PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αλλαγή μπεκ ψεκασμού

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
tony1968 (anthony)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Αύγ 2021, 16:27:11    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή μπεκ ψεκασμού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο κινητήρας μου παρουσίασε "αρρυθμίες", σκαμπανεβάσματα του ρελαντί με κρύα εκκίνηση στις αρχές του περσινού καλοκαιριού, πριν 14 -15 μήνες περίπου. Τα συμπτώματα χάνονται μετά από 5 -7 λεπτά περίπου, όταν έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας. Έχω αλλάξει μπουζί, καδένα χρονισμού, πολλαπλασιαστές και αντλία υψηλής πίεσης. Μετά από αυτές τις αλλαγές, ειδικά μετά την αντλία υψηλής, τα συμπτώματα υποχώρησαν, αλλά όχι 100%. Υπήρχαν κάποιοι μικροκραδασμοί με κρύα εκκίνηση για 5-7 λεπτά περίπου μέχρι πριν 10 μέρες που άρχισαν πάλι να γίνονται εντονότεροι. Στην αντιπροσωπεία μου συνέστησαν από πέρσι ν' αλλάξω τα μπεκ (μου πρότεινε μάλιστα ο τεχνικός off the record να πάρω μπεκ από το εμπόριο γιατί της αντιπροσωπείας είναι πανάκριβα, πάνω από χιλιάρικο τα 4). Ο μηχανικός μου (συνεργείο Peugeot, εξουσιοδοτημένο μέχρι πριν λίγα χρόνια) μου λέει ότι τα μπεκ δεν έχουν ανάγκη επειδή δουλεύουν με πολύ υψηλή πίεση και δεν κρατούν υπολείμματα. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για να με βοηθήσει? Τα εργοστασιακά μπεκ τι μάρκα είναι? Είναι λάθος να τα αλλάξω? Έχω βρει τα bosch 0261500494 σε καλή τιμή. Υ.Γ. Το αμάξι είναι "μαμά", όλα γνήσια πάνω του. Λόγω 15αύγουστου δεν μπόρεσα να το βάλω για διάγνωση, θα το βάλω μετά τις 23 του μήνα. Έχω βάλει ένα πρόσθετο καθαριστικό και 100στάρα βενζίνη προς το παρόν.


207 rallye
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Αύγ 2021, 16:42:35    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή μπεκ ψεκασμού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

tony1968 έγραψε:
Ο κινητήρας μου παρουσίασε "αρρυθμίες", σκαμπανεβάσματα του ρελαντί με κρύα εκκίνηση στις αρχές του περσινού καλοκαιριού, πριν 14 -15 μήνες περίπου. Τα συμπτώματα χάνονται μετά από 5 -7 λεπτά περίπου, όταν έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας. Έχω αλλάξει μπουζί, καδένα χρονισμού, πολλαπλασιαστές και αντλία υψηλής πίεσης. Μετά από αυτές τις αλλαγές, ειδικά μετά την αντλία υψηλής, τα συμπτώματα υποχώρησαν, αλλά όχι 100%. Υπήρχαν κάποιοι μικροκραδασμοί με κρύα εκκίνηση για 5-7 λεπτά περίπου μέχρι πριν 10 μέρες που άρχισαν πάλι να γίνονται εντονότεροι. Στην αντιπροσωπεία μου συνέστησαν από πέρσι ν' αλλάξω τα μπεκ (μου πρότεινε μάλιστα ο τεχνικός off the record να πάρω μπεκ από το εμπόριο γιατί της αντιπροσωπείας είναι πανάκριβα, πάνω από χιλιάρικο τα 4). Ο μηχανικός μου (συνεργείο Peugeot, εξουσιοδοτημένο μέχρι πριν λίγα χρόνια) μου λέει ότι τα μπεκ δεν έχουν ανάγκη επειδή δουλεύουν με πολύ υψηλή πίεση και δεν κρατούν υπολείμματα. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για να με βοηθήσει? Τα εργοστασιακά μπεκ τι μάρκα είναι? Είναι λάθος να τα αλλάξω? Έχω βρει τα bosch 0261500494 σε καλή τιμή. Υ.Γ. Το αμάξι είναι "μαμά", όλα γνήσια πάνω του. Λόγω 15αύγουστου δεν μπόρεσα να το βάλω για διάγνωση, θα το βάλω μετά τις 23 του μήνα. Έχω βάλει ένα πρόσθετο καθαριστικό και 100στάρα βενζίνη προς το παρόν.
το ρεταρισμα το κάνει μόνο σε κρύα εκκίνηση; τα μπεκ μαμά είναι bosh Και περίπου 80-90 € κάνουν το ένα στο εμπόριο. Όσο για τα μπεκ Δεν ισχύ αυτό που λέει ότι δεν παθενουν τίποτα βουλονουν για το Καλημέρα Επίσης την ακούνε και εσωτερικά το πηνίο και κατουρανε η δεν ψεκάζουν και αν η τύχη δεν είναι μαζί σου μπορεί να το πάρεις στην μασχάλη το μοτερακι. Κανε ελεγχο στα μπεκ πρώτα δεν τα αλλάζουμε έτσι απλά! Επίσης πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι ; και τι καταναλωση λαδιου έχεις;



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tony1968 (anthony)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Αύγ 2021, 23:41:18    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή μπεκ ψεκασμού Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Soultanos THP έγραψε:
tony1968 έγραψε:
Ο κινητήρας μου παρουσίασε "αρρυθμίες", σκαμπανεβάσματα του ρελαντί με κρύα εκκίνηση στις αρχές του περσινού καλοκαιριού, πριν 14 -15 μήνες περίπου. Τα συμπτώματα χάνονται μετά από 5 -7 λεπτά περίπου, όταν έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας. Έχω αλλάξει μπουζί, καδένα χρονισμού, πολλαπλασιαστές και αντλία υψηλής πίεσης. Μετά από αυτές τις αλλαγές, ειδικά μετά την αντλία υψηλής, τα συμπτώματα υποχώρησαν, αλλά όχι 100%. Υπήρχαν κάποιοι μικροκραδασμοί με κρύα εκκίνηση για 5-7 λεπτά περίπου μέχρι πριν 10 μέρες που άρχισαν πάλι να γίνονται εντονότεροι. Στην αντιπροσωπεία μου συνέστησαν από πέρσι ν' αλλάξω τα μπεκ (μου πρότεινε μάλιστα ο τεχνικός off the record να πάρω μπεκ από το εμπόριο γιατί της αντιπροσωπείας είναι πανάκριβα, πάνω από χιλιάρικο τα 4). Ο μηχανικός μου (συνεργείο Peugeot, εξουσιοδοτημένο μέχρι πριν λίγα χρόνια) μου λέει ότι τα μπεκ δεν έχουν ανάγκη επειδή δουλεύουν με πολύ υψηλή πίεση και δεν κρατούν υπολείμματα. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία για να με βοηθήσει? Τα εργοστασιακά μπεκ τι μάρκα είναι? Είναι λάθος να τα αλλάξω? Έχω βρει τα bosch 0261500494 σε καλή τιμή. Υ.Γ. Το αμάξι είναι "μαμά", όλα γνήσια πάνω του. Λόγω 15αύγουστου δεν μπόρεσα να το βάλω για διάγνωση, θα το βάλω μετά τις 23 του μήνα. Έχω βάλει ένα πρόσθετο καθαριστικό και 100στάρα βενζίνη προς το παρόν.
το ρεταρισμα το κάνει μόνο σε κρύα εκκίνηση; τα μπεκ μαμά είναι bosh Και περίπου 80-90 € κάνουν το ένα στο εμπόριο. Όσο για τα μπεκ Δεν ισχύ αυτό που λέει ότι δεν παθενουν τίποτα βουλονουν για το Καλημέρα Επίσης την ακούνε και εσωτερικά το πηνίο και κατουρανε η δεν ψεκάζουν και αν η τύχη δεν είναι μαζί σου μπορεί να το πάρεις στην μασχάλη το μοτερακι. Κανε ελεγχο στα μπεκ πρώτα δεν τα αλλάζουμε έτσι απλά! Επίσης πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι ; και τι καταναλωση λαδιου έχεις;
Με κρύα εκκίνηση είναι έντονο το πρόβλημα. Όταν ζεσταθεί στρώνει, αλλά όχι 100%. Θα κάνω έλεγχο στα μπεκ, εννοείται! Το αμάξι έχει 135.000 χλμ. Καίει λάδι γύρω στο 1 λίτρο ανά 1000 χλμ όταν κινούμαι εκτός πόλης, σε αυτοκινητόδρομο με 130 - 140 χλμ/ώρα. Μές την πόλη καίει λιγότερο, περίπου το μισό.


207 rallye
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Αύγ 2021, 14:45:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει γίνει καθαρισμος αυλων εισαγωγής ποτέ; αν όχι πάσχεις και εκεί!!!



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
tony1968 (anthony)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Αύγ 2021, 00:53:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Soultanos THP έγραψε:
Έχει γίνει καθαρισμος αυλων εισαγωγής ποτέ; αν όχι πάσχεις και εκεί!!!
Ευχαριστώ φίλε μου! Θα ρωτήσω τους μηχανικούς και αν δεν έχει γίνει θα κάνω έναν καθαρισμό.


207 rallye
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Σεπ 2021, 11:24:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να στο κάνει εάν έχει πάρει λίγο νερό στους πολλαπλασιαστές πάνω από τα μπουζί (πίπες)...
Βγάζεις πολλαπλασιαστές κοιτάς, φυσάς με αέρα και δοκιμάζεις...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
tony1968 (anthony)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 207 rallye

Ένταξη: 10 Μάρ 2013
Δημοσιεύσεις: 13
Τόπος: Ελλάδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 02 Σεπ 2021, 21:36:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να στο κάνει εάν έχει πάρει λίγο νερό στους πολλαπλασιαστές πάνω από τα μπουζί (πίπες)...
Βγάζεις πολλαπλασιαστές κοιτάς, φυσάς με αέρα και δοκιμάζεις...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
Ευχαριστώ φίλε μου! Προς το παρόν τα συμπτώματα έχουν χαθεί, ίσως έκανε δουλειά το καθαριστικό. Η διάγνωση δεν βρήκε τίποτα, όλες οι παράμετροι είναι οκ. Εάν το ξανακάνει θα έχω υπόψιν όσα μου είπατε εδώ. Υ.Γ. Θα περάσω κι από κει.


207 rallye
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2286s (PHP: 44% - SQL: 56%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on