PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

peugeot 206 cc antipollution fault

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
fuji091 (george)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


peugeot 206cc 2004

Ένταξη: 01 Μάϊ 2012
Δημοσιεύσεις: 7

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάϊ 2012, 02:56:47    Θέμα δημοσίευσης: peugeot 206 cc antipollution fault Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα καλο μηνα!Ειμαι κατοχος ενος peugeot 206 cc 2004 μοντελο.τον τελευταιο καιρο μου βγαζει το κιτρινο λαμπακι check engine και μου γραφει antipollution fault.Παραλληλα συμπτωματα ειναι λιγο υψηλοτερο ρελαντι πιο θορυβωδες.συνηθως θα μου το βγαλει σε χαμηλη σταθμη βενζινης..μπορει ομως την επομενη να σβησει η ενδειξη.πριν λιγο γυρισα απο μια βολτα οπου μου εβγακε την ενδειξη οταν τοβαλα μπρος απογευμα και οταν πατησα λιγο την τεταρτη γυρνωντας στις 5000 στροφες σταματησε να δινει γκαζι δεν εδινε καθολου σταματησα εσβησα μηχανη ξαναανοιξα κ γυρισα κανονικα αλλα με λαμπακι αναμμενο..να αναφερω οτι πριν περιπου 20μερες εκανα μια ηλεκτροσυγκολιση στο τελικο και στο μεσαιο ειχα τρυπες αλλα μου εβγαλε τον πολο στη μπαταρια πριν κανει εργασια..καποια γνωμη??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάϊ 2012, 23:32:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η εξατμιση σου γενικοτερα δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση... Wink
Ειτε ο καταλυτης σου εχει τερματισει ειτε λογο τρυπων κ διαροων στην εξατμιση ο δευτερος λ βλεπει οτι ναναι...

Να ξερεις οτι το σφαλμα που λες δεν σε επιρεαζει σαν λειτουργεια. Ο δευτερος λ δεν λαμβανεται υποπσιν στο μειγμα. Ειναι απλος για να σου λεει ο εγκεφαλος οτι ο καταλυτης ταπαιξε...


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Μάϊ 2012, 23:47:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

AlienHack έγραψε:
Η εξατμιση σου γενικοτερα δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση... Wink
Ειτε ο καταλυτης σου εχει τερματισει ειτε λογο τρυπων κ διαροων στην εξατμιση ο δευτερος λ βλεπει οτι ναναι...

Να ξερεις οτι το σφαλμα που λες δεν σε επιρεαζει σαν λειτουργεια. Ο δευτερος λ δεν λαμβανεται υποπσιν στο μειγμα. Ειναι απλος για να σου λεει ο εγκεφαλος οτι ο καταλυτης ταπαιξε...


kai που ξέρεις ρε Αλέξη οτι
α) είναι λόγω εξάτμισης
β) συγκεκριμένα τι σφάλμα βγάζει στον εγκέφαλο?

μιας και antipollution fault βγάζει με το καλημέρα για 1000 + 1 προβλήματα....που μπορεί να είναι πιο σημαντικά απο μια εξάτμιση...


Η δικιά μου εξάτμιση παρ'επιπτόντως (πως σκ**α γράφεται!!) είναι με νεροσωλήνα στη θέση του μεσαίου, με ΤΗ πατέντα στο τελικό για να ταιριάξει με τον άξονα του RC και με τις χειρότερες κολλήσεις που μπορείς να φανταστείς...antipollution fault ΔΕΝ άναψε ποτέ εκτός απ'οταν μου κάηκε ο map


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
AlienHack (Alexander)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


206cc 1.6 110hp 2002

Ένταξη: 10 Απρ 2008
Δημοσιεύσεις: 4131
Τόπος: Thessaloniki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 02 Μάϊ 2012, 08:28:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

βασικα θα μπορουσε να ειναι και χιλια δυο οπως λες, αλλα συνηθως αυτα τα βγαζει και με αλλο σφαλμα στον εγκεφαλο μαζι, ζευγραι δηλαδη. πχ με αστοχια αναφλεξης σε κυλυνδρο μου εβγαζε αντιπολουσιον.. αλλα ειχε και το σφαλμα οταν εβλεπες με obd.

ο καταλυτης σου φιλε μου ποσα χλμ εχει?


Spritmonitor.de LPG
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Alex79 (Αλεξανδρος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206cc 1.6 (16v) 03

Ένταξη: 15 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 9
Τόπος: Ρεθυμνο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Μάϊ 2012, 22:24:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εμενα παιδες κανει μερικες φορες το ιδιο δλδ αναβη το αντιπολουσιον και μενη απο γκαζει στο συνεργειο ομως που το εχω παει ουτε μου ειπαν οτι φτεει ουτε η εξατμηση ουτε καταλητης και λ παρολου που εχει κανει σχεδων 140χιλ το προβλημα στο διαγνωστηκο εδειξε οτι ειναι ο αισθητηρας στην πολλαπλη (μαπ)
το καθαρησαν και τελος οποτε μην τρελενεστε αυτο οπως ειπατε μπωρη να το αναψει για τον ποιο γελιο θεμα πχ εστω και σκουπιδακη στην αντλια αφου σας λεω πηγενα αθηνα-χαλκιδικη μου αναψε στην θηβα το σταματησα το εσβησα το εβαλα εμπρος αμεσως και εφυγα κανονικα την εκδρομη μου και ουτε ασχολιθηκα μαζι του ασε που μετα απο 1-2 ημερες λειτουργιας σβηνη μονο του το τσεκ και το αντι και ολα δουλευουν οκ οπωτε χαλαροσε φιλε μου δεν τρεχει τπτ στο 206 σου


Στο βουνο ξεχωρίζουν οι μάγκες απο τα αγοράκια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagg (Litsa)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206cc 2001

Ένταξη: 27 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: Chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Οκτ 2020, 11:10:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα, το γκαζι μου εξαφανιζεται σε προσπερασεις στοπ φαναρια κτλ συν οτι εχει χασει πια το νευρο του..., αρχικα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν καθαρισμο πεταλουδας&φιλτροχοανης&σκουπας και αν δεν διορθωθει το προβλημα, αλλαγη αισθητηρα λ. Εχω ακουσει πολλες φορες απο γνωστους να βγω εθνικη, σταθερες στροφες με 3η μηπως, μπας και. Λεω να το δοκιμασω, μια αλλαγη αισθητηρα λ, απ τη στιγμη που κανενας δεν με βεβαιωνει (ουτε καν η αντιπροσωπεια) οτι θα λυσει το προβλημα, δεν αποφασιζω ευκολα να το κανω...😬
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Οκτ 2020, 15:04:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

To antipollution ένα γενικό μήνυμα λάθους είναι, τι σφάλματα έχουν καταγραφεί;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vagg (Litsa)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206cc 2001

Ένταξη: 27 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: Chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 28 Οκτ 2020, 15:10:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το συγκεκριμενο εμφανιστηκε πρωτη φορα οταν τρυπησε η εξατμιση (φτιαχτηκε) ξανα εμφανιστηκε οταν για καποιο λογο, αρχισε να χανει το γκαζι σε πορεια αλλα και στην εκκινηση. Παρεπιπτοντως, εκανα αυτο που μου προτειναν οι δικοι μου, βγηκα εθνικη σταθερες στροφες με τριτη για αρκετα χιλιομετρα, το τσεκ εσβησε, περιμενω να δω πως θα ανταποκριθει τις επομενες ημερες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Νοέ 2020, 16:12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως εκτός από την τρύπα έχεις χτυπήσει και κάνα καταλύτη;;;
Εάν είναι βουλωμένος από το χτύπημα (ή την πολυκαιρία) ο καταλύτης μπορεί εκτός από τα μπουκώματα να σου κάνει και ζημιά στον κινητήρα!!!

(ΥΣ Επίσης Vagg, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vagg (Litsa)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206cc 2001

Ένταξη: 27 Οκτ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: Chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Νοέ 2020, 20:30:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χτυπημα, οχι. Πολυκαιρια, ισως.
Μετα τον εγκλεισμο, θα το ελεγξω και αυτο.
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1033s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on