PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

φιλτρο vs φιλτροχοανη peugeot 207 rallye!
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ParisMcridis (paris)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(16v) & 207rc II

Ένταξη: 26 Δεκ 2007
Δημοσιεύσεις: 979

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 16:10:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H pipercross καθαριζει πιο δυσκολα απο μια γαζας και αν δεν εχει μεταλικο πλεγμα γυρω της μπορει να σκιστει το σφουγγαρι..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 16:24:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οκ θα το εχω στα υπόψην!

Μήπως γνωρίζεις αν ταιριάζουν οι φιλτροχοάνες που αναφέρω στο προηγούμενο μνμ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 17:02:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά θα πάω να βάλω μια απο αυτές τις χοάνες που ανέφερα προηγουμένος!!

Εντυπώσεις αύριο!! Ποια λέτε να προτιμήσω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 17:02:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν ποιό κινητήρα έχεις? Φαντάζομαι μιλάμε πάντα για τον 1.6thp (150ps στη περίπτωση του cc), σωστά?

Οι χοάνες που ταιριάζουν πρέπει να έχουν από 45mm και πάνω διάμετρο στομίου και το πολύ 150mm μέγιστη εξωτερική διάμετρο γιατί αλλιώς δεν χωράνε μπροστά από τη μπαταρία, εκτός και αν έχεις σκοπό να τη βάλεις ως προέκταση στη μαμά αγελάδα που σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς τουλάχιστον 70mm στόμιο.

Κατ'εμέ πάρε μια χοάνη είτε γάζας(χωρίς λάδι) είτε αφρώδους πολυουρεθάνης(βλ. pipercross) διαστάσεων κατά προτίμηση 70mm/75mm στόμιο, αν η χοάνη είναι pipercross τότε μπορείς να πάρεις άφοβα 150mm διαμέτρου γιατί είναι μαλακές και έχουν περιθώριο να πιεστούν λίγο. Τέτοιες είναι οι C0176 και C0182 πχ.

Επίσης καλή λύση όπως σου είπα είναι τα φίλτρα της aem (dry flow) γιατί είναι πολύ ποιοτικά. Αυτά είναι βαμβακερής γάζας αλλά χωρίς λάδι.

Από τα link που έβαλες το κιτ της pipercross δεν είναι πολύ καλό, το έχουν βάλει κάποια παιδιά αλλά η χοάνη παραείναι μικρή.

Η BMC είναι καλή μάρκα, η simota έχει κάποια αξιόλογα φίλτρα αλλά δεν ειδικεύεται στη κατασκευή τους (έχει διάφορα αξεσουάρ γενικά). Δεν καταλαβαίνω όμως από τα αναγραφόμενα ποιές είναι οι ακριβείς διαστάσεις τους οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Όπως είπε ο Πάρης, αν τυχόν επιλέξεις pipercross θα πρέπει να είσαι προσεκτικός μόνο κατά τη τοποθέτησή της και πως θα τη μεταχειριστείς στη πορεία για να μην σκιστεί. Εγώ πάντως έχω την C0182 εδώ και 1 χρόνο χωρίς πρόβλημα.

Αυτά τα ολίγα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Μάϊ 2012, 17:18:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Η bmc λέει στην περιγραφή BMC ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΤW50-60-65-70/150 ANOIXTOY TYΠΟΥ.

Θα πάω απο το μαγαζί αύριο και θα δούμε ποια θα βάλω!

ΥΓ: Ναι το μανίσιο είναι με τα 150 άλογα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
leonidasthess 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης




Ένταξη: 15 Μάρ 2012
Δημοσιεύσεις: 72

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάϊ 2012, 08:53:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι τελευταίο...


Με την χοάνη θα πάρω μόνο ήχο? Θα βοηθήσει το αμάξι καθόλου?

Γυρω στα 70 ευρώ που την βρήκα είναι καλα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 31 Μάϊ 2012, 11:30:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

leonidasthess έγραψε:
Κάτι τελευταίο...


Με την χοάνη θα πάρω μόνο ήχο? Θα βοηθήσει το αμάξι καθόλου?

Γυρω στα 70 ευρώ που την βρήκα είναι καλα?


Συμπαθητική τιμή είναι αλλά δεν ξέρω ποιά ακριβώς BMC λές και τι μεγέθους γιατί οι τιμές αλλάζουν συνήθως στους εμπόρους(ανάλογα με το ανταλλακτικό).

Υπόψιν ότι θα χρειαστείς και ένα κολάρο σιλικόνης + μεταλλικό σύνδεσμο + σφιγκτήρες για να τοποθετήσεις τη χοάνη που θα ανεβάσουν λίγο τη τιμή, ειδικά αν είναι μεγαλύτερη από 50mm όπου θα χρειαστείς διαστολικό κολάρο.

Πέραν του ήχου, δίνει και ένα κλίκ στη απόκριση, ειδικά στις χαμηλομεσαίες και στην απόκριση της τουρμπίνας, αλλά αυξάνει ανάλογα και τη κατανάλωση καυσίμου.

Για να ολοκληρώσεις το κιτ, θα χρειαστείς μια custom θερμοασπίδα και μια έξτρα παροχή κρύου αέρα. Αλλά αυτά μπορείς να τα κάνεις στη πορεία για να μην ανεβάσεις από τώρα το κόστος.

Ούτε για επιστήμη να μιλάγαμε.. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristos (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 THP (16v) Rallye (2007)

Ένταξη: 16 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούν 2012, 09:59:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απ΄οτι καταλαβα η καλυτερη θεση για μια χοανη ειναι να μπει μπροστα απο την μπαταρια. αλλα εχω δει και ενα κιτ της forge το οποιο βαζει την χοανη μπροστα απο την ροδα μεσα στον προφυλακτηρα και με μεταλλικο σωληνα ανεβαινει προς τα πανω αυτο εχει καπου στα 180euro.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SαλιγκαρAKIS (Σάκης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 rallye f/l 150άρι (few years ago)

Ένταξη: 15 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 2534
Τόπος: Troll City

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούν 2012, 10:16:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βασικά αν ψάξεις στο ανάλογο topic θα σου λυθούν πολλές απορίες περί του θέματος. Wink

-> http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11249
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
xristos (xristos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 THP (16v) Rallye (2007)

Ένταξη: 16 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Ιούν 2012, 11:27:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πικρα! 130 σελιδες!! μου φαινεται θα την βαλω μπροστα την τουρμπινα να τα εχω ολα..πιστευω οτι δεν θα τραβαει και ζεστο αερα πολυ απο εκει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 17:43:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

xristos έγραψε:
απ΄οτι καταλαβα η καλυτερη θεση για μια χοανη ειναι να μπει μπροστα απο την μπαταρια. αλλα εχω δει και ενα κιτ της forge το οποιο βαζει την χοανη μπροστα απο την ροδα μεσα στον προφυλακτηρα και με μεταλλικο σωληνα ανεβαινει προς τα πανω αυτο εχει καπου στα 180euro.


Μάλλον αυτό πρέπει να λες,τώρα κατά πόσο θα κάνει δουλειά βέβαια είναι άλλο θέμα...
http://eshop.avcweber.gr/Product/100/FMIND207/Page/50/Air-induction-kit/Model/0/0/el/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 17:46:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

akis1976 έγραψε:
Μάλλον αυτό πρέπει να λες,τώρα κατά πόσο θα κάνει δουλειά βέβαια είναι άλλο θέμα...
http://eshop.avcweber.gr/Product/100/FMIND207/Page/50/Air-induction-kit/Model/0/0/el/


Forge είναι άρα απο τα ποιοτικότερα κιτάκια. Άσε που εκεί που τη βάζουν τη χοάνη θα ακούγεται τρελά γιατί είναι σαν αντηχείο. +1 απο μένα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 17:52:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NoDsl έγραψε:
akis1976 έγραψε:
Μάλλον αυτό πρέπει να λες,τώρα κατά πόσο θα κάνει δουλειά βέβαια είναι άλλο θέμα...
http://eshop.avcweber.gr/Product/100/FMIND207/Page/50/Air-induction-kit/Model/0/0/el/


Forge είναι άρα απο τα ποιοτικότερα κιτάκια. Άσε που εκεί που τη βάζουν τη χοάνη θα ακούγεται τρελά γιατί είναι σαν αντηχείο. +1 απο μένα.


Και να φανταστώ οτι εκεί που την βάζουν δεν θα ρουφάει και ζεστό αέρα,που απ'οτι εχω καταλάβει είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα στης φιλτροχοάνες για το 207?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Lefter1s RC 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC κάποτε

Ένταξη: 22 Ιαν 2008
Δημοσιεύσεις: 659
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 18:01:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πετα μια χοάνη να κάνει και τσάφα τσούφα αδερφέ!!! Cool
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
makis106 (makis)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 THP Rallye (2008)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2007
Δημοσιεύσεις: 2966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 18:03:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα μόνα μειον, προφανώς είναι οτι θα τρελενεται στη σκόνη, οτι ειναι αμφιβολο αν μπορεις να την βγαλεις απο εκει για να την καθαρίσεις, και το θεμα του οτι ισως μουσκεύει για πλακα με τις βροχές... καπου το εχουμε ξανασυζητησει... Rolling eyes
Αν την ειχε δοκιμασει καποιος...



etuned
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Ιούν 2012, 18:57:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάκη έχει πλαστική ποδιά απο κάτω οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα βρέχεται. Ενοείται οτι θα παίρνει κρύο αέρα και αν τραβήξεις και αεραγωγό απο μπροστά σαν τω φρένων θα έχεις και ένα ελάχιστο φαινόμενο ramair.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2012, 08:40:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οτι θα παρει παραπανω κρυο αερα θα παρει, αλλα οταν βρεχει, ειδικα στην Βουλιαγμενης πλημμυριζει τα παντα. Να φαντασετειτε οτι βλεπω αλλα αμαξια διπλα μου που πανε με 2 χλμ και το νερο εχει φτασει σχεδον 1/3 απο τον προφυλακτηρα. Να το εχεις χαμιλωμενο και φιλτροχοανη εκει διπλα? Ναι δεν ειναι ετσι καθε μερα αλλα μονο μια φορα χρειαζεται για να γινει ζημια.



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Argiroslm (Τασος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207rc lemans

Ένταξη: 09 Ιούν 2012
Δημοσιεύσεις: 75

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2012, 09:06:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα η αληθεια ειναι οτι στο δικο μου φοραω εισαγωγη forge μεσα απο τον θολο και δεν εχω αντιμετωπιση κανα προβλημα με βροχες και τα σχετικα!!!μιας και ειχα δοκιμασει ολες τις εφαρμογες φιλτρου πισω φιλτρου απευθειας στο turbo μπορω να πω οτι για τα λεφτα της κανει δουλεια!!!
τωρα στο θεμα νερα σου δημιουργει ενα αγχος μην περασουν μεσα...και κανει καμια υδραυλικη
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2012, 09:08:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.youtube.com/watch?v=PAIxeQUSg-Q

http://www.youtube.com/watch?v=gCi2yo4UqPI
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Samer (SAM)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207GT GTX

Ένταξη: 04 Μάρ 2008
Δημοσιεύσεις: 573

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Ιούν 2012, 09:09:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με βροχες κλπ δεν εχεις προβλημα, τις πλημμυρες προσεχε μονο.



"I wish I could see things from your point of view, unfortunately i can't stick my head that far up my ass"!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Εισαγωγή - Εξαγωγή Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενη
Σελίδα 2 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1664s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on