PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - Κατανάλωση καυσίμου rallye
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Δεκ 2010, 20:24:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Aν οι διαδρομές είναι μικρής διάρκειας τότε σαφώς και δικαιολογείται τέτοια διαφορά.


κι εμενα οι περισοτερες διαδρομες μικρης διαρκειας ειναι χειμωνα καλοκαιρι αλλά διαφορα δεν ειδα



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 28 Δεκ 2010, 20:33:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

μια απο τα ιδια κ γω...αυτες οι μικρες διαδρομες με λιγα χλμ. παιζοντας 1η - 2α στην καλυτερη 3η...στενα...πολλα φαναρια...ρελαντι...ειναι οτι χειροτερο το 11 το χεις ευκολα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john207 (Γιάννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 22 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 77
Τόπος: Alimos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 00:59:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Βασικα οι διαδρομές -σαν αυτές που περιγράφει ο Γιώργος- πρέπει να ήταν το πρόβλημα, γιατί την τελευταία βδομάδα που έκανα πιο μεγάλες διαδρομές(και όχι μόνο σε στενά) το μηδένισα και με κανονική οδήγηση έπεσα στο 9,5.
Απλά πίστευα ότι παίζει ρόλο και η θερμοκρασία..

Αλέξανδρε τον μηδενίζεις το μετρητή ή έχεις και τα ταξίδια στο μέσο όρο?
Γιατί όσο είχα και τα ταξίδια στο μ.ο.(για ψυχολογικούς λόγους Very happy ) δεν είχα καταλάβει τη διαφορά. Ανέβαινε αλλά πολύ αργά..

Υγ. Είχα διαβάσει ότι όσο ζεσταίνεται ο καταλύτης καίει παραπάνω(δεν ξέρω πόσο), ισχύει αυτό??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 01:21:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όσο είναι κρύο δουλεύει πλούσιο. Όσο ζεσταίνεται φτωχαίνει το μείγμα. Σε γενικές γραμμές πάντα, αλλά μπαίνεις στο νόημα.

Ε, αν οι διαδρομές σου είναι όλες μικρές με κρύο μοτέρ τότε δουλεύει πλούσιο για περισσότερα χλμ στην ίδια διαδρομή από το να έκανες μεγάλες αποστάσεις.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 12:37:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιαννη εγω συνηθως μηδενιζω καθε φορα που βαζω βενζινη
κανω στανταρ καθημερινα 6-7 χλμ το πρωι και αλλα τοσα το απογευμα
οχι σε στενα αλλά με 2α,3η,αντε και 4η και εχω γυρω στα 9λιτρα/100χλμ
ασχετα αν ειναι χειμωνας ή καλοκαιρι
αλλα και σε ανοιχτους δρομους-ταξιδια καπου τοσο εχω μεση καταναλωση γιατι εκει παω πλακωμενος
οντως θεωριτικα ο κρυος κινητηρας καιει πιο πολυ απ΄οταν ειναι ζεστος
αλλα στην πραξη εγω δεν ειδα αισθητες διαφορες με καθημερινα κρυες διαδρομες
αυτα! Very happy



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis23 (AKIS)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

Fabia RS DSG etuned

Ένταξη: 01 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 579
Τόπος: SALONICA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 13:40:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το trip στα τελευταια 4000χλμ με μετακινησεις κυριως στην πολη δειχνει μεση καταναλωση 10.1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 13:48:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δηλαδη εγω που γκρινιάζω σε αλλο thread για το μεσο ορο 10λ/100χλμ που εχω δεν ειμαι και τοσο τραγικα ε? Smile

βασικα ειμαι τωρα που το σκεφτομαι καθοτι με τα τουρμπίσια σας εδω μεσα εχετε ιδια κατανάλωση με μενα!! Confused


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
SAKIS-LEMANS (Κώστας)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Lemans

Ένταξη: 16 Αύγ 2008
Δημοσιεύσεις: 1887
Τόπος: Φραπεδονίκη!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 14:57:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Δηλαδη εγω που γκρινιάζω σε αλλο thread για το μεσο ορο 10λ/100χλμ που εχω δεν ειμαι και τοσο τραγικα ε? Smile

βασικα ειμαι τωρα που το σκεφτομαι καθοτι με τα τουρμπίσια σας εδω μεσα εχετε ιδια κατανάλωση με μενα!! Confused

τώρα θα σε στεναχωρήσω, αλλα σε ταξίδι το δικό μου το RC με ταχύτητες 120-130 η μέση κατανάλωση είναι 7,5 λιτρα περίπου.... Μπορεί να πέσει και άλλο ανάλογα τον δρόμο. Στο trip, δηλαδή χιλιόμετρα μέσα και έξω από την πόλη είναι στο 8,5-8,7...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
mechanic (Θανασης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 05 Ιούν 2008
Δημοσιεύσεις: 1594
Τόπος: Ελλαδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 15:05:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Δηλαδη εγω που γκρινιάζω σε αλλο thread για το μεσο ορο 10λ/100χλμ που εχω δεν ειμαι και τοσο τραγικα ε? Smile

βασικα ειμαι τωρα που το σκεφτομαι καθοτι με τα τουρμπίσια σας εδω μεσα εχετε ιδια κατανάλωση με μενα!! Confused


kai (dystixos) pou eisai akoma...

otan anevo pano, ela na pame volta midenizontas to trip comp.
kai tha deis ti noumera tha vgalei, Wink kai pame na kanoume akrivos ta idia dromologia pou kaneis esy kathe mera...

alla einai lathos na sygkrineis anomia pragmata.
ta 207 THP einai poly "evalota" ston tropo odigisis...
alla an ksereis pos na ta odigiseis sosta mporoun na riksoun arketa xamila tin katanalosi tous.
+ oti me tis katalilles veltioseis rixnoun akoma xamilotera ton meso oro tous...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 15:10:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mechanic, h ιδεα σου δεν ειναι ασχημη... Smile

Οταν ανεβεις πανω ελα να κανουμε μια βολτα απο το σπιτι μου (Τουμπα) προς περαια να κερασω και καφεδάκι. ειναι σχεδον 20-25 χλμ πανε και αλλα τοσα ελα. να δουμε τι θα καψει ο καθένας... εγω ενα δεκαρικο (6,3 λιτρα ) θα το φαω ..


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
nOkpos (Δημήτρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 207 1.6 GT (2009)

Ένταξη: 10 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 1108
Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 15:29:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

mechanic έγραψε:
AlienHack έγραψε:
Δηλαδη εγω που γκρινιάζω σε αλλο thread για το μεσο ορο 10λ/100χλμ που εχω δεν ειμαι και τοσο τραγικα ε? Smile

βασικα ειμαι τωρα που το σκεφτομαι καθοτι με τα τουρμπίσια σας εδω μεσα εχετε ιδια κατανάλωση με μενα!! Confused


kai (dystixos) pou eisai akoma...

otan anevo pano, ela na pame volta midenizontas to trip comp.
kai tha deis ti noumera tha vgalei, Wink kai pame na kanoume akrivos ta idia dromologia pou kaneis esy kathe mera...

alla einai lathos na sygkrineis anomia pragmata.
ta 207 THP einai poly "evalota" ston tropo odigisis...
alla an ksereis pos na ta odigiseis sosta mporoun na riksoun arketa xamila tin katanalosi tous.
+ oti me tis katalilles veltioseis rixnoun akoma xamilotera ton meso oro tous...


Πες μας και εμας που εχουμε 10/100kmh τι να κανουμε.....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 17:07:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα τελευταια 500km το rallye εχει AMSOIL ASL 5-30 ,

1o) εχει πεσει η καταναλωση μεσα στη πολη (οχι παρα πολυ 0,5lt στα 1000) αλλα σε ταξιδι ειδα 6,3 / 100 χωρις να το καιω προφανως αλλα και χωρις ιδιαιτερη προσoχη οι προσπερασεις που ηταν να γινουν γινανε και max 120 km

2o) Στα πρωτα 500km δεν εκαψε σταγονα , πριν την αλλαγη τα λαδια ειχανε 8.500 km στη πλατη τους και στα τελευταια 2.000 km εκαιγε 200-250 ml /1000km

Αρα το λαδι παιζει πολυ σημαντικο ρολο στον THP τοσο στη καταναλωση οσο και στο καψιμο που ειναι κατι που προβληματιζει πολλους απο μας (πιθανο οσο κουραζονται τα λαδια να καιγονται και πολυ πιο ευκολα οποτε αλλαγες ανα 5000 να ειναι επιτακτικες τελικα...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
john207 (Γιάννης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 22 Νοέ 2009
Δημοσιεύσεις: 77
Τόπος: Alimos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 18:30:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως η διαφορά σε ταξίδι και σε μένα είναι πολύ μεγάλη..

Μέχρι και η peugeot δίνει κατανάλωση 5.6 για εκτός πόλης σε σχέση με το 9.3 για εντός!!(αν και ουτοπικό δείχνει τη διαφορά) Very happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
recife_rallye (lefos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


e-tuners stage4 from north

Ένταξη: 03 Σεπ 2008
Δημοσιεύσεις: 2420

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Δεκ 2010, 18:45:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παληκαρουδια βαλ τε μακρυ γραναζι 5ης για τα ταξιδια και θα δειτε εμφανεστατη διαφορα,ειδικα μετα τα 130χλμ/ωρα


Παμε για καμμια οδικη δοκιμη επιτελους?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
chiefjian (Ηλίας)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Smart CDI

Ένταξη: 04 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 220
Τόπος: Aσπρα Σπιτια Βοιωτιας-Χανια Κρητης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Μάϊ 2011, 17:46:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον...Δεσφινα-Πατρα φορτωμενος τερμα με βαλιτσες και 3 ατομα.....σε επαρχιακο δρομο...και μεσα απο Ναυπακτο με μετρια οδηγηση εκανα 5,9 μεση....τελικα οσο το μαθαινω καει και λιγοτερο...!Να πω οτι το αμαξι ειναι οπως βγηκε απο το εργοστασιο με 15000κμ! Cool


It's not the ride...it's the rider!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Stamatak (Νίκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 17 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 7
Τόπος: Χαϊδάρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Μάρ 2017, 02:34:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στις ποσες στροφες πρεπει να γινονται οι αλλαγες για να εχουμε την πιο καλη καταναλωση..?Μιλαμε παντα όταν κινούμαστε σε στενα με 1η-2η αντε και 3η
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1572s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on