PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ηλεκτρολογικό πρόβλημα 106, (πλαφονιερα, ήχος)

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Φεβ 2021, 13:21:45    Θέμα δημοσίευσης: Ηλεκτρολογικό πρόβλημα 106, (πλαφονιερα, ήχος) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά καλησπέρα,
Σήμερα το πρωί πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο βρήκα τη λάμπα της πλαφονιερας ανοιχτή. Ανοιγοκλείνω την πόρτα ανάβει στην κανονική της ένταση, κλείνω την πόρτα συνεχίζει να είναι αναμμένη αλλά φέγγει λιγότερο. Πατάω τα μπουτόν στις πόρτες τα ίδια. Επίσης ο ήχος που κάνει όταν είναι αναμμένα τα φώτα και ανοιχτές οι πόρτες (σα συναγερμός για να μη ξεχάσεις ανοιχτά τα φώτα) ακούγεται και με κλειστή την πόρτα απλά πιο σιγά. Όταν έβαλα μπροστά ο ήχος σταμάτησε αλλά η πλαφονιερα έμεινε ανοιχτή.
Πήγα σε έναν τοπικό ηλεκτρολόγο μου είπε κάτι για μια πλακέτα και ότι αν τη βρει μεταχειρισμένη μαζί με εργατικά θα πάει 100+ € !!
Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει !

Υ.Γ. έβγαλα την πλαφονιερα μη μείνω από μπαταρία...


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kehayeah (Βασίλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206+ 1.1 (8V) (2010)

Ένταξη: 05 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Φεβ 2021, 23:02:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα,
Αρχικα, ως πληροφορικαριος, θα σου πω το κλασσικο "βγαλε την μπαταρια, περιμενε μισο λεπτο και ξαναβαλτην". Εχω διορθωσει "σκαλωμα" που μου εκανε το 206 (απο βλακεια μου) ετσι.

Περα απο αυτο, εμενα το μυαλο μου παει σε κολλημενο διακοπτη σε καποια απο τις πορτες σου πρωτα απο ολα γιατι ειχα παθει κατι παρομοιο σε ενα Nissan Navara απο την σκονη. Ριξε λιγο σπρεϊ επαφων (ή οινοπνευμα) και πατα τα καμποσες φορες μηπως και γινει τιποτα.

Για να εγινε απο την μια στιγμη στην αλλη και να ειναι κολλημενο στο ανοιχτο, καποιο κολλημα εχει και θα βρεθει. Απο την λιγη μου εμπειρια στα αμαξια μπορω να πω οτι τα ηλεκτρικα τις πιο πολλες φορες μενουν σβηστα οταν υπαρχει θεμα (γιατι θα καει καποιο ρελε, καποια ασφαλεια, ισως βραχυκυκλωμα) και ανοιχτα οταν κολλανε διακοπτες ή προγραμματα (βεβαια σαφως μην με ακολουθησεις τυφλα γιατι μπορει να λεω και βλακειες)

Καλη τυχη σου ευχομαι πανω απ'ολα και αν το βρεις, κανε ενα follow-up γιατι εχει ενδιαφερον!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Φεβ 2021, 13:12:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kehayeah έγραψε:
Καλησπερα,
Αρχικα, ως πληροφορικαριος, θα σου πω το κλασσικο "βγαλε την μπαταρια, περιμενε μισο λεπτο και ξαναβαλτην". Εχω διορθωσει "σκαλωμα" που μου εκανε το 206 (απο βλακεια μου) ετσι.

Περα απο αυτο, εμενα το μυαλο μου παει σε κολλημενο διακοπτη σε καποια απο τις πορτες σου πρωτα απο ολα γιατι ειχα παθει κατι παρομοιο σε ενα Nissan Navara απο την σκονη. Ριξε λιγο σπρεϊ επαφων (ή οινοπνευμα) και πατα τα καμποσες φορες μηπως και γινει τιποτα.

Για να εγινε απο την μια στιγμη στην αλλη και να ειναι κολλημενο στο ανοιχτο, καποιο κολλημα εχει και θα βρεθει. Απο την λιγη μου εμπειρια στα αμαξια μπορω να πω οτι τα ηλεκτρικα τις πιο πολλες φορες μενουν σβηστα οταν υπαρχει θεμα (γιατι θα καει καποιο ρελε, καποια ασφαλεια, ισως βραχυκυκλωμα) και ανοιχτα οταν κολλανε διακοπτες ή προγραμματα (βεβαια σαφως μην με ακολουθησεις τυφλα γιατι μπορει να λεω και βλακειες)

Καλη τυχη σου ευχομαι πανω απ'ολα και αν το βρεις, κανε ενα follow-up γιατι εχει ενδιαφερον!


Καλημέρα, η μπαταρία βγήκε, καθαρίστηκαν με οινόπνευμα οι διακόπτες στις πόρτες αλλά το πρόβλημα παραμένει (με τη διαφορά ότι κ ήχος του buzzer έγινε πιο μπάσος και αργός). Να πω επίσης ότι όταν παρατήρησα αρχικά τα συμπτώματα αυτά είχε προηγηθεί μεγάλη καταιγίδα και το αμάξι ήταν παρκαρισμένο στο δρόμο. Δεν ξέρω αν έφταιξε το νερό πάντως μέσα στην καμπίνα δεν είδα διαρροή... Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως και γλιτώσω το 100ρικο για την πλακέτα που λέει ο ηλεκτρολόγος.


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Kehayeah (Βασίλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206+ 1.1 (8V) (2010)

Ένταξη: 05 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Φεβ 2021, 16:41:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ειναι απιθανο να εχει παθει κατι απο νερο ακομα και αυτη η πλακετα που σου ειπε ο μηχανικος. Αν ξερεις το ποια ειναι και την βγαλεις, ισως ειναι εμφανες αν εχει καει κατι πανω της και να sto αλλαξει καποιος τεχνικος.

Ενα αλλο βημα για την ευρεση του θεματος που θα εκανα θα ηταν το εξης: βγαλε εντελως τους διακοπτες απο τις πορτες και "κλεισε" τις επαφες με κατι σαν συνδετηρα. Αν σταματησει να στο κανει, εχει θεμα διακοπτης και δεν ξεκολλησε με το καθαρισμα οποτε βαζε τους εναν εναν μεχρι να τον βρεις

Μου φαινοταν περιεργο το να σου μενει ανοιχτο αλλα υστερα το σκεφτηκα λιγο παραπανω και βγαζει νοημα, αν σκεφτεις οτι με ανοιχτες τις πορτες αναβουν κανονικα ολα, εκτος αν ειναι "κλειστος" ο διακοπτης. Αρα το κυκλωμα οντως μπορει να εχει σπασει καπου στην πλακετα και να μην τους βλεπει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 21:02:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν έχεις κεντρικό κλείδωμα μπορεί να φταίει και το κουτί που δέχεται τις εντολές...
Αν τελικά οι πόρτες φαίνονται κλειστές από τα μπουτόν που έχουν φταίει κατά πάσα πιθανότητα αυτό...
Επίσης μπορεί να είναι και πρόβλημα του συναγερμού!!!
Ο τοπικός ηλεκτρολόγος μάλλον θα σκέφτηκε την BSI, αλλά αν έχεις το αμάξι που γράφεις στο προφίλ σου, δεν έχεις...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 22:09:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Αν έχεις κεντρικό κλείδωμα μπορεί να φταίει και το κουτί που δέχεται τις εντολές...
Αν τελικά οι πόρτες φαίνονται κλειστές από τα μπουτόν που έχουν φταίει κατά πάσα πιθανότητα αυτό...
Επίσης μπορεί να είναι και πρόβλημα του συναγερμού!!!
Ο τοπικός ηλεκτρολόγος μάλλον θα σκέφτηκε την BSI, αλλά αν έχεις το αμάξι που γράφεις στο προφίλ σου, δεν έχεις...


Καλησπέρα, το αμάξι είναι αυτό που αναφέρω και εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό με την πλακέτα ούτε και στον Haynes είδα να αναφέρεται. Δεν έχω κεντρικό κλείδωμα είναι η απολύτως βασική έκδοση. Ξαναεβαλα πλαφονιερα αφού καθάρισα φισες αλλά ακόμα συνεχίζει να ανάβει και ο ήχος από το buzzer να ακούγεται πιο μπάσος. Θα κοιτάξω και τις γειώσεις μου (το μόνο που δεν έψαξα ακόμα) και μετά θα επισκεφτώ το συνεργείο μου (πρώην εξουσιοδοτημένο) να πάρω γνώμη.


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Φεβ 2021, 18:21:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έτσι όπως το περιγράφεις τώρα μάλλον είναι πρόβλημα κάποιου διακόπτη πόρτας...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Φεβ 2021, 21:01:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Έτσι όπως το περιγράφεις τώρα μάλλον είναι πρόβλημα κάποιου διακόπτη πόρτας...


Ξαναεβγαλα τους διακόπτες σήμερα και όταν άφησα αποσυνδεδεμενο το διακόπτη της πόρτας συνοδηγού το πρόβλημα λύθηκε. Για κάποιο λόγο πίσω στη φυσα ήταν γεμάτος νερά... Προσπαθώντας να τον καθαρίσω μου γλίστρησε η φυσά μέσα στην τρυπουλα που περνάει ο διακόπτης και δε μπορώ να την ψαρέψω με τίποτε... Τουλάχιστον λύθηκε το θέμα μου. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Μάρ 2021, 10:54:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και σχεδον ενα μηνα μετα, σε περιπτωση που θελεις να ξαναπερασεις το καλωδιο στη θεση του, τραβας τη μοκετα στο υψος της πλεξουδας που καταληγει στην πορτα, θα δεις πως η πλεξουδα ειναι τοποθετημενη στο σασι με ενα λαστιχενιο συνδεσμο, τον τραβας και εκει θα βρεις και το καλωδιακι του διακοπτη της πλαφονιερας, απο εκεινο το σημειο ειναι ευκολο να το ξαναβαλεις στη θεση του!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1355s (PHP: 77% - SQL: 23%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on