PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

207 - προβλημα στην κρεμαγιερα ??
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2014, 17:07:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνεχεια λοιπον...

Εχει βγει το μοτερ/εγκεφαλος και παω το Σαββατο να καβ βολτα τις μαντρες να δω τι μπορω να ψαρεψω..

Στο μεταξυ ειπα να ψαξω στο Γερμανικο και Γαλλικο e-bay (εκει ειναι πολυ δημοφιλη τα Diesel + ειναι αριστεροτιμονα) και βρηκα κρεμαγιερα απο 207 με κινητηρα DIESEL ιδιο με το δικο μου χρονολογιας 2010.
Η αγγελια μαλιστα ηταν απο εμπορο που εχει και site (http://www.philippidis.de/index.jsp) και.... ειναι Ελληνας !

Τους στελνω λοιπον e-mail και μου απαντανε πως επειδη ο κ Φιλιππιδης ειναι Ελληνας αν θελω να τους παρω τηλ η να στειλω ενα mail στα Ελληνικα.
Τους εστειλα τα σχετικα και περιμενω πλεων απαντηση.

Για να δουμε ποσο τυχεροι θα ειμαστε...??


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Δεκ 2014, 17:39:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

προς το παρων πολυ τυχερος!!!

καλα ξεμπερδεματα!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2014, 17:28:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σημερα εκατσα και εστειλα e-mail με φωτο σε 15 εμπορους μεταχειρησμενων ανταλλακτικων (Αθηνα) που βρηκα απο internet και car.gr

Moυ απαντησαν 2 οτι εχουν κρεμαργιερα που μου κανει.
Ο ενας μαλιστα φερνει ανταλλακτικα απο Γαλλια και ειδικα για Diesel.
Και οι δυο μου ειπαν ιδια τιμη 180 Ευρω.

Μιλησα παλι με τον ηλεκτρονικο στο Περιστερι (του εστειλα φωτο του μοτερ με τους κωδικους κα τις φισες) και μου λεει πως ΙΣΩΣ επισκευαζεται ο εγκεφαλος - πρεπει να τον τεσταρει να δει τη βλαβη.
Τιμη και αυτος μου ειπε περιπου 170-180 Ευρω και ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ 1 χρονο.
Βασικο σημειο: αν οταν βαλεις το μοτερ στο αμαξι δεν δουλευει, δεν σε χρεωνει τιποτα.

Τελος βρικα και τον κατασκευαστη του μοτερ/ecu (http://www.epce.cz/en/our-products) και εστειλα e-mail ρωτωντας απο που θα μπορουσα να προμηθευτω ενα καινουριο μοτερ. Αλλα καμια απαντηση...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2014, 19:00:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BBA reman δοκίμασες;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2014, 22:12:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι τους ρωτησα

STELIOS έγραψε:
Λοιπον, update

....

Ενα απο τα Αγγλικα site που επικοινωνισα μου απαντησε πως πρεπει να τους στειλω τους κωδικους του μοτερ για να ξερουν αν μπορουν να το επιδιορθωσουν. Σε περιπτωση που μπρουν η τιμη ειναι 275 λιρες + ΦΠΑ + μεταφορικα και δινουν και εγγυση.



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 05 Δεκ 2014, 22:48:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε βάζεις καμιά peugeot-sport να είσαι 2 στροφές από άκρη σε άκρη; Laughing



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 06 Δεκ 2014, 14:07:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Δε βάζεις καμιά peugeot-sport να είσαι 2 στροφές από άκρη σε άκρη; Laughing


XAXA. E ναι ρε steve δεν το σκεφτικα, γιατι το station οταν πεταει κωλο θελει γρηγορο τιμονι για να μεζεψει !!!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
STELIOS 
Moderator


Little Bastard

Ένταξη: 18 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 2664

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 08 Δεκ 2014, 16:19:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ειχαμε αισιο τελος με την ιστορια της κρεμαγιερας.

Πηγα σε μια απ τις μαντρες που μου απαντησε (στο μεταξυ μεσα στο σβ/κο μου απαντησαν θετικα αλλοι 2 ), και πηρα ενα μοτερ με ιδιες φισες αλλα διφορετικους κωδικους.
Συμφωνησαμε 150Ε μονο για μοτερ/εγκεφαλο και πως αν δεν δουλεψει θα μπορουσα να το επιστρεψω.

Ο μηχανικος μου πηρε 40Ε + ΦΠΑ για το βγαλε/βαλε.

Οποτε καθαρισαμε με συνολικο κοστος ~ 200 Ε.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Οκτ 2015, 13:45:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

συνεχεια απο εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=546021&highlight=#546021



puglover σχεδον το ειχα ξεχασει αυτο το θεμα με το χρρρ χρρρ που μου εκανε το χειμωνα
τωρα δεν το κανει Laughing
πρεπει να ηταν η πλεξουδα
τεσπα
παντως τζογο δεν εχω παρατηρησει στο δικο μου Rolling eyes
θα το κοιταξω και θα σου πω



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Οκτ 2015, 13:55:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thumb Left
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alexandros 207 Rallye (alexandros.K)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


207 Rallye

Ένταξη: 23 Δεκ 2009
Δημοσιεύσεις: 1353
Τόπος: Ιωαννινα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 01 Οκτ 2015, 22:03:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ελα το κοιταξα πριν
οντως εχει ενα μικρο "τζογο" στο δεξια αριστερα σταματημενος (με αναμμένη τη μηχανη)
και ακουγεται και λιγο τακ τακ ταυτοχρονα
αλλά ολα αυτα σε μικρο (οχι ανησυχητικό) βαθμο
αν δεν μου το ελεγες να το προσεξω, δεν θα του εδινα σημασια
νομιζω το ειχα προσεξει πολυ παλια , αλλά δεν του ειχα δωσει σημασια
φαινεται οτι δεν ειναι προβλημα, σαν φυσιολογικο θα το χαρακτήριζα
οπότε αν και στο δικο σου ειναι καπως ετσι, δεν ειναι αξιο διερεύνησης



The difference between men and boys is the price of their toys...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
mathanas 
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


207 rallye 2009

Ένταξη: 08 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 343

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 02 Οκτ 2015, 08:20:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να κανει θορυβο αν το γυρνας γυρω απο τη κατακορυφο με κλειστο το μοτερ ειναι φυσιολογικο. Να χει τζογο παντως δεν ειναι (οι κρεμαγιερες σε οτι αφορα το θορυβο σφυγγουν παντως εχει καπου ενα ρυθμιστη....)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
kos_argyris (kostas)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 rc (2008)

Ένταξη: 08 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 256

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 30 Αύγ 2021, 20:12:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα με αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω σε 207 rc του 2008, χάνει περιοδικά την ηλεκτρική υποβοήθηση...μπορεί δηλαδή να ξεκινήσεις το αμάξι με το τιμόνι πέτρα και μετά από λιγο να δουλεύει κανονικά.
Εν τω μεταξύ είχε παρουσιάσει και παλιότερα...ίσως κ 2 χρόνια πριν παρόμοια συμπτώματα...έβγαλα 2 3 φορές τη μπαταρία...ξεφύσωσα και τις φύσες του εγκεφάλου κανα δυο φορές και επανήλθε χωρίς να παρουσιάσει κάτι για τα επόμενα χρόνια.
Τώρα δυστυχώς αργεί να αυτοιαθεί. Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση που σε διαγνωστικό κινητού (εφαρμογή torque στο κινητό και πλακετάκι elm327 στη θύρα obd) δε μου βγάζει κανένα σφάλμα. Σκέφτομαι να ρίξω καταρχήν κανα σπρέι επαφών στις φύσες του μοτερ της ηλεκτρικής υποβοήθησης και βλέπουμε...ελπίζω να είναι εύκολη η πρόσβαση.
Αν είχε κάποιος κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα τη γνώμη του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Σεπ 2021, 11:01:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην υποβοήθηση που έχει το τιμόνι σου δεν είναι το υδραυλικό σύστημα πάνω στον κινητήρα όπως τα παλαιότερα, αλλά έχει ηλεκτρική αντλία για τα υδραυλικά.
Αυτό λοιπόν δουλεύει συνεχώς όσο λειτουργεί ο κινητήρας σου...
Με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα αρχίζει και κάνει θέματα... Αν δεν είναι θέμα η φίσα όπως αναφέρεις, μάλλον είναι μονόδρομος το ηλεκτρικό αυτό σύστημα...
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σαν ανταλλακτικό, οπότε πας για πλήρες σετ κρεμαγιέρας...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Σεπ 2021, 18:12:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να γίνει διάγνωση από γνήσιο η αξιόπιστο διαγνωστικο σίγουρα υπάρχει βλάβη. Αν υπάρχει Που.θα υπάρχει πας για μοτερ ηλεκτρικής κρεμαριερας και δίνεται χωρία από την κρεμαριερα πρώτα να γίνει η διάγνωση!!



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2021, 11:51:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το ήξερα ότι το δίνει ξεχωριστά η Peugeot το ηλεκτρικό σύστημα... Στα περισσότερα Fiat πχ αλλάζεις αναγκαστικά κρεμαγιέρα...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
kos_argyris (kostas)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 207 rc (2008)

Ένταξη: 08 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 256

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Σεπ 2021, 18:52:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και γω δε νομιζω να το δίνει χώρια η πεζό...δε ρώτησα βέβαια...πάντως στο servicebox κομπλε κρεμαγιέρα δείχνει..δε τη χωρίζει. Αυτό που παίζει πάντως είναι επισκευή του μοτέρ σε ηλεκτρολογείο...200-250 ευρώ κόστος + το κόστος για το βάλε βγάλε.
Πάντως είναι πολύ γνωστό θέμα στο εξωτερικό σαν πρόβλημα από κατασκευής...στην Αγγλία αν δε κάνω λάθος...απ'ότι διάβαζα σε φόρουμ η τοπική αντιπροσωπεία καλύπτει το πρόβλημα με εκτεταμένη εγγύηση μέχρι 10ετία
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1376s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on