PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Αδύνατο φρενάρισμα σε 206 1100

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Billaros4 (Βασίλης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


206 1.2

Ένταξη: 24 Σεπ 2016
Δημοσιεύσεις: 1

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Σεπ 2016, 05:05:05    Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αδύνατο φρενάρισμα σε 206 1100 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια Καλημερα, εχω το 206 1.1( για την ακρίβεια 1150) νομιζω ειναι και εχω θεμα με το φρενάρισμα καθώς δεν εχω δυνατό φρενάρισμα και πρεπει να το πατήσω σχεδόν τέρμα το πεντάλ για να δω καλο φρένο.Ειδε τα τακάκια ο γκαράζ ιερής κ λεει ειναι πολυ καλα.Το αμαξι το χρησιμοποιώ κ για ταξίδια κ θελω να εχει πιο δυνατό φρένο, σε σύγκριση πχ με το δεύτερο της οικογένειας ενα πριμερα που λιγο χαϊδεύω πεντάλ φρένου κ γονατίζει.Τι να κανω; Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Σεπ 2016, 06:47:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα τα πίσω φρένα σε τι κατάσταση είναι σιαγόνες κυλινδράκια ρεγουλατόροι κλπ, βάλε φρένα εμ. με αεριζόμενους δίσκους όταν πλησιάζεις για αντικατάσταση με καλά υλικά τριβής καινούργια υγρά φρένων καλή εξαέρωση και η βελτίωση θα είναι αισθητή, αν και πάλι δεν σου αρέσουν πας για πίσω δίσκους αλλά το κόστος ξεφεύγει όπως και το φρενάρισμα αλλά το 1124cc δεν τα χρειάζεται...


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
christos_99 (Christos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.6 16V GTi + PUG 206 RC

Ένταξη: 14 Νοέ 2012
Δημοσιεύσεις: 431
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Σεπ 2016, 10:08:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εφοσον τα τακακια ειναι σε καλη κατασταση, τοτε ειναι θεμα υγρων φρενων+εξαερωσης, ειδαλλως εχει καποιο προβλημμα ο σερβο των φρενων. Κοιταξε αυτα που σου ειπαμε γιατι το θεμα "φρενα" ειναι αρκετα σοβαρο


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
21 quadra (Παναγιώτης)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


Peugeot 106 1.6 (8V)

Ένταξη: 13 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 93
Τόπος: Mεταμόρφωση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Σεπ 2016, 15:23:00    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αδύνατο φρενάρισμα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Billaros4 έγραψε:
Παιδια Καλημερα, εχω το 206 1.2( για την ακρίβεια 1150) νομιζω ειναι και εχω θεμα με το φρενάρισμα καθώς δεν εχω δυνατό φρενάρισμα και πρεπει να το πατήσω σχεδόν τέρμα το πεντάλ για να δω καλο φρένο.Ειδε τα τακάκια ο γκαράζ ιερής κ λεει ειναι πολυ καλα.Το αμαξι το χρησιμοποιώ κ για ταξίδια κ θελω να εχει πιο δυνατό φρένο, σε σύγκριση πχ με το δεύτερο της οικογένειας ενα πριμερα που λιγο χαϊδεύω πεντάλ φρένου κ γονατίζει.Τι να κανω; Ευχαριστω πολυ


Tι τακάκια φοράς ?

Δεν είναι μόνο η οπτική εξέταση για να πούμε είναι καλά, τι εννούμε δηλαδή καλά ?
Αν είναι τακάκι των 20-30 € έχουν χαμηλό συντελεστή τριβής που μειώνεται ακόμα περισσότερο όταν ζεσταίνονται και δεν - δαγκώνουν - καλά, ξέρεις τι μαρκα είναι και τι πάστα είναι ?

Αν είναι τίποτα ημιμεταλικά που πρέπει να πιάσουν 150-200c για να λειτουργήσουν δεν θα έχεις φρένο όταν είναι κρύα κια θα έχεις πολύ καλό όταν τα ζεστάνεις πολύ.

Πως οδηγάς ? Γρήγορα, αργά ? Πότε δεν έχεις φρένο όταν είναι κρύα ή όταν σε μια γρήγορη διαδρομή τα ζεστάνεις πολύ ? Τα υγρά σου πόσο παλιά είναι ?

Αν όλα τα τακάκια ήταν ίδια δεν θα υπήρχαν και οι διαφορετικές πάστες και με διαφορετικές τιμές.

Υπάρχουν αλλαγές στα φρένα, στις δαγκάνες, στους δίσκους, στην αντλία ?

Το δίσκους φοράς σε διάμετρο, έχουν νύχι ?

Σε ρωτά πολλά αλλά ένα ξεκάρφωτο είδε το συνεργείο τα τακάκια και είναι καλά δεν λέει τίποτα και μάλλον πρέπει να αλλάξεις συνεργείο αν δεν σε ρώτησε όλα αυτά που σε ρωτάω εγώ και άλλα τόσα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Dr.Rikons (Greg)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4 (16V) (2004)

Ένταξη: 26 Φεβ 2016
Δημοσιεύσεις: 10
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 25 Απρ 2017, 13:19:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα

205 1.4, έχουν αλλαχτεί δίσκοι ταμπούρα σεβρό και τρόμπα απο άλλο που είχε καλύτερο φρένο. Και στους δίσκους και στα ταμπούρα ίσα που έχει κάνει αισθητή την παρουσία του νύχι. Δεν είναι βαθύ αλλα καταλαβαίνεις οτι υπάρχει. Τακάκια κλπ είναι απ το αμαξι που πήρα και δίσκους/ταμπούρα, δαγκάνες και βαρελάκια πίσω είναι τα δικά του.

Παρ' όλα αυτά ενώ για αρχή το αμάξι μετά απο εξαερώσεις κλπ είχε αρκετά ικανοποιητικό φρένο, μετά από κάποιο διάστημα εξασθένησε στο επίπεδο που ήταν πριν τις αλλαγές. Δεν χάνει υγρά, στην εξαέρωση δεν βγάζει αέρα...
καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristomen (ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.1 (8V) (2000)

Ένταξη: 07 Οκτ 2017
Δημοσιεύσεις: 14
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Οκτ 2017, 09:40:41    Θέμα δημοσίευσης: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Εχω το 206 1.1 μοδ.2000 σε πολύ καλή κατασταση,
Καλά λάστιχα 185/60/14, δίσκοι, υγρα, εξαέρωση, καινούργια τακάκια αλλά δεν σταματά ικανοποιητικά, ειδικά σε ταχ. 100 και 120κμ/η.

Θα ήταν καλή αλλαγή δίσκοι , τακάκια , δαγκάνες από 1,6 (266Χ22) και αν τα πάρω ολα μεταχειρισμένα από ποίο μοντέλο ταιριάζει καλυτερα και χωρίς μετατροπές (εχω σιδερένιες ζάντες 14")?


aristomen
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Οκτ 2017, 10:07:58    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aristomen έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Εχω το 206 1.1 μοδ.2000 σε πολύ καλή κατασταση,
Καλά λάστιχα 185/60/14, δίσκοι, υγρα, εξαέρωση, καινούργια τακάκια αλλά δεν σταματά ικανοποιητικά, ειδικά σε ταχ. 100 και 120κμ/η.

Θα ήταν καλή αλλαγή δίσκοι , τακάκια , δαγκάνες από 1,6 (266Χ22) και αν τα πάρω ολα μεταχειρισμένα από ποίο μοντέλο ταιριάζει καλυτερα και χωρίς μετατροπές (εχω σιδερένιες ζάντες 14")?


Μήπως παίζει τίποτα με την αντλία φρένου; Από εξαέρωση πώς πας; Πάντως, τι φρενάρισμα περιμένεις σε 1.1 ή και 1.4, το σύστημα πέδησης είναι για ποδήλατο όσο να'ναι...

Όσο για τα 266, είχα ρωτήσει κι εγώ για το δικό μου μοντέλο, μου είπανε χωράνε σε 14" ζάντα έστω οριακά, ωστόσο εγώ δεν έχω σιδερένια, αλλά αλουμινίου που βγαίνουν οι ακτίνες ελαφρώς προς τα έξω. Για τις σιδερένιες δεν ξέρω;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
aristomen (ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗΣ)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.1 (8V) (2000)

Ένταξη: 07 Οκτ 2017
Δημοσιεύσεις: 14
Τόπος: ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Οκτ 2017, 10:36:47    Θέμα δημοσίευσης: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση


aristomen
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Οκτ 2017, 11:00:08    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aristomen έγραψε:
Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση


Ε τα παιδιά εδώ μέσα ξέρουν να σου πούνε με βεβαιότητα αν χωράνε σε σιδερένια.
Δαγκάνες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες και από 1.6. Δίσκους, τακάκια, πάρε καινούρια, δεν έχουν διαφορά μεγάλη.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sod (BASILHS)
Τμήμα Κοινωνικών Εκδηλώσεων


PUG 206 1.4 (8v) Βελτιωμενο στα σημεια

Ένταξη: 10 Νοέ 2004
Δημοσιεύσεις: 2079
Τόπος: athina - peristeri

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Οκτ 2017, 18:45:05    Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
aristomen έγραψε:
Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση


Ε τα παιδιά εδώ μέσα ξέρουν να σου πούνε με βεβαιότητα αν χωράνε σε σιδερένια.
Δαγκάνες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες και από 1.6. Δίσκους, τακάκια, πάρε καινούρια, δεν έχουν διαφορά μεγάλη.

Καλησπερα..ναι μπαινουν...οριο ομως αλλα μπαινουν


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0628s (PHP: 75% - SQL: 25%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on