PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

208 - 208thp 110 stage 1 εξάτμιση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
pelekakias (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 208 1.2 thp 2018

Ένταξη: 09 Μάρ 2020
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 22 Ιαν 2022, 02:46:28    Θέμα δημοσίευσης: 208 - 208thp 110 stage 1 εξάτμιση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπέρα στο forum. Έχω το 208 110 ps puretech 2018 μοντέλο allure plus. έγινε χαρτογράφηση εγκεφάλου, αλλαγή εργοστασιακού φίλτρου με σπορ φίλτρο της kn και πλέον αποδίδει στο δυναμόμετρο 140 ps και σχεδον 28 κιλά ροπής απο 110 μαμά και 22 κιλά αντίστοιχα .. το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, μεγάλη διαφορά στην δύναμη και δεν έχω παρατηρήσει καμια ιδιαίτερη διαφορά στο καύσιμο , ίσα ίσα σε συνθήκες cruising μπορώ να πώ ότι έχει ελαφρώς βελτιωθεί. Παρεμπιπτόντως το map είναι της brperformance. θα ήθελα τώρα και λίγο θόρυβο μιας και δεν υπάρχει καμία διαφορά πέρα του κινητήρα που ακούγετε λίγο περισσότερο. δεν σκοπεύω να δώσω πολλά χρήματα οπότε σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι για ολόσωμες κλπ. θα ήθελα να κάνει ένα διακριτκό και ευχάριστο ήχο και κατα πόσο θα μπορούσε να ακούγετε το σκάσιμο τις τουρμπίνας. θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας σχετικά με το πόσο μπορώ να πετύχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα. να αναφέρω ότι η εξάτμιση μου δεν φένεται όπως στην έκδοση gtline . και θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος γνωρίζει εάν στην gtline ακούγετε ήχος ή είναι απλά διακοσμητική η μπούκα. από εργοστασικό fiesta st line πάντως το 1000άρι με τα 125 ακούς ένα ελαφρύ σπορ ήχο και σκάσιμο της τουρμπίνας σε αλλαγή ταχύτητας και θα ήθελα κάτι αντίστοιχο .. θα μπορούσα να το πετύχω με ένα τελικό καζάνι και ίσως σκάστρα? πρέπει να παραγκείλω επώνυμο τελικό η να μου φτειάξει εξατμισάς? μιλάμε για μπάτζετ μαξ 200 ευρο. τέλος άκουσα απο γνωστό για downpipe . ποια είναι η διαφορά του ? σας ευχαριστώ.
παραθέτω και το link με τις καμπύλες ροπης και ιπποδύναμης .

https://imgbb.com/hCm3Qc5
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 24 Ιαν 2022, 15:12:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα...
Μέχρι τα 200 ευρώ που αναφέρεις δεν θα βρεις κάτι...
Για να κάνεις αυτά που περιγράφεις θα χρειαστείς σωλήνες, καταλύτη, καζάνι ή καζάνια...
Επίσης για να γίνει κάτι σωστό και να μην έχεις συνεχώς το check αναμμένο ώστε να δουλεύει σωστά το αμάξι θα πρέπει να πας σε ολοκληρωμένη λύση και όχι σε μέθοδο κομματιών...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
vassat (Βασίλης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 306 1.6 16V

Ένταξη: 05 Ιούν 2016
Δημοσιεύσεις: 104

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Ιαν 2022, 23:16:18    Θέμα δημοσίευσης: Re: 208 thp 110 stage 1 εξάτμιση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pelekakias έγραψε:
καλησπέρα στο forum. Έχω το 208 110 ps puretech 2018 μοντέλο allure plus. έγινε χαρτογράφηση εγκεφάλου, αλλαγή εργοστασιακού φίλτρου με σπορ φίλτρο της kn και πλέον αποδίδει στο δυναμόμετρο 140 ps και σχεδον 28 κιλά ροπής απο 110 μαμά και 22 κιλά αντίστοιχα .. το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, μεγάλη διαφορά στην δύναμη και δεν έχω παρατηρήσει καμια ιδιαίτερη διαφορά στο καύσιμο , ίσα ίσα σε συνθήκες cruising μπορώ να πώ ότι έχει ελαφρώς βελτιωθεί. Παρεμπιπτόντως το map είναι της brperformance. θα ήθελα τώρα και λίγο θόρυβο μιας και δεν υπάρχει καμία διαφορά πέρα του κινητήρα που ακούγετε λίγο περισσότερο. δεν σκοπεύω να δώσω πολλά χρήματα οπότε σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι για ολόσωμες κλπ. θα ήθελα να κάνει ένα διακριτκό και ευχάριστο ήχο και κατα πόσο θα μπορούσε να ακούγετε το σκάσιμο τις τουρμπίνας. θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας σχετικά με το πόσο μπορώ να πετύχω ένα τέτοιο αποτέλεσμα. να αναφέρω ότι η εξάτμιση μου δεν φένεται όπως στην έκδοση gtline . και θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος γνωρίζει εάν στην gtline ακούγετε ήχος ή είναι απλά διακοσμητική η μπούκα. από εργοστασικό fiesta st line πάντως το 1000άρι με τα 125 ακούς ένα ελαφρύ σπορ ήχο και σκάσιμο της τουρμπίνας σε αλλαγή ταχύτητας και θα ήθελα κάτι αντίστοιχο .. θα μπορούσα να το πετύχω με ένα τελικό καζάνι και ίσως σκάστρα? πρέπει να παραγκείλω επώνυμο τελικό η να μου φτειάξει εξατμισάς? μιλάμε για μπάτζετ μαξ 200 ευρο. τέλος άκουσα απο γνωστό για downpipe . ποια είναι η διαφορά του ? σας ευχαριστώ.
παραθέτω και το link με τις καμπύλες ροπης και ιπποδύναμης .

https://imgbb.com/hCm3Qc5


Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, καλύτερα επώνυμη επιλογή για εξάτμιση η οποία θα έχει το αντίστοιχο κόστος. Επίσης δε νομίζω μόνο με τελικό να μπορεί να επιτευχθούν "σκασίματα" αντίστοιχα του Φιέστα. Με σκάστρα είναι δυνατό και σε αυτή την περίπτωση η επώνυμη επιλογή είναι μονόδρομος, μάλιστα θα πρέπει να είναι και αποδεδειγμένα δοκιμασμένη καθόσον υπάρχει περίπτωση να μειώσει την απόδοση...
Η brperformance δεν έχει να προτείνει κάτι;;;
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για τη brperformance:
Ευχαριστημένος από την επικοινωνία / εξυπηρέτηση;
Το mapping έγινε στο Βέλγιο;
/// Β


You can be Great, if you serve a Cause greater than yourself! /I.A.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1499s (PHP: 63% - SQL: 37%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on