PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Λαμπάκι Check Engine
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 18:11:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ Κ ΩΡΑ... ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΒΗΣΟΥΝ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ BSI....! ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Φεβ 2007, 19:15:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ’ αρχήν θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Τώρα όσο για το λαμπάκι μην πανικοβάλλεσαι και δεν είναι ανάγκη να λες για εγκεφάλους και BSI χωρίς να υπάρχει λόγος.
Μπορεί να είναι κάτι πάρα πολύ απλό οπότε μια διάγνωση θα σε ηρεμίσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Φεβ 2007, 04:16:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εσβησε το λαμπακι,ακριβως μολις εφτασα στο μαγαζι του μαστορα,καλα που το ειδα,οχι τιποτα αλλο θα γινομουν κ ρεζιλι θα νομιζε τον δουλευα... οπως κ να χει thanx παιδες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Φεβ 2007, 20:57:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ότι έσβησε το λαμπάκι δεν σημαίνει ότι είναι όλα οκ.
Καλό είναι μια διάγνωση να την κάνεις πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Φεβ 2007, 21:10:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα έχει κρατήσει στην μνήμη την βλάβη-πήγαινε να το ελέγξεις.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Φεβ 2007, 03:35:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποσο κοστιζει μια διαγνωση, ξερουμε....? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 08 Φεβ 2007, 10:09:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαρτάται πού θα το πας. Από τίποτα, μέχρι το πολύ 20 ευρώ θα έλεγα. Αλλά επειδή εγώ πηγαίνω σε δικό μου μηχανικό και δν πληρώνω, ας σου πει κάποιος άλλος για σίγουρα. Cool


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Φεβ 2007, 01:01:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πηγα εκανα διαγνωση κ βρηκε 2 σφαλματα, το ενα ελεγε στον αισθητηρα Λαμδα και το αλλο ελεγε οτι βρηκε πολυ πλουσιο μειγμα. Μηπως αυτο προηλθε απο την χοανη και το ελευθερο τελικο καζανακι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Φεβ 2007, 01:12:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οσο για το κοστος της διαγνωσης, αρχικη τιμη ηταν 20ευρω, κ μολις του ειπα πως δεν βγαινω, το ριξε στα 10... και δεν εκανε κ τπτ, εδω με το ζορι να βρει την φυσσα να το συνδεση...Τσακαλι ο μαστορας... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 10 Φεβ 2007, 09:23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχει να κάνει με το φίλτρο απλά δεν λειτουργούσε σωστά ο αισθητήρας οξυγόνου ‘λ’ και γι’ αυτό και το δεύτερο σφάλμα για το μείγμα.
Ο λόγος τώρα που το έκανε αυτό είναι, ή όντως έχει κάποιο πρόβλημα ο αισθητήρας και κάποιες φορές δεν λειτουργεί σωστά, ή μπορεί να έχουν πρόβλημα τα μπουζί όπως επίσης μπορεί να είναι και παράσιτα από τoν πολλαπλασιαστή.

Μην σας φαίνεται απίθανο αυτό για τoν πολλαπλασιαστή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
billisdim (Dim)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 31 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 67

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Φεβ 2007, 00:23:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

old topic

Έχει επεξεργασθεί από τον/την billisdim στις Παρ 18 Απρ 2008, 18:50:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Touristas (Αργύρης)
Τεχνικός Σύμβουλος


Peugeot Geopolis RS 300

Ένταξη: 15 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 3273
Τόπος: Νικαια-Περιστέρι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Φεβ 2007, 10:19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι εν θα χρειαστεί καινούργιο εγκέφαλο.
Για να καταλάβεις έχει 50 θέσεις και σε κάθε διαγραφή κρατάει αρχείο.
Όταν θα συμπληρωθούν όλες μπορείς να τις διαγράψεις και γράφει πάλι από την αρχή.
Φυσικά και δεν σημαίνει ότι όλα είναι εντάξει , αλλά πρέπει να τα σβήσεις έτσι ώστε ένα ξανακάνει οτιδήποτε να μπορέσει να δεις εάν είναι το ίδιο σφάλμα ή κάτι άλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
DaSoP (ΧΡΗΣΤΟΣ)
Μέλος
Μέλος


206 GTi '03

Ένταξη: 22 Αύγ 2003
Δημοσιεύσεις: 115
Τόπος: IΩΑΝΝΙΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 12 Φεβ 2007, 10:17:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα η αγορα του ODBII Reader ηταν πολυ καλη κινηση!!! Οχι μονο μου βγαζει ολους τους αισθητηρες του αυτοκινητου σε μια οθονη αλλα μπορω να δω και οτι "τσεκ εντζιν"( Shocked ) αναψει στο αυτοκινητο αλλα επισης μπορω και να το σβυσω αν ειναι κατι χαζο! Οπως παραδειγμα καποτε μου αναβε συνεχεια το λαμπακι και το reader μου ελεγε : "Random cylinder missfire"!!!!!(στην Peugeot δεν βρηκαν κατι...) Το αυτοκινητο δουλευε σαν τρακτερ! σβησιμο του κινητηρα,σβησιμο του κωδικου απο το reader,ignition και ολα καλα!!!


LET'S GET FASTERRRRRRRRRR!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
kostas2087 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 04 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 12

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Φεβ 2007, 23:38:23    Θέμα δημοσίευσης: ΛΑΜΠΑΚΙ ΚΙΝΙΤΙΡΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΧΩ ΕΝΑ 206 ΧS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ ΚΙΝΙΤΙΡΑ.ΠΡΙΝ ΑΝΑΨΗ ΕΠΕΖΑΝ ΟΙ ΣΡΟΦΕΣ.ΤΟ ΠΙΓΑ ΣΥΝΕΡΓΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΙΣ.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΜΑ**ΚΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΙΜΒΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
plaketokofths (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Piper J-3 Cub

Ένταξη: 25 Μάρ 2006
Δημοσιεύσεις: 3189

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Φεβ 2007, 03:41:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νοθευμένη βενζινη πολύ πιθανό, μπορεί ομως και πολλαπλασιαστής
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Φεβ 2007, 10:58:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το topic ΛΑΜΠΑΚΙ ΚΙΝΙΤΙΡΑ μεταφερθικε και συνεχιζεται εδω.

STELIOS
Mod. Team


Το λαμπακι check engine σημαινει καποια ηλεκτρονικη βλαβη στη διαχειρηση του κινητηρα. Mπορει να ειναι απλα ενα στιγμιαιο ηλεκτρονικο κολλημα, μπορει να ειναι και αλλα πραγματα οπως βρομικη βενζινη, βλαβη πολλαπλσιαστη, βλαβη μπεκ, βλαβη καποιου αισθητηρα κτλ...
Ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να το πας για μια διαγνωση (κατα προτιμηση στη Peugeot).
Εκτως απ'το λαμπακι εχεις καποιο αλλο συμπτωμα ? Κομπιασματα και τετοια ?
Μην βιαστεις να αλλαξεις πολλαπλασιαστη, ειδικα αν δεν σου ειπαν σιγουρα. Εκει που ρωτησες δεν το εβαλαν σε διαγνωστικο ? Τι θα πει "μπορει να ειναι..." ?
Αν θες εχω ενα πολλαπλασιαστη ευκαιρο, περνα απ'τη λεσχη μια μερα να τον βαλουμε πανω να δεις αν το κανει ακομα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
karmagos (Φίλιππος)
Μέλος
Μέλος


Black 206 1.4 (8v) (2000)

Ένταξη: 05 Ιούλ 2006
Δημοσιεύσεις: 138
Τόπος: Αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Φεβ 2007, 16:43:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να προσθεσω και κατι;
1)Καταρχην οποιος δεν εχει πολλα λεφτα μπορει να παει και σε καποιο μηχανικο,το μηχανιμα για το check δεν ειναι κατι που το εχει μονο η αντιπροσωπεια
2)Εαν στον ελεγχο δε δειξει κατι το μηχανιμα τοτε πας σε βλαβες μηχανικων μερων!


- Διεκπεραιώσεις ΚΤΕΟ
Msn/Mail: karmagos@hotmail.com
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Φεβ 2007, 17:03:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

karmagos έγραψε:
Να προσθεσω και κατι;
1)Καταρχην οποιος δεν εχει πολλα λεφτα μπορει να παει και σε καποιο μηχανικο,το μηχανιμα για το check δεν ειναι κατι που το εχει μονο η αντιπροσωπεια


Αυτο ειναι αληθεια αλλα αναφερω τη Peugeot γιατι αυτη εχει παντα και το σωστο μηχανημα και το σωστο software. Μου εχει τυχει σε συνεργειο, το OBD (διαγνωστικο) που ειχαν να μην διαβαζει τη βλαβη. Πολλοι (για να μην χασουν το πελατη) θα σου πουν πολλαπλασιαστη ή κατι αλλο τελος παντων με αποτελεσμα πιθανοτατα να μπεις σε περιτα εξοδα. Εξαλου η διαγνωση σε Peugeot δεν εχει πανω απο 15-20 ευρω, και αν κανεις και την επισκευη εκει δεν θα σε χρεωσουν τη διαγνωση.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
marduk (mihalis)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 206 XS 1.4 8v

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 52
Τόπος: korydallos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Μάϊ 2007, 08:58:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aegean βενζιναδικο στην Πειραιως ,ρευμα προς Πειραια , μη βαλετε ποτε στον απατεωνα ! Μου εχει αναψει το λαμπακι , ο κινητηρας αργοσβηνει , νιθω πως περιμενω τον επιθανατιο ρογχο Laughing Crying or Very sad , οπως και ενας φιλος με corolla ...Αυτος παρολο που του εχει βαλει 3 φορες 100οκτ. δεν εχει διορθωθει το προβλημα ... Δεν την παλευω ...Λετε να φτιαξει
? Ως club προτεινω να μεσολαβησετε στο υπουργειο μεταφορων ,στο ΙΝΚΑ καπου τελος παντων γιατι ...και παλι και παλι βενζινη και μπουκαλι στους απατεωνες !


-με τα όσα-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
marduk (mihalis)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


peugeot 206 XS 1.4 8v

Ένταξη: 07 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 52
Τόπος: korydallos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Μάϊ 2007, 11:55:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλαβη στα μπεκ , ή στον πολλαπλασιαστη εδειξε το μηχανημα . Ξερει κανεις ποσο θα παει ο καθαρισμος μπεκ ?


-με τα όσα-
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 2 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,173s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on