PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

How to: Τοποθέτηση άνω βάσης σασμάν Pegugeot 207 GT/RC

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 28 Μάρ 2020, 02:20:53    Θέμα δημοσίευσης: How to: Τοποθέτηση άνω βάσης σασμάν Pegugeot 207 GT/RC Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Club! Πριν αρχίσω το δικό μου DIY θα ήθελα να πω, πως παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum χωρίς να έχω γράψει πότε μου, με αφορμή "μένουμε σπίτι" και κάτι τις από λίγο χρόνο που διέθετα Laughing και μια βάση "καθισμένη" που έκοβε βόλτες στο μηχανοστάσιο είπα να το ανεβάσω! *Ξεκινώντας τα εργαλεία που θα χρειαστούμε είναι: 16mm καρυδάκι , 1/2 καστανια και κοντή η μεσαία προέκταση ένα τρίποδο για την στήριξη του οχήματος μας και ένα γρύλο για την ανύψωση .
Στην συνέχεια ακόλουθη η αφαίρεση του καπακιού
της μπαταρίας η εισαγωγή αέρα τουμπο ο εγκέφαλος (εδώ η αφαιρούμε τις 3 φυσες του η άπλα τον τοποθετούμαι σε σημείο προς την αριστερή μεριά ώστε να έχουμε χώρο να δουλέψουμε) η μπαταριά μας και την βάση μπαταρίας με συνοδευτικά δυο βιδακια 10mm και τραβώντας συρταρωτά περνούμε την βάση στα χέρια μας αφού αφαιρέσουμε όλα τα συναφή τριγύρω πλεξουδακια!! Αν έχουμε φτάσει στο σημείο αυτό η εικόνα που αντικρίζουμε θα είναι αυτή + εικονα 2 Στην συνέχεια πάνω από την βάση μας βλέπουμε δυο βίδες τον 16mm κάθετα οπού πιάνει στο σασμάν και στην βαση μας, και 4 βιδες στην βάση με το δεξί ράμφος του αυτοκίνητου! Εδω πριν συνεχίσουμε στο λύσιμο τον 2 +4 βιδων θα πρέπει να έχουμε σήκωση λίγο στο πλάι το όχημα ώστε ο γρύλος να χωρέσει απο εμπρός
Παράθεση:
(Αν είναι ψιλό το αμάξι σας η έχετε γρύλο χαμηλού προφίλ και περνάει από τον προφυλακτήρα τότε το τρίποδο το προσπερνάτε
για να στηρίξουμε τον κινητήρα μας που θα τον κρατάνε 2 αντί για τρεις βάσης! να μην μας κρεμάσει με λίγα λόγια. Έτσι λοιπόν τώρα μπορούμε να λύσουμε της 6 βίδες που κρατάνε απο την βάση στο σασμάν και να την πάρουμε στα χέρια μας. Παρακάτω την εχω βγαλμένη απο το καβούκι της. Για την τοποθέτηση η σειρά ειναι αντίστροφη. Μεγάλη προσοχή στο σωληνάκι υγρών που περνάει από την βάση και πάει στο τρομπακι του συμπλέκτη!![u] Ελπίζω να ήμουν όσο γινόταν χρήσιμος και κατατοπιστηκος συγχωρέστε με αν το παρουσίασα κουραστικά αλλά έχω χρονιά να γράψω έτσι. Όπιο διποτε σχόλιο δεκτό , να είστε καλά και να έχουμε υγεία και όρεξη για τέτοια όλοι. Rolling eyes Very happy Very happy Cool

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Soultanos THP στις Κυρ 29 Μάρ 2020, 17:43:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Μάρ 2020, 15:37:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κουραστικο δεν ηταν φιλε μου, απλα διορθωσε αυτο το "στριποδο" γιατι βγαζει ματια. "τριποδο" λεγεται.

περιγραφικοτατος, αν ειχες και φωτογραφιες θα ηταν πληρες το DIY σου.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Soultanos THP 
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


207 THP

Ένταξη: 21 Οκτ 2018
Δημοσιεύσεις: 54

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 29 Μάρ 2020, 17:41:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα φίλε μου έχεις δίκιο τώρα το πρόσεξα! Όσο για της φώτο όπου είναι με μπλε σύνδεσμο ανοίγει και η φώτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
DimiP 
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


Peugeot 206xt,Μazda 3MPS,Peugeot 207GT

Ένταξη: 16 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 5257
Τόπος: Πειραιάς

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 31 Μάρ 2020, 18:25:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Soultanos THP έγραψε:
.... όπου είναι με μπλε σύνδεσμο ανοίγει και η φώτο.


χαχαχα ουτε εγω το προσεξα Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,2133s (PHP: 62% - SQL: 38%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on