PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θόρυβος μέσα στο καντράν 106

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 06 Ιούν 2021, 12:33:36    Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος μέσα στο καντράν 106 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους,
Εδώ και καιρό έχει ξεκινήσει και κάνει θόρυβο το κοντέρ από το 106 μου (μοντέλο του 93, φοράει καντράν jaeger από 1.4 xsi με το δείκτη βενζίνης στην πάνω μεριά και έχει ντιζα). Πάνω από τα 130 ηρεμεί αλλά από 120 και κάτω κάνει θόρυβο (τσικι-τσικι) και η βελόνα χοροπηδάει συνεχώς. Ο θόρυβος σταθερός σχετικά εδώ και κάποιους μήνες. Τα χιλιόμετρα δουλεύουν κανονικά αλλά όχι και η κάτω μπάρα (του ταξιδιού) ούτε μηδενίζει.
Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον αντίστοιχο πρόβλημα να μου δώσει καμία ιδέα ;;;
Ευχαριστώ


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Ιούν 2021, 13:52:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κοντέρ σου έχει πλαστικά γραναζάκια από πίσω...
Μάλλον με τα χρόνια, ή κόλλησε κάποιο από σκόνη/βρώμα ή έσπασε κάποιο...
Πιθανότερο είναι να μπορέσεις να βρεις λύση σε μαγαζιά που "επισκευάζουν" κοντέρ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Ιούν 2021, 15:28:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Το κοντέρ σου έχει πλαστικά γραναζάκια από πίσω...
Μάλλον με τα χρόνια, ή κόλλησε κάποιο από σκόνη/βρώμα ή έσπασε κάποιο...
Πιθανότερο είναι να μπορέσεις να βρεις λύση σε μαγαζιά που "επισκευάζουν" κοντέρ...


Επισκέφτηκα σήμερα έναν "τοπικό κοντερά" για τον οποίο άκουσα καλά λόγια. Του πήγα το αμάξι λυμένο οπότε έβγαλε το κοντέρ επι τόπου και ψέκασε με γράσο την ντίζα (την τράβηξε έξω) καθώς και το κοντέρ στο σημείο που κουμπώνει η ντίζα. Η βελόνα παίζει ακόμα αλλά ηρέμησε λίγο από άποψη θορύβου. Μου είπε αν δεν σταματήσει την άλλη βδομάδα να ξαναπάω να το γρασώσει πάλι. Δεν ανέφερε κάτι για λύσιμο του κοντέρ. (Θα το έλυνα εγώ μιας και έχω όρεξη και ασχολούμε αλλα φοβάμαι μήπως κάνω κάποια βλακεία και το χαλάσω και παιδεύτηκα πολύ να το βρώ αυτό το κοντέρ...).


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0859s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on