PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100 πρόβλημα στην επιτάχυνση.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nik L (Νίκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100

Ένταξη: 30 Ιούλ 2020
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Ιούλ 2020, 12:46:57    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100 πρόβλημα στην επιτάχυνση. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό καλοκαίρι σε όλους.
Οδηγώ ένα Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100 (8/2019) το οποίο πήρα καινούριο και έχω 17.500 χλμ.(έδειξη για service σε 1.000χλμ.) ευχαριστημένος από τη χρήση του, πολύ οικονομικό, ωραία αίσθηση στο δρόμο και άνετο(με 2 μικρά παιδιά).
Μερικούς μήνες μετά την παραλαβή του, πρέπει να ήταν στα 5.000χλμ περίπου εμφάνισε ξαφνικά ένα πρόβλημα στην επιτάχυνση. Συγκεκριμένα στα 110 - 120 χλμ. με 5η ταχύτητα χωρίς να βυθίσω απότομα το γκάζι απλά στην προσπάθεια να αυξήσω ελαφρώς ταχύτητα, το αυτοκίνητο άρχισε να τρέμει σαν τρελό και να μην δέχεται το πάτημα του γκαζιού(σαν να κόβει το κάυσιμο αλλά με τρομερό τρέμουλο του κινητήρα). Με το που άφησα το πεντάλ σταμάτησε αλλά ξαναπατώντας έκανε το ίδιο. Κατέβασα 4η και επιτάχυνα κανονικά, και μετά 5η πάλι χωρίς πρόβλημα σαν να "ξεκόλησε". Από τότε το κάνει κατά περιόδους συνήθως με 5η αλλά μία φορά έγινε και με 4η. Το έκανε και με cruise control στα 115χλμ. σταθερά όταν ο δρόμος έγινε ελαφρά(ανεπαίσθητα) ανηφορικός . Μερικές φορές αφήνοντας το γκάζι και ξαναπατώντας ξεκολάει χωρίς να χρειαστεί κατέβασμα, συνήθως όμως πρέπει να κατεβάσω.
Αποφάσισα να το πάω στο συνεργείο(εξουσιοδοτημένο) πριν 1 μήνα. Το έβαλε στον εγκέφαλο και μου είπαν απλά ότι δεν έδειξε κάτι και ότι είναι από καύσιμο. Απλά να τονίσω εδώ ότι βάζω μόνο SHELL V POWER Diesel απο 2-3 συγκεκριμένα εταιρικά πρατήρια και δεν έχω ακούσει από άλλους περάπονα.
Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάποιο ανάλογο προβλημα καταγεγραμμένο.
Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι;


Keep driving...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Ιούλ 2020, 16:23:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν το κάνει αυτό, οι στροφές του κινητήρα και η ταχύτητα του αυτοκινήτου πώς συμπεριφέρονται; Μένουν σταθερές ή ανεβαίνουν/κατεβαίνουν;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik L (Νίκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100

Ένταξη: 30 Ιούλ 2020
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Ιούλ 2020, 16:46:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν έχει πέσει το μάτι μου στο στροφόμετρο. Νομίζω όμως ότι δεν αλλάζουν. Π.χ. είναι με 2.000 στροφές και 110 με 5η...Με το που αισθάνεσαι το τράνταγμα δεν μπορείς πλέον να πατήσεις το γκάζι... Πρώτον γιατί δεν ακούει, σαν να μην παίρνει καύσιμο και δεύτερον τρέμει τόσο πολύ και τραντάζεται που πρέπει να αφήσεις το γκάζι..
Δεν νομίζω να παίζει ο δείκτης του στροφόμετρου πάντως ούτε ακούω κάτι πλην του τραντάγματος


Keep driving...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik L (Νίκος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 208 1.5 BlueHDi 100

Ένταξη: 30 Ιούλ 2020
Δημοσιεύσεις: 3
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Αύγ 2020, 12:37:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως είναι θέμα φίλτρου πετρελαίου;


Keep driving...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0815s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on