PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ελαστικά
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
konstantinos 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XΤ (1999)

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 918
Τόπος: Μελίσσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 11:08:02    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Ελαστικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να γράψουμε τι ξέρουμε για τα ελαστικά μας.<br><br>Ξεκινάω εγώ λοιπόν.<br><br>1 Michelin (Γιατί πάντα ο Γάλλος ξέρει) Pilot Sx Gt με μια λέξη κορυφαία. Κράτημα άψογο - φρενάρισμα μοναδικό. Αρνητικό - τα πλαινά τους πολύ μαλακά και επίφοβα στις επαφές με πεζοδρόμια (σας μιλάω σαν παθών).<br><br>2 Michelin (και πάλι ο Γάλλος ξέρει) Exalto. Εχουν μόλις 2000 χλμ και οι εντυπώσεις έιναι οι ίδιες με τις παραπάνω. <br>Αλλο ένα αρνητικό, θόρυβος αυξημένος σε σχέση με τα Pilot.<br><br>Αυτά για ανοίξτε την ψυχή σας και βοηθήστε τους μελλοντικά "ξυπόλητους". <p></p><i></i>


Τελικά... θα πάει κανείς απο τον Μπάκα???!!!???
http://www.bakas.gr/

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Αλεξ@νδρος (Αλέξανδρος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4(8V) XS 4/2004

Ένταξη: 20 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 936
Τόπος: Παλαιό Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 11:47:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1.Continental conti eco contact;Πολυ ισορροπημενα λαστιχα και στο στεγνο και στο βρεγμενο -πολυ καλα κρατηματα και ανθεκτικη γομα ιδανικα για το 1.1 που παιρνει κλισεις(και τρωγεται η εξω επιφανεια )στην 13αρα διασταση πολυ χαμηλος θορυβος κυλισης(ανυπαρκτος σε σχεση με 18αρι bridjestone potenza)Μοναδικο μειονεκτημα οταν ειναι ολοκαινουργια γλιστρανε στην βροχη(γλιτσα- αλλα αυτο καπου ειναι φυσιολογικο και με τους δρομους που εχουμε)Τελος στο DRIVE νομιζω ειχαν βγει πρωτα στην κατηγορια τους
34000 χλμ και συνεχιζουν να αποδιδουν οπως καινουργια και επεται συνεχεια .Στα ποσα χλμ αραγε θα αλαχθουν?

---1100 but I'm biting---




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 12:55:18    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λάστιχα;

Τα Continental, PremiumContact (αν δεν κάνω λάθος)
Τα έβγαλα Slicκ στα 7.000 χλμ, και το αυτοκίνητο ακόμα το έστρωνα!

Τι να πρωτοπώ, ότι σε κάθε στοφή έτρωγα γλύστρα; Οτι δεν μπορούσα να το μαζέψω με τίποτα; Στο τέλος εξαφανίστηκε η γόμα και ησύχασα!

Βέβαια, για να είμαι και λίγο πιο αντικειμενικός, φάγανε και λίγο χώμα, αλλά όχι πάνω απο 20χλμ.

Τα έβγαλα και έβαλα Michelin Pilot Exalto στο ίδιο μέγεθος.
Καλύτερο μέγεθος, αλλά το σημαντικότερο καλύτερη σχεδίαση αφού το λάστιχο φάνηκε από την αρχή τετράγωνο στο πέλμα του ενώ το Continental μπαλονόφερνε.

Εχουν κάνει γύρω στα 14.000 χλμ. και δείχνουν να αντέχουν. Εχουν φάει πολύ άσφαλτο σε δύσκολες συνθήκες και έχουν δέιξει καλό χαρακτήρα.

Δεν ξέρω τώρα το καλοκαίρι πως θα συμπεριφερθούν αφού αλλάχτηκαν το φθινόπωρο και το καλοκαίρι είναι η καλύτερη δοκιμασία για ένα λάστιχο.

Στο Saxo που είχα πάλι τα πρώτα τα είχα βγάλει off πολύ γρήγορα και μετά με Michelin Pilot κατάφερα 50.000 χλμ. (δεν τα άλλαζα διότι ήξερα ότι θα αλλάξω αυτοκίνητο)
Πάντως με τα ελλαστικά δεν έχω καταφέρει να τα κρατήσω πάνω από χρόνο.





If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
zpoul (Ζαννής)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 CC SPORT PACK 150

Ένταξη: 24 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 72
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 12:57:04    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τον Alexandros.

Και εγώ μετα από 35000 km κρατάω τα αρχικά Continental EcoContact, τα οποία θα αλλάξω εφενός όταν έχω λεφτά, εφαιτέρου όταν αποφασίσω τι διάστασης ελαστικό να χρησιμοποιήσω μετά.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, δεν μπορώ να δώσω τις λεπτομέρειες που δίνει ο Alexandros, αλλά θα πω ότι ακόμα και με ένα αυτοκίνητο που πηγαίνει ελαφρώς βάρκα, δεν με έχουν φέρει σχεδόν ποτε σε δύσκολη θέση.

Τελευταία βέβαια παρατηρώ μια ευκολία σπιναρίσματος των τροχών, που μάλλον οφείλεται στην κατάσταση των ελαστικών, αλλά δεν μπορώ να έχω παράπονο: 3 χρόνια και 35000 km μάλλον είναι υπεράρκετα.

Λεπτομέρεια: Τα δικά μου Continental EcoContact είναι γαλλικά.
Γαλλοί σωβινιστές.




ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
zpoul (Ζαννής)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 CC SPORT PACK 150

Ένταξη: 24 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 72
Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 13:06:36    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τα Michelin όπως είπε και ο P206cfu λέγεται ότι έχουν χάλια πλαϊνά.
Αν αληθεύει, παρα το γεγόνος πως σκεφτόμουν το επόμενο λάστιχο να είναι Michelin, δεν θα το κάνω, επειδή είμαι αρκετά τσαπατσούλης στο παρκάρισμα!
Με τα Continental, φτου να μην τα ματιάσω, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, παρα τίς άπειρες φορές που έχουν έρθει σε επαφή με πεζοδρόμιο.




ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 17:08:49    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eγώ θα συμφωνίσω με το Κώστα (P206CFU) & Sidobre...Σαν τα Michelin κανένα....

Εχω τα Premium Contact έχω κάνει 2000χιλιόμετρα και δεν μπορώ να πω και τα καλυτερα λόγια....

Κυρίως σε μεγάλες ταχύτητες πάνω απο 160 βλέπω ότι τείνουν να γλυστρήσουν....
Επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι ιδαίτερα σκληρά και φέρνουν αρκετούς θορύβους στο αυτοκίνητο.....

Τα δικά μου είναι κατασκευή ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2002! Φρέσκο πράγμα δηλαδή! Αλλά μάλλον όχι και το καλύτερο σε ποιότητα & επίδοση... Θα έλεγα ότι είναι ιδανικό λαστιχο για χαμηλότερα κυβικά....

Τώρα από Μichelin θα έλεγα ότι τα:

Μichelin Pilot Sport
Michelin Pilot Exalto
Michelin Pilot Primacy

είναι καλές επιλογές...

Επίσης καλές επιλογές είναι τα λάστιχα της ΥΟΚΟΗΑΜΑ ενώ έχω ακούσει καλά λόγια και για τα άλλα Γαλλικά της AVON....

Aν κάποιο θέλει να βάλει ελαστικό που να είναι και ψιλομούρη σαν εμφάνιση τότε ας κοιτάξει και τα:

Sylverstone FTZ Sport
Goodyear EAGLE F1

αυτά από εμφάνιση λένε πολλά....από τα υπόλοιπα όμως δεν ξέρω....

Τέλος θα έλεγα όχι σε PIRELLI γιατί είναι ιδαίτερα σκληρά....

A.M.A.N....Το Κάθαρμα!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 18:00:02    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Prin merikous mines imoun kai egw stin idia katastasi!Ti lastixo na epileksw!Imoun anamesa se pirrellli , michelin kai ta avon!Telika epelexa ta avon.Exoun idiaitera mal**** gomwsi (gia tin akribeia nomizw pws einai i idia texnologia pou xrisimopoiei i michellin sta pilot) me apotelesma na blepeis simantiki diafora stin odigisi apo tin prwti stigmi!Zestainontai eykola me apotelesma na katalabaineis oti pairneis to megisto pou mporeis apo to amaksi enw parallila exoun poly kalo kratima.Bebaia kai egw perimenw to kalokairi gia na dw pws tha symperiferthoun stin kayti asfalto.


P.S 1 Thetiko episis einai oti mou edwsan eggyisi 3 xronia.

Ready in the cat!

Edited by: 206TOMCAT at: 5/23/02 7:17:11 pm
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Tomcat (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1400 QS (V8) 55,927 kW+

Ένταξη: 30 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 1188
Τόπος: Αθήνα-Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 18:13:14    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

(This message was left blank)

Ready in the cat!

Edited by: 206TOMCAT at: 5/23/02 7:16:01 pm
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 23 Μάϊ 2002, 21:09:18    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ AVON ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ...
ΤΑ YOKOHAMA ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΕΝΩ ΤΑ ΤΟΥΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΕ VW, XSARA, 206 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.
ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ PILOT EXALTO, AΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΑΓΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΖΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

DimiP says: Don't try to catch me!Just say so and ...i'll let you!




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 09:07:29    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini τα Michelin Pilot Sport είναι κορυφαία λάστιχα με πολύ όμορφο πέλμα. Ομως για να το φορέσεις πρέπει να έχεις ζάντα από 16" και πάνω





If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
zuper206 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 GTI

Ένταξη: 30 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 79
Τόπος: Nea Smirni, Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 10:12:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kai egw me thn seira mou...an kai den eimai kai kalos gnostis.....

DUNLOP SP sport 9000 (205/40)
"Z" Speed Rated.

Entyposeis....hm!

An kai exw kanei mono 5000Km exoun arxisei kai glystroun arketa....
Merikes fores (analoga thn asfalto) se megales taxitites aisthanomai oti trexo se pago

Se bregmeno dromo omws einai apsoga.....

Einai arketa malako lastixo kai ena dynato xtyphma se pezodromio synepagetai kai apolia kommatiou...!!!!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Sidobre (Τάσος)
Πρόεδρος - Webmaster
Πρόεδρος - Webmaster
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 XS evo2

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 6846
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 10:53:16    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα πατούμενα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφίλ 40? Ρε παλαβέ, ούτε λακούβα δεν πρέπει να χτυπήσεις, τι λακούβα... ούτε χαλικάκι! Σε Ελληνικούς δρόμους? (μπρρρρ, ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω)

Αν έχεις ζάντες αλουμινίου να προσέχεις περισσότερο και να κοιτάς συχνά για ζυγοστάθμιση.

Για τον δείκτη ταχύτητας, αλήθεια υπάρχει "Ζ"? ή είναι "ΖR"

Προσοχή ΜΗΝ αλλάζετε τον δείκτη ταχύτητας. Απαραίτητα ότι λέει ο κατασκευαστής και θα εξηγήσω το λόγο.

Ο δείκτης ταχύτητας καθορίζει αφενός μέχρι τι αντοχές έχει ένα λάστιχο αλλά αλλάζοντας τον με μεγαλύτερο όχι μόνο δεν προσφέρουμε κάτι, αλλά χάνουμε πολλά!

Αν ένα λάστιχο έχει δείκτη "Η"¨(210km/h) τότε το λάστιχο ζεσταίνεται στα 100-120 και δουλεύει σωστά μέχρι τα 210.

Αν το αλλάξουμε με δείκτη W (270km/h) τότε το λάστιχο αρχίζει να ζεστένεται γύρω στα 140-150 και δουλεύει σωστά μέχρι τα 270.

Ομως στις ταχύτητες 100-140 (που είναι συνηθιζμένες για το όχημά μας) τα λάστιχα είναι κρύα ΑΡΑ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΑ!





If everything seems under control, you're just not going fast enough...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 13:57:35    Θέμα δημοσίευσης: Kαλά τα λες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sidobre καλά τα λες...

Το sport της Michelin βγαίνει για πάνω από 16...

Οπως και της ΑVON το καλό το sport δεν βγαίνει σε 195/55/15 ! ....

Εχω παρατηρήσει ότι είναι λίγο δύσκολο να βρούμε καλό sport λάστιχο σε 195/55/15.... Γιατί όμως?

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
chatasos (Τάσος)
Developer - Administrator
Developer - Administrator
Επίσημο Μέλος

Peugeot 207 1.6 (17V!) GT (2009)

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 2612
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 16:24:28    Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαλά τα λες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως γιατί το 195/55/15 δεν θεωρείται sport σε αντίθεση
με το 195/50/15?

Πάντως σίγουρα δεν έχει ζήτηση...
Εμένα μου είχαν πει για διαφορά τιμής γύρω στις 50.000 δρχ.
παραπάνω!!!




Ο φορουμάρχης επέστρεψε παντρεμένος & ανανεωμένος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 16:28:31    Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαλά τα λες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΒΡΕ ΣΑΜ, Ζ? ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΑ ΠΙΡΕΛΙ Π7000 ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΜΕ w, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΖΕΣΤΑΝΕΙ ΤΟ 206 ΤΩΝ 75 ΙΠΠΩΝ!!!!!!!!!

DimiP says: Don't try to catch me!Just say so and ...i'll let you!




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 24 Μάϊ 2002, 17:00:11    Θέμα δημοσίευσης: Re: Kαλά τα λες Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimip και εμένα κάτι τέτοιο μου φένεται...

Το 195/55/15 δεν είναι και πολύ sport....

Το χειρότερο είναι ότι αν ψάχνεις να βρεις ελαστικό με παρόμοιες διαστάσεις με προφιλ 50 ή 45 και 15άρι δεν βρίσκεις εύκολα! Υπάρχει διαφορά στην διάμετρο περί τα 10mm οπότε και χάσιμο στις επιδόσεις... Θωρείται δεδομένο ότι η διαφορά πρέπει να είναι το πολύ μέχρι ένα 10mm

Για να δώσω να καταλάβετε (από το βιβλίο ελαστικών της ΑVON):

195/55/15 ... 595 mm διάμετρο
205/50/15 ... 587 mm διάμετρο (-8)
195/50/15 ... 577 mm διάμετρο (-18) !
195/45/15 ... 557 mm διάμετρο (-38) !

Το μόνο που ταιριάζει γάντι είναι:
205/45/16 ... 592 mm διάμετρο (-3) αλλά σε 16άρα!

Είναι φανερή η δυσκολία αλλαγής ελαστικού!


Kαμιά άλλη πρόταση σε 15άρα?

A.M.A.N....Το Κάθαρμα!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Μάϊ 2002, 00:06:33    Θέμα δημοσίευσης: Προσοχή στην πίεση των ελαστικών!!! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε παιδιά, καλά τα λέτε αλλά κάπου υπάρχουν κάποια σκοτεινά σημεία. Και εξηγούμαι...
Οι πιέσεις στα ελαστικά σας είναι οι σωστές; Οι σωστές αναγράφονται στο πινακάκι στην πόρτα του οδηγού. Ο Βενζινάς και ο Λαστιχάς ΔΕΝ πρόκειται να σας βάλουν τις σωστές πιέσεις. Οι περισσότεροι το μόνο που ξέρουν είναι 28 με 30.
Λοιπόν. Τα Continental Premium Contact που φοράει το 1600 16V από τη μαμά είναι πολύ καλά λάστικα. Αλλά θέλουν 34 με 35 μπροστά και 34 με 40+ πίσω (με τις ανοιξιάτικες συνθήκες βάζω 35 & 40). Ψάξτε το συνδυασμό που σας βολεύει. Αλλά όχι και τα Premium Contact φαγωμένα από τα 7000χλμ!!! Σίγουρα μόνο με χαμηλές πιέσεις!
Εάν το πλακώνετε στις στροφές το αμάξι (και καλά κάνετε) τα λάστιχα μετά από 6 μήνες περίπου πέφτουν κάπως και μετά από 12 αισθητά. Και όσο πιο σκληρή ανάρτηση τόσο νωρίτερα. Το 16V με τη μανίσια ανάρτηση θα βγάλει 18 ή και 24 μήνες εάν είστε λίγο εγκρατείς. Η διάρκεια ζωής και η απόδοση των ελαστικών εξαρτάται πιο πολύ από το πως τα μεταχειριζόμαστε (Πιέσεις & Τρόπος Οδήγησης). Τα χειρόφρενα απαγορεύονται, άσε που οι δίσκοι πίσω ούτως ή άλλως δεν σε αφήνουν να παίζεις. Το μπλοκάρισμα είναι θάνατος για όσους δεν έχουν ABS (δεν έχω).

Τα 195/55/15 είναι sport, απλά η έκδοση αυτή δεν φοριέται σε παλιά μοντέλα. Τώρα βγήκε στην πιάτσα, και ας ελπίσουμε να υποστηριχτεί από τα εργοστάσια ελαστικών. Η διάσταση είναι παράξενη πάντως αλλά στο 16V ήρθε γάντι.




Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Μάϊ 2002, 07:21:09    Θέμα δημοσίευσης: Καλημέρα... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Miltellas καταρχήν να σε καλωσορίσω... στην παρέα μας...

Από ότι κατάλαβα έχεις το 1600ΧS/16V?

Λοιπόν όσο αφορά τις πιέσεις στα ελαστικά να σου πω ότι έχεις δίκιο και σίγουρα η ζωή ενός ελαστικού εξαρτάται από τον τρόπο οδήγησης...

Τώρα όσο αφορά τις τιμές των πιέσεων (αν και ακόμη εγώ δεν έχω κοιτάξει την πίεση) μου φαίνονται λίγο υπερβολικές οι τιμές που αναφέρεις: 34...35 και 34...40 πίσω.

Μπορεί και να κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι κυμαίνεται περί τα 30 μπρος-πίσω... Θα το κοιτάξω και θα σου πω σήμερα αργότερα...

Πάντως όπως και να έχει στα βενζινάδικα ΚΑΛΟ είναι να βάζουμε μόνοι αέρα ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα......

Τώρα όσο αφορά την διάσταση 195/55/15 ΠΑΝΤΑ υπήρχε απλά:

1. Δεν τα προτιμούσαν οι κατασκευαστές λόγω κόστους
π.χ. ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΑVON 2000-2001
195/55/HR15 ... 40340δρχ
195/55/VR15 ... 43910δρχ.
195/50/VR15 ... 27890δρχ.
195/50/ΖR15 ... 35550δρχ.
205/50/VR15 ... 40420δρχ.
205/50/ZR15 ... 50870δρχ.

Είναι φανερό ότι ελαστικό με 50 προφίλ είναι ποιο φτηνό από το 55....και μάλιστα και στην έκδοση 205/50/15!

2. Τώρα τελευταία οι κατασκευαστές αυτοκινήτων έχουν μια έφεση να βάζουν περίεργα λάστιχα στα μοντέλα....για να κατωχυρώνουν το πελατολόγιο τους....

3. Οσο για τα CONTI PREMIUM CONTACT θεωρώ ότι είναι καθαρά χειμερινό ελαστικό (άλλωστε είναι μελετημένο για Γερμανικές συνθήκες) οπότε μάλλον δεν ταιριάζει ιδιαίτερα στο Ελληνικό στοιχείο....που τείνει περισσότερο προς το Γαλλικό....

A.M.A.N....Το Κάθαρμα!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Μάϊ 2002, 18:18:40    Θέμα δημοσίευσης: 50 VS 55 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TO ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΠΡΟΦΙΛ 50 ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ 55ΑΡΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΙ ΠΙΘΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ.
ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΛΟΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ 50ΑΡΙ, ΑΚΟΜΗ ΚΙΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ .
ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ 55 ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΤΟ 50.

DimiP says: Don't try to catch me!Just say so and ...i'll let you!




Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Miltellas (Μίλτος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 16V XSM 2001

Ένταξη: 24 Μάϊ 2002
Δημοσιεύσεις: 3657
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 26 Μάϊ 2002, 00:09:06    Θέμα δημοσίευσης: Περί ελαστικών και πιέσεων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ vini για το καλωσόρισμα.
Στήν κολώνα της πόρτας γράφει 2,4 bar (=34,8 λίβρες ή psi) για μπροστά και 2,4 έως 3,2 bar (=34,8 έως 46,41 psi) για πίσω. Διασταύρωσε το συσχετισμό στα μπαρόμετρα των βενζινάδικων. Προσοχή μόνο στο γεγονός ότι τα μπαρόμετρα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο παίζουν μέχρι και 4 psi (το έχω διαπιστώσει πολλές φορές) οπότε ένα ακριβό μπαρόμετρο ενός καλού βενζινάδικου ή λαστιχά, θα σου δώσει ένα μέτρο αναφοράς για τα μπαρόμετρα της γειτονιάς σου.

Α! Παιδιά να έχετε υπ'όψη σας ότι αλλάζοντας μάρκα-τύπο ελαστικών αλλάζει ο συσχετισμός και τα νούμερα πιέσεων ακόμη και αν η διάσταση παραμένει η ίδια. Οπότε αλλάζοντας τα Premium Contact με άλλη μάρκα, θα πρέπει να ψάξετε για να βρείτε τις σωστές πιέσεις. Αυτά μπορεί να σας τα διαβεβαιώσει οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί με αγώνες (έχω ασχοληθεί με αγώνες καρτ το '92 '93). Το θέμα των ελαστικών είναι μεγάλος πονοκέφαλος αλλά έχει και πολύ ενδιαφέρον. Ελαστικό με ελαστικό ίδιας κλάσης αλλά διαφορετικής μάρκας με τη σωστή πίεση δεν έχει τις μεγάλες διαφορές που ορισμένοι διατείνονται. Το καλό ελαστικό προσδιορίζεται και από το οδηγικό μας στυλ.
Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα θεωρείται πολυτέλεια να φοράμε τα σωστά ελαστικά στην σωστή εποχή. Έναν μέσο όρο ψάχνουμε πάντα.

Οσον αφορά το θέμα 55 VS 50 η αλήθεια τελικά είναι όπως απλά διατυπώνεται από τον dimip.

’λλαξα ελατήρια. Θα σας πώ εντυπώσεις τη Δευτέρα το βράδυ αφού πάω για ευθυγράμιση και ρύθμιση πίσω ανάρτησης.




Ελληνική Λέσχη Φίλων της Πραγματικής Οδήγησης

Performance of Real Cardriving Club
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 1 από 3

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2296s (PHP: 63% - SQL: 37%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on