PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Μετρήσεις μελών
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2005, 12:20:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Baphomet έγραψε:
Οι μετρήσεις με το χέρι στην καλύτερη περίπτωση είναι μισό δευτερόλεπτο επάνω από ένα ηλεκτρονικό χρονόμετρο. Επίσης πρέπει να υπολογίσετε οτι όταν το κοντέρ σας γράφει 100 ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κινείστε με 100. Το δικό μου είχε 5% σφάλμα άρα θα έπρεπε με το χρονόμετρο χειρός να μετράω 0-105 για να είμαι μέσα... Και πιστέψτε με αυτά τα 5 χιλιόμετρα είναι χρόνος... Wink Εμπειρικά το 14 που μέτρησες ζήση μεταφράζεται σε 16 αληθινού χρόνου... Confused


ναι ναι... ξενέρωσε με κ αλλό!!!!! Α ρε γμτ, δεν θα του αλλάξω τα πρέκια... Θα του τ αλλάξω και μετά θα κάνει το 0-100 σε 5 δεύτερα! Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2005, 12:23:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ενδεικτικά θα σου πω οτι εγώ με αρκετές μετρήσεις με το χέρι είχα βγάλει 11.5 στο δικό μου και το Vbox έδειξε 13.2 (με σχεδον φουλ βενζίνη ομως.) Άρα η διαφορά ήταν σε μένα 1.5 δευτερόλεπτο στάνταρ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vaggelis (Βάγγος - Ιδρυτικό μέλος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.4 (8V) XR (2000)

Ένταξη: 10 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1865
Τόπος: Αμπελογκάρντεν

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2005, 12:23:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Τώρα που είπατε για μετρήσεις, να ρίξω μια ιδέα;;;;
Γιατί δεν διοργανώνουμε μια μέρα μετρήσεων επιδόσεων 0-100, για τα αυτοκίνητα των μελών του PSClub;;;;
Θα μαζευτούμε σε μια ευθεία όλοι μαζί και θα αρχίσουμε τις μετρήσεις.....


Eίπαμε ότι θα γίνει αλλά σε ελεγχόμενο χώρο. Εγώ το Ποινικό μου μητρώο το θέλω καθαρό....


ώστε είναι στο πρόγραμμα, έ;;;
εντάξει, δεν είπαμε να πάμε και στην Αττική Οδό να κάνουμε μετρήσεις (αν και θα είχαμε δωρεάν ...φωτογραφική κάλυψη του event, από την Τροχαία...)
και εδώ που τα λέμε, ελεγχόμενοι χώροι, ευθείες του 1 - 1,5 χιλιομέτρου δεν υπάρχουν και πολλές.....
καλά, θα περιμένω το επίσημο πρόγραμμα, αλλά κρατήστε μου από τώρα την τελευταία θέση της κατάταξης, γιατί με το extra βαρος του ICE και τα καταπονημένα μηχανικά μέρη, απλά θα κατέβω για να δώ τι χρόνο μπορώ να πιάσω..... Crying or Very sad Crying or Very sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2005, 16:20:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιαννή επειδή έχω μπερδευτεί... στην παρουσίαση γράφει οτι φοράς μοτέρ 1.6 8V... εγώ είχα την εντύπωση πως έχεις τον κορμό από αυτό το μοτέρ και το καπάκι από το 1.4 που είχες ή κάτι τέτοιο. Για εξήγησε λίγο τι παίζει...
Πιστεύω πως για να είναι ολοκληρωμένη μια παρουσίαση πρέπει να έχει και δυναμομέτρηση πάντως. Καλές οι επιδόσεις που μετράμε αλλά άλλο το αμάξι του Γιάννη να είναι 95 άλογα και άλλο 110... Confused Πάντως τα ρεπρίζ σου είναι πάρα πολύ καλά και μάλλον σαφώς καλύτερα από το 1.6 16V!! Wink Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Αύγ 2005, 19:40:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον να εξηγηθω,κανενα προβλημα Wink
Αλλα θα τα πω λιγο πιο..."αγρια" και ονομαστικα,γιατι εχω βαρεθει να τα λεω και να τα καταλαβαινουν αλλιως μερικοι Exclamation Twisted evil

Το μοτερ που εβαλα ειναι απο RALLYE και ειναι το 1.600cc 8v με τα 105! (η οσα ειναι τελοσπαντων...)

Το μοτερ αυτο το εβαλα στο συνεργειο του Παπαχρονοπουλου στην Αργυρουπολη και ΟΧΙ στον Λιολιο!(οπως ο ιδιος εχει πει...)

Το μοτερ μπηκε ολοκληρο οπως μου ειπε και χωρις κοψε-ραψε!
Μπηκε κουτι....Απλα για να λειτουργησει ακομα καλυτερα,χρειαζεται (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ)να αλλαχτει η πεταλουδα με μια μεγαλυτερη αφου εχει του 1.4 το αμαξι (ΞΑΝΑΛΕΩ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ)
και επισης η εξαγωγη ολοκληρη γιατι πνιγεται το μοτερ!
Το πρωτο δεν εχω σκοπο να το κανω,ειμαι μια χαρα και ετσι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα...Το 2ο ομως θα γινει συντομα,γιατι ΠΡΕΠΕΙ να γινει,λογω καυσαεριων!
Επισης θα αλλαχτει και το προγραμμα μαζι,για να γινουν και μερικες προσθετες (αλλα και μερικες ηδη υπαρχουσες) ρυθμισεις για την καλυτερη λειτουργια..... Twisted evil
Αυτα!
Ο,τι αλλο θελετε στην διαθεση σας!
Πετρο ελπιζω να σε καλυψα! Wink

ΥΓ: Τωρα που το παρατηρησα γιατι το εχετε στον τιτλο σαν 1.400cc......???


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Αύγ 2005, 16:35:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη χωρίς να θέλω να ανοίξω ξανά διαμάχη ο Λιό δεν νομίζω να έχει πει σε κανέναν οτι αυτός σου έκανε την μετατροπή... Εγώ που του είχα αναφέρει κάτι για σένα μου είπε οτι το έκανε άλλος και πήγες εκεί για πρόγραμμα και μάλιστα βιαστικά γιατί θα έφευγες ταξίδι ή κάτι τέτοιο... Confused
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 27 Αύγ 2005, 20:14:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γράφω τους δικούς μου χρόνους από 2 μετρήσεις επιτάχυνσης 0-1000 μέτρα. Έχω 206 1.4 8v. Οι μετρήσεις γίνανε την ίδια μέρα, ώρα στον ίδιο δρόμο. Μία μέτρηση προς κάθε κατεύθυνση για το ενδεχόμενο κλίσης του δρόμου ή πιθανού ανέμου. Οι χρόνοι βγήκαν με καταγραφή σε βίντεο και όχι με χρονόμετρο χεριού. Τα Km και τα m είναι από το κοντέρ του αυτοκινήτου. Διάφορα χαρακτηριστικά : ελαστικά 185/60/14, ½ βενζίνη v-power 95, λάδια shell ultra 5w-40, ημερομηνία 14-4-2004, ώρα 9.00 το πρωί.

Km......1μετρ.......2μετρ.......Μ.Ο.
----------------------------------------
0...........0.............0..............0
60.........5,4..........5,8...........5,6
80.........8,3..........8,8...........8,55
100......12,8........13,6.........13,2
120......18,0........19,4.........18,7
140......28,1........30,3.........29,2


m.........1μετρ........2μετρ........Μ.Ο.
-------------------------------------------
400........18,3.........18,8........18,55
1000......34,4.........35,3........34,85

Πιστεύω ότι έχασα κάποια δέκατα σε χρόνο επειδή ξεκίνησα στις 1500 στροφές, ήμουν στην άκρη του δρόμου και έστριβα και λίγο αριστερά για να μπω στη μέση, είχα πρόβλημα με ρουλεμάν συμπλέκτη που σφυρίζει στην δευτέρα, είχα την κάμερα στερεωμένη μπροστά στο τιμόνι και δεν έβλεπα καλά το στροφόμετρο για ιδανικές αλλαγές.
Απορώ πως βγήκε αυτό το 17. Με απλό χρονόμετρο χεριού το μετρήσατε? Τέλος πιστεύω ότι το 206 1.4 8v μαμά με 100αρα βενζίνη, ιδανική άσφαλτο, ιδανική εκκίνηση, αλλαγές και μέτρηση τους χειμερινούς μήνες, ένα 12,2-12,5 για το 0-100 (κοντέρ) το έχει.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Αύγ 2005, 10:40:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οι μετρήσεις έγιναν με V-Box...

Όποτε βρεθείς Αθήνα να κανονήσουμε να μετρήσουμε και το δικό σου στο ίδιο σημείο.

Για να μην πέσεις από τα σύννεφα όταν το μετρήσουμε στο λέω από τώρα ότι δύσκολα θα κάνεις κάτω από 15,5" για το 0-100.

...και για αυτό θα απαιτειθεί τρελό σκίσιμο...

Επίσης οι μετρήσεις έγιναν με εξωτερική θερμοκρασία 32 οC για το 1 1400αρι 8ν και με 24 oC για το 2ο 1400αρι 8ν και του Kanelj. Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MEMsound στις Κυρ 28 Αύγ 2005, 11:59:02, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Αύγ 2005, 10:58:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είπαμε...τα κοντέρ δείχνουν οτι θέλουν...αυτό που εσύ μετράς ως 0-100 μπορεί να είναι 0-93 π.χ. και πάλι το 13 κάτι είναι υπεραισιόδοξο... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Αύγ 2005, 11:50:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι για σύγκριση παραθέτω τις μετρήσεις από περιοδικό και από την Peugeot. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Km......1μετρ.......2μετρ.......Μ.Ο........Περιοδικό....Peugeot
------------------------------------------------------------------------
0...........0.............0..............0..............0.................0
60.........5,4..........5,8...........5,6...........5,4
80.........8,3..........8,8...........8,55.........8,4
100......12,8........13,6.........13,2..........13,0...........13,2
120......18,0........19,4.........18,7..........19,1
140......28,1........30,3.........29,2..........29,8


m.........1μετρ........2μετρ........Μ.Ο.......Περιοδικό....Peugeot
-------------------------------------------------------------------------
400........18,3.........18,8........18,55........18,7
1000......34,4.........35,3........34,85........34,7...........34,8


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
kanelj (Γιαννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


PEUGEOT 206 1.6 8v rallye 109+ ?

Ένταξη: 27 Μάρ 2003
Δημοσιεύσεις: 2206
Τόπος: Γαλατσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 28 Αύγ 2005, 21:38:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα ρε παιδια δεν διαβαζεται παραπανω τι γραφουμε?
Και καλα εγω,αφηστε με,μπορει να μην ξερω τι μου γινεται....
Τους αλλους που μιλανε δεν τους ακουτε???

Ηλια,ολα τα νουμερα που εγραψες πιο πανω,δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα!
Μην λεμε τα ιδια παλι...
Οσο για τα 2 πειραματα σου....αστα να πανε!
Καταρχιν,θα ηταν καλυτερα να χρονομετρησεις με ρολοι παρα με βιντεο,αφου πολλες ειναι οι φορες που ενα ρολοι γραφει 100 δευτερα και ενα βιντεο 99 σε ιδια μετρηση....Και μην το αμφισβητησεις σε παρακαλω γιατι βαριεμαι να σου το εξηγω!!!Απλα θα σου πω οτι κατι ξερω λογω δουλειας μου!
Επισης.......
Τι 1500 στροφες ειναι αυτα που λες:?: Exclamation Question Exclamation
Εδω χρειαζοταν να φυγω με κοφτες για να πετυχω την εκκινηση που ηθελα....Αρα ουτε καν να συγκρινεις τα αποτελεσματα ΚΑΙ λογω γενικων συνθηκων!

Καλα το 0-100 ουτε καν θα το σχολιασω!!!
Δηλαδη εισαι 1.4 και αν ανοιξουμε μαζι θα ειμαστε πλαι-πλαι Question Question
Η αυτο εννοεις ή μου λες οτι δεν ξερω πως πρεπει να το ανοιξω και ειμαι κουλος....
Rolling eyes

ΥΓ:Πετρο,οταν ειχα παει να τον ρωτησω για ενα...προβλημα που ειχα (και εχω ακομη Evil )μου ειπε οτι θυμαται οτι οταν εβαλε τον κινητηρα....μπλα μπλα μπλα!
Επισης αν δεν κανω λαθος ειχαμε παει και με τον Φιλιππο και οταν τον ρωτησε αν μπαινει το μοτερ αυτο στο δικο του απαντησε:"Δεν μπαινει κουτι ,μονο με πατεντες....ξερω εγω,λες να μην θυμαμαι τι εκανα?"
Wink
Δεν τον κατακρινω,μπορει να μπερδευτηκε, απλα το ανεφερα οτι δεν τον εβαλα εκει γιατι νομιζαν μερικοι απο δω οτι αυτος εκανε την δουλεια!
Και παρακαλω να μην ξαναβγει στην επικαιροτητα το θεμα...
Αν ειναι μονο με ΠΜ... Smile


www.secret-rooms.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 08:01:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στηρίζετε τις απόψεις σας στις μετρήσεις με το vbox. Αν για διάφορους λόγους το vbox δεν μέτρησε σωστά, το έχετε σκεφτεί. Ας πει και κάποιος άλλος 1.4 8v την γνώμη του. Στις πόσες στροφές έγιναν οι αλλαγές στα 8v?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
manosm3 (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC F/L '10 & Peugeot 206 1.4 XT

Ένταξη: 17 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 908
Τόπος: Βριλησσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 09:58:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elias έγραψε:
Στηρίζετε τις απόψεις σας στις μετρήσεις με το vbox. Αν για διάφορους λόγους το vbox δεν μέτρησε σωστά, το έχετε σκεφτεί. Ας πει και κάποιος άλλος 1.4 8v την γνώμη του. Στις πόσες στροφές έγιναν οι αλλαγές στα 8v?

Εγω θα πω τη γνωμη μου.... Στην 1η νοιωθεις μια μικρη επιταχυνση, μολις ομως κουμπωσεις 2α ακουγεται ενα γκντουπ και "ψοφαει"....


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
UnderTaker (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Αυτοκίνητο? Μπα....

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 823

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 10:56:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά, θα αποκτήσει κάποτε την εμπειρία μέτρησεις με VBOX ο Elias, και θα του κοπεί η χαρά... Αλλά δεν θέλει VBOX, ημερολόγιο θέλει...
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil


WELCOME TO THE DARK SIDE!!!!!
(.....we have cookies....)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 12:20:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρέπει να δείτε το βίντεο. Να το μετρήσετε όσες φορές θέλετε είτε με το χρονόμετρο του υπολογιστή, είτε με χρονόμετρο χεριού, είτε με ότι άλλο χρονόμετρο θέλετε. Τα ίδια νούμερα θα βγάλετε. Όσο για την απόκλιση του κοντέρ, στα 17+ sec κοντεύει στα 120km/h. Αν έχει 15-20km απόκλιση τι να πω. Αν μετρήσετε το 1.6 16v πόσο λέτε να το βγάλετε? 9,5sec που το δίνουν σχεδόν όλοι ή κάνα 12-13sec?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 12:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elias έγραψε:
Πρέπει να δείτε το βίντεο. Να το μετρήσετε όσες φορές θέλετε είτε με το χρονόμετρο του υπολογιστή, είτε με χρονόμετρο χεριού, είτε με ότι άλλο χρονόμετρο θέλετε. Τα ίδια νούμερα θα βγάλετε. Όσο για την απόκλιση του κοντέρ, στα 17+ sec κοντεύει στα 120km/h. Αν έχει 15-20km απόκλιση τι να πω. Αν μετρήσετε το 1.6 16v πόσο λέτε να το βγάλετε? 9,5sec που το δίνουν σχεδόν όλοι ή κάνα 12-13sec?


Ηλία μου, συμφωνώ ότι μπορεί να μην σφάλεις στις μετρήσεις σου.

Ομως δεν έχεις αναλογιστεί βασικά πραγματάκια!

1. Το σύστημα μέτρησης VBOX είναι αλάνθαστο αφού γίνεται δορυφορικά
2. Οι συνθήκες μέτρησης (οδόστρωμα, θερμοκρασία περιβάλλοντος) είναι διαφορετικά με τις μετρήσεις σου. Ομως το μέρος που μετράμε με το VBOX ίδιο.
3. Οι μετρήσεις γίνονται με 2 άτομα μέσα. Επιπλέον βάρος 80 περίπου κιλά (τόσο δεν είσαι ρε μπαγλαμά;)
4. Οι οδηγοί που κάνουν τις μετρήσεις είναι και οδηγοί του αυτοκινήτου. Για να κάνεις εργοστασιακές μετρήσεις με 2 άτομα πρέπει να το λιώσεις. Εσύ θα ήθελες να το λιώσεις;

Αυτά.

Δεν βάλαμε μετρήσεις για να τσακώνεστε. Αλλά σαν μέτρο σύγκρισης για όσα αυτοκίνητα θα παρουσιάζουμε (και μπορούμε να κάνουμε μετρήσεις).



If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31099
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 12:37:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elias έγραψε:
Πρέπει να δείτε το βίντεο. Να το μετρήσετε όσες φορές θέλετε είτε με το χρονόμετρο του υπολογιστή, είτε με χρονόμετρο χεριού, είτε με ότι άλλο χρονόμετρο θέλετε. Τα ίδια νούμερα θα βγάλετε. Όσο για την απόκλιση του κοντέρ, στα 17+ sec κοντεύει στα 120km/h. Αν έχει 15-20km απόκλιση τι να πω. Αν μετρήσετε το 1.6 16v πόσο λέτε να το βγάλετε? 9,5sec που το δίνουν σχεδόν όλοι ή κάνα 12-13sec?


Μετρήθηκε....
11,29 με μία μόνο δοκιμή και μπορεί να πέσει λίγο ακόμα... (φόραγε 195/50-15 λάστιχα και η 2α κόφτιαζε στα 91+κάτι Km/h οπότε χρειάζεται και αλλαγή σε 3η (και εκεί είναι το πρόβλημα..., ενώ αν είχε τα μαμά 195/55 δεν θα άνοιγε τόσο γρήγορα/καλά η 1η και 2α του οπότε μία η άλλη θα ήταν)

Μην ξεχνάς ότι είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 32οC...

Εγώ στο ξαναλέω:

Όποτε βρεθείς Αθήνα να κανονίσουμε να το μετρήσουμε και το δικό σου στο ίδιο σημείο (τελείως επίπεδος δρόμος χωρίς κλίση με άριστη άσφαλτο) έτσι για να μην απατάσε...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 13:04:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre έγραψε:
3. Οι μετρήσεις γίνονται με 2 άτομα μέσα. Επιπλέον βάρος 80 περίπου κιλά

Αυτό δεν το ήξερα. Εγώ ήμουν μόνος μου.

MEMsound έγραψε:
Μην ξεχνάς ότι είχαμε εξωτερική θερμοκρασία 32οC...

Ίσως και αυτό να έπαιξε το ρόλο του. Αλλά και πάλι πολλά μου φαίνονται τα 17sec.
Μήπως τα παιδιά κάνανε αλλαγές στον κόφτη? Αλλαγές ποτέ πάνω από 6000 στροφές.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Baphomet (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Citroen C4 1.6 (16V) VTR (2007)

Ένταξη: 06 Νοέ 2003
Δημοσιεύσεις: 4616
Τόπος: Αθήνα - Γαλάτσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 13:37:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγώ με 90+ άλογα το έδωσα και στον undertaker το αμάξι μου και του ηπιε το αίμα λίγο (και ο ανθρωπος ξέρει πως να κάνει τις σωστές αλλαγές) και πάλι 13.2 έκανε... τα συμπεράσματα δικά σας για το τι μπορεί να κάνει το κάθε αμάξι..

ΥΓ απο 1.4 8V είμαι 2 αμάξια μπροστά στην τρίτη... Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
UnderTaker (Παναγιώτης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Αυτοκίνητο? Μπα....

Ένταξη: 18 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 823

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Αύγ 2005, 14:25:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην το κουράζετε άλλο με τις μετρήσεις, δεν οδηγεί πουθενά... Όσοι
ήρθαν είδαν πως έχουν τα πράγματα και οι υπόλοιποι [ελπίζω] να έχουν τη
δυνατότητα να διαπιστώσουν από πρώτο χέρι τι γίνεται...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Θα σας πω το εξής: Στα δοκιμαστικά του RWYB το αυτοκίνητό μου έκανε
κάμποσα περάσματα. Το καλύτερο με το χειρότερο είχε διαφορά 1,3 sec.
Ίδια ώρα, ίδιο μέρος, καλύτερη ευθεία, και με λιώσιμο τρελό σε όλες τις
μετρήσεις...! Οι διαφορές μπορεί να είναι τραγικές !!!!!!!!!!
[Δε γράφω το χρόνο γιατί με απόλυτα κριτήρια ήταν
τρισάθλιος... Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil ]


Πρόεδρα, νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να γίνει το event με την ευθεία
και τις μετρήσεις... Σε πίστα ακόμα καλύτερα... Αλλά υπάρχει και η κλασική ευθεία της Θήβας... Έχει και τη Λιβαδειά κοντά, με κάτι ωραίες ταβέρβες... Και η Χαλκίδα δίπλα είναι για μπάνιο, όσο κρατάνε οι ζέστες... Θα είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον... Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

Θα πάρετε και πολλές σελίδες στο περιοδικό...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 80 ΚΙΛΑ? ΕΓΩ? ΜΕ ΛΕΣ ΧΟΝΤΡΟ ΤΩΡΑ? ΠΡΟΣΕΞΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΚΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΔΥΟ ΚΟΚΟΡΕΤΣΙΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΑ ΙΣΑ ΜΟΥ

Άκου 80 κιλά.... Κάθε βράδυ είμαι 78 κιλά. Μετά τρώω και παίρνω άλλα
τέσσερα - πέντε... Wink Wink Wink Wink Wink Wink


WELCOME TO THE DARK SIDE!!!!!
(.....we have cookies....)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενη
Σελίδα 3 από 11

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,169s (PHP: 82% - SQL: 18%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on