PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Πρόβλημα κατά την εκκινηση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Spiros_avg (Σπύρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4

Ένταξη: 25 Φεβ 2021
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Φεβ 2021, 22:10:11    Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα κατά την εκκινηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σας, πριν λίγο καιρό Αγόρασα ένα Peugeot 307 μοντέλο του 2006 ως δεύτερο αυτοκίνητο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν το βάζω μπροστά τις πιο πολλές φορές κάνει διακοπές ο κινητήρας χαμηλώνουν οι στροφές και δεν ακούει καθόλου στο γκαζι. Παράλληλα στο όργανο μου ανεβάζει την κατανάλωση. Αυτό διαρκεί περίπου τέσσερα λεπτά και από τη στιγμή που ξανά έρχονται οι στροφές το αυτοκίνητο δεν ξανά αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Αν το αυτοκίνητο κλείσει για τέσσερις πέντε ώρες υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει μέσα στη μέρα. Έχω τσεκάρει ήδη πεταλούδα γκαζιού και μπουζί και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι να βάλω κάποιο καθαριστικό μήπως και βουλώνει κάποιο μπεκ από σκουπίδια στο καύσιμο. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει να μην ψάχνω άδικα Εάν του έχει συμβεί; ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2021, 09:32:02    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα κατά την εκκινηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Spiros_avg έγραψε:
Καλησπέρα σας, πριν λίγο καιρό Αγόρασα ένα Peugeot 307 μοντέλο του 2006 ως δεύτερο αυτοκίνητο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν το βάζω μπροστά τις πιο πολλές φορές κάνει διακοπές ο κινητήρας χαμηλώνουν οι στροφές και δεν ακούει καθόλου στο γκαζι. Παράλληλα στο όργανο μου ανεβάζει την κατανάλωση. Αυτό διαρκεί περίπου τέσσερα λεπτά και από τη στιγμή που ξανά έρχονται οι στροφές το αυτοκίνητο δεν ξανά αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Αν το αυτοκίνητο κλείσει για τέσσερις πέντε ώρες υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει μέσα στη μέρα. Έχω τσεκάρει ήδη πεταλούδα γκαζιού και μπουζί και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι να βάλω κάποιο καθαριστικό μήπως και βουλώνει κάποιο μπεκ από σκουπίδια στο καύσιμο. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει να μην ψάχνω άδικα Εάν του έχει συμβεί; ευχαριστώ


Εγώ θα κοίταγα και βαλβίδα ψυχρής αφού τα κοψίματα τα κάνει όταν είναι κρύο και το βάλεις μπροστά. Επίσης αν το αυτοκίνητο έχει maf sensor θα τον καθάριζα με ένα σπρέι για αισθητήρες.


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Φεβ 2021, 18:04:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

+1 για την βαλβίδα ψυχρής...
Τελευταίο θα κοιτούσα τον "λ"...

(ΥΣ Επίσης Spiros_avg, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Spiros_avg (Σπύρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4

Ένταξη: 25 Φεβ 2021
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάρ 2021, 01:23:20    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα κατά την εκκινηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

JBouks έγραψε:
Spiros_avg έγραψε:
Καλησπέρα σας, πριν λίγο καιρό Αγόρασα ένα Peugeot 307 μοντέλο του 2006 ως δεύτερο αυτοκίνητο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν το βάζω μπροστά τις πιο πολλές φορές κάνει διακοπές ο κινητήρας χαμηλώνουν οι στροφές και δεν ακούει καθόλου στο γκαζι. Παράλληλα στο όργανο μου ανεβάζει την κατανάλωση. Αυτό διαρκεί περίπου τέσσερα λεπτά και από τη στιγμή που ξανά έρχονται οι στροφές το αυτοκίνητο δεν ξανά αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Αν το αυτοκίνητο κλείσει για τέσσερις πέντε ώρες υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει μέσα στη μέρα. Έχω τσεκάρει ήδη πεταλούδα γκαζιού και μπουζί και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι να βάλω κάποιο καθαριστικό μήπως και βουλώνει κάποιο μπεκ από σκουπίδια στο καύσιμο. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει να μην ψάχνω άδικα Εάν του έχει συμβεί; ευχαριστώ


Εγώ θα κοίταγα και βαλβίδα ψυχρής αφού τα κοψίματα τα κάνει όταν είναι κρύο και το βάλεις μπροστά. Επίσης αν το αυτοκίνητο έχει maf sensor θα τον καθάριζα με ένα σπρέι για αισθητήρες.


Το περίεργο είναι πως όταν κάνει πολύ κρύο δεν το κάνει τα πρώτα λεπτα καθώς κρατάει τις στροφές ψηλά, μετά όταν αρχίζουν και πέφτουν οι στροφές συνήθως ξεκινάνε τα όργανα. Επίσης έξω μυρίζει ακαφτο οπότε φαίνεται λες και δεν λειτουργούν κάποιοι κυλίνδροι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Μάρ 2021, 11:31:29    Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα κατά την εκκινηση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Spiros_avg έγραψε:
JBouks έγραψε:
Spiros_avg έγραψε:
Καλησπέρα σας, πριν λίγο καιρό Αγόρασα ένα Peugeot 307 μοντέλο του 2006 ως δεύτερο αυτοκίνητο και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν το βάζω μπροστά τις πιο πολλές φορές κάνει διακοπές ο κινητήρας χαμηλώνουν οι στροφές και δεν ακούει καθόλου στο γκαζι. Παράλληλα στο όργανο μου ανεβάζει την κατανάλωση. Αυτό διαρκεί περίπου τέσσερα λεπτά και από τη στιγμή που ξανά έρχονται οι στροφές το αυτοκίνητο δεν ξανά αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα. Αν το αυτοκίνητο κλείσει για τέσσερις πέντε ώρες υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει μέσα στη μέρα. Έχω τσεκάρει ήδη πεταλούδα γκαζιού και μπουζί και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι να βάλω κάποιο καθαριστικό μήπως και βουλώνει κάποιο μπεκ από σκουπίδια στο καύσιμο. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει να μην ψάχνω άδικα Εάν του έχει συμβεί; ευχαριστώ


Εγώ θα κοίταγα και βαλβίδα ψυχρής αφού τα κοψίματα τα κάνει όταν είναι κρύο και το βάλεις μπροστά. Επίσης αν το αυτοκίνητο έχει maf sensor θα τον καθάριζα με ένα σπρέι για αισθητήρες.


Το περίεργο είναι πως όταν κάνει πολύ κρύο δεν το κάνει τα πρώτα λεπτα καθώς κρατάει τις στροφές ψηλά, μετά όταν αρχίζουν και πέφτουν οι στροφές συνήθως ξεκινάνε τα όργανα. Επίσης έξω μυρίζει ακαφτο οπότε φαίνεται λες και δεν λειτουργούν κάποιοι κυλίνδροι


Βαλβίδα ψυχρής ή πολλαπλασιαστής θα μπορούσε. Κι εμένα, όταν είχε θέμα με τη βαλβίδα ψυχρής, δεν το έκανε πάντα όταν ήταν κρύο, αλλά και ζεστό ώρες ώρες κολλούσε το γκάζι στο ρελαντί σε 1500 στροφές, έκανε σκασίματα από την εξάτμιση κτλ.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 02 Μάρ 2021, 15:36:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βαλβίδα ψυχρής δεν δουλεύει μόνο όταν έχει κρύο...
Δουλεύει πάντα και αναλόγως την εξωτερική θερμοκρασία, τροποποιεί την εκκίνηση και τα μείγματα...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Spiros_avg (Σπύρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4

Ένταξη: 25 Φεβ 2021
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Οκτ 2021, 19:21:11    Θέμα δημοσίευσης: Άλλαγη βαλβίδας ψυχρής εκκίνησης Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά. Το πρόβλημα είχε διορθωθεί όταν άλλαξα βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης για περίπου 2 μήνες και πλέον ξανακανει τα ίδια. Θεωρώ απίθανο να χάλασε πάλι την βαλβίδα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και αν την χάλασε κάπου αλλού πρέπει να υπάρχει πρόβλημα που χαλάει τον αισθητήρα. Καμία ιδέα;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2427s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on