PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Τοποθέτηση abs σε 206 1400 8v!

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 13 Νοέ 2009, 12:17:11    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Τοποθέτηση abs σε 206 1400 8v! Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα. Αν ένα 206 1.400άρι δεν έχει abs(2002 σημειωτέον) μπορούμε να του βάλουμε εμείς και αν ναι, πόσο κοστίζει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Νοέ 2009, 17:17:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπαίνει το ABS κανονικότατα όσο για την τιμή θέλει λίγο ψάξιμο


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
nikolas206gti (Nikos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 16V Gti (2005) Kitcar

Ένταξη: 10 Σεπ 2009
Δημοσιεύσεις: 1974
Τόπος: Πύργος-Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 14 Νοέ 2009, 21:05:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα φίλε. Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το θέμα είναι τα πράγματα θα χρειαστώ. Σίγουρα πλεξούδα μηχανής και μονάδα abs. Από εκεί και πέρα τι άλλο χρειάζονται;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
action_peugeot (Τηλεμαχος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


406 V6 24VALVE / 207 thp / 207 hdi

Ένταξη: 06 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 696
Τόπος: Νικαια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 25 Νοέ 2009, 22:58:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μονάδα καλωδιώσεις αισθητήρες σωληνάκια


ACTION SPORT PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΔΕΛΛΑΠΟΡΤΑΣ ΤΗΛ.& ΝΙΚ.
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ PEUGEOT CITROEN RENAULT DACIA
ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΦΑΝΟΒΑΦΕΙΟ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
ΚΑΥΚΑΣΟΥ 51 ΝΙΚΑΙΑ
2105617306 2105697890
6947123587 Τηλέμαχος
Υγραεριοκίνηση
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα Yahoo Messenger MSN Messenger
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούν 2020, 18:39:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξεθάβω αυτό το αρχαίο θέμα για να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Μάλλον ούτε το δικό μου αρχαίο 206 έχει ABS. Υπάρχει τρόπος να το επιβεβαιώσω αυτό;

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι στο φρενάρισμα από σχετικά υψηλές ταχύτητες (πάνω από 80km/h) το πεντάλ του φρένου πάλλεται σαν να λειτουργεί ένα fake abs... Δηλαδή δεν αφήνει το αυτοκίνητο να μπλοκάρουν οι τροχοί από κάποιο ακαριαίο φρενάρισμα.
Τι στην ευχή είναι αυτή η λειτουργία;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούν 2020, 20:59:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανάβει η λυχνία ABS όταν γυρίσεις το κλειδί στη δεύτερη σκάλα;

Το δεύτερο, μάλλον έχεις δίσκους που δεν έχουν πατήσει καλά (βρωμιά στο μουαγιέ) είτε έχουν τοπικές επικαθίσεις.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Ιούν 2020, 07:51:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Όχι δεν ανάβει λυχνία, άρα δεν έχει ABS.

Οι δίσκοι καινούριοι και τα τακάκια επίσης.

Στο συνεργείο λένε ότι έτσι "πάλλεται" το πεντάλ του φρένου, είναι, λένε, φυσιολογικό. Εγώ δεν πείθομαι. Αυτό το τρεμούλιασμα δεν το θεωρώ φυσιολογικό.

Στην ουσία δεν με αφήνει να "κοκαλώσω" τα φρένα.

Άλλαξα και λάστιχα, έκανα ευθυγράμμιση, ζυγοστάθμιση... αλλά το πεντάλ των φρένων συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά.

Το 206 που είχα το 2001 δεν είχε αυτό το σύμπτωμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Ιούν 2020, 10:41:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν είναι φυσιολογικό, όχι. Αν οι δίσκοι είναι καινούριοι, τότε δεν έχει καθαριστεί καλά το σημείο επαφής στο μουαγιέ μάλλον.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 30 Ιούν 2020, 11:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ξαναπάω συνεργείο και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω σε συνεργείο φρένων. Και αν δεν βγάλω άκρη ούτε εκεί θα το αφήσω έτσι.

Και πολύ έχω ασχοληθεί με το κουβαδάκι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 07 Ιούλ 2020, 15:28:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μου έχει τύχει αυτό σε αμάξι με ταλαιπωρημένα μαρκούτσια...
Αυτά τα άλλαξες;;;


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιούλ 2020, 14:39:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόνο δίσκους/τακάκια. Την Δευτέρα θα το αφήσω σε εξειδικευμένο συνεργείο φρένων για να δούνε που οφείλεται το πρόβλημα.

Το σίγουρο είναι ότι το τρέμουλο στο πεντάλ κατά το βαθύ πάτημα δεν είναι φυσιολογικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Ιούλ 2020, 19:11:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεύτερη μέρα στο συνεργείο. Θα μείνει και αύριο μέσα.
Μέχρι στιγμής επιβεβαιώθηκαν όλα τα συμπτώματα που έλεγα και με το παραπάνω. Το τρεμούλιασμα και το χοροπηδητό στα πεντάλ ήταν και από μπρος αλλά και από πίσω.

Προς στιγμήν αναφέρθηκε πιθανότητα για χτύπημα/τρακάρισμα στον πίσω άξονα. Από πίσω ήταν το μεγάλο πρόβλημα.

Μετά από ψάξιμο τελικά διαπιστώθηκαν πεθαμένα ταμπούρα. Αλλάχθηκαν σήμερα.

Μπροστά. Η τοποθέτηση των δίσκων/τακάκια στο συνεργείο που είχα πάει έγινε στο "πόδι". Δηλαδή έβγαλαν τα παλιά και έβαλαν τα καινούρια. Χωρίς καθαρισμό, χωρίς τίποτα. Επίσης δεν έδωσαν σημασία στα φθαρμένα σωληνάκια φρένων τα οποία ήθελαν αλλαγή. Αποτέλεσμα. Δεν έκατσαν καλά οι δίσκοι και κάτι έγινε και μου προκάλεσε τρεμούλιασμα στο τιμόνι κατά το φρενάρισμα, ειδικά σε ταχύτητες πάνω από 70km/h. Κάτι για φθορά μου είπαν, κάτι για μουαγιέ δεν κατάλαβα και πολλά.

Φυσικά το καθάρισαν στο συνεργείο φρένων, αλλά το τρεμούλιασμα (από ότι λένε) δεν θα χανόταν εντελώς. Οπότε αποφάσισα να τα πετάξω και να βάλω και μπροστά νέους δίσκους/τακάκια και σωληνάκια και υγρά κλπ...
Όλα της Brembo.

Ελπίζω να ησυχάσω από αυτή την ιστορία που με ταλαιπωρεί από την ημέρα που το αγόρασα.

Το άσχημο της ιστορίας; Τα φράγκα που έχω σκάσει ήδη και θα σκάσω. Αυτό μου έχει χαλάσει τη διάθεση. Και δεν αναφέρομαι στα συνεργεία μόνο, αλλά και για την διαδικασία αγοράς του 206. Βασικά εγώ φταίω. Θα έπρεπε να ήμουν εξαρχής ποιο προσεχτικός και υπομονετικός με τις εμπορίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Ιούλ 2020, 20:03:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού τα έκανες όλα αυτά που έκανες, μήπως αφού υποθέτω δεν προχωράς στη λύση του ABS, να σκεφτείς να τοποθετήσεις μεγαλύτερες δαγκάνες και δίσκους 266; Θα έχεις σίγουρα αρκετά καλύτερο φρενάρισμα.

Εκτός αν έχεις μικρή ζάντα και όχι αλουμινίου κιόλας, όπου έχω ακούσει πώς ενδέχεται να μη χωράνε.

Αυτό για το μουαγιέ που σου είπανε, ήταν μάλλον επειδή δεν είχε τριφτεί καλά, πριν τοποθετηθούν οι νέοι δίσκοι.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Ιούλ 2020, 06:05:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το αυτοκίνητο είναι χαμηλής αξίας και δεν αξίζει να σκάω χρήματα για αναβαθμίσεις. Ήδη αυτά που έχω δώσει είναι πολλά.

Τουλάχιστον στα βασικά να είναι Ok. ώστε να μπορώ να κυκλοφορώ για την δουλειά μου μέσα στην Αθήνα.
Ειδικά το χειμώνα με τα κρύα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Ιούλ 2020, 06:47:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Vini έγραψε:
Το αυτοκίνητο είναι χαμηλής αξίας και δεν αξίζει να σκάω χρήματα για αναβαθμίσεις. Ήδη αυτά που έχω δώσει είναι πολλά.

Τουλάχιστον στα βασικά να είναι Ok. ώστε να μπορώ να κυκλοφορώ για την δουλειά μου μέσα στην Αθήνα.
Ειδικά το χειμώνα με τα κρύα.


Επειδή το έγραψες στο θέμα με την προσθήκη ABS και όχι απλά για κάποιο πρόβλημα με τα φρένα.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Ιούλ 2020, 11:17:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις δίκιο. Δεν ήθελα να ανοίξω άλλο ένα θέμα και έψαχνα κάτι σχετικό με αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
stathe174 (Παναγιώτης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 28 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 8
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Σεπ 2020, 10:42:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε 206 του 2000 μπαίνει ABS;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 27 Σεπ 2020, 16:38:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Του 2000 λογικά θα είναι μονόφισο το αμάξι σου... Θα είναι πιο εύκολο να το τοποθετήσεις μεν, αλλά δύσκολο να βρεις όλα αυτά που χρειάζονται...
Πχ αλλαγή στα άκρα για τους αισθητήρες των τροχών, μονάδα ABS, σωληνάκια φρένων, εγκεφαλάκι abs κα...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,107s (PHP: 73% - SQL: 27%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on