PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Δεκ 2019, 21:00:30    Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα και καλως σας βρηκα ως νεο μελος,
Αντιμετωπισα το εξης θεμα εχτες πηγα εβαλα βενζινη κοιταω τον δεικτη στο ιδιο σημειο εε λεω θα ανεβει απο λεπτο σε λεπτο μετα απο καμια ωρα τιποτα (ο δεικτης ηταν 2 κουτακια κατω απο το Full λεω κατσε να το γεμισω απο αλλον να δω τι γινεται γεμιζει... ο δεικτης ακομα στο ιδιο σημειο...
οποτε λεω ωπ κολησε ο δεικτης τις αντλιας...ειχε καποιος το ιδιο προβλημα σε 207 2007 μοντελο 1,6 5fw μοτερ....υποψιν οταν σβηνω το αμαξι ο δεικτης πεφτει κανονικα στο 0 μολις το αναβω παει στο ιδιο σημειο που ανεβερα πιο πανω και ας ειναι γεματο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Δεκ 2019, 22:47:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δοκιμασε να βγαλεις πολο της μπαταριας για 10 λεπτα, να κανει ρεσετ ο εγκεφαλος.
Αν δεν στρωσει, λογικα την εχει ακουσει το φλοτερ αντλιας στο ντεποζιτο...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 12:33:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

πηγα σε ηλεκτρολογο και δεν ειναι το φλοτερ με ειπε η κοντερ η μοναδα Bsi να του το αφησω να το ψαξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 14:52:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

BSI κομματακι δυσκολο... Θα εκανε κι αλλα πολυ χειροτερα κουλα το αμαξι, οχι απλα να κολλησε ο δεικτης βενζινης...

Το κοντερ μπορεις να το ελεγξεις ευκολα, εχει ενα κολπακι που κανουν ηλεκτρολογοι με μια μπαταρια στην φισα της αντλιας. Μου ειχε τυχει παρομοιο σκηνικο για να καταλαβουμε στο δικο μου οταν την ειχε ακουσει ο δεικτης θερμοκρασιας λαδιου, εβαλε 2 καλωδιακια και μια μπαταρια 9V(τετραγωνη) αν θυμαμαι καλα, στην φισα του αισθητηρα και τελικα ετσι καταλαβαμε οτι εφταιγε ο αισθητηρας και οχι το κοντερ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 15:35:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο δικος μου εβγαλε φισα απο φλοτερ βαλαμε μπρος και με λεει τωρα επρεπε να σε διχνει αδειο αφου βγαλαμε την φυσα ( ακομα ηταν στο ειδιο σημειο ο δεικτης στο φουλ) οποτε με λεει 100% δεν εινια φλοτερ...τωρα με λεει θελει ψαξιμο...αν υσχιει αυτο που βλεπω οτι εισαι απο Θεσσαλονικη αν μπορεις πες μου εστω σε μνμ σε ποιον ηλεκτρολογος το ειχες παει.?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 21:04:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οταν βγαλατε την φισα, ο δεικτης εμεινε στο ιδιο σημειο γιατι στα peugeot (αυτης της γενειας τουλαχιστον), ο δεικτης περνει το σημα απο τον εγκεφαλο, που το μετραει μια φορα οταν βαζεις βενζινη και μετα πεφτει μετρικα αναλογα τα χλμ, εχει ενα περιεργο συστημα, το οποιο δεν μπορω να το εξηγησω κι εγω καλα, ουτε γνωριζω περισσοτερες γαργαλιστικες λεπτομερειες, καπου το ειχα διαβασει εδω μεσα. Very happy Very happy

σου στελνω πμ


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 21:08:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο που λες το διαβασα και εγω πριν καμια βδομαδα που εψαχνα...ο ανθρωπος δεν νομιζω να μην ξερει γιατι ειναι ηλεκτρολογος αποκλειστικα με peugeot citroen renau ασχολειται κυριως ,περιμενω μνμ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Δεκ 2019, 22:19:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο δείκτης κατεβαίνει ανάλογα με μια μέση κατανάλωση που υπολογίζει ο εγκέφαλος, όχι ανάλογα με την στάθμη της βενζίνης.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 14:08:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνάδελφε drdino θα συμφωνήσω με την διαφορά ότι μετράει την 1η φορά όταν ανοίγεις τον διακόπτη. Μετά κάνει τους υπολογισμούς... Και αυτό στα Peugeot μετά του2002-2003 με τον τρίφισο εγκέφαλο...
Στα παλαιότερα είναι απλά ένα φλοτέρ...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 15:23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

οταν λες παει στο 0 τερματιζει στο μηδεν η λιγο πιο κατω?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 21:32:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κοιτα φωτο ειναι απο το αμαξι μου λοιπον εκει που δειχνω με το βελακι το κιτρινο ειναι που παει η βελονα ενω το αμαξι ειναι ΦΟΥΛ απο βενζινη εκανα καποια χιλιομετρα αυτες τις 2 μερες και ειδα οτι επεσε η βελονα τοσο οσο στην φωτο δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ενας αλλος ηλεκτρολογος με ειπα να δοκιμασουμε ενα emulator γιατι το εχω και αεριο και βλεπουμε μετα αλλες λυσεις οπως κοντερ BSI

https://ibb.co/0qzQHQn
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 21:33:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

antoniss έγραψε:
κοιτα φωτο ειναι απο το αμαξι μου λοιπον εκει που δειχνω με το βελακι το κιτρινο ειναι που παει η βελονα ενω το αμαξι ειναι ΦΟΥΛ απο βενζινη εκανα καποια χιλιομετρα αυτες τις 2 μερες και ειδα οτι επεσε η βελονα τοσο οσο στην φωτο δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται ενας αλλος ηλεκτρολογος με ειπα να δοκιμασουμε ενα emulator γιατι το εχω και αεριο και βλεπουμε μετα αλλες λυσεις οπως κοντερ BSI

https://ibb.co/0qzQHQn


bingo


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 21:44:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αέριο έπρεπε να το αναφέρεις πρώτο... Θα πας στον εγκαταστάτη κι αν το φτιάξει θα είσαι από τους λίγους και τυχερούς..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Δεκ 2019, 21:52:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και ειναι λογικο 6 χρονια με αεριο να θυμηθει να το κανει τωρα μετα απο τοσα χρονια ενω λειτουργουσε μια χαρα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
antoniss (antonis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 1.6 16V 120hp

Ένταξη: 07 Δεκ 2019
Δημοσιεύσεις: 32

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Δεκ 2019, 20:18:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Tελικα μολις πηγα εβαλα ενα 20αρικο να γεμησω να δω μπας και αλαξει κατι και ως διαμαγειας ο δεικτης εφτιαξε μονος του ( ελπιζω οχι προσωρινα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Δεκ 2019, 00:23:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To θέμα είναι να μπει τόσο καύσιμο ώστε να αναγνωρίσει ο εγκέφαλος ότι έγινε fuel fill και να μετρήσει/χρησιμοποιήσει τη στάθμη.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2020, 20:48:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια καλησπερα, εδω και καποιο διάστημα έχω θέμα με τον δεικτη της βενζινης σε 106 16v '00. Πριν λίγο πήγα και φούλαρα και τράβηξα βιντεο τί ακριβως κάνει. Είναι φλοτερ αυτό?


https://www.youtube.com/watch?v=Nz7iPQtBQ4c&feature=youtu.be
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2020, 13:26:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan10 έγραψε:
Παιδια καλησπερα, εδω και καποιο διάστημα έχω θέμα με τον δεικτη της βενζινης σε 106 16v '00. Πριν λίγο πήγα και φούλαρα και τράβηξα βιντεο τί ακριβως κάνει. Είναι φλοτερ αυτό?


https://www.youtube.com/watch?v=Nz7iPQtBQ4c&feature=youtu.be


Κανείς δεν γνωρίζει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JBouks (Giannis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.4 (8V) XR (1993)

Ένταξη: 14 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 37
Τόπος: Άρτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 14 Δεκ 2020, 15:24:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

pan10 έγραψε:
pan10 έγραψε:
Παιδια καλησπερα, εδω και καποιο διάστημα έχω θέμα με τον δεικτη της βενζινης σε 106 16v '00. Πριν λίγο πήγα και φούλαρα και τράβηξα βιντεο τί ακριβως κάνει. Είναι φλοτερ αυτό?


https://www.youtube.com/watch?v=Nz7iPQtBQ4c&feature=youtu.be


Κανείς δεν γνωρίζει?


Το έχω ξαναδεί σε Renault 19 ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με καλό φλοτερ αλλά σκουριασμένο ένα σημείο γείωσης στο εσωτερικό κάτω από το ταμπλό... Δεν ξέρω αν εφαρμόζεται όμως στην περίπτωσή σου..


Το πεζό μου και τίποτε άλλο !!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1603s (PHP: 70% - SQL: 30%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on