PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Περίεργες σοβαρές βλάβες σε 207 με εύκολη επισκευή

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MichalisT (Μιχαλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 26 Ιούν 2020, 07:26:27    Θέμα δημοσίευσης: Περίεργες σοβαρές βλάβες σε 207 με εύκολη επισκευή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ως κάτοχος του 207 για 12 χρόνια έχω πλούσια εμπειρία σε βλάβες !

αναφέρω δύο που στα συνεργεία η επισκευή τους μπορεί να κοστίσει πολλά.

1. Ενδειξη βλάβης ABS, ESP, Φρενα και τιμόνι. Ο πίνακας σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο που μάλιστα αν σβηστεί ο κινητήρας μετα δεν παίρνει μπροστά βγαίνει η ενδειξη STOP. Φυσικά οι παραπανω ενδείξεις δεν συνοδεύονται απο δυσλειτουργία κανενός συστήματος.
Λύση προβλήματος απο συνεργείο : Αλλαγή μονάδος εγκεφάλου ABS με μεγάλο κόστος.
Πραγματική επίλυση βλάβης : σπρέυ επαφών στις 3 φύσες που μπαίνουν στον εγκεφαλο, οι οποίες με τον καιρό οξειδώνονται. Αποτέλεσμα άμεση επίλυση του προβλήματος.

2. Αυξηση θερμοκρασία λογω μη λειτουργίας βεντιλατερ.
Λύση απο συνεργείο αλλαγή βεντιλατέρ η και θερμοστάτη.
Πραγματική αιτία και λύση του προβλήματος λόγω θερμοκρασίας λιώνει και βραχυκυκλώνει το φυσάκι του αισθητήρα θερμοκρασίας στο ψυγείο και ο εγκεφαλος διαβάζει οτι είναι καμμένο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούν 2020, 18:24:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος... Αυτό με το abs το είχα πάθει κι εγώ σε 306... Wink


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 29 Ιούν 2020, 23:16:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

και σε 206...
αραγε το σπρευ στις φυσσες να δουλευει και σε 206;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούλ 2020, 08:35:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ενα σχολια μονο αν μου επιτρεπεται....
Το οτι δουλεψε κατι σε μια περιπτωση δεν σημαινει οτι ειναι και ο κανονας (ειδηκα σε μοναδες abs )
Στο βεντιλατερ εννοειται πριν το βγαλεις αχρηστο κοιτας αν οντως ειναι συν οτι το να λιωνει η μπριζα στο μοτερ ειναι συνηθησμενο

αυτα τα λιγα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
MichalisT (Μιχαλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 26 Ιούν 2020
Δημοσιεύσεις: 3

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 05 Ιούλ 2020, 18:06:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το θεμα είναι όμως οτι καποιος μπορεί να χάσει πολλά λεφτά απο αυτη την μηδενικού κόστους επισκευή.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Ιούλ 2020, 08:53:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MichalisT έγραψε:
το θεμα είναι όμως οτι καποιος μπορεί να χάσει πολλά λεφτά απο αυτη την μηδενικού κόστους επισκευή.


δε χανει κατι καποιος να το δοκιμασει αλλα 8 στις 10 φορες δεεεν
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1355s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on