PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Ράδιο σε 306

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Frost (Αντώνης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.6 (16v) Champion (2000)

Ένταξη: 09 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 09 Αύγ 2013, 22:45:46    Θέμα δημοσίευσης: Ράδιο σε 306 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα κατ΄αρχάς...

Έχω καιρό να γράψω λόγω απουσιας μου στο εξωτερικό...


Έκανα μια "πατεντούλα" για τα ραδιοcd στα 306...

Όσοι έχουμε το αμάξι αυτό, μάλλον λόγω πολυκαιρίας θα έχουμε πρόβλημα στην βάση του ράδιου (εκτός κι άν έχουμε το εργοστασιακό).

Το πρόβλημα είναι ότι το "χειλάκι" που κρατάει το πλαίσιο από τις συσκευές, είναι πολύ λεπτό και ή σπάει ή ξεκολλάει (τουλάχιστον στο δικό μου ξεκόλλησε το πάνω χείλος και έσπασαν λίγο τα πλαϊνά).

Αυτό σε κάποιους προκαλέι θόρυβο από το ταμπλό και τριξίματα, και επίσης λόγω του βάρους τις συσκευής τρίζει και το κομμάτι τις κονσόλας με τους αεραγωγούς!!!
( http://img.photobucket.com/albums/v81/huw_jones/P1030023.jpg )

Έψαχνα πολύ καιρό να αλλάξω κονσόλα χωρίς όμως επιτυχία (ή δεν ήταν ασημί που έχω εγώ, ή ήταν παλαιότερος τύπος χωρίς τις τρύπες για το a/c).

Τυχαία μια μέρα ψάχνοντάς στο ebay βρήκα το παρακάτω κομμάτι:
http://www.ebay.com/itm/FP-04-01L-Peugeot-306-LHD-Black-Fascia-Facia-Adaptor-Panel-Surround-Keys-PC5-109-/160655281480?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2567cd0d48

Αυτό το κομμάτι υποτίθεται ότι στο βάζουν όταν αφαιρείς το εργοστασιακό ράδιο...



Τα πλεονεκτήματά του είναι ότι:

- Είναι φθηνό...

- Κουμπώνει άριστα...

- Δεν χρειάζεται κόλλημα (εγώ το κόλλησα με κόλλα που χρησιμοποιούν για να κολλάνε μπαρπρίζ επειδή όπως προανέφερα μου είχαν σπάσει τα δικά μου "χειλάκια" στο ταμπλό)

- Μεγαλώνει τα "χείλια" που κάθεται το μεταλλικό πλαίσιο


Μπορείτε να δείτε πως φαίνεται από ένα video που βρήκα στο youtube μέχρι να ανεβάσω κι εγώ φωτογραφία...

http://www.youtube.com/watch?v=MIKQQP7POfE&feature=player_embedded

Επίσης αν κάποιος θέλει να το βάλει, καλό θα ήταν βγάζοντας το ράδιο να δεί στο μέσα ότι το ταμπλό έχει ένα τραπέζιο σε σχήμα πλαστικό σαν υποδοχή. Αυτό χρησιμέυει στο να πατάει το ράδιο και από το πίσω μέρος!!!
( http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ1QQgWZ3s1I2Meequ7TfS4bE49rxLpwSc0XmiOwyTe89yj2gkwQw ) Σχεδόν όλα τα ραδιοcd του εμπορίου έχουν στο πίσω μέρος τους ένα σιδεράκι να εξέχει σαν βίδα ( http://1.bp.blogspot.com/-QTdsq76RmKg/TndjX4WRD4I/AAAAAAAABOU/H96-XTflghw/s400/car+radio+cd+player+stereo+head+unit+wiring+harness+wires+connected+to+car+plug+socket.jpg ). Εκεί πάνω βιδώνουμε ένα λαστιχένιο παξιμάδι κι αυτό με την σειρά του επιτρέπει στο ράδιο να μην κρεμάει μόνο από μπροστά αλλά να πατάει και πίσω...



Πλεονέκτημα αυτού:

- Δεν ζορίζεται πλεόν το χείλος στην κονσόλα

- Δεν κάνει τρίξιμο η κονσόλα με τους αεραγωγούς (πιο συγκεκριμένα στο δικό μου, είχα κολλήσει ανάμεσα στην κονσόλα και τους αεραγωγούς, εσωτερικά, αυτοκόλλητη τσόχα για περιορίσω το τρίξιμο, τώρα δεν ακούγεται τίποτα!!!)

- Ευθυγραμμίζει σωστά το ράδιο (για όσους νομίζουν ότι έχει κρεμάσει λίγο!!!)



Θα προσπαθήσω να ανεβάσω σύντομα φωτογραφία από το δικό μου!!!


Live To Fly - Ride To Live

Frost - Hellas4x4 ( http://www.hellas4x4.gr )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Frost (Αντώνης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.6 (16v) Champion (2000)

Ένταξη: 09 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 18 Αύγ 2013, 21:10:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το κάψιμο συνεχίζεται...

Μετά το φτιάξιμο του τριξίματος τυχαία εντόπισα ότι μπορεί να συνδεθεί το εργοστασιακό χειριστήριο τιμονιού σε σχεδόν οποιοδήποτε ράδιο-cd, χρησιμοποιώντας τον κατάλληλο μετατροπέα...

Για αρχή, αγόρασα το χειριστήριο:
http://www.ebay.com/itm/261179813710?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Μετά αγόρασα τον μετατροπέα εντολών:
http://www.ebay.com/itm/260434844524?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Μπορείτε να το ψάξετε. Υπάρχει για όλα σχεδόν τα μοντέλα και για όλες σχεδόν τις μάρκες...


Live To Fly - Ride To Live

Frost - Hellas4x4 ( http://www.hellas4x4.gr )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Αύγ 2013, 09:24:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος Αντώνη!!! Συγχαρητήρια για το κέφι και το μεράκι σου ν'ασχοληθείς μ'ένα τόσο παλιό αυτοκίνητο Wink

Καλή συνέχεια Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Frost (Αντώνης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 1.6 (16v) Champion (2000)

Ένταξη: 09 Φεβ 2012
Δημοσιεύσεις: 4

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Αύγ 2013, 16:55:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!
Βασικά θεωρώ ότι αν το αφήσεις, θα σε αφήσει...
Είναι πλέον 13 ετών το αμάξι και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιέμαι ακόμα ειδικά μετά την μετατροπή...
Όσο αντέξει!!! Δεν μπορείς να ξέρεις!!!

(ΥΣ Μήπως να ανοίξω νέο θέμα που να δείχνει τους μετατροπείς των χειριστηρίων ώστε να το δουν και άλλοι που πιθανώς ενδιαφέρονται;;Wink


Live To Fly - Ride To Live

Frost - Hellas4x4 ( http://www.hellas4x4.gr )
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Αύγ 2013, 19:56:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Frost έγραψε:
Βασικά θεωρώ ότι αν το αφήσεις, θα σε αφήσει...
Είναι πλέον 13 ετών το αμάξι και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιέμαι ακόμα ειδικά μετά την μετατροπή...
Όσο αντέξει!!! Δεν μπορείς να ξέρεις!!!

Έτσι... Σκέψου ότι τώρα κυκλοφορώ με Clio 1.2 του '95. Ήταν το 1ο μου αυτοκίνητο, μ'αυτό έμαθα να οδηγώ, μ'αυτό έκανα τις πρώτες μου μλκίες μέχρι που πήρα το 106 το 2001 και πήγε στα χέρια του αδερφού μου... 18χρόνια μετά, βρέθηκε ξανά στα χέρια μου, το μάζεψα και πλέον έχει μέχρι και παιδικό καθισματάκι στο πίσω κάθισμα (5θυρο γαρ)... Very happy

Παράθεση:
(ΥΣ Μήπως να ανοίξω νέο θέμα που να δείχνει τους μετατροπείς των χειριστηρίων ώστε να το δουν και άλλοι που πιθανώς ενδιαφέρονται;;Wink

Το συζητάς; Εδώ ανοίγουν θέματα που στην ενότητα DIY που στην ουσία δεν έχουν τίποτα να παρουσιάσουν αλλά θέτουν ερωτήματα θεωρητικής βάσης... Rolling eyes


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 06 Ιούν 2019, 13:09:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επαναφέρω το παλιό αυτό θέμα για να συμπληρώσω ότι έχω κάνει ακριβώς τα ίδια στο δικό μου 306. Είχα αγοράσει από παλιά και την μάσκα γύρω από την πηγή καθώς και μετατροπέα εντολών.
Προσφάτως μάλιστα άλλαξα πηγή και αγόρασα την Kenwood KMM-104AY (είχα την Blaupunkt Kiel CD36 με αντάπτορα για iPod).
Ταιριάζει χρωματικά στο φωτισμό του αυτοκινήτου, είναι ελαφριά, δεν προκαλεί θόρυβο από κραδασμούς.
Πήρα και καλώδιο για τον μετατροπέα εντολών (πριν είχα για blaupunkt και άλλαξα μόνο το καλώδιο για kenwood από τον εντολέα στην πηγή), και όλα έτοιμα...
Έχω ράδιο, έχω usb (δεν ήθελα cd), έχω aux καρφί (άσχετα αν δεν το χρησιμοποιώ) και έχω και τις εντολές (όσες έδινε το 306) από το τιμόνι. Very happy


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Giannis307 (Giannis???)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

308 Thp130

Ένταξη: 05 Δεκ 2006
Δημοσιεύσεις: 3967
Τόπος: Nikaia/Argyroupoli

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 07 Ιούν 2019, 14:32:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αντωνη βιαστηκες τον Αυγουστο επρεπε να τα ποσταρεις Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 08 Ιούν 2019, 11:13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κρίμα... για λίγο δεν έκλεισε εξαετία!!! Laughing
Ελπίζω παρόλα αυτά τον Αύγουστο να τσεκάρω την λειτουργία του, και να πω εντυπώσεις από το Kenwood (την προηγούμενη βδομάδα το εγκατέστησα)...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φτιάξε το μόνος σου Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0733s (PHP: 69% - SQL: 31%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on