PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Ένδειξη ζώνης ασφαλείας
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Νοέ 2004, 18:42:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε σαν δε ντρεπόμαστε λέω εγώ...

Ίσως όταν πάθετε καμιά χοντράδα ενώ φοράτε ζώνη, τότε θα την βάζετε συνέχεια ακόμα και για τσιγάρα να πάτε στο περίπτερο... Rolling eyes

Αν είναι δυνατόν δηλαδή, να βγαίνουνε και ολόκληρα How-To για να απενεργοποιηθεί ο θόρυβος αυτός!!! Άντε μη κάνω How-To για να βγαίνει ο ήχος αυτός από το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου για να σας σπάει περισσότερο τα νεύρα...

Σοβαρευτείτε λίγο και βάλτε ζώνες... και ας τσαλακωθεί το Gucci φόρεμα... Evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
klain (giorgos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 1.4 (16V) SpPk (2006)

Ένταξη: 08 Ιούν 2003
Δημοσιεύσεις: 211
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Νοέ 2004, 21:11:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ζώνη rulez! Πάντως πέραν του διαγνωστικού απο όπου λογικά μπορείς να το απενεργοποιήσεις... Δέν μπορείς να πάρεις μια "κομμένη" ζώνη και να την έχεις όλη την ώρα κουμπωμένη; (βλακολύση) Άλλοι πάλι βάζουν την ζώνη πίσω απο την πλάτη τους όλο κι όλο για να μην χτυπάει η ειδοποίηση. Όλα τα λεφτά ένα παλιό mitsubishi αυτόματο που μόλις καθόσουν ερχόταν και η ζώνη στην μάπα σου... Εκνευριστικό όσο τίποτα άλλο... Σώζει ζωές όμως Thumb right


Για δες καιρό που διάλεξε.. ο χάρος να το πάρει...
Farewell 206 Xs (8V) 1,4 (2003)
Silly
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Orgix 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 XS 1.4

Ένταξη: 21 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 59
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Νοέ 2004, 15:47:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Xari eisai poly sostos! o pateras moy doukeyei stis Express Service.Den mporeitai na fantasteite ti blepei kathe mera. i zoni sozei zoes.den katalabaino gia poio logo na mi ti forame.prosopika etsi ematha na odeigao kai den niotho aneta ama mpo se amaksi kai den ti foreso....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ultra-one (Χάρης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 206 1.6 GTi 2004 Blue Recife :)

Ένταξη: 13 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 1792
Τόπος: Αθήνα Κέντρο Σταθμός Λαρίσης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Νοέ 2004, 16:59:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ φοράω ζώνη ακόμη και αν μπω σε αυτοκίνητο για 20 μέτρα! Cool

Απλά σας αναφέρω ότι σε μια μικρή σύγκρουση με 30χαω μπορεί ΕΥΚΟΛΑ να σκοτωθεί κάποιος είτε χτυπώντας το στήθος στο τιμόνι, είτε τη μάπα του στο παρμπρίζ, είτε ΤΟΝ ΚΤΥΠΗΣΕΙ κάποιος αερόσακος διότι θα είναι σε λάθος θέση αφού δεν θα τον συγκρατήσει η ζώνη, είτε ΟΛΑ μαζί τα παραπάνω.

Κάντε ένα πείραμα και πείτε μου το αποτέλεσμα.
Βάλτε 2-3 ωμά αυγά πάνω στο κάθισμα του συνοδηγού και φρενάρετε ΑΠΟΤΟΜΑ με καμιά 50αριά χιλιόμετρα. Η επιβράδυνση θα είναι περίπου 1g και κάτι. (1g - η επιτάχυνση της βαρύτητας).
Σε μια σύγκρουση με "μόνο" 50χιλιόμετρα η επιβράδυνση μπορεί να είναι 35-40g!!
Σκεφτήτε πως θα γίνει και η μάπα (και όχι μόνον) κάποιου που δεν φοράει ζώνη σε ενδεχόμενη σύγκρουση........ Shocked

ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΟΡΑΤΕ ΖΩΝΗ! Επίσης ποτέ μην επιτρέψετε σε κανέναν να κάτσει στις πίσω θέσεις χωρίς ζώνη. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΣΑΣ! Evil
Σε μια σύγκρουση και πάλι με "μόνο" 50χαω ένας επιβάτης που κάθεται στο πίσω κάθισμα χωρίς ζώνη και έχοντας βάρος 75κιλά, λαμβάνοντας υπόψιν ότι η επιβράδυνση θα είναι περίπου 40g, τότε στη σύγκρουση θα έχει Crashweight 75x40=3000κιλά (3 ΤΟΝΟΥΣ!) και θα ΣΥΝΘΛΙΨΕΙ το κάθισμα σας και εσάς μαζί! Και αυτά με "μόνο' 50χαω....... Shocked

Η ασφάλεια των αυτοκινήτων έχει κάνει άλματα την τελευταία δεκαετία (Πολύ γερά αμαξώματα, χιλίαδες αερόσακοι πολλαπλών σταδίων φόρτισης, προεντατήρες και load limiters στις ζώνες) αλλά ακόμη και το ασφαλέστερο αυτοκίνητο είναι ΚΙΝΗΤΟ ΦΕΡΕΤΡΟ εάν δεν φοράει κάποιος ζώνη και εμπλακεί σε ατύχημα διότι για να δουλέψουν σωστά όλα τα συστήματα ασφαλείας ενός αυτοκινήτου οι επιβάτες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

Είμαι ίσως πολύ γραφικός αλλά θέλω να καταλάβετε πόσο σοβαρό ζήτημα είναι να φοράτε παντού και πάντοτε τη ζώνη σας.

Περιμένω τα σχόλιά σας.


Επιτέλους το 206 μου άρχισε να γίνεται αυτοκίνητο Twisted evil
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Νοέ 2004, 21:16:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τί σχόλια ρε ψηλέ? Ευτυχώς που είπες τα πράγματα με το όνομα τους... δεν ήθελα να τα παρουσιάσω και εγώ έτσι αλλά με πρόλαβες Sad



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206gti (Στέφανος)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 206 1.6 (16V) GTi (2004)

Ένταξη: 28 Ιούν 2004
Δημοσιεύσεις: 54
Τόπος: Άρτεμις (Λούτσα Αττικής)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Νοέ 2004, 11:03:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο ρε Χάρη!
Πές τα!


FUN IS NOT A STRAIGHT LINE...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1605s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on