας (θα τα βαλω μεσ'το αμαξι στο πισω μερος - ελπιζω να χωρεσουν..) και φορεμα επι τοπου με γρυλλο και σταυρο. Χρειαζεστε συμβατα μπουλονια (αυτα που εχουν οι 15αρες αλουμινιου δεν νομιζω οτι κανουν)

Ενοικιαση διχως μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 30E (δηλαδη πληρωνετε μονο το σκισιμο)
Το πακετο αυτο ειναι ομοιο με το ανωτερω αλλα το παρε-δωσε θα γινει πριν την πιστα (δηλαδη ερχεστε, περνετε τα λαστιχα απο μενα, τα φορατε οπου θελετε, ή μονοι σας, και μου τα ξαναπαραδινετε στο σπιτι μου μετα το event.

Ειδατε για ολα υπαρχουν λυσεις... και ετσι θα βγαλω και εγω μερος των εξοδων για την πιστα Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Δεκ 2002, 09:01:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Alex έγραψε:
Λοιπον NA Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ που λενε Wink

Αγορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2 με λιγοτερα απο 13.000 χιλιομετρα τιμη: 90E

Ενοικιαση+μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 50E
Το συγκεκριμενο πακετο περιλαμβανει μεταφορα των ελαστικων στο χωρο της πιστας (θα τα βαλω μεσ'το αμαξι στο πισω μερος - ελπιζω να χωρεσουν..) και φορεμα επι τοπου με γρυλλο και σταυρο. Χρειαζεστε συμβατα μπουλονια (αυτα που εχουν οι 15αρες αλουμινιου δεν νομιζω οτι κανουν)

Ενοικιαση διχως μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 30E (δηλαδη πληρωνετε μονο το σκισιμο)
Το πακετο αυτο ειναι ομοιο με το ανωτερω αλλα το παρε-δωσε θα γινει πριν την πιστα (δηλαδη ερχεστε, περνετε τα λαστιχα απο μενα, τα φορατε οπου θελετε, ή μονοι σας, και μου τα ξαναπαραδινετε στο σπιτι μου μετα το event.

Ειδατε για ολα υπαρχουν λυσεις... και ετσι θα βγαλω και εγω μερος των εξοδων για την πιστα Wink


βρε παλιο Εβραιε!!!!! καμια εκπτωση για τα μελη του club ;;;;;;;;; Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Alex 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (1999)

Ένταξη: 24 Ιούλ 2002
Δημοσιεύσεις: 1037
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 23 Δεκ 2002, 10:04:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιστευω οι τιμες ειναι πολυ καλες δεδομενου του οτι τα λαστιχα δεν ειναι φθαρμενα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Δεκ 2002, 05:03:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με 175/65/14 να μπείς εσύ ρε!


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Δεκ 2002, 09:34:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas έγραψε:
Με 175/65/14 να μπείς εσύ ρε!


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ronin (Πάνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206 Grand Tourisme 2.0 16v

Ένταξη: 08 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 1252
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Δεκ 2002, 13:58:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε ας παμε στην πιστα και τρεχουμε και με τις ζαντες Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Δεκ 2002, 12:31:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν μου επιτρέπετε να σας δώσω κάποιες φιλικές συμβουλές με βάση την εμπειρία μου από τα 2 Track-Days του TFRC, στην οργάνωση των οποίων βοήθησα.

Οργάνωση
Στα track-day του TFRC είχαμε περίπου 70 συμμετοχές.
Χωριστήκαμε σε κατηγορίες ανάλογα με τα κυβικά και αν είχαμε ατμοσφαιρικά/turbo, και κάναμε 5 γύρους προθέρμανσης + 3 χρονομετρημένους. Οι γύροι προθέρμανσης δεν ήταν συνεχόμενοι με τους χρονομετρημένους για τα αυτοκίνητα. Πρώτα κάναμε όλοι προθέρμανση/αναγνώριση της πίστας, και μετά με την ίδια σχεδόν σειρά κάναμε χρονομετρημένους γύρους. Τα αυτοκίνητά μας δεν αντέχουν γρήγορη οδήγηση σε πίστα πάνω από 5-6 συνεχόμενους γύρους.
Για να προλάβουμε να κάνουμε αυτούς τους γύρους, ξεκινήσαμε σιτς 12 το μεσημέρι τα δοκιμαστικά και στις 7 το απόγευμα τελείωσαν τα χρονομετρημένα, όπου ακολούθησε απονομή κυπέλλων. Τα αυτοκίνητα έμπαιναν 2-2 στην πίστα με διαφορά μισού γύρου περίπου. Αν δεν σας πιέζει ο χρόνος, καλό είναι να μπείτε ένας-ένας.
Αν κάνετε χρονομέτρηση, μπορείτε να χωριστείτε σε κατηγορίες:
0-1100cc
1101-1400cc
1401-1800cc
1801cc+
(π.χ. αν κάποιος έχει 1400cc αλλά με turbo, θα πάει στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, δηλαδή αυτή με τα 1600cc).

Πριν μπείτε στην πίστα
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Αν δεν μπορείτε, τα βασικά σημεία που πρέπει να κοιτάξετε είναι: Τακάκια, λάδια, πίεση αέρα στα λάστιχα, παραφλού. Ό,τι δηλαδή ελέγχετε πριν από κάποιο ταξίδι, ή 1 φορά τον μήνα/εβδομάδα. Τα τακάκια μπορείτε να τα δείτε έχοντας τέρμα στριμμένες τις ρόδες. Έτσι βλέπετε το πάχος τους. Καλό είναι τα λάστιχα να τα φουσκώσετε λίγο παραπάνω (0,2-0,3 bar), ώστε αν οδηγήσετε γρήγορα να μην φθαρούν τα πλαινά. Ο έλεγχος πίεσης ελαστικών να γίνει με κρύα τα λάστιχα.

Εξοπλισμός ασφαλείας
Για να μπεί κάποιος σαν οδηγός/συνοδηγός πρέπει να φοράει κρανος και ζώνη ασφαλείας. Η πίστα μπορεί να σας διαθέσει 4-5 κράνη, αλλά μην βασίζεστε σε αυτά (αφήστε που τα έχουν φορέσει αρκετοί πριν από εσας - μπλιάχ!) Μέσα στην καμπίνα του οδηγού να μην έχετε διάφορα κινούμενα αντικείμενα που πιθανόν να μπλεχτούν στα πόδια σας, όπως τσαντάκια, γυαλιά ηλίου, καφέδες, κλπ. Επίσης να αφαιρεθεί το πατάκι του οδηγού για να μην μπλεχτεί και αυτό στα πόδια του. Ας υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα πυροσβεστήρας για παν ενδεχόμενο.

Μέσα στην πίστα
Μην προσπαθήσετε να γίνετε οδηγοί αγώνων σε μια μέρα. Η αίσθηση της οδήγησης σε πίστα είναι μοναδική, γι'αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να πάτε ΌΛΟΙ. Η πίστα κρατάει πολύ, αλλά μην ξεγελαστείτε! Προσπαθείτε να οδηγείτε με γραμμές και να μην πατάτε τα κέρμπ (ειδικά με στριμμένους τροχούς Very happy γιατί σας βλέπω οικοπεδοφάγους Shocked ) . Κάντε μερικούς αναγνωριστικούς γύρους για να δείτε πόσο κρατάει το αυτοκίνητό σας και τι δυνατότητες έχετε, και σιγά σιγά να κάνετε πιο γρήγορους γύρους. Μην ξεχνάτε ότι τα λάστιχα (ανάλογα τα λάστιχα πάντα) θα ζεσταθούν μετά τον 2ο γύρο προθέρμανσης. Μην αφήσετε γκάζι πάνω σε στροφή γιατι θα βλέπετε μόνο χώματα γύρω σας Confused Ο τελευταίος γύρος να είναι χαλαρός ώστε να κρυώσουν τα φρένα και να ηρεμήσει το αυτοκίνητο Smile Να ρίχνετε καμμιά ματιά στα όργανα για θερμοκρασία λαδιού/νερού και αν δείτε/ακούσετε κάτι ύποπτο, βγάλτε αλάρμ και σταματήστε.

Βγαίνοντας από την πίστα
Όπως είπαμε ο τελευταίος γύρος είναι χαλαρός. Όταν βγείτε στο πάρκινγκ και σταματήσετε, μην τραβήξετε χειρόφρενο όσοι έχετε δισκόφρενα πίσω, γιατί μπορεί να στραβώσουν αν έχουν υπερθερμανθεί. Καλύτερα βάλτε ταχύτητα 1η ή όπισθεν.

Κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό:
Μην νομίζετε πως μπαίνοντας στην πίστα θα λιώσετε τα λάστιχα ή θα καταστρέψετε τις αναρτήσεις. Μόνο αν αρχίσετε drift ή χειρόφρενα θα προκληθούν φθορές, όπως και σε απλό δρόμο. Αν πηγαίνετε με γραμμές αλλά ακούσετε τα λάστιχα να τσιρίζουν (ωραίος ήχος Very happy ) σημαίνει πως η πίστα κρατάει πολύ. Αν ακούτε να τσιρίζουν δυνατά, τότε είστε στα όρια της πρόσφυσης Shocked . Αν κάποιος φύγει έξω στα χώματα (μακρυά από μας), μην προσπαθήσει να στρίψει, γιατί απλά το αυτοκίνητο δεν θα υπακούσει (ειδικά στην κλειστή/τεχνική στροφή μπροστά στα pits που έχει χαλίκι). Το αυτοκίνητο θα φύγει ευθεία, οπότε κόψτε ταχύτητα να σταματήσετε.

Η τιμή είναι 50 ευρώ για αυτοκίνητα με κίνηση εμπρός, αλλά αν μαζευτείτε πολλοί θα σας κάνουν έκπτωση. ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΟΔΗΓΟΣ, ΟΧΙ Ο ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ

Αυτά για την ώρα, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω Smile


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Δεκ 2002, 01:37:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μπραβο alemao. πολυ χρησιμα ολα αυτα και πολυ κατατοπιστικα.
Κρανη που θα βρουμε;;;
μη γελατε αλλα αυτα που ειναι για μοτοσυκλετες κανουν; μαλλον οχι ε;;;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Δεκ 2002, 01:39:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αλεμάο Ραλλάκια, είσαι υπέροχος. Μας άνοιξες τα μάτια. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Very happy


Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Nikel 
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1054
Τόπος: Πειραιάς-Κερατσίνι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Δεκ 2002, 04:21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντε να ετοιμαζομαστεεεεεε Twisted evil Twisted evil Twisted evil



A CC & a Strong Hair-Gel Are 2 Things That Go Together
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Ady (Αδριανός)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XS (2001)

Ένταξη: 03 Σεπ 2002
Δημοσιεύσεις: 1468
Τόπος: Αθήνα - Ν. Ερυθραία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Δεκ 2002, 09:07:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

DimiP έγραψε:

Κρανη που θα βρουμε;;;
μη γελατε αλλα αυτα που ειναι για μοτοσυκλετες κανουν; μαλλον οχι ε;;;


Γιατί δεν κάνουν ?

Μια χαρά είναι.....

Εγώ θα φέρω 2 Smile .


Τσαφ...τσουφ...τσαφ...τσουφ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alemao (Αριστείδης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 28 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 599
Τόπος: Γλυκα Νερα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Δεκ 2002, 09:35:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,

ΝΑΙ, τα κράνη των μοτοσυκλετών κάνουν, είτε είναι ανοικτού τύπου, είτε κλειστού. Πάντως αν ζητήσετε τα κράνη της πίστας σας τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να τα επιστρέψετε μετά Razz Very happy


Top Fuel Racing Club ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Αθλητικές Εκδηλώσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 3 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1658s (PHP: 81% - SQL: 19%) - SQL queries: 15 - GZIP enabled - Debug on