PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ήρθε η ώρα για επισκευή του σασμάν στο 307 μου!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
imaginas 
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 307 1.4 (8v) (2001)

Ένταξη: 06 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 228
Τόπος: Peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Ιούλ 2021, 08:49:31    Θέμα δημοσίευσης: Ήρθε η ώρα για επισκευή του σασμάν στο 307 μου! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

20 ετών αμάξι με 307.000χλμ,φέτος μου έβγαλε κάποιες βλάβες ηλικίας.Μεταξύ αυτών και το σασμάν.Ακούγεται ένας θόρυβος όταν είναι στη νεκρά,αλλά όταν πατάω συμπλέκτη σταματάει.Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι κάποιο ρουλεμάν που χρήζει αλλαγής.Μιας και θ΄ανοιχτεί μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο έτοιμο σετ ή τι αλλάζεται στο σασμάν ώστε ν΄αρχίσω να τ΄αγοράζω να μην τα δώσω όλα μαζί;


My photogallery!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Αύγ 2021, 18:50:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικά είναι το ρουλεμάν του πλατό...
Αυτό είναι στο σετάκι δίσκο-πλατό-ρουλεμάν...
Αν είναι κάτι από το κιβώτιο δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι από πριν αφού κατά πάσα πιθανότητα θα βάλεις κάποιο ανακατασκευής...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
imaginas 
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 307 1.4 (8v) (2001)

Ένταξη: 06 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 228
Τόπος: Peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Αύγ 2021, 19:46:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δίσκο,πλατό ρουλεμάν είχα αλλάξει το καλοκαίρι του 2018.Δε θυμάμαι πόσα χλμ είχα τότε βεβαίως,τα έχω σημειωμένα φυσικά στο βιβλιαράκι αλλά το έχω στο αμάξι τώρα.Οπότε λογικά θα πρέπει να το αλλάξω ξανά...


My photogallery!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Αύγ 2021, 14:32:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ρουλεμάν είναι συχνά "ευαίσθητο" και υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει πιο γρήγορα απ' ότι ο δίσκος και το πλατό...
Μπορεί πχ να πήρε λασπόνερα και να ακούγεται, μπορεί να μην έχει πατήσει καλά πάνω στο πλατό κλπ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
imaginas 
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 307 1.4 (8v) (2001)

Ένταξη: 06 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 228
Τόπος: Peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Αύγ 2021, 20:24:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κατέβασμα του σασμάν δεν το γλιτώνω...


My photogallery!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Σεπ 2021, 22:45:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα φιλε μιας και εγω επισκευασα το σασμαν μου σε207 ειχε χαλασμενο 1 ρουλεμαν και εκανε θορυβο η συμβουλη μου θα ηταν να το ανοιξεις και να αλαξεις ολα τα ρουλεμαν εφοσον ανοιχτει και να ξερεις οτι ειναι ολα καινουργια πλεον....και οχι σε μεταχειρισμενο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
imaginas 
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 307 1.4 (8v) (2001)

Ένταξη: 06 Αύγ 2009
Δημοσιεύσεις: 228
Τόπος: Peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Σεπ 2021, 06:20:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

antoniss έγραψε:
καλησπερα φιλε μιας και εγω επισκευασα το σασμαν μου σε207 ειχε χαλασμενο 1 ρουλεμαν και εκανε θορυβο η συμβουλη μου θα ηταν να το ανοιξεις και να αλαξεις ολα τα ρουλεμαν εφοσον ανοιχτει και να ξερεις οτι ειναι ολα καινουργια πλεον....και οχι σε μεταχειρισμενο


Τι συμπτώματα είχες;Εμένα κάνει θόρυβο στο ρελαντί και μόλις πατάω το συμπλέκτη σταματάει.Μου είπαν ότι μπορεί να είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη και όχι μέσα στο σασμάν...Οι ταχύτητες μπαίνουν κανονικά δεν έχω πρόβλημα.
Πόσο σου κόστισε η επισκευή;Μεταχειρισμένο δεν παίρνω,αποφεύγω τα μεταχειρισμένα


My photogallery!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Σεπ 2021, 11:41:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεταχειρισμένο σε ρουλεμάν δεν υπάρχει...
Πιθανώς να εννοείς ανακατασκευή... Στην οποία έχουν αλλαχθεί και επισκευαστεί όλα τα μέρη που φθείρονται (ρουλεμάν, τσιμουχάκια κλπ)...
Σε καινούργιο μάλλον θα πρέπει να πουλήσεις νεφρό για να το πάρεις...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0544s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on