PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τι είναι η βαλβίδα STOP;

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
p206xs2 (Γρηγόρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 02 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Αθήνα, Νέος Κόσμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Οκτ 2004, 16:42:07    Θέμα δημοσίευσης: Τι είναι η βαλβίδα STOP; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά έχω το 206 XS 1600 16V(110 hp) μοντέλο 5/2003.

Χωρίς να πατάω το πεντάλ του φρένου άναβαν τα πίσω φώτα των φρένων ακόμα και όταν το κλειδί στη μίζα ήταν στη 2η σκάλα.
Τελικά το πήγα στην EΨΙΛΟΝ και μου είπαν ότι είναι η βαλβίδα του STOP. Tην άλλαξαν και τώρα είναι ΟΚ.
Τι είναι αυτή η βαλβίδα του STOP;



Υ.Γ. Ρώτησα αν είναι φυσιολογικός ένας μικρός τζόγος στο πεντάλ του συμπλέκτη και μου είπαν ότι έτσι είναι. Το έχετε παρατηρήσει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
shark_zak (ΖΑΧΑΡΙΑΣ)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


peugeot 206 1.4 (8V) QUIKSILVER 2002

Ένταξη: 09 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 2116
Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Οκτ 2004, 06:17:21    Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι είναι η βαλβίδα STOP; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

p206xs2 έγραψε:
Παιδιά έχω το 206 XS 1600 16V(110 hp) μοντέλο 5/2003.

Χωρίς να πατάω το πεντάλ του φρένου άναβαν τα πίσω φώτα των φρένων ακόμα και όταν το κλειδί στη μίζα ήταν στη 2η σκάλα.
Τελικά το πήγα στην EΨΙΛΟΝ και μου είπαν ότι είναι η βαλβίδα του STOP. Tην άλλαξαν και τώρα είναι ΟΚ.
Τι είναι αυτή η βαλβίδα του STOP;



Υ.Γ. Ρώτησα αν είναι φυσιολογικός ένας μικρός τζόγος στο πεντάλ του συμπλέκτη και μου είπαν ότι έτσι είναι. Το έχετε παρατηρήσει αυτό;


ειναι κατι σαν μπουτον που κλεινει το κυκλωμα και δινει ρευμα στο φαναρι...τουλαχιστον ετσι ειναι στις μηχανες...
οσο για τον τζογο το βλεπω λιγο δυσκολο...δεν ξερω βεβαια....



"Εικονικό το γέλιο μου και με μεγάλο κόπο, το κάνω για να ξεγελώ τα μάθια των ανθρώπων..."
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
saura 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 XS 1.6 (February 2002)

Ένταξη: 10 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 84
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Οκτ 2004, 07:39:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τζόγος στο πεντάλ του συμπλέκτη δεν είναι φυσιολογικός.
Στο δικό μου, παρατήρησα τον τελευταίο καιρό τζόγο (παίζει ελαφρώς πάνω-κάτω) το πεντάλ του γκαζιού. Μετά από ερώτηση στο service 40000 χλμ. που έγινε στο συνεργείο CONDOR η απάντηση είναι ότι ο τζόγος στο πεντάλ του γκαζιού ΚΑΙ ΜΟΝΟ είναι φυσιολογικός και οφείλεται στην ύπαρξη ηλεκτρονικού ποντεσιόμετρου...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
harist (ΧΑΡΗΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 QuiKSilveR Special Edition

Ένταξη: 22 Οκτ 2004
Δημοσιεύσεις: 71
Τόπος: Home Of The Brave, Land Of The Free.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Οκτ 2004, 01:41:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο ιδιος τζογος παρουσιαζεται και σε μενα στο πενταλ του συμπλεκτη
ξερει κανεις που οφειλεται?
πως επιδιορθωνεται?


VENI, VIDI, VICI.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Ghost Dog (John Φυστίκης)
Ταμίας
Επίσημο Μέλος

206 wRC + 2008 allure 1.2 puretech 130

Ένταξη: 18 Ιούν 2002
Δημοσιεύσεις: 5423
Τόπος: Μερικεεές στροφές μπροστά...(\στη χωρα που γεννηθηκε ο πολιτισμος)

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Οκτ 2004, 20:21:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

harist έγραψε:
ο ιδιος τζογος παρουσιαζεται και σε μενα στο πενταλ του συμπλεκτη
ξερει κανεις που οφειλεται?
πως επιδιορθωνεται?

και στον δικοοο μου Confused Mad Mad Mad
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 01 Νοέ 2004, 08:01:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πρώτη ντίζα συμπλέκτη που είχα δεν είχε τζόγο. Πριν λίγους μήνες που άλλαξα δίσκο-πλατό, επειδή η ντίζα συμπλέκτη έκανε έναν θόρυβο κάπου- κάπου την άλλαξα καλού κακού. Αυτή η καινούρια έχει ένα μικρό τζόγο περίπου 1 cm. Μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα. Μήπως έτσι κάνουν σε όλα τα νέα μοντέλα?


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
alexbo1 (Alexandros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 XT 1.6 16V 5θυρο

Ένταξη: 10 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 17

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Νοέ 2004, 00:38:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εμένα έχει τζόγο κοντα στο 1cm ο συμπλέκτης. Πρέπει να είναι φυσιολογικό. Από την αρχή πάντως έτσι ήταν.


alexbo1
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206katsu 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.4 8V SILVER

Ένταξη: 01 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2005, 09:54:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευγένιε, επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα περίπου και θέλει αλλαγή και η δική μου η βαλβίδα ΣΤΟΠ μπορείς να μου πείς ενδεικτικά πόσο είχες πληρώσει για να στην αλλάξουνε (επειδή είμαι γυναίκα και φοβάμαι μήπως με ξηλώσουνε!)???
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
crusader (Σπύρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!




Ένταξη: 26 Μάρ 2004
Δημοσιεύσεις: 2806

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2005, 10:51:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206katsu έγραψε:
Ευγένιε, επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα περίπου και θέλει αλλαγή και η δική μου η βαλβίδα ΣΤΟΠ μπορείς να μου πείς ενδεικτικά πόσο είχες πληρώσει για να στην αλλάξουνε (επειδή είμαι γυναίκα και φοβάμαι μήπως με ξηλώσουνε!)???
Ευχαριστώ.

Βαλβίδα STOP Arrow 6


®
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
manosm3 (manos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 RC F/L '10 & Peugeot 206 1.4 XT

Ένταξη: 17 Ιούν 2005
Δημοσιεύσεις: 908
Τόπος: Βριλησσια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2005, 11:17:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Eχει τζογο ο συμπλεκτης μου!


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
p206xs2 (Γρηγόρης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος
Επίσημο Μέλος

Peugeot 206 1.6 (16V) XS (2003)

Ένταξη: 02 Οκτ 2003
Δημοσιεύσεις: 273
Τόπος: Αθήνα, Νέος Κόσμος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 12 Ιούλ 2005, 14:27:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου 206Katsu.

Εγώ όταν είχα αλλάξει την βαλβίδα του STOP την είχα αλλάξει μέσα στα πλαίσια της εγγύησης οπότε δεν πλήρωσα τίποτα.
Υποψιάζομαι πάντως ότι δεν είναι ακριβή.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206katsu 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.4 8V SILVER

Ένταξη: 01 Μάρ 2005
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 13 Ιούλ 2005, 11:17:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σ'ευχαριστώ για όλα, μου το άλλαξαν σήμερα.. Μου πήρε 16 ευρώ.. Νόμιζα ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
max 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


206 1.1 XT

Ένταξη: 16 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 94

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2006, 16:28:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

206katsu έγραψε:
Σ'ευχαριστώ για όλα, μου το άλλαξαν σήμερα.. Μου πήρε 16 ευρώ.. Νόμιζα ότι θα είναι πολύ πιο ακριβό...


Και παλι πολλα σου πηραν!
Το ανταλλακτικο κανει 5 ευρω και σε χρεωσε 11 ευρω εργασια για δουλεια 5 δευτερολεπτων χωρις να ειμαι καθολου υπερβολικος!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2006, 20:52:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και σε μενα υπαρχει τζογος στο συμπλεκτη με την εννοια οτι το πενταλ του παιζει 1-1.5 εκατοστο πανω κατω.
το εχω ψαξει 1-2 χρονια πριν και ολοι μου ελεγαν πως ειναι κατι φυσιολογικο με την εννοια οτι συμβαινει πολυ συχνα και δεν αποτελει προβλημα!
αν σφιγγει η ντιζα δεν ξερω (εχω ακουσει οτι σφιγγει) αλλα οταν το πηγα για σφιξιμο δεν εγινε τιποτα.
οποτε μη σας απασχολει αυτο, πανω στην οδηγηση ουτε που το ακταλαβαινεις. Wink
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
abaleo (stathis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Pug 206 1.6 (16V) GTi (2005)

Ένταξη: 04 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 890
Τόπος: Καλλιθέα - Πάτρα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Νοέ 2008, 12:45:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αλλαξα την εν λόγω βαλβίδα stop (διακόπτης θα έλεγα ακριβέστερα) γιατί η παλια καποιες φορές ξεχναγε να ανάψει τα φωτα των φρένων! Κόστος ανταλλακτικού 5 ευρώ, χρόνος εγκατάστασης 10 λεπτά μαζί με τη ρυθμιση της ευαισθησίας μονο που χρειαζεται κι ενας φιλος να κοιταει πότε αναβουν τα φώτα! Τα έκανα αρκετά ευαίσθητα, αναβουν μολις ακουμπησω το πεταλι του φρένου... για να μην μου τη φορέσει κανένας από πίσω!


---
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
elias (Ηλίας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Peugeot 206 1.4 (8V) XT (2000)

Ένταξη: 05 Μάϊ 2003
Δημοσιεύσεις: 357
Τόπος: Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 01 Νοέ 2009, 13:37:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

elias έγραψε:
Η πρώτη ντίζα συμπλέκτη που είχα δεν είχε τζόγο. Πριν λίγους μήνες που άλλαξα δίσκο-πλατό, επειδή η ντίζα συμπλέκτη έκανε έναν θόρυβο κάπου- κάπου την άλλαξα καλού κακού. Αυτή η καινούρια έχει ένα μικρό τζόγο περίπου 1 cm. Μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα. Μήπως έτσι κάνουν σε όλα τα νέα μοντέλα?

Λοιπόν μετά από 5 χρόνια ανακάλυψα ότι το πεντάλ του συμπλέκτη έχει μία βίδα που βιδώνοντάς την μείωσα τον τζόγο στο ελάχιστο (1 χιλιοστό). Γι' αυτούς που ξέρουν έκανα βλακεία ή όχι.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
nido (Νίκος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


206 2.0 RC (2005)

Ένταξη: 10 Δεκ 2004
Δημοσιεύσεις: 662

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 31 Αύγ 2020, 01:47:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλβίδα (διακόπτης) STOP κολλημένος και στο δικό μου και τα φώτα των φρένων μένουν αναμένα όλη την ώρα (με την ευκαιρία παρατήρησα κι ότι το ένα από τα 5 στο κεντρικό φως των STOP κάτω από την αεροτομή έχει καεί).

15 χρόνια είναι αυτά, γεράματα.... Laughing


Curse Of The Traveller
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1272s (PHP: 79% - SQL: 21%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on