PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Τι είναι αυτό; (206 Sport '01)

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
BaCh (Χρήστος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 21 Οκτ 2017
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Οκτ 2017, 16:47:27    Θέμα δημοσίευσης: Τι είναι αυτό; (206 Sport '01) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,
Πριν περίπου 2-3 μήνες πήρα το πρώτο μου αυτοκίνητο, ένα μεταχειρισμένο 206 Sport του 2001.
Μέσα σε 2 μέρες μου έκαψε φλάντζα. Ευτυχώς ανέλαβε την επισκευή ο μαντράς βάση εγγύησης, ωστόσο το ψυγείο που τελικά ήθελε αλαγμα το πλήρωσα εγω, γιατί λέει θεωρείται αναλώσιμο.. anyway..

Το αυτοκίνητο κατά κοινή ομολογία είναι αρκετά πειραγμενο..

Ο λόγος που γράφω είναι ότι χθες είδα λίγο καπνό να βγαίνει από το καπό ενώ μύριζε καμμένο λαδι. Διαπίστωσα οτι από αυτό το μαύρο κυλινδρικό εξάρτημα (φωτο) στάζει λάδι πάνω στον καταλύτη -στην εισαγωγη του αισθητήρα λ και καίγεται (ναι, έχει βάλει τον καταλύτη τόσο μπροστά).
Μπορεί κανείς να καταλάβει τι είναι αυτό το εξάρτημα;
Είναι κάτι απλό που μπορώ να διορθώσω μόνος; (εκ των πραγμάτων είμαι αρχάριος στα μηχανικά αλλά πιάνουν τα χέρια μου).
Ευχαριστώ.




images upload
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
lefteraki (lefteris)
Μέλος
Μέλος


peugeot 208 gti & peugeot 206

Ένταξη: 28 Ιούλ 2009
Δημοσιεύσεις: 129
Τόπος: chania

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Οκτ 2017, 18:00:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο ειναι το φιλτρο λαδιου.. λογικα αν διακρηνω καλα του σουρωσε καθως το αλαζε αν στοχει αλαξει το εσωτερικο ειναι χαρτινο εχε φιλτρο μεσα.. δες αν ειναι και σφυγμενο καλα..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 21 Οκτ 2017, 20:23:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καταλυτης εκει ειναι απο το εργοστασιο.
Το λαδι μαλλον σου σταζει απο τη βιδα της αποστραγγισης του φιλτρου που βρισκεται λιγο πιο κατω απο το μαυρο καπακι. Πεσε απο κατω και δες αν δακρυζει απο 'κει ή εν παση περιπτωσει απο που προερχεται το λαδι,γιατι αν ειναι θεμα καποιας συσφιξης μπορει να παθεις σοβαρη ζημια στον κινητηρα.


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
BaCh (Χρήστος)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 21 Οκτ 2017
Δημοσιεύσεις: 5

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Οκτ 2017, 09:08:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ παιδιά. Να υποθέσω ότι αν θέλω να ανοίξω το δοχείο του φίλτρου λαδιού πρέπει πρώτα να αφαιρέσω όλο το λάδι από τη μηχανή;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
turbomaniac (alex)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


wv golf 1.6 16V

Ένταξη: 15 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 57

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 22 Οκτ 2017, 12:03:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δε θυμαμαι πως είναι, αν το φίλτρο είναι αρκετα ψηλότερα απο το κάρτερ, θα τρεξει ελάχθιστο λάδι, μόνο όσο χωρα το φίλτρο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1188s (PHP: 64% - SQL: 36%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on