PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Δίλημμα για αγορά νέων ελαστικών 206 (175 ή 185)

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 17:40:04    Θέμα δημοσίευσης: Δίλημμα για αγορά νέων ελαστικών 206 (175 ή 185) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!

Είμαι σε ένα δίλημμα και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο 206 μου γιατί αυτά που έχω είναι τελειωμένα.
Το 206 1.4i φοράει πάνω Michelin energy saver 185/60/14 με κανονικές ζάντες (σιδερένιες).
Υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έψαχνα απλά και μόνο για την επωνυμία των ελαστικών αλλά δυστυχώς με προβληματίζει έντονα το γιατί το αμάξι όταν το πήρα είχε πάνω 185/60/14 και όχι 175/65/14 που προτείνει ο κατασκευαστής.

Το δίλημμα μου είναι το αν πρέπει να κρατήσω την ίδια διάσταση ή να βάλω αυτά που είχε από μαμά πάνω του.
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω γιατί μπήκαν τα 185 πάνω. (λέτε να μην είχε ο λαστιχάς 175 και να του φόρτωσε τα 185?)

Έχει κανείς ιδέα για ποιόν λόγο μπορεί να μπήκαν τα 185 ?
Αν βάλω τα 175 τι θα κερδίσω και τι θα χάσω?

Τέλος, τι μου προτείνετε να βάλω? τα 175 ή τα 185?

Σημειωτέον, έχω βρεί λάστιχα falken με A στην βροχή και C στην κατανάλωση στα 195 και 215 ευρώ αντίστοιχα. (έχει κανείς ιδέα περί των falken?)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

*Σύμφωνα με τον μηχανικό μου το αμάξι δεν έχει σημάδια από τρακάρισμα στις κολώνες και στο σασί του και ούτε έχει στραβά ψαλίδια κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 18:06:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

175: οικονομία καυσίμου (και μόνο)

185: καλύτερο κράτημα, καλύτερη εμφάνιση, ίσως ακόμα να είναι κ πιο φθηνά γιατί είναι πιο εμπορική διάσταση.

Εννοείται έβαζα συνεχώς 185άρια, μέχρι που έβαλα 15άρες ζάντες κ έβαλα 195 Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 18:22:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

185, εύρος τιμών 210-240 ευρώ για πιο επώνυμα και καλά ελαστικά.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 20:36:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει αυτά:

Σε 185
-ΕΛΑΣΤΙΚΑ FALKEN SN832 185/65-14 86 T

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/35796/FALKEN-SN832-185-65-14-86-T#.WcAQ-7JJbIU

Σε 175
ΕΛΑΣΤΙΚΑ CONTINENTAL PREMIUM5 175/65-14 82 T
http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/35775/CONTINENTAL-PREMIUM5-175-65-14-82-T#.WcAQ5LJJbIU

Έχει να μου προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένα καλό στην βροχή και οικονομικό στο καύσιμο? (Και ανθεκτικό για τους δρόμους των Αθηνών...)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Σεπ 2017, 23:40:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Μέχρι στιγμής έχω εντοπίσει αυτά:

Σε 185
-ΕΛΑΣΤΙΚΑ FALKEN SN832 185/65-14 86 T

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/35796/FALKEN-SN832-185-65-14-86-T#.WcAQ-7JJbIU


Καταρχάς, ακόμα και Falken να πάρεις, πάρε σε H.
http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/24886/FALKEN-ZE914-185-60-14-82-H#.WcA77oyCyUk

Παρόλα αυτά, θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:
http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/41318/UNIROYAL-RAINEXPERT-3-185-60-14-82-H#.WcA8FIyCyUk

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/35776/CONTINENTAL-PREMIUM5-185-60-14-82-H#.WcA8M4yCyUk

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/44746/TOYO-CF2-185-60-14-82-H#.WcA8T4yCyUk

Τα ακριβότερα είναι τα Continental, κατά περίπου 30 ευρώ, που αν το σκεφτείς, εφόσον τα κρατήσεις 4 χρόνια, είναι 7,5 ευρώ το χρόνο επιπλέον. Αν τα κρατήσεις 5, είναι 6 ευρώ. Ελάχιστη επιβάρυνση.

Politicalscientist έγραψε:
Έχει να μου προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένα καλό στην βροχή και οικονομικό στο καύσιμο? (Και ανθεκτικό για τους δρόμους των Αθηνών...)


Στις διαστάσεις που αναφέρεις, δεν έχουν τόσο εμφανή διαφορά. Εσύ τα θες όλα και να είναι και φτηνό. Πώς ορίζεις την κατανάλωση ας πούμε ή την αντοχή; Πόσα χλμ βάζεις το χρόνο;

Εγώ πχ φοράω εδώ και 5 χρόνια τα Continental Premium 5, έχω περίπου 45.000-50.000 με αυτά και είναι λίγο πριν φαγωθούν και φανούν οι δείκτες φθοράς. Ζω Αθήνα, έχω πέσει σε λακκούβες και λακκουβάρες, έχω φάει ένα καλοκαίρι 15 μέρες σε πολύ κακοκτράχαλο χωματόδρομο με τρομερές πέτρες να ξεπροβάλουν και γενικότερα εκτιμώ ότι έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά, αφού καθαρός δρόμος δεν υπάρχει για πάνω από 5 μέτρα στην πλειοψηφία.

Μου φάνηκαν αρκετά καλά, ειδικά στην αρχή, έχω την αίσθηση όμως ότι θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς καλύτερα. Δεν ξεραίνονται όμως όπως τα περισσότερα, κυρίως στα πλαϊνά. Όσον αφορά σε κατανάλωση, βγάζω περίπου 530 χλμ εντός πόλης ανά γέμισμα (βέβαια παίζει ρόλο και το βενζινάδικο).

Τέλος, ό,τι διαλέξεις, φρόντισε να είναι από κατάστημα που δε θα σου βάλει τίποτα ελαστικά με αρχαίες ημερομηνίες. Αυτό που παρέθεσες, παρατήρησα πώς σχεδόν σε όλα, αναφέρει διαθεσιμότητα "κατόπιν παραγγελίας". Ή απλά είναι στάνταρ λεζάντα σε όλα ή παίζει κάτι άλλο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 19 Σεπ 2017, 02:12:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:

Καταρχάς, ακόμα και Falken να πάρεις, πάρε σε H.
http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/24886/FALKEN-ZE914-185-60-14-82-H#.WcA77oyCyUk

Παρόλα αυτά, θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο:
http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/41318/UNIROYAL-RAINEXPERT-3-185-60-14-82-H#.WcA8FIyCyUk

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/35776/CONTINENTAL-PREMIUM5-185-60-14-82-H#.WcA8M4yCyUk

http://www.siriocenter.gr/Proionta/Proion/44746/TOYO-CF2-185-60-14-82-H#.WcA8T4yCyUk

Τα ακριβότερα είναι τα Continental, κατά περίπου 30 ευρώ, που αν το σκεφτείς, εφόσον τα κρατήσεις 4 χρόνια, είναι 7,5 ευρώ το χρόνο επιπλέον. Αν τα κρατήσεις 5, είναι 6 ευρώ. Ελάχιστη επιβάρυνση.

Politicalscientist έγραψε:
Έχει να μου προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένα καλό στην βροχή και οικονομικό στο καύσιμο? (Και ανθεκτικό για τους δρόμους των Αθηνών...)


Στις διαστάσεις που αναφέρεις, δεν έχουν τόσο εμφανή διαφορά. Εσύ τα θες όλα και να είναι και φτηνό. Πώς ορίζεις την κατανάλωση ας πούμε ή την αντοχή; Πόσα χλμ βάζεις το χρόνο;

Εγώ πχ φοράω εδώ και 5 χρόνια τα Continental Premium 5, έχω περίπου 45.000-50.000 με αυτά και είναι λίγο πριν φαγωθούν και φανούν οι δείκτες φθοράς. Ζω Αθήνα, έχω πέσει σε λακκούβες και λακκουβάρες, έχω φάει ένα καλοκαίρι 15 μέρες σε πολύ κακοκτράχαλο χωματόδρομο με τρομερές πέτρες να ξεπροβάλουν και γενικότερα εκτιμώ ότι έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά, αφού καθαρός δρόμος δεν υπάρχει για πάνω από 5 μέτρα στην πλειοψηφία.

Μου φάνηκαν αρκετά καλά, ειδικά στην αρχή, έχω την αίσθηση όμως ότι θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς καλύτερα. Δεν ξεραίνονται όμως όπως τα περισσότερα, κυρίως στα πλαϊνά. Όσον αφορά σε κατανάλωση, βγάζω περίπου 530 χλμ εντός πόλης ανά γέμισμα (βέβαια παίζει ρόλο και το βενζινάδικο).

Τέλος, ό,τι διαλέξεις, φρόντισε να είναι από κατάστημα που δε θα σου βάλει τίποτα ελαστικά με αρχαίες ημερομηνίες. Αυτό που παρέθεσες, παρατήρησα πώς σχεδόν σε όλα, αναφέρει διαθεσιμότητα "κατόπιν παραγγελίας". Ή απλά είναι στάνταρ λεζάντα σε όλα ή παίζει κάτι άλλο.



-Από ταχύτητες δεν πάω ΠΟΤΕ πάνω από 120. (οπότε γιατί να προτιμήσω Η και όχι Τ ?)
Η οδήγηση αφορά συνθήκες πόλης..άντε και μιά εκδρομή κανά 100-150 χλμ πιό μακριά (μια-δυό φορές τον χρόνο και ΑΝ).
Θέλω το λάστιχο να είναι αξιόπιστο στα κρατήματα, να μου κρατήσει 4-5 χρόνια και κυρίως να έχει υψηλό δείκτη στην οικονομία καυσίμου.
-Κάθε χρόνο κάνω περίπου 3.000χλμ με πολύ προσεκτική οδήγηση.
-Το κατάστημα μου πρότεινε τα falken σε διάσταση 185 καθώς είναι το μοναδικό στην αγορά που έχει δείκτες Α στην βροχή και C στην κατανάλωση, για αυτό και τα κοιτάζω αρκετά.
-Αναφορικά με τα χρήματα... μπορώ να διαθέσω μέχρι 210 ευρώ γιατί θέλω να κάνω και ευθυγράμμιση οπότε το μαλλί θα πάει παραπάνω και όπως καταλαβαίνετε τα χρήματα είναι μετρημένα.
-Τα Μιτσελέν που έχω πανω είναι πολύ καλά... να φανταστείτε δεν έχουν φαγωθεί ούτε στο μισό αλλά έχουν ξεραθεί στα πλάγια σε μεγάλο βαθμό (για αυτό θα τα αλλάξω).
-Αν έχει κανείς κάποια πρόταση για ελαστικά που να πληρούν τα ''θέλω'' μου ή ακόμη και κάποιον καλό λαστιχά που κάνει έκπτωση σε αγορά ελαστικών + ευθυγράμμιση ... είμαι όλος αυτιά!!

Α και να μην ξεχάσω... μία απορία... ξέρει κανείς αν η σκληρότητα των ελαστικών έχει σημασία για τους άξονες, τα αμορτισερ και ακρόμπαρα του αυτοκινήτου?
Μην βάλω τελικά πολύ σκληρά και πάθουν ζημιά τίποτα αμορτισέρ κλπ....
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Σεπ 2017, 00:47:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσα στην ςβδομάδα θα βάλαω στο 1400 8ν της γυμαλικας 175/65-14 rainexpeet uniroyal 200παραςυεω... Wink


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Σεπ 2017, 23:23:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν μπούν, αν έχεις την καλή θέληση γράψε μας εντυπώσεις!

Έχω μία απορία... Εφόσον το αμάξι φοράει πάνω 185/60/14 πρέπει να θεωρώ δεδομένο ότι προηγουμένως το έχουν ψηλώσει?
Οπότε αν πάω στα 175 που λέει και η μαμά εταιρεία...πρέπει να το ξαναχαμηλώσω?

Η παραπάνω υπόθεση είναι σωστή ή λανθασμένη?
Και πώς μπορώ να διαγνώσω με ακρίβεια αν το αμάξι έχει πειραχτεί σε αυτόν τον τομέα?

Χαζές ερωτήσεις (το ξέρω).. και ζητώ συγγνώμη αλλά είναι η πρώτη μου αλλαγή και φοβάμαι μην κάνω κάποια βλακεία και το μετανοιώνω...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 20 Σεπ 2017, 23:26:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Μέσα στην ςβδομάδα θα βάλαω στο 1400 8ν της γυμαλικας 175/65-14 rainexpeet uniroyal 200παραςυεω... Wink

Thumb Left


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Σεπ 2017, 09:00:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Όταν μπούν, αν έχεις την καλή θέληση γράψε μας εντυπώσεις!

Έχω μία απορία... Εφόσον το αμάξι φοράει πάνω 185/60/14 πρέπει να θεωρώ δεδομένο ότι προηγουμένως το έχουν ψηλώσει?
Οπότε αν πάω στα 175 που λέει και η μαμά εταιρεία...πρέπει να το ξαναχαμηλώσω?

Η παραπάνω υπόθεση είναι σωστή ή λανθασμένη?
Και πώς μπορώ να διαγνώσω με ακρίβεια αν το αμάξι έχει πειραχτεί σε αυτόν τον τομέα?

Χαζές ερωτήσεις (το ξέρω).. και ζητώ συγγνώμη αλλά είναι η πρώτη μου αλλαγή και φοβάμαι μην κάνω κάποια βλακεία και το μετανοιώνω...


το 175άρι είναι 583μμ και το 185 είναι 577μμ. Άρα τώρα είναι 6μμ πιο χαμηλό.

δε συνηθίζεται να ανεβοκατεβάζεις το αμάξι με την αλλαγή των ελαστικών για να το φέρεις στα ίσα. άρα κατά πάσα πιθανότητα έχεις το εργοστασιακό setup. (κούρδισμα πίσω άξονα για ανεβοκατέβασμα, αλλαγή ελατηρίων για μπροστά)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 21 Σεπ 2017, 15:18:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπότε δεν πειράζουμε τίποτα.
Τα βάζω όπως είναι τα 175 και το αμάξι θα πηγαίνει κανονικά.

Νομίζω πως το αμάξι αυτήν την στιγμή ειναι αρκετά ψηλό παρά το 185αρι που φοράει άλλωστε με είχαν ρωτήσει κάποτε αν το είχα ψηλώσει.
Οπότε, μάλλον ο προηγούμενος έβαλε τα 185 χωρίς να πειράξει το ύψος με αποτέλεσμα να φαίνεται πιο ψηλό τώρα.

Αν κατέβω αυτά τα 6 μμ στην οδηγική συμπεριφορά θα διακρίνω διάφορες?
Μήπως είναι πιο άνετο τώρα?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Σεπ 2017, 11:13:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Οπότε δεν πειράζουμε τίποτα.
Τα βάζω όπως είναι τα 175 και το αμάξι θα πηγαίνει κανονικά.

Νομίζω πως το αμάξι αυτήν την στιγμή ειναι αρκετά ψηλό παρά το 185αρι που φοράει άλλωστε με είχαν ρωτήσει κάποτε αν το είχα ψηλώσει.
Οπότε, μάλλον ο προηγούμενος έβαλε τα 185 χωρίς να πειράξει το ύψος με αποτέλεσμα να φαίνεται πιο ψηλό τώρα.

Αν κατέβω αυτά τα 6 μμ στην οδηγική συμπεριφορά θα διακρίνω διάφορες?
Μήπως είναι πιο άνετο τώρα?


Εγώ πάντως άλλαξα από 175 σε 185 προ 10ετίας. Δε θυμάμαι να χρειάστηκε κάποια ρύθμιση αλλά δεν ήμουν και μπροστά όταν έγινε η αλλαγή. Άποψή μου είναι πώς το 185 είναι το ιδανικό λάστιχο για το συγκεκριμένο μοντέλο, καθώς είναι και άνετο και πατάει καλύτερα αν θες κάτι παραπάνω και ενδεχομένως να έχεις περισσότερες επιλογές και μελλοντικά όσον αφορά στους κατασκευαστές ελαστικών και τη σταθερότητα του κόστους (δηλαδή είναι μια πολυφορεμένη διάσταση και εμπορική, οπότε δε συναντάς ακραίες τιμές, γενικά παίζει από 200 για κάτι "απλό" ως 240 για κάτι αρκετά καλό).

Από κει και μετά, βλέπεις. Το 175 πιστεύω ήταν απλά "τυπικά επαρκής" διάσταση για την Peugeot. Όσον αφορά στο "ψήλωμα", θεωρητικά όμως αφού το 185 είναι 6mm κοντύτερο λόγω προφίλ, δε θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο το αμάξι; Πώς γίνεται να σου φαίνεται σαν τρακτέρ; Μήπως έχει γίνει τίποτε άλλο πρωτύτερα; Κι αν ήδη δείχνει ψηλό και βάλεις και 175, πόσο θα φτάσει;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Σεπ 2017, 15:01:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι κ θέμα έκδοσης, ε. Τα ΧΤ πχ ήταν αισθητά ψηλότερα σε σχέση με τα XS και τις υπόλοιπες εκδόσεις.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Σεπ 2017, 17:38:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με πείσατε!
κρατάω τα 185.
Το ελαστικό που θα μπεί ΜΑΛΛΟΝ θα είναι το Falken καθώς οι κριτικές του είναι εξαιρετικά καλές.
Τιμή κάτω από 210 ευρώ.

Αναφορικά με το ψήλωμα.
Παραθέτω φωτογραφία για να καταλάβετε γιατί το λέω.
https://i.imgur.com/fye3fxG.jpg

*Εμένα πάντως δεν με χαλάει που είναι έτσι.
**Η φωτογραφία είναι πρό τριών μηνών -έχω πλύνει τις τάπες αλήθεια Laughing Laughing Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Σεπ 2017, 17:45:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Με πείσατε!
κρατάω τα 185.
Το ελαστικό που θα μπεί ΜΑΛΛΟΝ θα είναι το Falken καθώς οι κριτικές του είναι εξαιρετικά καλές.
Τιμή κάτω από 210 ευρώ.

Αναφορικά με το ψήλωμα.
Παραθέτω φωτογραφία για να καταλάβετε γιατί το λέω.
https://i.imgur.com/fye3fxG.jpg

*Εμένα πάντως δεν με χαλάει που είναι έτσι.
**Η φωτογραφία είναι πρό τριών μηνών -έχω πλύνει τις τάπες αλήθεια Laughing Laughing Razz


Βασικά, καλύτερα να βγάλεις μια πλαϊνή φωτογραφία, που να περιλαμβάνει και τις πίσω ρόδες, ώστε να δούμε το αυτοκίνητο εντελώς από τα πλάγια και να καταλάβουμε συγκριτικά σε τι ύψος είναι οι τροχοί σε μπροστά και πίσω άξονα.

BTW, υπάρχει και αυτή η σελίδα με reviews. Έχει όμως τα Falken ZE914.

Πάντως και τα Uniroyal RainExpert 3, λένε είναι εξαιρετικά λάστιχα κι αφόσον κάνεις μόλις 3.000 χλμ ετησίως, δε θα τα φθείρεις κιόλας. Τιμή 205 ευρώ η 4άδα (από το site που ανέφερες).

Επίσης, στα λεφτά σου είσαι και στα Toyo Proxes CF2.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Politicalscientist 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 206 1.4i 2001

Ένταξη: 04 Σεπ 2017
Δημοσιεύσεις: 31

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Σεπ 2017, 17:56:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω μερικες φωτογραφίες που είχα τραβήξει πρόσφατα.
Δεν ξέρω αν κάνουν βέβαια.
https://imgur.com/a/VEdBT

Είμαι πραγματικά περίεργος να δω τι θα πείτε.
Εμένα μου φαίνεται κανονικό.

Γγγ..μην ρίχνετε άλλο λάδι στην φωτιά... Ήμουν έτοιμος για τα falken.... και τα toyo έχουν κριτικές. Δεν ξέρω..μάλλον θα παιχτεί ντέρμπι μεταξύ των δύο.
Τελικά κάνω 4χλμ τον χρόνο. (Το τσέκαρα σήμερα)
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 23 Σεπ 2017, 10:38:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Politicalscientist έγραψε:
Έχω μερικες φωτογραφίες που είχα τραβήξει πρόσφατα.
Δεν ξέρω αν κάνουν βέβαια.
https://imgur.com/a/VEdBT

Είμαι πραγματικά περίεργος να δω τι θα πείτε.
Εμένα μου φαίνεται κανονικό.


Δε φαίνεται και πολύ "τρακτέρ", νταξ. Ίσως ελαφρώς το μπροστινό, αλλά μπορεί να είναι και η γωνία προβολής. Οκ. σιγά.

Politicalscientist έγραψε:
Γγγ..μην ρίχνετε άλλο λάδι στην φωτιά... Ήμουν έτοιμος για τα falken.... και τα toyo έχουν κριτικές. Δεν ξέρω..μάλλον θα παιχτεί ντέρμπι μεταξύ των δύο.
Τελικά κάνω 4χλμ τον χρόνο. (Το τσέκαρα σήμερα)


Το 2012, ο λαστιχάς μου είχε πολύ θετική άποψη για τα Toyo CF1. Δεν ξέρω αν ήθελε να τα "σπρώξει" ή όντως ήταν τόσο καλά, για κάποιο λόγο εμπιστεύτηκα τα Continental Premium 5 που ήταν λίγο πιο μαλακά και πίστευα θα πατήσουν καλύτερα στα τζάμια που έχουμε για δρόμους.

Τώρα που έχει βγει το CF2, λένε είναι καλύτερο κιόλας. Κι εγώ σε κανά μήνα θα τα αλλάξω τα δικά μου, θα σκεφτώ πάλι σε Continental (έβγαλα 5ετία με καμιά 45.000-50.000 χλμ και χωρίς την τόσο τρομερή φθορά που λένε) ή στα CF2. Εκτιμώ πάντως τα Continental ειδικά αφού κάνεις 4.000 χλμ/χρόνο, θα κάθονταν καλά και θα παρέμεναν και "φρέσκα", αλλά λες είναι αυξημένο το κόστος.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Σεπ 2017, 12:05:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MEMsound έγραψε:
Μέσα στην ςβδομάδα θα βάλαω στο 1400 8ν της γυμαλικας 175/65-14 rainexpeet uniroyal 200παρα ευρω... Wink


Politicalscientist έγραψε:
Όταν μπούν, αν έχεις την καλή θέληση γράψε μας εντυπώσεις!


τα βαλαμε

οτι γραφω αφορα εντελως στεγνο δρομο για προφανης λόγους μιας και δεν εχει βρεξει αυτες τις μερες...


στην γυναίκα αρεσαν πολύ - (τυπος οδηγησης νορμαλ διακριτικη οχι σα γιαγια αλλα και χωρις να το πιεζει πουθενα αττικη οδο και περιφερειακη υμητου εως 100 120 χιλιομετρα κλπ)
ακόμα και σε συγκριση με οταν ηταν φρεσκα τα μισελεν που της ειχε βαλει παλαιοτερα ο μπαμπας της αρεσαν παρισσοτερο

συγκεκριμενα μου ειπε οτι σταματησε η ασαφεια που ειχε στο τιμονι με τα μισελεν και η αισθηση "πλευσης" ακομα και στην ευθεια

εγω που το οδηγησα ελαχιστα μεσα στο ΣΚ και με την γυναικα μεσα (οποτε το πηγα απλα σβελτα και οχι γρηγορα) επισης μου αρεσαν πολυ
σαφη στις αλλαγες πορειας
υσηχα
οπως πρεπει να ειναι τελος παντων ενα συμβατικο καθημερινο λαστιχο για να αμαξι πολης
αυτα

υγ τα προτινω ανεπιφυλακτα


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 25 Σεπ 2017, 12:13:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφου συμφωνησω για την καλη επιλογη του Μανθου, να πω κι εγω οτι στο κορολλα της γυναικας περυσι τετοια εποχη εβαλα τα sava intensa 185-60-14 και παροτι ημουν επιφυλακτικος να τα αγορασω, αποδειχθηκαν πολυ καλα για τα λεφτα τους.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το πολυ τακουνι που εχουν, και τα αυλακια συνεπως.
Δεν εχω κανενα παραπονο απο στεγνο ή βρεγμενο.
Δε ξερω στη διετια ή τριετια πως θα ειναι αλλα μεχρι τωρα ολα καλα.
Η sava ειναι θυγατρικη της goodyear και μου κοστισαν 160 ή 180 ευρω, δε θυμαμαι ποσα εδωσα Smile


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Σεπ 2017, 00:31:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν συνδέσεις ξανά το αμάξι σε υπολογιστή, να δηλώσεις την διάσταση των ελαστικών... Βοηθάει στην λειτουργία του ABS εκτός άλλων...
(δεν θυμάμαι από ποια χρονολογία και μετά είχαν τα peugeot επιλογή διάστασης ελαστικών) Wink


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,3603s (PHP: 91% - SQL: 9%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on