PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αλλαγή σασμάν και σβήσιμο μηχανής όταν βάζω νεκρά

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mixas000000 (Giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307

Ένταξη: 08 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τόπος: Xanthi

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Δεκ 2021, 23:00:01    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή σασμάν και σβήσιμο μηχανής όταν βάζω νεκρά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα 307 1.4 8v 75ps με 280.000 χιλ. Λόγω ηλικίας του αυτοκινήτου και χιλιομέτρων και φυσικής φθοράς ήρθε η ώρα να αλλάξω συμπλέκτη + σασμάν (έκανε θόρυβο εν κινήσει και όταν πατούσε γκάζι με ταχύτητα κουμπωμένη ανέβαζε στροφές και μετά ανέβαζε χιλιόμετρα). Βρήκα ένα καλό με πολύ δυσκολία αλλά είναι από 307 1.6. Έχω το φιλαράκι μου τον μηχανικό που έχουμε συνεννοηθεί να τα αλλάξει αυτός και έτσι έγινε. Όντως όλα καλά, κούμπωσε με το αυτοκίνητο δεν μπαίνει δύσκολα καμία ταχύτητα το "περπάτησα" και 1 εβδομάδα και το ξανασήκωσε να δει ότι δεν έχει και καμιά διαρροή για να χάσει βαλβολίνες και λάδια και όλα οκ.
Το μόνο που δεν μπορούμε να βρούμε λύση είναι το εξής: Ξεκινάω κανονικά 1η, 2ρα και όταν έρχεται η στιγμή να βάλω "νεκρά" γιατί έχω φτάσει σε φανάρι π.χ. ή σε "στοπ", μόλις πατήσω συμπλέκτη και κατέβουν οι στροφές σβήνει. Αν τώρα πρίν βάλω "νεκρά" πατώντας το συμπλέκτη δώσω λίγο γκάζι (ανεβάσω τις στροφές πάνω από 2.000) και μετά βάλω νεκρά, δεν σβήνει. Με λίγα λόγια και 3η ταχύτητα να έχω μέσα αν ξεκινήσουν να κατεβαίνουν οι στροφές στο πάτημα του συμπλέκτη, μόλις βάλω "νεκρά" θα σβήσει. Το παλικάρι έχει βάλει 2 διαγνωστικά μου είπε και δεν μπορεί να ρυθμίσει έναν αισθητήρα του σασμάν..?? κάτι τέτοιο.
Έχει κάποιος κάποια άποψη επί του θέματος γιατί είναι κρίμα, αποφάσισα να μην το δώσω και να το φτιάξω εξ' ολοκλήρου και όντως έχω αλλάξει σασμάν - συμπλέκτη - ψυγείο με θερμοστάτη - ημίμπαρα - αμορτισέρ - λάστιχα γενικά είπα να το κάνω "καινούριο" (για λάδια, τακάκια, μπουζι και τα ψιλολόγια δεν το συζητάω) και έχω δώσει 900€ μέχρι τώρα (λάστιχα και αμορτισέρ δεν είναι μέσα).
Έχει κάποιος να προτείνει κάτι; ή να του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων


Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιαν 2022, 21:03:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πιθανότατα να μην είναι αισθητήρας στο σασμάν, αλλά ή της πεταλούδας του γκαζιού ή του ρελαντί...
Ψάξε το λίγο με ηλεκτρολόγο...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mixas000000 (Giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307

Ένταξη: 08 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τόπος: Xanthi

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Ιαν 2022, 00:04:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Πιθανότατα να μην είναι αισθητήρας στο σασμάν, αλλά ή της πεταλούδας του γκαζιού ή του ρελαντί...
Ψάξε το λίγο με ηλεκτρολόγο...


Καλησπέρα φίλε μου,

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Το ψάξαμε λίγο με το παλικάρι που έκανε την αλλαγή και κατέληξε στο ότι αυτό που βάλαμε πάνω δεν έχει ένα γρανάζι μου είπε που ρυθμίζει τις στροφές. Προσωπικά δεν σκαμπάζω και πολύ. Αυτό που βάλαμε είναι από 1.600cc και το δικό μου είναι 1.400cc δεν είχε ούτε τον αισθητήρα που λες (ενώ είχε θέση) και πήραμε από το δικό μου σασμάν και βάλαμε επάνω. Πάντως κρίμα γιατί το σασμάν φαίνεται αρκετά καλό και το μόνο πρόβλημα είναι ότι στις χαμηλές στροφές π.χ. 1η 2α κάτω από 3.000 αν βάλω νεκρά σβήνει.


Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 05 Ιαν 2022, 13:08:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δυστυχώς κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είναι που σου χαλάνε το όλο...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
mixas000000 (Giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307

Ένταξη: 08 Ιαν 2009
Δημοσιεύσεις: 33
Τόπος: Xanthi

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιαν 2022, 13:11:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Δυστυχώς κάτι τέτοιες λεπτομέρειες είναι που σου χαλάνε το όλο...


Έχεις απόλυτο δίκιο, αυτό που έχω είναι το 3ο που δοκιμάζω..

Ευελπιστώ να βρω.


Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο ηλίθιος επιμένει...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3798s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on