PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 106 ντίζα συμπλέκτη

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 10:09:20    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 106 ντίζα συμπλέκτη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα στην ομάδα. Κάτοχος 4 χρόνια σε 106. Όταν το πήρα το 2016 μετά από κάτι μήνες μου σπάσε η ντίζα του συμπλέκτη. Ο μάστορας μου άλλαξε μόνο την ντίζα. Πάω το 17 για ΚΤΕΟ μου λέει αυτός θες και δίσκο πλατό. Πάω στον μάστορα μου λέει μια χαρά μπαίνουν οι ταχύτητες. Όντως δεν είχε θέμα με τις ταχύτητες. Το 2019 μου ξανά σπάει η ντίζα του συμπλέκτη. Πάω σε άλλο μάστορα και μου λέει θα σου αλλάξω ντίζα και δίσκο πλατό. Ρε μάγκες τι μαρτύριο είναι αυτό να σπάει η ντίζα; Για πείτε τις γνώμες σας και τις δικιες σας περιπέτειες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 10:57:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα εισαι σιδεροφαγος σαν εμενα, αυτα παθαινεις Very happy Very happy

Στο παλιο μου 206, 3 φορες ειχα σπασει, αναθεμα τα πατηματα...

Μια φορα εβαλα γνησια, μου κρατησε αρκετα χρονια παραπανω και η διαφορα στα χρηματα ηταν ενα 10ρικο

Δυστυχως τελευταια φορα που εσπασα, ηταν Παρασκευη απογευμα και την αλλαξα Σαββατο πρωι με μια φτηνη κινεζια, γιατι ηταν κλειστο το τμημα ανταλλακτικων αντιπροσωπεια και χρειαζομουν αυτοκινητο (πως γινεται κατι τετοια, να τα παθαινεις παντα τις λαθος μερες...)
Καμια σχεση σαν ποιοτητα κατασκευης η κινεζια, βαλε κατευθειαν γνησια PSA και θα αργησει να χαλασει παλι


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 11:05:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμένα την πρώτη φορά που έσπασε ήταν Δευτέρα 9 το πρωί και 5 το απόγευμα ταξίδευα για Μυτιλήνη. Μιλάμε για γκαντεμια. Οκ την πρώτη φορά έκανα πατήματα στα φανάρια οκ λογικο. Το χω πάρει από φόβο το θέμα και λέω κάθε δύο χρόνια να αλλάζω ντίζα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Απρ 2020, 23:18:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις παρατηρήσει αν κόβεται στο ίδιο σημείο;;; Μήπως ακουμπάει κάπου και την φθείρει πιο γρήγορα...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Απρ 2020, 10:13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

όχι δεν έχω παρατηρήσει. έβγαλα μερικές φώτο να δείτε.

[img]http://ibb.co/SPNjKmr[/img]

[img]http://ibb.co/m6H0JzR[/img]

[img]http://ibb.co/FDGDNS1[/img]

[img]http://ibb.co/NNks1v9[/img]
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Απρ 2020, 12:47:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και παει καιρος απο τοτε που εθεσες τον προβληματισμο σου, σου προτεινω να μη ξαναβαλεις την αυτορυθμιζομενη ντιζα, και να βαλεις την κοντυτερη με τον χειροκινητο ρεγουλατορο, αυτη που περναει πανω απο το κιβωτιο ταχυτητων. Πηγαινε σε μηχανικο psa και θα καταλαβει απ'ευθειας τι του ζητας! Την εχω 12 χρονια χωρις απολυτως κανενα θεμα!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Απρ 2020, 12:53:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2021, 08:52:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημέρα στην ομάδα. πείρα σήμερα τηλέφωνο ένα συνεργείο πεζο και μου είπε ότι είναι θέμα δίσκο πλατου να σπαει η ντιζα του συμπλέκτη. του είπα για την κοντύτερη που μου είπε ο φίλος εδώ και μου είπε δεν εχει σχέση μπορεί να σπαει δύσκολα αλλά είναι θέμα δίσκο πλατου. τώρα τι να πω. την πρώτη φορα που μου έσπασε, το δίσκο πλατο ήταν εντάξει. κούμπωναν μια χαρά οι ταχύτητες. όταν μου έσπασε μετα από δυο χρονια αλλαξα μαζί με ντιζα και δίσκο πλατο. εσείς τι λέτε να παρω τηλ σε άλλο συνεργείο και να του πω βαλε μου την κοντύτερη?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2021, 13:53:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοιταξε, το να αλλαξεις δισκοπλατο, θα σου κοστισει ενα αξιοσεβαστο ποσο, στη θεση σου, θα αλλαζα αρχικα τη ντιζα και αν εφτανε σε σημειο να ξανασπασει τοτε θα κοιταζα για δισκοπλατο!
Φροντισε αυτος που θα την εγκαταστησει, να ρυθμισει το πενταλ του συμπλεκτη, στο ιδιο υψος με του φρενου!
Περιμενουμε εξελιξεις!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2021, 14:35:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξέρεις εσύ φίλε μου κάνα καλό μάστορα ανατολική Αττική; Με έχει βάλει και σε σκέψεις ο μάστορας που πήρα τηλ. Μου είπε είναι θέμα δίσκο πλατό. Του έλεγα για την κοντύτερη ντιζα και μου έλεγε να βάλω πιο καλό δίσκο πλατό. Αλλά δίσκο πλατό άλλαξα μαζί με ντιζα. Αλλά με ενδιαφέρει η κοντύτερη και δεν θέλω να πάω κάπου κουτουρου για να μου πάρει λεφτά. Να ξέρει με ενδιαφέρει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Ιούν 2021, 16:01:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρήκα έναν και μου είπε το ξέρει για την κοντύτερη αλλά δεν καταλάβαινε τα άλλα που μου είπες. Θα δούμε τι θα κάνω. Θα επανέλθω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 28 Ιούν 2021, 09:15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρήκα την ντιζα την κοντύτερη με 40 ευρώ. Και θα πάω αύριο να την βάλω. Είναι καλή η τιμή; Λίγα μου φαίνονται. Για την αυτορυθμιζομενη είχα δώσει 70 ευρώ όταν μου είχε σπάσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
dimpeugeot1 (Dimitris)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.1 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 80
Τόπος: Athina

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Ιούν 2021, 10:54:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πηγα σημερα και την εβαλα. τεραστια η διαφορα. η μεγαλη ντιζα που ειχα, εκανε ολοκληρο κυκλο. αυτη τιποτα. ουτε την βλεπεις οτι υπαρχει. Μου ειπε ο μαστορας οταν η πεζο εβγαλε τις κοντες, ειχε πεσει εντολη να τις αλλαζουν δωρεαν οταν ο αλλος πηγαινε για service.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1366s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on