PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Καθυστερημένη ανταπόκριση γκαζιού σε καινούριο 208

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Spectrus 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Δεκ 2020
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 11 Δεκ 2020, 17:39:43    Θέμα δημοσίευσης: Καθυστερημένη ανταπόκριση γκαζιού σε καινούριο 208 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 4 μήνες απέκτησα το καινούριο 208 (2020) έκδοση Active, βενζίνη, 100 άλογα. Ενώ στην αρχή πήγαινε μπάλα, εδώ και δύο εβδομάδες καθυστερεί πολύ να ανεβάσει στροφές απ' τη στιγμή που πατάω το πεντάλ του γκαζιού (καθυστέρηση τάξεως 1-1.5sec).

Μπορεί η καθυστέρηση 1 δευτερολέπτου να ακούγεται μικρή αλλά σήμερα κινδύνεψα όπως πήγα να μπω σε κεντρικό δρόμο. Επίσης δημιουργεί πρόβλημα σε ανηφόρες και γενικά δεν έχω καλό έλεγχο του οχήματος.

Άδεια προς το παρόν απ' τη δουλειά δεν μπορώ να πάρω για να πάω στην αντιπροσωπεία. Μίλησα όμως μαζί τους και το χαρακτήρισαν ως "turbo lag" και ότι είναι φυσιολογικό. Επέμενα ότι στην αρχή δεν το είχε και μου πρότειναν να περάσω όταν μπορέσω να το ελέγξουν.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα με ίδιο ή άλλο μοντέλο της Peugeot; Αν ναι, υπάρχει περίπτωση να γίνεται περισσότερη ζημιά όσο το χρησιμοποιώ; Γιατί αντιπροσωπεία θα μπορέσω να πάω μετά την Πρωτοχρονιά. Με προβληματίζει που εμφανίστηκε τόσο γρήγορα θέμα σε καινούριο αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ,
Γιώργος
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2020, 13:56:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν σου έχει βγάλει καμία ένδειξη;;;

(ΥΣ Επίσης Spectrus, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Spectrus 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Δεκ 2020
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Δεκ 2020, 14:32:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα! Συστήθηκα μόλις στο post που μου έστειλες. Ευχαριστώ!

Δεν μου έχει βγάλει κάποια ένδειξη... Επίσης το πρόβλημα αυτό υπάρχει πάντα ανεξάρτητα από ταχύτητα/στροφές κλπ.

Σαν παράδειγμα, εάν πατήσω τέρμα το γκάζι και το αφήσω ~0,5s δε συμβαίνει τίποτα, δεν ανεβάζει στροφές καθόλου, είτε με ταχύτητα είτε στη "νεκρά".

EDIT: Ξαναμίλησα με αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μπορεί να φταίει η ποιότητα βενζίνης (100άρα avin βάζω). Οπότε περιμένω να αδειάσει να βάλω από άλλο πρατήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Δεκ 2020, 15:11:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Spectrus έγραψε:

Σαν παράδειγμα, εάν πατήσω τέρμα το γκάζι και το αφήσω ~0,5s δε συμβαίνει τίποτα, δεν ανεβάζει στροφές καθόλου, είτε με ταχύτητα είτε στη "νεκρά".


Εν κινήσει ή εν στάσει;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Spectrus 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Δεκ 2020
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Δεκ 2020, 16:04:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εν στάσει και εν κινήσει. Δεν υπάρχει κάποια συνθήκη που αλλάζει αυτή η συμπεριφορά (gear, speed, κίνηση/ακινησία, A/C on/off, θερμοκρασία εξωτερική/κινητήρα κλπ κλπ).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Δεκ 2020, 13:11:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προσωπικά, θα πήγαινα στην αντιπροσωπεία...
Να το βάλουν στον υπολογιστή γιατί θεωρώ ότι κάποιος αισθητήρας υπολειτουργεί.
Εναλλακτικά θα τους έλεγα να μου ξαναπεράσουν το πρόγραμμα! Confused


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Spectrus 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Δεκ 2020
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 20 Δεκ 2020, 00:15:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σωστός. Θα πάω Ιανουάριο να το κοιτάξουν και βλέπουμε. Ελπίζω να είναι κάτι της πλάκας, γιατί είναι κρίμα καινούριο αυτοκίνητο, πέρα απ' αυτό πάντως είναι άψογο!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,107s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on