PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 - Αμοτρισερ για 106 1100cc
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
NPIL (NIK)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 307 1.6 XT (2007)

Ένταξη: 24 Νοέ 2007
Δημοσιεύσεις: 53

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Μάρ 2014, 21:12:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

παιδια για 106 1.1 με 145000χλμ και αλλαγη πρωτη φορα τι αμορτισερ προτεινετε .....τα μαμισια πια ειναι που εχει?
ευχαριστω

μονο για οδηγηση στην πολη ενδιαφερομαι ,,,δεν θελω χαμηλωμενα και σκληρα....
και αν συμφερει να τα αγορασω μονος μου και να μου τα βαλουν ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Μάρ 2014, 03:05:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kwstas1.1 έγραψε:
Kαλησπερα παιδια ! Ειμαι νεος στο κλαμπ ! εχω ενα πεζακι 1.1 xr μοντελο του 94' το μονοποιντ...το αυτοκινητο το εχουμε παρει απο το 2004 και εχει 120.000χλμ και τα αμορτισερ δν εχουν αλλαχτει ΠΟΤΕ ! Λπν πλεον που το εχω παρει γ μενα εχω δει οτι θελει απεγνωσμενα αμορτισερ καθοτι του πινω το αιμα κ το στριβω συνεχεια! Παιρνει απιστευτες κλισεις γενικα στις στροφες και πολλες φορες σηκωνω και ροδα χαχα ! Λπν θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε την αποψη σας....Σκεφτομαι να βαλω αμορτισερ τα Koni Sport (κιτρινα) ! Το αμαξι μου ειναι μαμα απο θεμα ελατηριων κλπ κ ειναι 8εομαλακα και δν εχει ουτε αντιστρεπτικες ουτε τπτ ! Απλα θελω να βαλω οτι καλυτερο για αμορτισερ ! Τα λεφτα δν με ενδιαφερουν και ξερω οτι πολλοι "λενε" θα πεταξεις τα λεφτα κ ασκοπα στο αμαξι αυτο !? αλλα πραγματικα δν με ενδιαφερει !τα εχω βρει κομπλε με τοποθετηση κομπλε 440ε ! Σκεφτικα κ για του ραλλυ τα μαμα αλλα θελω ακομη ενα τικ παραπανω αν αυτο γινεται με τα κονι κιτρινα ! Θελω λπν να μ πειτε μια αποψη ! Θα γινει καλυτερο το αμαξι αρκετα ? Και επισης θα δουλεψουν καθολου τα αμορτισερ αυτα με ολα τα μαμα π εχω (ελατηρια κλπ) ?δλδ θα δω διαφορες με τωρα ?! Το αμαξακι αν κ αστητο μπαινει μια χαρα,απλα θελω να το βοηθησω με ενα τικ παραπανω !Σας ευχαριστω πολυ παιδια εκ των προτερων ! Smile :D


Το θεμα ειναι τι ακριβως θες να βελτιωσεις στο αυτοκινητο σου...
Εγω ας πουμε,αν ειχα 106 1.1,το πρωτο πραγμα που θα του εβαζα,ειναι αντιστρεπτικες μπρος-πισω,π.χ απο το 1.4,η διαφορα που θα δεις,ειναι τεραστια,απο την αποψη κλισεων στις στροφες! Αν και με επιφυλαξη,πισω λιγο χλωμο να μπορεις να βαλεις,καθως τα μοντελα ανευ αντιστρεπτικης ειχαν "ταπωμενα" πισω ψαλιδια...
Τωρα,για τα αμορτισερ του ραλλυ,απ'οσο γνωριζω,η πεζω πλεον,δινει ενα κωδικο αμορτισερ για ολα τα 106 οποτε δωρο αδωρο!
Αν τωρα θες να μεινεις σε μαμα ελατηρια,δε ξερω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο...


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 09 Μάρ 2014, 03:08:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NPIL έγραψε:
παιδια για 106 1.1 με 145000χλμ και αλλαγη πρωτη φορα τι αμορτισερ προτεινετε .....τα μαμισια πια ειναι που εχει?
ευχαριστω

μονο για οδηγηση στην πολη ενδιαφερομαι ,,,δεν θελω χαμηλωμενα και σκληρα....
και αν συμφερει να τα αγορασω μονος μου και να μου τα βαλουν ....


Τα εργοστασιακα αμορτισερ της πεζω,ειναι αν δε κανω λαθος,της sachs.
Πιστευω πως τα εργοστασιακα,ειναι τα καλυτερα απο αποψη κοστους και ανεσης Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sotos 106xs (Σωτηρης)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

Peugeot 106 s1 BlueBullet

Ένταξη: 18 Μάρ 2010
Δημοσιεύσεις: 492
Τόπος: Somewhere In Time

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 10 Μάρ 2014, 15:09:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kwstas1.1 έγραψε:
Kαλησπερα παιδια ! Ειμαι νεος στο κλαμπ ! εχω ενα πεζακι 1.1 xr μοντελο του 94' το μονοποιντ...το αυτοκινητο το εχουμε παρει απο το 2004 και εχει 120.000χλμ και τα αμορτισερ δν εχουν αλλαχτει ΠΟΤΕ ! Λπν πλεον που το εχω παρει γ μενα εχω δει οτι θελει απεγνωσμενα αμορτισερ καθοτι του πινω το αιμα κ το στριβω συνεχεια! Παιρνει απιστευτες κλισεις γενικα στις στροφες και πολλες φορες σηκωνω και ροδα χαχα ! Λπν θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε την αποψη σας....Σκεφτομαι να βαλω αμορτισερ τα Koni Sport (κιτρινα) ! Το αμαξι μου ειναι μαμα απο θεμα ελατηριων κλπ κ ειναι 8εομαλακα και δν εχει ουτε αντιστρεπτικες ουτε τπτ ! Απλα θελω να βαλω οτι καλυτερο για αμορτισερ ! Τα λεφτα δν με ενδιαφερουν και ξερω οτι πολλοι "λενε" θα πεταξεις τα λεφτα κ ασκοπα στο αμαξι αυτο !? αλλα πραγματικα δν με ενδιαφερει !τα εχω βρει κομπλε με τοποθετηση κομπλε 440ε ! Σκεφτικα κ για του ραλλυ τα μαμα αλλα θελω ακομη ενα τικ παραπανω αν αυτο γινεται με τα κονι κιτρινα ! Θελω λπν να μ πειτε μια αποψη ! Θα γινει καλυτερο το αμαξι αρκετα ? Και επισης θα δουλεψουν καθολου τα αμορτισερ αυτα με ολα τα μαμα π εχω (ελατηρια κλπ) ?δλδ θα δω διαφορες με τωρα ?! Το αμαξακι αν κ αστητο μπαινει μια χαρα,απλα θελω να το βοηθησω με ενα τικ παραπανω !Σας ευχαριστω πολυ παιδια εκ των προτερων ! Smile :D


Λοιπόν από την στιγμή που θέλεις να δώσεις λύση στο αυτοκίνητο,θα πρέπει να την δώσεις σωστά.Όπως προαναφέρθηκε η καλύτερη και πιο σωστή λύση είναι να βάλεις ζαμφόρ-τουλάχιστον αρχικά μπροστά.Ακόμα
και με τα ίδια ελατήρια και αμορτισέρ η διαφορά που θα δείς στις κλίσεις του αμαξώματος θα είναι μεγάλη.Απλά αν δεν υπάρχουν οι υποδοχές στα ψαλίδια σου θα χρειαστείς και ψαλίδια.Για πίσω μιλάμε μόνο για αλλαγή άξονα με κάποιον με ταμπούρα και αντιστρεπτική,στον ήδη υπάρχον πρέπει να μπαίνει αλλά θα χρειαστείς αρκετά πράγματα οπότε και δεν συμφέρει.
Στην περίπτωση που θέλεις να βάλεις μόνο τα αμορτισέρ που ανέφερες χωρίς να κάνεις κάτι άλλο,το αποτέλεσμα πιστεύω θα είναι το αμάξι να γίνει πιο σκληρό και νευρικό στις λακούβες και οι κλίσεις στο αμάξωμα θα παραμένουν-χωρίς αντιστρεπτική δεν θα μπορέσεις να τις αποφύγεις.Τέλος δεν γνωρίζω αν τα koni που ανέφερες μπορούν να δουλέψουν σωστά με τα υπάρχον ελατήρια.
Θα σού πρότεινα κι εγώ να πάς για αντιστρεπτική-τουλάχιστον αρχικά μπροστά και για αμορτισέρ για τα ενισχυμένα της Peugeot,αν και με το μπέρδεμα που έχει γίνει με την αντιπροσωπεία δεν ξέρω άν θα
μπορέσεις να τα βρείς άμεσα.Έτσι την πάτησα πρίν ένα δίμηνο σχεδόν που δυάλισα τα δικά μου(ενισχυμένα Peugeot)και δεν έβρισκα τίποτα.Αυτά που έβαλα τελικά και έχω δεί αρκετή διαφορά-ίσως παίζει και ρόλο το ότι τα δικά μου δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση-είναι τα Sachs Advantage,είναι υποτίθεται η πιο "σπόρ" σειρά της Sachs.Το αμάξι με αυτά έσφιξε αρκετά,έγινε πιο άμεσο στο τιμόνι αλλά και πιο σκληρό στις λακούβες,το καλό είναι ότι συνεργάζεται και με τα μαμίσια ελατήρια.(αν έχεις διαβάσει παραπάνω έχω ήδη αλλάξει ψαλίδια μπροστά και έχω βάλει ζαμφόρ οπότε και το όλο αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό).
Πάντως τα χρήματα που θα χρειαστεί για να δώσεις για την όλη αλλαγή πιστεύω θα είναι κοντά στα χρήματα που θα έδινες για να βάλεις μόνο να αμορτισέρ που είπες αλλά με την διαφορά ότι το αμάξι σου θα στηθεί πιο σωστά.
Σαν ακόμα πιο οικονομική λύση υπάρχουν και τα eurorepar της Peugeot πάλι,αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για τα ενισχυμένα-για τα ίδια που φοράς τώρα υπάρχει.




Τέλος Εποχής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Μάρ 2014, 18:15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας !!! Εχω σκεφτει ολα αυτα πραγματικα απλως επειδη τα αμπρτισερ μου εχουν 115.000χλμ κ δν εχουν αλλαχτει ποτε (χε χε λιγα χλμετρα εχω το ξερω για αμαξι του 94' Razz Very happy ) και επριδη θα τα αλλαξω οπως κ να χει,ηθελα κατι πολυ καλο! Για τα μαμα αμορτισερ π ρωτησα στην αντιπροσωπεια μ ειπαν οτι φερνουν μονο εναν κωδικο κ αυτα κ καλα ειναι του ραλλυ π φερνουν μονο (προσωπικα δν πιστευω οτι ειναι του ραλλυ) κ κανουν 260ε,υπολογιζω κ τα περαστικα αρα συνολο θα μ πανε κομπλε ολα 340ε περιπου!πολλα λεφτα ρε παιδια για μαμα αμορτισερ!! Ελεοςςς με 100ε παραπανω βαζω τα κονι κιτρινα π ειναι κ πολυ καλα! Απλα δν.ξερω τι αποτελεσμα θα βγει...:/ τι να προτιμησω να βαλω απο τα 2 ??!! απλα ειναι αναποφευκτο.η αλλαγη αμορτισερ δν το.κανω ετσι σαν κινηση απο μονος μου γ βελτιωση στησιματος ή για ασκοπο λογο! Το αμαξι ειναι επιλκινδυνο! Οντως θελουν αλλαγη! Απλα θελω να βαλω κατι καλο γτ ειναι ευκαιρια! τι θα λεγατε λοιπον?! Μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα..χαχαχαχα ! Razz ευχαριστω πολυ! Wink)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Μάρ 2014, 21:14:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικα με τοσα πολλα χλμ που εχουν τα αμορτισερ, οτι και να βαλεις,το αυτοκινητο θα μεταμορφωθει!


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kwstas1.1 (Kwninos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207GT & Peugeot 106 xr 1.1 (

Ένταξη: 08 Μάρ 2014
Δημοσιεύσεις: 94
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Μάρ 2014, 15:15:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Βασικα με τοσα πολλα χλμ που εχουν τα αμορτισερ, οτι και να βαλεις,το αυτοκινητο θα μεταμορφωθει!


Ισχυει φιλε μου......Razz ελπιζω να καταληξω συντομα χαχαχα !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1183s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on