PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 206 2004 1.6 gti(NFU) 357.000 χιλιόμετρα

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
armani81 (armani81)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.6 (16v) GTI (2004)

Ένταξη: 24 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Νοέ 2020, 14:47:49    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 206 2004 1.6 gti(NFU) 357.000 χιλιόμετρα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το 2004 πριν 16 χρονια αγόρασα το αυτοκίνητο των ονείρων μου , ένα pegeot 206 gti .
Στην αρχή όταν ανακοίνωσα στην οικογένεια μου ότι θα αγοράσω peugeot 206 μου έλεγαν ότι θα έχω συνέχεια προβλήματα και ότι σε 5 χρονια θα θέλω καινούργιο .
Τα χρονια πέρασαν και πλέον με το αυτοκίνητο μου έχω γράψει 357.000 χιλ χιλιόμετρα .
Όλα αυτά τα χρονια το αυτοκίνητο με άφησε μια φορα από μπαταρία όταν είχα ξεχάσει τα alarm ανοιχτά . Πάντοτε στα service του ήμουν τυπικότατος λάδια κάθε 5-7 χιλιάδες χιλιόμετρα και ανταλλάχτηκα ότι διάβαζα ότι είναι καλύτερο από εδώ μέσα .Το αυτοκίνητο μου σήμερα είναι σε παρα πολύ καλή κατάσταση έχει 2 ολικές βαφές και εχουν αλλαχτεί σχεδόν τα πάντα πλην από της μηχανής , το μόνο που έχω πειράξει μηχανικά είναι την μόνωση του "ψεφτο καπακου" που με τα χρονια χάλασε και έχανε λάδι από εκεί.
Από λάδια δεν καίει τίποτα καεί περίπου 500ml στα 5-6 χιλ . χιλιόμετρα και είναι ένα αυτοκίνητο που θέλω να το κρατήσω για πολλά χρονια ακόμα .
Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα .
Κοιτάζοντας σε αγγελίες βλέπω πως δεν υπάρχουν αυτοκίνητα με αυτά τα χιλιόμετρα .
Τι μπορώ να περιμένω από το μοτέρ μου ? Ξαφνικά θα γυρίσω το κλειδί και δεν θα παίρνει μπροστά ? ξαφνικά θα αρχίσει να καεί λάδι ? Ποσα χιλιόμετρα μπορεί να βγάλει αυτό το μοτέρ ? Και αν μου χαλάσει τι κάνω ? επίσκευη ? Αλλαγή μοτέρ ? Και αν τελικά αποφασίσω να κάνω επίσκευη να περιμένω πρωτα να μου βγάλει πρόβλημα και να καεί λάδια , η να το επισκευάσω τώρα προληπτικά προτού αρχίσουν τα προβλήματα ?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Νοέ 2020, 18:04:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τιποτα να μην περιμενεις,αν συνεχισεις την συντηρηση οπως μεχρι τωρα,με σωστα αναλωσιμα/ανταλλακτικα,απλά προσεχε τον πισω αξονα που πονανε και χριζουν επισκευης οπως και το σασμαν.

Το μοτερ θα περασει ανετα τις 400.000 χλμ χωρις φοβο.
Απλά αν θες να το κρατησεις οσο παει,παρε ενα δευτερο μοτερ να εχεις,επισκευασε το με την ησυχια σου αν θες να το βαλεις επανω ή κρατα το στο πλαι να υπαρχει οοοοταν αυτο πει το ποιημα,που ετσι και αλλιως θα σου δωσει ενδειξεις απο καταναλωση λαδιου ή διαφορους ηχους(χτυπανε ωστηρια).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Νοέ 2020, 21:42:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το δικό μου 106 16v '00, έχει 278.000 χλμ. Εντελώς εργοστασιακό, δεν καίει καθόλου λάδι, το μοτερ πετάει και το σασμαν εντελώς σφιχτό. Σωστός τύπος λαδιού (10 40 Μοτουλ) με συχνές αλλαγές. Τώρα θα αλλάξω και το ψυγείο με το αωστό ορντονέζ που βρήκα. Δεν χάνει νερα, απλά θέλω να έχει το σωστό πάνω. Με σωστή συντήρηση και καλό ζέσταμα στα λάδια δε θα καταλάβεις τίποτα. Κάααααααποια στιγμή θα προχωρήσεις σε μια επισκευή και ξανά από την αρχή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Νοέ 2020, 14:20:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην ξεχνάς ότι οι αγγελίες που κοιτάς είναι από αυτοκίνητα σχεδόν αχρησιμοποίητα...
Λίγα φτάνουν αυτά τα χλμ ή από κακή εως μηδενική συντήρηση, ή από λόγω ηλικίας από κάποιο τράκο...
Στο δικό μου NFX έχω ήδη 210.000 και συνεχίζω τα ταξίδια.
Συντήρηση και τύχη θα έλεγα από εδώ και πέρα...

(ΥΣ Επίσης armani81, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Hellas4x4 στις Τρι 01 Δεκ 2020, 23:13:38, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
pan10 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


106 Rallye 16v 2000

Ένταξη: 03 Σεπ 2019
Δημοσιεύσεις: 40
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 24 Νοέ 2020, 18:25:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
Μην ξεχνάς ότι οι αγγελίες που κοιτάς είναι από αυτοκίνητα σχεδόν αχρησιμοποίητα...
Λίγα φτάνουν αυτά τα χλμ ή από κακή εως μηδενική συντήρηση, ή από λόγω ηλικίας από κάποιο τράκο...
Στο δικό μου NFX έχω ήδη 210.000 και συνεχίζω τα ταξίδια.
Συντήρηση και τύχη θα έλεγα από εδώ και πέρα...

(ΥΣ Επίσης armani81, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


τα NFX μοτερ ειναι σκυλια. Μια χαρα χλμ εχεις αν κανεις σωστη συντηρηση.
Δε χρειαζεται να κοιταζει αγγελιες κατα την γνωμη μου. Οταν ερθει η ωρα του, κανει μια καλη επισκευη και τερμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2377s (PHP: 45% - SQL: 55%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on