PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 307 πρόβλημα στον κλιματισμο

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
GeoMus27 (giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 2007

Ένταξη: 31 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2020, 00:49:25    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 307 πρόβλημα στον κλιματισμο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα στην ομάδα. θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που μου εχει βγάλει το αμάξι και ακόμα δεν εχω βρει τι είναι.. το αυτοκίνητο μ είναι Peugeot 307 1.4 2007 137.000km ,όλα αρχίσαν Αύγουστο μηνα, ειμαι σε ανοιχτο δρόμο 70-80 ταχύτητα , είχα ανοιχτο το κλιματιστικο στην επιλογή 2/4 LOW ένδειξη, όλα μια χαρά.. ξαφνικά νιώθω να σκάω, ωπα λεω τι εγινε? βαζω τα χέρια μου να δω αν έρχεται αέρας, αλλά δεν.. από τότε εως τώρα ακόμα το ψαχνω , κοίταξα ολες τις ασφάλειες , πηρα μεταχειρισμένη αντίσταση καλοριφέρ ( BEHR F8840 28A γνήσια ) την αλλαξα όμως γιατί λεω μάλλον έτυχα σε ελαττωματική επειδή έκανε παλι τα ιδια δεν φέρνει καθόλου αερα μέσα, όλα δείχνουν να δουλεύουν άψογα, δηλαδή μπορώ να ρυθμίζω την ένταση του αερα που πρέπει να φέρνει, θερμοκρασία, ακούω το κομπρεσέρ να παίρνει μπροστά, αλλά μέσα τίποτα, τσέκαρα εννοείται και τον ανεμιστήρα μέσα και δουλεύει πολύ καλα. με πολυμετρο μέτρησα στην φισα (κόκκινο μαύρο 2 πινάκια ) του ανεμιστήρα, οσο είναι κλειστο φέρνει κανονικά 12 βολτ, αμα πατήσω να ανοίξει το κλιματιστικο , σε οτι επιλογή και να επιλέξω, μ βγάζει 2.5 βολτ με αποτέλεσμα να μην γυρνάει ποτέ, φοβάμαι μην είναι κάποιο ρελε στην BSI πλακέτα, κάποια άλλη ιδεα κάποιος για να δοκιμάσω η να μετρησω κατι, μπας και βρω τι ειναι..?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Νοέ 2020, 16:04:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει στις σωληνώσεις του κομπρέσορα ένας αισθητήρας πίεσης. Εάν ανιχνεύσει χαμηλή πίεση κλείνει τον κομπρέσορα ηλεκτρικά για να μην πάθει ζημιά...
Αυτό μπορεί να προκληθεί και από την χαμηλή ή και την ψηλή στάθμη του φρέον στο κλειστό κύκλωμα του κλιματισμού.
Πήγαινε πρώτα να ελέγξεις ότι έχεις την σωστή ποσότητα φρέον...
Εάν είναι σωστή τότε πιθανώς έχεις πρόβλημα στον κομπρέσορα.

(ΥΣ Επίσης GeoMus27, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Νοέ 2020, 15:56:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O φίλος όμως είπε ότι δεν είχε καν αέρα (βεντιλατέρ δεν δλδ), όχι ότι είχε ζεστό αέρα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 12 Νοέ 2020, 10:59:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον μπερδεύτηκα στην ανάγνωση...
Έτσι όπως τα διάβαζα κατάλαβα ότι έχει αέρα αλλά όχι με θερμοκρασία που θέλει...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GeoMus27 (giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 2007

Ένταξη: 31 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Δεκ 2020, 21:48:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Μάλλον μπερδεύτηκα στην ανάγνωση...
Έτσι όπως τα διάβαζα κατάλαβα ότι έχει αέρα αλλά όχι με θερμοκρασία που θέλει...

Ναι φίλε μου δεν έχω καθόλου αέρα.. και το μέτρησα κιόλας με το που βάζω οποιαδήποτε αντίσταση καλοριφέρ απο 12βολτ πέφτει στα 2.8 έως 3.5βολτ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2020, 13:53:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η δική μου πρόταση είναι να πας σε ηλεκτρολόγο...
Πιθανολογώ κάποιο καλώδιο κάνει βραχυκύκλωμα...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
GeoMus27 (giwrgos)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 2007

Ένταξη: 31 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 13 Δεκ 2020, 14:46:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Η δική μου πρόταση είναι να πας σε ηλεκτρολόγο...
Πιθανολογώ κάποιο καλώδιο κάνει βραχυκύκλωμα...


θα παω φιλε μ αλλα ειναι λιγο μακρια απο μενα ενας δικος μου και με το λοκνταουν δεν μπορω να παω τωρα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1769s (PHP: 60% - SQL: 40%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on