PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Προβλημα με οροφη 307cc

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 09:12:28    Θέμα δημοσίευσης: Προβλημα με οροφη 307cc Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σας.
Καταρχας να σας πω οτι διαβασα τα διαφορα παρομοια θεματα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι που να ταιριαζει στην δικη μου βλαβη γιαυτο και πηρα την αποφαση να γραψω αυτο το θεμα.
Προσφατα αγορασα ενα 307cc του 04 με βλαβη στην οροφη(δεν λειτουργουσε).Φυσικα λογο αυτου ηταν και χαμηλη η τιμη του οποτε ηταν καποιο δελεαρ στην αγορα του.Ο προκατοχος μου ανεφερε οτι μεχρι προσφατως λειτουργουσε αλλα το προβλημα παρουσιαστηκε ξαφνικα και απο τοτε δεν ξαναλειτουργησε(αληθεια,ψεματα).
Αυτο που παρουσιαζετε ειναι το εξης, τα παραθυρα κλεινουν κανονικα κανενα σφαλμα δεν υπαρχει ομως καμια κινηση δεν πραγματοποιειτε και το μονο που ακουγετε ο χαρακτηριστικος θορυβος της υδραυλικης αντλιας.
Κοιταξα τα πλαινα μανταλα ομως αυτα ενεργοποιουνται μονο οταν υπαρξει κινηση των πλαινων υδραυλικων κυλινδρων μιας και ειναι συνδεμενα με ντιζα μεταξυ τους και ουσιαστικα ξεκλειδωνουν απο την κινηση αυτων.
Λογω του επαγγελματος μου πιστευω πως ειναι κατι βατο για να το επισκευασω και ζηταω αν καποιος εχει ιδεα οποτε να κατευθυνθω εκει.
Υποψιαζομαι οτι δεν ανοιγει η solenoid της αντλιας αλλα πριν ξεκινησω και λυνω θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις σας.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 10:18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις πρόσβαση σε διαγνωστικό; Θα ήταν χρήσιμο για να τσεκάρεις αν όλοι οι μικροδιακόπτες κλπ είναι ΟΚ. Υγρά έχει το σύστημα;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 10:42:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Έχεις πρόσβαση σε διαγνωστικό; Θα ήταν χρήσιμο για να τσεκάρεις αν όλοι οι μικροδιακόπτες κλπ είναι ΟΚ. Υγρά έχει το σύστημα;


υγρο δεν τσεκαρα αλλα αν ειχε προβλημα με πτωση σταθμης θεωρω οτι θα εκανε καποιον τριγμο η καποια εστω καποια προσπαθεια κινησης. οι μικροδιακοπτες ρεωρω οτι ειναι σωστοι γιατι το αυτοκινητο δεν βγαζει καποια ενδειξη καθως επισης εντολη στην λειτουργια της αντλιας δινεται.
επισης καθως λεει ο προκατοχος η βλαβη εγινε ξαφνικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 10:52:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oι 2 κλειδαριές μπροστά απασφαλίζουν;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 11:12:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Oι 2 κλειδαριές μπροστά απασφαλίζουν;

υπαρχει μια αυτοματη αλληλουχια κινησεων. η πρωτη ειναι να ανοιξει το καπακι πισω(πορτ μπαγκαζ) ας ξεκινησουμε με γνωμονα οτι δεν ανοιγει ουτε αυτο.δεν διενεργειτε καμια κινηση παρα μονο ακουγετε ο ηχος της υδραυλικης αντλιας. το λεω γιατι οι περισσοτεροι και στο εξωτερικο και ελλαδα οπως ειδα στα φορουμ αντιμετωπιζανε προβλημα με σενσορ κλειδαριες κτλπ αφου ομως το καπακι πισω ανοιγε οποτε καποια αλλη κινηση στην αλληλουχια σταματουσε. εδω μιλαμε για μια περιπτωση οπου καμια κινηση δεν εκτελειτε παραυτα η εντολη στην υδραυλικη αντλια δινετε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 11:30:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nαι την ξέρω την αλληλουχία, είχε μια πρώην μου ένα 307 CC Laughing

Το καπώ το ακούς να ξεκλειδώνει πίσω;


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 12:31:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

drdino έγραψε:
Nαι την ξέρω την αλληλουχία, είχε μια πρώην μου ένα 307 CC Laughing

Το καπώ το ακούς να ξεκλειδώνει πίσω;

καθοτι ειδα οτι υπαρχει ενα σχετικα μικρο διακενο για να ξεκλειδωσει το πορτ μπαγκαζ ταυτοχρονα πρεπει να υπαρχει και κινηση των κυλινδρων(κυλινδρους φυσικα εννουμε τους υδραυλικα εμβολα). οπως ειδα σε καποια συζητηση υπηρχε προβλημα με τα μανταλα που δεν ξεκλειδωναν ομως εβλεπες οτι το πορτ μπαγαζ χοροπηδουσε εκανε κινηση να ανοιξει. στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει καμια κινηση ουτε υποψια κινησης.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 01 Οκτ 2019, 12:45:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στη θέση σου θα έπαιρνα το διαγνωστικό και θα έψαχνα να βρω άκρη. Αλλιώς πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία και ρώτα πόσο κάνει μια βασική διάγνωση.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 05 Οκτ 2019, 21:31:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τσεκαρα το λαδι στην αντλια, εντελως αδειο. Επομενο βηβα πληρωση λαδιου. Αληθεια τι λαδι βαζουμε??
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
drdino (Kωνσταντίνος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


BMW 330i (F30)

Ένταξη: 16 Δεκ 2003
Δημοσιεύσεις: 3365
Τόπος: Βροχονήσι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 07 Οκτ 2019, 10:19:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

https://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-205cc-306cc-307cc-308cc-Hydraulic-Roof-Oil-Genuine-973557-/281002036886

Ρώτα και στην peugeot φυσικά για τιμή/διαθεσιμότητα.


Οικογενεια Peugeot: 304 (1978), 406 (1998), 307 (2005), 308 (2011). Πλέον χωρίς Peugeot.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Οκτ 2019, 01:17:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα δεν γνωριζει κανενας τι λαδι παιρνει το υδραυλικο συστημα ηλεκτρικης οροφης??? Μιλαω για aftermarket οχι για το μανισιο(το οποιο παρεπιπτωντως δεν αναγραφει τι τυπος ειναι παρα μονο σου χρεωνουν τα 250ml κανα 50ρικο)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 22 Οκτ 2019, 06:18:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε από την PEUGEOT κι αν πιστεύεις ότι είναι ακριβό πήγαινε σε έναν με λιπαντικά αν μπορεί να το αναλύσει να σου δώσει κάτι παρόμοιο γιατί μπορεί κι αυτό να φύγει σε περίπτωση διαρροής. Αν είναι άδειο μπορεί να έχει διαρροή ή και διαρροές και η επισκευή να είναι ακόμα και σε μαρκουτσά τσιμπημένη ή ακόμα χειρότερα να χάνει από κάποιο εξάρτημα που πλέον δεν είναι εύκολο να βρεθεί. Αυτά παίζει να βρήκε μπροστά ο προηγούμενος κάτοχος και να το έδινε φτηνά. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να βάλεις υγρά και να δουλέψει κι όλα καλά αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
nikolas307cc (Nick)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307cc 1.6 (16V)

Ένταξη: 01 Οκτ 2019
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Οκτ 2019, 19:51:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το δεδομενο οτι ειμαι μηχανικος βοηθαει στο να το επισκευασω πρωτα ομως πρεπει να βαλω ενα λαδι μεσα για να δω που ειναι αν ειναι η υποτιθεμενη διαρροη.δεν με πειραζει η διαρροη αυτο φτιαχνετε και φτιαχνετε και ευκολα. το τι λαδι βαζω δεν ξερω. της μανας δεν βαζω ξεχασε το πανακριβο ειναι 100 ευρω λεει το 250μιλιλιτρα κλοπη.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Οκτ 2019, 10:27:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε μου δε ξέρω να σου πω τι λάδι παίρνει αλλά θα στη θέση σου θα ρώταγα αυτόν
http://www.leman.gr/el-gr/

Ασχολούνται πολλά χρόνια με κουκούλες σκελετούς και γενικά ότι αφορά κάμπριο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0545s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on