PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 quicksilver 1.4 φουσκώνει νερά κ ανεβάζει θερμοκρασία.

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2019, 12:59:49    Θέμα δημοσίευσης: 106 quicksilver 1.4 φουσκώνει νερά κ ανεβάζει θερμοκρασία. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά.Εχω ένα 106 quicksilver το οποίο φουσκώνει νερά και ανεβάζει θερμοκρασία.Φλατζα κεφαλής άραγε; Καπάκι;Η φλάντζα κεφαλής είχε αλλαχτεί από τον κουμπάρο μου πριν 50000 χλμ περίπου.Γινεται να αλλαχτεί κ δεύτερη φορά;Η θα χρειαστεί αλλαγή μοτέρ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2019, 13:25:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σημειωθεί ότι στο αυτοκίνητο άναψε για λίγο την προηγούμενη εβδομάδα το λαμπάκι θερμοκρασίας.Εβγαλα τον θερμοστάτη κ ήταν σε άθλια κατάσταση.Τον άλλαξα όπως κ τα υγρά του συστήματος ψύξης κινητήρα αλλά δεν έγινε τίποτα.Ισα ίσα χειροτέρεψε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2019, 13:59:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φλάντζα καραμπινάτη. Πιθανόν την έχει ακούσει και το καπάκι.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2019, 14:14:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.Γνωριζουμε περίπου κόστος;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 09 Απρ 2019, 16:09:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για τιμή, θα πρέπει να μιλήσεις με εξειδικευμένο συνεργείο Πεζώ.

Αυτό που θα σου πρότεινα οπωσδήποτε είναι πλάνισμα στο καπάκι, διότι από ότι καταλαβαίνω, την πρώτη φορά που αλλάχθηκε φλάντζα δεν πλανίστηκε.

Όλη η ιστορία σε αυτή την επισκευή είναι να είναι όσο πιο επίπεδες γίνεται οι επιφάνειες του καπακιού και του μπλοκ/χιτωνίων, για να μην έχεις ξανά σύντομα τα ίδια.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 06:03:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα.Αυριο πρωί θα το πάω στο συνεργείο να το δω.Μου κάνει εντύπωση που χάνει τα νερά πολύ γρήγορα.Επι τη ευκαιρία να αλλάξω κ σετ ιμάντα χρονισμού;Έχει από το 2013 και περίπου 40000χλμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 11:58:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aggelos255 έγραψε:
Καλημέρα.Αυριο πρωί θα το πάω στο συνεργείο να το δω.Μου κάνει εντύπωση που χάνει τα νερά πολύ γρήγορα.Επι τη ευκαιρία να αλλάξω κ σετ ιμάντα χρονισμού;Έχει από το 2013 και περίπου 40000χλμ.



Μάλλον έχει πετσικάρει πολύ το καπάκι.

Ο ιμάντας μετά τα 5 χρόνια είναι καλό να αλλάζεται. Και αντλία νερού μαζί.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 14:52:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι εννοούμε με αυτό;Άντε κ ο Θεός βοηθός.Τελικα οι κουμπάρος μου είχε κάνει ρεκτιφιε την μηχανή γιατί την είχε κάψει.Αλλαζει η φλάντζα δεύτερη φορά η θα χρειαστεί αλλαγή μοτέρ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BTS (Πέτρος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Λουλακί Κατερπίλαρ

Ένταξη: 30 Οκτ 2002
Δημοσιεύσεις: 1148

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 15:01:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνήθως τέτοια ζημιά συνοδεύεται από παραμόρφωση του καπακιού (αυτό εννοώ πετσικάρει).

Επισκευάζεται και δεύτερη φορά, αν δεν έχει πετσικάρει πολύ, απλά θα πρέπει να επιλέξεις φλάντζα επισκευής (είναι +0.2 mm παχύτερη), αλλιώς ανεβαίνει ο λόγος συμπίεσης και έχεις πειράκια (+ ότι αλλάζει ελαφρά και ο χρονισμός όσο χαμηλώνει το καπάκι).

Αν μπεις σε ένα site ανταλλακτικών και ψάξεις για το αυτοκίνητο σου, θα καταλάβεις ποια είναι η φλάτζα επισκευής, από το πάχος που δίνει.


www.euphemus.eu
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 10 Απρ 2019, 15:15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ.Αν τυχών (που θα είναι) φλάντζα η erling είναι καλές; Αυτή μου είπε θα βάλει κ όλο το σετ πάει 150(130 συν μεταφορικά νομίζω στο ίντερνετ). Ιμάντα τι να βάλω;Αφού θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί ας αλλάξει.μη πληρώνω δεύτερη φορά εργατικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Απρ 2019, 11:27:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά φλάντζα κεφαλής η διάγνωση.Θα γίνει η απαραίτητη διαδικασία και επί τη ευκαιρία θα κάνω κ αλλαγή ιμάντα χρονισμού.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
LEONIDAS 16V (ΛΕΩΝΙΔΑΣ)
Μέλος
Μέλος


106 rallye 1.6 16v

Ένταξη: 17 Ιούλ 2005
Δημοσιεύσεις: 110
Τόπος: 8.000 rpm

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Απρ 2019, 13:49:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aggelos255 έγραψε:
Τελικά φλάντζα κεφαλής η διάγνωση.Θα γίνει η απαραίτητη διαδικασία και επί τη ευκαιρία θα κάνω κ αλλαγή ιμάντα χρονισμού.


Στειλε και το καπακι για πρεσαρισμα και ελενχο μην τυχόν έχει καμία ρωγμή, γιατί μετά τζάμπα κόπος....


www.stroked-up.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Απρ 2019, 18:48:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι φίλε.Μου το είπε θα το στείλει.Ελπιζω να μην έχει ρωγμή.Το αμάξι λύθηκε χθές και Δευτέρα πάει για έλεγχο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Απρ 2019, 19:05:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ιμάντας είναι συνήθως σε αυτά τα μοτέρ ή 80.000χλμ ή 4 χρόνια... Καλό θα ήταν να άλλαζες και αντλία νερού διότι έχουν πάνω και το ανόδιο (σημαντικό ειδικά για τα μαντεμένια μοτέρ)...

(ΥΣ Επίσης όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Aggelos255 (Αγγελος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 07 Ιούν 2018
Δημοσιεύσεις: 22

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Απρ 2019, 12:28:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα στην παρέα.Ευτυχως το καπάκι είναι μια χαρά.Πλανιαριστήκε η κεφαλή έγιναν οι βαλβίδες και περιμένω να έρθει η φλάντζα για να προχωρήσει η εργασία.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Κινητήρας Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1064s (PHP: 71% - SQL: 29%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on