PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κοψίματα 106 ραλί. Τι να φταίει;;;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Μάϊ 2020, 15:27:20    Θέμα δημοσίευσης: Κοψίματα 106 ραλί. Τι να φταίει;;; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα ομάδα. Το πεζακι μου 1.6 8ν τον τελευταίο καιρό, όταν το πιέζω λίγο κάνει κάτι κοψίματα. Επίσης ο πολλαπλασιαστής είναι ο μαμα. 23 χρόνων δηλαδή με 130.000 χλμ. Τι μπορεί να φταίει;;;;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την sonapos στις Τρι 05 Μάϊ 2020, 01:17:48, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Μάϊ 2020, 16:14:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω μετα απο 278.000 χλμ τον αλλαξα με ngk και ειμαι οκ. εμενα εχανε το ρελντι και εκανε σα τρικυλινδρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Μάϊ 2020, 16:30:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan10 έγραψε:
εγω μετα απο 278.000 χλμ τον αλλαξα με ngk και ειμαι οκ. εμενα εχανε το ρελντι και εκανε σα τρικυλινδρο

Και αν δεν είναι πολλαπλασιαστής ; Τι άλλο θα μπορούσε να είναι ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Μάϊ 2020, 21:35:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέτρησα με πολυμετρο την τρόμπα και μου έβγαζε 3,8-3,9 αμπερ. Ξερό κανένας ποσό είναι το νορμαλ;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Μάϊ 2020, 17:56:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντλια βενζινης πιθανοτατα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Μάϊ 2020, 03:31:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Αντλια βενζινης πιθανοτατα?

Αλλαχτηκαν λ και τρόμπα βενζίνης. Ακόμα δεν έχει λυθεί το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 14 Μάϊ 2020, 06:21:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιο σωστό είναι να πας στο συνεργείο σου και να του πεις να βρει τι έχει και να το φτιάξει. Ότι και να γράφουμε εμείς εδώ είναι εικασίες μια που ούτε σε εμάς κάνει διακοπές ούτε εμείς πληρώνουμε κλπ κλπ
Στο διαγνωστικό ποια βλάβη βγάζει;


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sonapos (panos)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 15 Μάϊ 2019
Δημοσιεύσεις: 66

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Ιούν 2020, 20:48:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nik_psa έγραψε:
Ποιο σωστό είναι να πας στο συνεργείο σου και να του πεις να βρει τι έχει και να το φτιάξει. Ότι και να γράφουμε εμείς εδώ είναι εικασίες μια που ούτε σε εμάς κάνει διακοπές ούτε εμείς πληρώνουμε κλπ κλπ
Στο διαγνωστικό ποια βλάβη βγάζει;

Δεν ανάβει τσεκ. Όποτε το διαγνωστικό δεν βγάζει κάτι. Υποψιάζομαι ότι είναι βαλβίδα ψυχρής. Γιατί όταν το βάζω μπρος το πρωί για 2-3 λεπτά κάνει πολύ έντονα τα κοψίματα. Θα την αλλάξω και θα ενημερώσω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Ιούν 2020, 11:24:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η βαλβίδα ψυχρής μπορεί να οφείλεται για την εκκίνηση αλλά όχι για τα κοψίματα στα ψηλά...
Υπάρχει πιθανότητα να έχει αρχίσει να τα παίζει και ο "λ"... Τον οποίο έχεις μόνο έναν λογικά...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
khpouross (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 12 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Ιούν 2020, 15:11:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kαλησπέρα Πάνο,στο δικο μου 8βαλβιδο στις 260.000 περιπου έκανε κοψιματα μετα τις 4-5 χιλιάδες στροφές,πηγα να αλλαξω μπουζι και ειδα πως ενα απο τα τεσσερα μπουζοκαλωδια ηταν κομμενο εσωτερικα και εμενε το ακρο του πανω στο μπουζι.Τα αλλαξα και τελειωσε η υποθεση,δεν κανει κοψιματα και κραταει σταθερο ρελαντι!Το κοστος αγορας για μπουζοκαλωδια BOSCH(υπαρχουν επιλογες και για αλλες μαρκες BERU,NGK,MAGNETI MARELLI κλπ.) ηταν στα 18 ευρω και η τοποθετηση τους ηταν ευκολη,τα αλλαζα ενα ενα διοτι εχουν συγκεκριμένη θεση τοποθετησης πανω στον πολλαπλασιαστή.


In dubio pro reo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
khpouross (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 12 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Φεβ 2021, 22:11:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mηπως εβγαλες ακρη?Διοτι εξακολουθει να κανει κοψιματα στα ψηλα,ειδικα κοντα στον κοφτη.


In dubio pro reo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 14:24:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πρώτο σημείο που πρέπει να κοιτάξει κανείς για κοψίματα στο 8V είναι μπουζοκαλώδια και μετά μπουζί. Τείνει να πιάνει υγρασία εκεί, ειδικά το χειμώνα και να βραχυκυκλώνει.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
khpouross (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 12 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Φεβ 2021, 17:42:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eχουν αλλαχθει μπουζοκαλωδια με BERU και μπουζι,βελτιωθηκε αρκετα το θεμα αλλα συχνα πυκνα κοντα στον κοφτη στιγμιαια μενει απο γκαζι και μολις πεσουν οι στροφες επανερχεται.


In dubio pro reo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Φεβ 2021, 12:36:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν είναι σίγουρος ότι τα μπουζί και τα μπουζοκαλώδια δεν έχουν σκουρίτσες (η σκουριά κάνει αγωγό εξωτερικά του μπουζί), και τις διακοπές τις κάνει όταν ζητάς μεγάλη παροχή καυσίμου, ίσως είναι θέμα αντλίας.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
khpouross (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (8v) rallye (1997)

Ένταξη: 12 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 27

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 18 Φεβ 2021, 20:47:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαλλον παω για αντλια τοτε,καλα λες!Γνωριζεις καποια καλη μαρκα για 8βαλβιδο s2?


In dubio pro reo.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 19 Φεβ 2021, 13:14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

khpouross έγραψε:
Μαλλον παω για αντλια τοτε,καλα λες!Γνωριζεις καποια καλη μαρκα για 8βαλβιδο s2?


B0sch


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1516s (PHP: 65% - SQL: 35%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on