PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 Rallye - Bilstein B8 Sprint
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 11:32:34    Θέμα δημοσίευσης: 207 Rallye - Bilstein B8 Sprint Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα και καλες γιορτες.

Αποφασισα να βαλω τα συγκεκριμενα αμορτισερ μαζι με ελατηρια χαμηλωματος 3mm. Το προβλημα ειναι οτι τα βρισκω σε 51mm και 47mm. Ποια απο τα 2 κανουν σε 207 rallye? Υπαρχει καποια διαφορα - μειονεκτιματα?

Την συγκεκριμενη αναρτηση πως την βλεπετε? Εχετε να προτεινετε κατι αλλο εξισου καλο ή καλυτερο στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα?

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 13:56:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατά 99% θες το 51mm δε ξέρω αν είχε βγει κανένα από τα πρώτα rallye με 47mm, κάπου το χε πάρει το μάτι μου. Αλλά πολύ απλά μέτρησε το να το δεις.

kONI SPORT ρυθμιζόμενο, σίγουρα πιο αξιοπιστο !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tzakos 1 (manthos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rally

Ένταξη: 03 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 17:45:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 Rallye - Bilstein B8 Sprint Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
Καλημερα και καλες γιορτες.

Αποφασισα να βαλω τα συγκεκριμενα αμορτισερ μαζι με ελατηρια χαμηλωματος 3mm. Το προβλημα ειναι οτι τα βρισκω σε 51mm και 47mm. Ποια απο τα 2 κανουν σε 207 rallye? Υπαρχει καποια διαφορα - μειονεκτιματα?

Την συγκεκριμενη αναρτηση πως την βλεπετε? Εχετε να προτεινετε κατι αλλο εξισου καλο ή καλυτερο στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα?

Ευχαριστω


Θέλεις το 51 mm,47 φοράει η ατμόσφαιρα.
Τα φοράω εδώ και ένα χρόνο με Eibach.Απλά τέλεια.
Πρίν τα φορέσω φορούσα koni.


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 17:46:37    Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 Rallye - Bilstein B8 Sprint Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tzakos 1 έγραψε:

Θέλεις το 51 mm,47 φοράει η ατμόσφαιρα.
Τα φοράω εδώ και ένα χρόνο με Eibach.Απλά τέλεια.
Πρίν τα φορέσω φορούσα koni.


Καλυτερα απο τα koni? Τι τιμη τα βρηκες?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tzakos 1 (manthos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rally

Ένταξη: 03 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 19:17:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

550,για μένα πολύ καλύτερα απο τα koni.


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 09:53:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα Koni Sport ετη φωτος μπροστα απο τα Bilstein γενικοτερα,τα Koni Str.T μετριος συμβιβασμος αλλά με πολυ καλο value for money.

Απλά τα Sport δεν συμπαθουν το χαμηλωμα με κλασσικα φαρδια ελατηρια χαμηλωματος,θελουν δηλαδη κανονικα ρυθμιζομενα πιατελα σε υψος για να μην τερματιζουν και σπανε οι βαλβιδες τους. Confused

Γενικα πολλα λεφτα παντως,με τοσα χρηματα που κοστιζουν ειτε τα Koni Sport ειτε τα Bilstein(μαζι με τα ελατηρια),παιρνεις coilover...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 16:25:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για gaz gha coilover εχει κανενας αποψη ;ειμαι αναμεσα σε αυτα στην κονι ρυθμιζομενη με eibach ελατηρια και σε bilstein b8
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Απρ 2017, 21:16:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gregts21 έγραψε:
Για gaz gha coilover εχει κανενας αποψη ;ειμαι αναμεσα σε αυτα στην κονι ρυθμιζομενη με eibach ελατηρια και σε bilstein b8


Τι θες να κανει το αμαξι?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Απρ 2017, 01:12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αμαξι ειναι καθημερινο αρχικα και πρωτο σταδιο rc..αρχικα θελω να χαμηλωσω 2-4 ποντους και δευτερον να πηγαινω βολτες και να ευχαριστιεμαι να στριβω .επομενως δεν επιδιωκω ανεση αλλα καθαρα αποδοση.για την gaz εδω στο φορουμ εχω διαβασει πολυ καλα λογια αλλα οχι κατι συγκεκριμενο..και επισης πολλοι λενε οτι και τα κονι τα ρυθμιζομενα αξιζουν τα λεφτα τους ..υπαρχει και η λυση της kw variant 1..η αληθεια ειναι οτι δεν εχω απο καποιον προσωπικη αποψη και δεν μπορω να καταληξω σε κατι συγκεκριμενο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
driver7 (thanassis)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 RC f/l

Ένταξη: 12 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 262

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 14 Απρ 2017, 09:30:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από αυτές που αναφέρεις gaz για στρίψιμο, αλλά ξεχνάς κάθε ίχνος άνεσης.

Koni ισως πιο all around λύση.

KW V1 για χαμήλωμα μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 15 Απρ 2017, 19:31:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η αληθεια ειναι οτι και εγω προσανατολιζομαι στην gaz.αν υπαρχει καποιος που να την εχει βαλει θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα ..με τι ελατηρια την πηρε και με τι ρυθμισεις ...κλικ κλπ την δουλευει επειδη σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα της
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Απρ 2017, 15:55:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Τα Koni Sport ετη φωτος μπροστα απο τα Bilstein γενικοτερα,τα Koni Str.T μετριος συμβιβασμος αλλά με πολυ καλο value for money.

Απλά τα Sport δεν συμπαθουν το χαμηλωμα με κλασσικα φαρδια ελατηρια χαμηλωματος,θελουν δηλαδη κανονικα ρυθμιζομενα πιατελα σε υψος για να μην τερματιζουν και σπανε οι βαλβιδες τους. Confused

Γενικα πολλα λεφτα παντως,με τοσα χρηματα που κοστιζουν ειτε τα Koni Sport ειτε τα Bilstein(μαζι με τα ελατηρια),παιρνεις coilover...


Ποια η διαφορα των coilover εναντι των billstein b8 με ελατηρια χαμηλωματος 3cm eibach? Δεν ειμαι πολυ γνωστης και ψαχνομαι αμεσα για αναρτησεις γιατι οι δικες μου ( μαμα rallye ) μετα απο μετρηση στο συνεργειο ειναι επικινδυνες.
To αμαξι το στριβω που και που και ισως μπαινει και πιστα μια στο τοσο οποτε δεν θα ηθελα να χασει την σπορ αισθηση. Κατα τα αλλα ηρεμη οδηγηση πολη και κανα ταξιδακι.
Τι προτεινεται για την περιπτωση μου επειδη καιγομαι να αλλαξω το συντομοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2017, 09:38:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τη λύση για ελατήρια RC και αμορτισέρ RC δεν την σκέφτεται κανείς Question
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2017, 10:41:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

broulis έγραψε:
Τη λύση για ελατήρια RC και αμορτισέρ RC δεν την σκέφτεται κανείς Question


Δεν ξέρω που μπορείς να τα βρεις και σε τι τιμή. Τα πουλάνε ακόμα στην αντιπροσωπεία?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2017, 11:03:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pezakias207 έγραψε:
broulis έγραψε:
Τη λύση για ελατήρια RC και αμορτισέρ RC δεν την σκέφτεται κανείς Question


Δεν ξέρω που μπορείς να τα βρεις και σε τι τιμή. Τα πουλάνε ακόμα στην αντιπροσωπεία?



Λογικά υπάρχουν. Μια ερώτηση σε αντιπροσωπεία θα ήταν χρήσιμη να μάθουμε κι εμείς τι παίζει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
android (γιωργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 gt

Ένταξη: 30 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 3540

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2017, 14:41:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rc ελατηρια με β6 η κονι σπορτ η fsd
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 21 Απρ 2017, 15:21:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

android έγραψε:
rc ελατηρια με β6 η κονι σπορτ η fsd


Φίλε τον έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό το συνδιασμό με ελατήρια rc και Β6 σαν πιο all around συνδιασμό, κρατηματος αλλα και κίνησης μέσα στη πόλη.
Τα έχεις φορέσει να μας μεταφέρεις εντυπώσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
broulis (nikos)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 207 rallye (THP)

Ένταξη: 23 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 136

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Απρ 2017, 11:36:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tzakos 1 έγραψε:
550,για μένα πολύ καλύτερα απο τα koni.


θα μπορούσες συγκριτικά με τη μαμα ανάρτηση να μας περιγράψεις την αίσθηση σχετικά με τη σκληρότητα; Κοπανάει ή είναι πιο σφιχτό σε ανεκτό επίπεδο; Σίγουρα σε Εθνική ή στροφιλίκια θα είναι πολύ καλά, αλλά με τους καρόδρμους που έχουμε στη πόλη ( ειδικά επαρχεία) είναι το θέμα...αν και κατα πόσο είναι ανεκτά...Σημείωση ότι δεν ψάχνω κάτι να είναι πούπουλο, αλλά να μην σου κατεβάζει και πέτρα απο τα νεφρά...

Περιμένω τη γνώμη σου γιατί είμαι κι εγώ στα πρόθυρα αγοράς και προβληματίζομαι μεταξύ του set up Bilstein B8 με Eibach pro kit -3cm ή Ελατήρια RC με αμορτισέρ RC ή Bilstein B6 sport. Idea
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tzakos 1 (manthos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 207 Rally

Ένταξη: 03 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 51
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Απρ 2017, 17:53:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαφώς και θα μπορούσα.
Το αυτοκίνητο γίνεται γενικά πιο κόμπακτ.
Δεν κοπανάει με τον όρο της λέξης,αλλά σίγουρα δεν είναι όπως ήταν μαμά.
Δεν τελειώνει το αμορτισέρ σε οποιαδήποτε σκάρπα και να πέσεις,ακόμη και τιμονιασμένος.
Η αίσθηση που έχεις στην πέδηση και στην διεύθυνση είναι αλλού,σε σχέση με τα μαμά.Επίσης πλέον δεν καταλαβαίνει απο πλάγιους ανέμους,ενώ πρίν στα πολλά την άκουγες κάπως.
Μην περιμένεις να ξαπλώσει και να γίνει σαύρα,απλά θα κλείσει ειδικά μπροστά το μεγάλο κενό που έχει μεταξύ θόλου και ελαστικού.
Εδώ που είμαι δεν έχω κάποια φωτό να την ανεβάσω να δείς το ύψος.
Όπως επίσης δεν το έχω και μαζί μου,είμαι με το άλλο.
Αν σε ενδιαφέρει απο βδομάδα,πολύ ευχαρίστως.
Πιστεύω να σε βοήθησα κάπως.
Καλή τύχη στην επιλογή σου.


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pezakias207 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 Rallye

Ένταξη: 06 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Απρ 2017, 20:57:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο χαμήλωμα 3 πόντους με τα b8 και eibach ελατηρια κερδίζω σε αίσθηση σε σπορ οδήγηση, στριψιμο κλπ ή είναι μόνο για εμφάνιση?? Υπάρχει περίπτωση να καταπονεί το αυτοκίνητο πολύ? Απλά τα b8 προτείνονται για χαμηλομα οπότε πιστεύω θα είναι οκ. Αρκεί να μην είναι μόνο εμφανισιακά το θέμα και να κερδίζω κάτι αλλιώς δεν έχει νόημα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1285s (PHP: 80% - SQL: 20%) - SQL queries: 17 - GZIP enabled - Debug on