PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αλλαγη λαδια / φιλτρο 207 1.6 THP

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 23 Φεβ 2020, 21:42:38    Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγη λαδια / φιλτρο 207 1.6 THP Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδά θέλω να αλλάξω μονος μου λαδια, φιλτρο και ισως και μπουζί. Υπάρχει κανενας οδηγος για το πως το κανουμε; Έψαξα youtube αλλα δε βρηκα τιποτα και ειμαι λιγο ασχετος...


Thanks!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 26 Φεβ 2020, 13:09:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα μήπως έχει ανεβάσει κάποιος συνάδελφος service manual για 207...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Chris.M (Χρήστος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 Rc

Ένταξη: 31 Αύγ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 27 Φεβ 2020, 02:02:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λαδια θα μπορούσες πολύ εύκολα με μια αντλία λαδιού που εβγαλε πρόσφατα το λιντλ να τα βγαλεις και να βάλεις απο την ταπα οσα χρειάζονται. Μπουζι θέλει μπουζοκλειδο μακρύ και με μαγνήτη γιατί είναι πολύ βαθιά, αλλα και μεγάλη προσοχή στο ποσο θα σφηξεις
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 03:37:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ παιδιά με το χαμό ξέχασα να απαντήσω.. Ναι τα λάδια σχετικά εύκολα αλλάζουν, το φίλτρο είναι που φαίνεται πολύπλοκο..

Το μπουζοκλειδο ξέρουμε ακριβώς πως λέγεται? Έχει κάποιο τύπο / νούμερο?

Thanks!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Απρ 2020, 20:09:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ironman02 έγραψε:
Ευχαριστώ παιδιά με το χαμό ξέχασα να απαντήσω.. Ναι τα λάδια σχετικά εύκολα αλλάζουν, το φίλτρο είναι που φαίνεται πολύπλοκο..

Το μπουζοκλειδο ξέρουμε ακριβώς πως λέγεται? Έχει κάποιο τύπο / νούμερο?

Thanks!
καρυδακι 1/2 27mm θες και προέκταση λύνεις βγάζεις το παλιο φιλτρο βάζεις στην κούπα το καινουργειο με καινουργειο oring! σκουπιζεις και τέλος. Προσοχή στα κολαρα νερου και στης γραμμές που έχει εκεί . είναι λίγο ασφυκτικά Wink Για μπουζοκλειδο ειναι 14mm δωδέκαγωνο μαγνητικο κοντο η 14mm Χ250 καστανιας 3/8 ότι σε βολεύει.



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2020, 03:08:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Soultanos THP έγραψε:
ironman02 έγραψε:
Ευχαριστώ παιδιά με το χαμό ξέχασα να απαντήσω.. Ναι τα λάδια σχετικά εύκολα αλλάζουν, το φίλτρο είναι που φαίνεται πολύπλοκο..

Το μπουζοκλειδο ξέρουμε ακριβώς πως λέγεται? Έχει κάποιο τύπο / νούμερο?

Thanks!
καρυδακι 1/2 27mm θες και προέκταση λύνεις βγάζεις το παλιο φιλτρο βάζεις στην κούπα το καινουργειο με καινουργειο oring! σκουπιζεις και τέλος. Προσοχή στα κολαρα νερου και στης γραμμές που έχει εκεί . είναι λίγο ασφυκτικά Wink Για μπουζοκλειδο ειναι 14mm δωδέκαγωνο μαγνητικο κοντο η 14mm Χ250 καστανιας 3/8 ότι σε βολεύει.


Ευχαριστω για τις λεπτομέρειες! Δεν ήξερα τι ακριβώς εργαλεία θέλει. Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτά που πρέπει να λυθούν για να αποκτήσεις πρόσβαση στο φίλτρο. 1-2 σωλήνες που έχει. Αυτά δεν είμαι σίγουρος πως να βγαλω μη κάνω καμιά ζημιά..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2020, 14:13:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

H μόνη ζημιά που μπορείς να κάνεις είναι να σφίξεις πολύ το καπάκι του φίλτρου. Κατά τα άλλα είναι αρκετά straightforward η διαδικασία.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 20 Απρ 2020, 18:42:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ironman02 έγραψε:
Soultanos THP έγραψε:
ironman02 έγραψε:
Ευχαριστώ παιδιά με το χαμό ξέχασα να απαντήσω.. Ναι τα λάδια σχετικά εύκολα αλλάζουν, το φίλτρο είναι που φαίνεται πολύπλοκο..

Το μπουζοκλειδο ξέρουμε ακριβώς πως λέγεται? Έχει κάποιο τύπο / νούμερο?

Thanks!
καρυδακι 1/2 27mm θες και προέκταση λύνεις βγάζεις το παλιο φιλτρο βάζεις στην κούπα το καινουργειο με καινουργειο oring! σκουπιζεις και τέλος. Προσοχή στα κολαρα νερου και στης γραμμές που έχει εκεί . είναι λίγο ασφυκτικά Wink Για μπουζοκλειδο ειναι 14mm δωδέκαγωνο μαγνητικο κοντο η 14mm Χ250 καστανιας 3/8 ότι σε βολεύει.


Ευχαριστω για τις λεπτομέρειες! Δεν ήξερα τι ακριβώς εργαλεία θέλει. Αυτό που με προβληματίζει είναι αυτά που πρέπει να λυθούν για να αποκτήσεις πρόσβαση στο φίλτρο. 1-2 σωλήνες που έχει. Αυτά δεν είμαι σίγουρος πως να βγαλω μη κάνω καμιά ζημιά..
https://www.youtube.com/watch?v=s4oq3xNNq6o



image hosting free
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Απρ 2020, 00:06:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η 150hp είναι λίγο διαφορετική από τη 200 και νομίζω πρέπει να βγάλω πιο πολλά πράγματα για να φτάσω στο φίλτρο.. Έψαχνα ένα αντίστοιχο βίντεο για το 150αρι αλλά δε βρήκα..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
power (Κώστας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


207 GT

Ένταξη: 03 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 455
Τόπος: Δράμα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Απρ 2020, 08:05:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.youtube.com/watch?v=J7kDMJ4b7is

Δες εδω. Φιλτρο αερα βαζει αυτος αλλα βγαζει τα μπροστινα κομματια που λες.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 21 Απρ 2020, 17:48:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

power έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=J7kDMJ4b7is

Δες εδω. Φιλτρο αερα βαζει αυτος αλλα βγαζει τα μπροστινα κομματια που λες.


Thanks!! Το παει λιγο fast forward αλλα ναι αυτα νομιζω πρεπει να βγουν (τουλαχιστον τα 2 πρωτα κομματια).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1113s (PHP: 78% - SQL: 22%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on