PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Υδραυλικο τιμονι 307 1.6

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Vasilis307 (Vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 leader 1.600 2005

Ένταξη: 29 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Μάρ 2017, 16:56:56    Θέμα δημοσίευσης: Υδραυλικο τιμονι 307 1.6 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βοηθεια! Βαρυνε το τιμονι. Ελεγξα τα υγρα. Ελειπαν, συμπληρωσα. Ξανα βαραινει ανα διαστηματα( οχι στανταρ) . Φιλος τεχνικος μου ειπε πιθανες αιτιες. 1)ρελε 2) τσιμουχακι στον αξονα που περιστρεφει το ηλεκτρικο μοτερ.
Παρακαλω ξερει καποιος που ειναι το ρελε;; και μετα αν δεν ειναι αυτη η αιτια προχωραω και λυνω μοτερακι να ελεγξω τσιμουχα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Μάρ 2017, 17:14:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο ιμαντας που περιστρεφει την τροχαλια του υδραυλικου πατιναρει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 29 Μάρ 2017, 22:13:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ηλεκτροϋδραυλικό έχει το 307.

Πόσα υγρά έλειπαν; Έκανες μερικές περιστροφές από άκρη σε άκρη με αναμμένη τη μηχανή για να βγάλει αέρα αν ρούφηξε;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Μάρ 2017, 08:13:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Ηλεκτροϋδραυλικό έχει το 307.

Ακυρο,ειχα στο μυαλο μου οτι ειναι σαν του 206,με ιμαντα. Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
Vasilis307 (Vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 leader 1.600 2005

Ένταξη: 29 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Μάρ 2017, 09:10:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω για την απαντηση. Ελειπαν ΟΛΑ τα υγρα... το δουλεψα αρκετα... εκανα κ ταξιδι Αθηνα Λαμια κ δεν το εκανε για 2-3 μερες. Μετα ξαφνικα βαρυνε παλι. Και πηγα ρωτησα και η απαντηση ηταν αυτη που εγραψα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Μάρ 2017, 12:48:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα υγρά πού πήγανε την πρώτη φορά;

Αν είχαν φύγει όλα, σίγουρα θα χρειαζόταν εξαέρωση το κύκλωμα και συμπλήρωμα μέχρι τη σωστή στάθμη. Αυτό είναι το βασικό, πριν συζητήσουμε για ζημιά επειδή η αντλία δούλεψε στεγνη. Έγινε αυτό;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vasilis307 (Vasilis)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 leader 1.600 2005

Ένταξη: 29 Μάρ 2017
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Μάρ 2017, 13:34:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα και παλι ευχαριστω για τον χρονο. Ημουν σε ταξιδι στην Αθηνα οταν καταλαβα τι εγινε και ειδα τον δεικτη να μην πιανει καθολου υγρα. Αν εχει καποια σημασια, 250000χλμ δεν τα ειχα τσεκαρει ποτε! Πηρα αμεσως τον τεχνικο μου και μου ειπε να βρω υγρα( 9 το βραδυ ολα αυτα)! Διενυσα ποσταση κηφισιας(mall) ως το πρωτο βενζιναδικο shell της λεωφορου Αθηνων. Εκει συμπληρωσα υγρα... για αυτην την αποσταση( περιπου 10χλμ) δουλεψε στεγνη. Μετα ολα κομπλε. Μαγκωσε το επομενο πρωι 3-4 φορες σερι και μετα 3 μερες ( μεσα και τα 250χλμ της επιστροφης)τπτ. Μου ειπαν : τεχνικοι πως εξαερωνει μονο του. Ωσπου μου ειπε αυτα που αρχικα εγραψα ο τεχνικος οου εμπιστευομαι σε πολλα θεματα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 30 Μάρ 2017, 14:16:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν τα ηλεκτροϋδραυλικά θέλουν ειδικό υγρό (αυτό εδώ). Τώρα πρακτικά αν το εφαρμόζουν αυτό οι αντιπροσωπείες δεν ξέρω. Από κει και πέρα, η peugeot λέει ότι πρέπει να γίνει εξαέρωση με τον τρόπο που ανέφερα (αν έχει αδειάσει πλήρως,γεμίζεις λίγο παραπάνω από το max και με ανοιχτό καπάκι κι αναμμένη τη μηχανή για κανένα δεκάλεπτο το αφήνεις να δουλέψει γυρνώντας το τιμόνι lock to lock ανά διαστήματα. Στην αρχή ειδικά θα δεις να βγαίνουν φυσαλίδες κι η στάθμη να πέφτει.

Από κει και πέρα, αν η αντλία δουλέψει χωρίς υγρά σίγουρα δεν θα καλοπεράσει. Δεν ξέρω τι αντοχή έχει σε τέτοια περίπτωση. Πάντως στο 307 μπορεί κανείς μέσω του διαγνωστικού να ελέγξει τι βλέπει ακριβώς η μονάδα που την ελέγχει (τροφοδοσία, θερμοκρασία λαδιού, θερμοκρασία μοτέρ, ρεύμα που τραβάει, γωνίες κλπ κλπ). Τέτοιος έλεγχος έγινε;

Όταν βαραίνει το τιμόνι ακούς κάποια αλλαγή στο θόρυβο που κάνει αντλία; Σταματάει εντελώς;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
johnnym (Γιάννης)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 307 1.4 (8V) 2002

Ένταξη: 30 Μάρ 2016
Δημοσιεύσεις: 161
Τόπος: Heraklion

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 04 Απρ 2017, 19:32:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,εμένα την έπαθε η κρεμαγιέρα και εχανε λαδι συνεχεια.σε 307 1.4 αλλαξα κρεμαγιέρα αλλα αντί για το total λάδι έβαλα ATF λάδι (υδρ.τιμόνια και αυτόματα κιβώτια)πειράζει η να πάω να το αντικαταστήσω με λάδι Τοταλ DA?Αν ναι πως αδιάζει το κύκλωμα;

Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Isi75 (Isidoros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6(16v) XS 2002

Ένταξη: 07 Μάρ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Μάρ 2020, 06:33:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Καταρχήν τα ηλεκτροϋδραυλικά θέλουν ειδικό υγρό (αυτό εδώ). Τώρα πρακτικά αν το εφαρμόζουν αυτό οι αντιπροσωπείες δεν ξέρω. Από κει και πέρα, η peugeot λέει ότι πρέπει να γίνει εξαέρωση με τον τρόπο που ανέφερα (αν έχει αδειάσει πλήρως,γεμίζεις λίγο παραπάνω από το max και με ανοιχτό καπάκι κι αναμμένη τη μηχανή για κανένα δεκάλεπτο το αφήνεις να δουλέψει γυρνώντας το τιμόνι lock to lock ανά διαστήματα. Στην αρχή ειδικά θα δεις να βγαίνουν φυσαλίδες κι η στάθμη να πέφτει.

Από κει και πέρα, αν η αντλία δουλέψει χωρίς υγρά σίγουρα δεν θα καλοπεράσει. Δεν ξέρω τι αντοχή έχει σε τέτοια περίπτωση. Πάντως στο 307 μπορεί κανείς μέσω του διαγνωστικού να ελέγξει τι βλέπει ακριβώς η μονάδα που την ελέγχει (τροφοδοσία, θερμοκρασία λαδιού, θερμοκρασία μοτέρ, ρεύμα που τραβάει, γωνίες κλπ κλπ). Τέτοιος έλεγχος έγινε;

Όταν βαραίνει το τιμόνι ακούς κάποια αλλαγή στο θόρυβο που κάνει αντλία; Σταματάει εντελώς;

Καλημέρα . Στην Ελλάδα υπάρχει το υγρο για το ηλεκτρουδραυλικο ;


Keep trying!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 10 Μάρ 2020, 15:17:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ θα σταθώ στο γεγονός ότι άδειασε το υγρό του υδραυλικού...
Κάπου έχεις διαρροή η οποία 99% θα επαναληφθεί...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Isi75 (Isidoros)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.6(16v) XS 2002

Ένταξη: 07 Μάρ 2020
Δημοσιεύσεις: 4
Τόπος: ΕΛΛΗΝΙΚΟ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Μάρ 2020, 19:44:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hellas4x4 έγραψε:
ί...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Καλησπερα .Αν αναφερεσε σε εμενα το εχω ηδη κανει πριν ποσταρω. Wink


Keep trying!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Μάρ 2020, 10:58:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα... Στον συνάδελφο Vasilis307 αναφερόμουν... Smile

@Vasilis307 βρέθηκε τελικά γιατί είχε αδειάσει το υδραυλικό;;;


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1288s (PHP: 72% - SQL: 28%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on