PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

106 GTI Πετάει την 3η

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 12:07:44    Θέμα δημοσίευσης: 106 GTI Πετάει την 3η Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια!
Πριν μια βδομαδα πηρα και εγω ενα 106 GTI του 2000 το οποιο εχει σκουπα ροικη προγραμμα εξατμιση και πυργολεβιε...

Το προβλημα μου ειναι οτι μου πεταει την 3η...οχι παντα αλλα συνηθως....
Κουμπωνω και μολις ανοιγω γκαζι γυρναει ο λεβιες στην νεκρα γρατσουνοντας το γραναζι...το ακουω.
Επισης στην 5η οταν ανοιγω γκαζι κουνιεται ο λεβιες κανει ενα κτακ προς τα πισω αλλα δεν την πεταει..

Καμια ιδεα?
Ο πυργολεβιες εμενα δεν μου αρεσει σαν λειτουργια η αληθεια ειναι θα προτημουσα τον μαμα λεβιε με ολα τα σχετικα ντιζακια απο κατω.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 16:28:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα Γιαννη και καλη χρονια!
Για δες μηπως σε βοηθησει το παρακατω: http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=26076


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Ιαν 2017, 19:50:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλη χρονια κιολας να εχουμε!

Ναι το εχω διαβασει....Εγω υποψιαζομαι το συγχρονιζε της 3ης....αλλιως στην καλητερη πιστευω οτι ηθελε ρυθμισμα ο πυργολεβιες.Τωρα το απογευμα του αλλαξα θεση τον εβαλα πιο βαθια μεσα ετσι ωστε να μεγαλωσει λιγο η διαδρομη κουμπωματος....εκανα 100κμ βολτα και δεν μου την πεταξε ξανα.Συνεχιζω τις δοκιμες και βλεπουμε.

Το σασμαν απο οτι μου ειπε το παιδι που το αγορασα τα εχει περασει ολα καινουργια μεσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 21:00:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικα αν ανοιξω καλα την δευτερα και κανω γρηγορη αλλαγη σε 3η παλι την πεταει....μονο σε χαλαρη βολτα δεν την πεταει...

Οποτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 21:51:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογικα συχρονιζε

Σβηστο στη παιρνει κανονικα???
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 00:57:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομιζω την περνει ναι...θα δοκιμασω αυριο....

Εχει καποιος καποια φωτο απο συγχρονιζε?να δω πως ακριβως ειναι γιατι δεν εχω ξαναδει η αληθεια ειναι.

Κοστος επισκευης περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 01:28:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο λινκ που σου εβαλα παραπανω,αναφερεται τι να κοιταξεις! Μη το δενεις οτι ειναι συγχρονιζε! Αρχισε απο τα απλα,οπως την κοντρα βαση του κιβωτιου,οπως επισης να εξετασεις το ενδεχομενο οτι η σχεση δεν εμπλεκεται καλα λογω κακης κατασκευης του πυργολεβιε. Αν δεις οοοολα τα παραπανω και σιγουρευτεις,τοτε μιλαμε για επισκευη.

Αυτον που σου πουλησε το αυτοκινητο,τον γνωριζες; Αν οχι,μη το δενεις κομπο οτι τα αλλαξαν ολα.

Αν εντελει ολα οσα σου ειπα παραπανω αποδειχθει πως δε προκαλουν προβλημα,τοτε κατα 90% πας για φουρκετα.


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 06 Ιαν 2017, 18:18:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν δεν σου σκαλωνει ο λεβιες στις αλλαγες,ΔΕΝ ειναι συγχρονιζε,απο την μαλακiα τον πυργολεβιε στην πεταει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
B.M-SPORT (ΒΑΣΙΛΗΣ)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


Citroen Xsara 1.4 (8v) coupe 1999

Ένταξη: 11 Ιαν 2005
Δημοσιεύσεις: 337
Τόπος: Πειραιας-Κερατσινι-Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Ιαν 2017, 13:52:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Αν δεν σου σκαλωνει ο λεβιες στις αλλαγες,ΔΕΝ ειναι συγχρονιζε,απο την μαλακiα τον πυργολεβιε στην πεταει.


+1 Θα συμφωνησω , λεβιες....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 06 Μάρ 2017, 15:56:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανερχομαι μετα απο πολλες μερες....Λοιπον εκατσα με φιλο που ειχε ραλακι και το ειχε μαθει μηχανικα ολο απ'εξω και ψαξαμε το δικο μου...

Βρηκαμε κομμενη βαση σασμαν κατω απο την μπαταρια..επισης ο πυργολεβιες απο κατω βρισκει στην λαμαρινα και οχι μονο αυτο αλλα δεν εχει στοπ δηλαδη αν τον τραβηξω προς τα πανω σηκωνετε μεχρι να βρει στο σασι ολη η μπαρα του απο κατω..και επισης βρηκαμε οτι ολα τα ντιζακια ειναι εντελος κοφα και κολυμπανε...

Παραγγειλα σημερα τα ανταλακτικα και προχωραω οταν ερθουν...Μου ειπε και ο ιδιος οτι δεν παιζει να φταιει το σασμαν μετα απο ολα αυτα που βρηκαμε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 15 Μάρ 2017, 21:03:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπον...αλλαξα βαση σασμαν,εβαλα καινουργια ντιζακια και εβαλα και μαμα γνησιο πυργολεβιε..Σε χαλαρη βολτα ολα μια χαρα.

ΑΛΛΑ οταν ανοιγω καλα την δευτερα πχ 5.000 στροφες και κανω αλλαγη σε τριτη μου την πεταει.3ης στις 5 αλλαγες την πεταει.

Οποτε μαλλον το προβλημα ειναι μεσα στο σασμαν.Τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 16 Μάρ 2017, 09:14:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το πιθανότερο: ο πυργολεβιές και η... εμπνευσμένη συνδεσμολογία του, καταπόνησε το σασμάν και σου έκανε κάποια ζημιά εντός...



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Δεκ 2018, 16:09:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας παιδια Cool Ξεθαβω το παλιο μου θεμα γιατι πιστευω αξιζει να δουμε τελικα τι εγινε......

Περασαν δυο χρονια περιπου....λογο του οτι καταβαθος ασχολουμε περισοτερο με μηχανες (κατοχος GSXR Κ6 1000) το αμαξι το εβγαζα σπανια οποτε δεν ασχοληθηκα και με το θεμα του σαζμαν.

Ηρθε ομως η ωρα του Cool

Χωρις πολλα πολλα εβγαλα το σαζμαν και το εστειλα χωρις δευτερη σκεψη στον κυριο Γιωργο Μαρινο Cool λογικα θα τον ξερετε πολλοι απο εδω μεσα ειδικα οι ανεβασιαριδες.

Το σαζμαν μου εχει βημα 13χ59 Very happy τουμπανακι.Τελικα το προβλημα ηταν οντος το συγχρονιζε της 3ης μαζι με καποιες αλλες φθορες οπως πχ ρουλεμαν το γραναζακι της οπισθεν κλπ....Οτι ειχε θεματακι το αλλαξαμε.
Ο κυριος Γιωργος εκανε τρομερη δουλεια και ειμαι υπερ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα Very happy

Επισης εβαλα και εναν δισκο πλατο valeo τον πιο ακριβο της και δυο ρουλεμαν τροχων FAG ....Βουτυρο το αμαξακι.

Οριστε και μερικες φωτο.

Πριν το στειλω αλλη μακα δεν χωραγε πανω του





και μετα





ετοιμο




Τελος το προβλημα με την τριτη Cool δεν χορτενω να κανω αλλαγες τωρα...μερα με την νυχτα παιδια Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Δεκ 2018, 20:47:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό θα είναι να μη το πολυσκίζεις από πρώτες γιατί, αν δεν με γελούν τα μάτια μου, στις φωτογραφίες βλέπω μικρό καβούκι διαφορικού άρα μικροί πλανήτες-δορυφόροι..
Κατά τα άλλα μια που λύθηκε το πρόβλημα και μάζεψες όλα τα υπόλοιπα καλές και απολαυστικές βόλτες..


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
JohnGTi (Γιάννης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1.6 (16V) GTI (2000)

Ένταξη: 04 Ιαν 2017
Δημοσιεύσεις: 10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Δεκ 2018, 23:45:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nik_psa έγραψε:
Καλό θα είναι να μη το πολυσκίζεις από πρώτες γιατί, αν δεν με γελούν τα μάτια μου, στις φωτογραφίες βλέπω μικρό καβούκι διαφορικού άρα μικροί πλανήτες-δορυφόροι..
Κατά τα άλλα μια που λύθηκε το πρόβλημα και μάζεψες όλα τα υπόλοιπα καλές και απολαυστικές βόλτες..


Η αληθεια ειναι οτι με εμενα το αμαξακι ειναι πλεον σαν να εχει παρει συνταξη 😀 χαλαρες βολτες εδω τοπικα στην Ευβοια και καμια βολτα απο αγιο ιωννη Ρωσο προς χαλκιδα που ειναι τρομερη διαδρομη..πολυ χαλαρα πραματα...Οτι σκισημο εφαγε το εφαγε δυστυχως απο τον τυπα που το αγορασα...

Σε ευχαριστω παντος να εισαι καλα 😉
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,075s (PHP: 74% - SQL: 26%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on