PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αδύναμο Φρενάρισμα 307 1.4

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 12 Ιούλ 2017, 20:53:43    Θέμα δημοσίευσης: Αδύναμο Φρενάρισμα 307 1.4 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα παιδιά,

το 307 μου εδώ και καιρό έχει αρχίσει να παρουσιάζει αδύναμο φρενάρισμα, όπου καταλήγω να χρειάζεται να πατήσω τελείως το πενταλ για να φερνάρει το αυτοκίνητο, εκτός εαν αφήσω το πενταλ και το ξαναπατήσω μερικές φορές, πιάνει πάλι στο κανονικό σημείο.

Μαζί με αυτό, κάποιες φορές ακούω και το ABS να λειτουργεί χωρίς λόγο.

Οι φορές είναι όταν ξεκινάω το αυτοκίνητο μετά από στάση με σβήσιμο κινητήρα.
Και όταν βρω κάτι σε λακουβίτσα/υψοματάκι καθώς φρενάρω, όπου εκεί είναι λες και πιάνει κανονικά ABS.

Πήγα σε συνεργείο και χωρίς κάποιον έλεγχο περαν της οδήγησης του αυτοκινήτου ώστε να παρουσιαστεί το πρόβλημα, μου είπαν ότι είναι τρόμπα φρένου, και οτι το 307 έχει ξεχωριστό σύστημα για τα εμπρός φρένα και για τα πίσω, και ότι όταν το ένα εκ των δύο δεν δουλεύει σωστά, το ABS καταλαβαίνει λάθος πληροφορίες και μερικές φορές μπαίνει σε λειτουργία.

Και μου έδωσαν τιμή 140 η τρόμπα και +40 εργασία+υγρά.

1) Υπάρχει περίπτωση να μην είναι τρόμπα?
2) Αν είναι τρόμπα, η τιμή πως σας ακούγεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούλ 2017, 12:22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κάποιος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 17 Ιούλ 2017, 14:20:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και δεν είμαι εντελώς ειδήμων, θα μπορούσε να είναι τρόμπα φρένου αφού το φρενάρισμά σου δείχνει ανησυχητικό όπως το περιγράφεις.

Δε γνωρίζω τεχνικά αν το 307 έχει διαφορετικό σύστημα για εμπρόσθιους και οπίσθιους τροχούς, παρόλα αυτά, ψάχνοντας λίγο, είδα πώς η τρόμπα όντως κυμαίνεται εκεί περίπου σε ποσά. Είδα και με 90 ή 100 νομίζω χωρίς να είμαι θυμάμαι και απόλυτα, αλλά της Peugeot (που λογικά είναι γνήσια και μαμά), κάπου τόσο κυμαίνεται.

Τα υγρά δεν κοστίζουν τίποτα, είναι πάμφθηνα, τώρα για εργασία δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να αλλαχτεί μια τρόμπα ή όχι, λογική μου φαντάζει η τιμή πάντως.

Πήγαινε έλεγξέ το μην έχεις κανά τροχαίο.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
voliminal 
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 307 1.4 (16v) 2004 (3door)

Ένταξη: 17 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 23
Τόπος: Δάφνη Αττικής

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 23:20:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατέληξα ότι θα πάω στις επόμενες ημέρες σε συνεργείο που ειδικεύεται αποκλειστικά σε φρένα.

Θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Hellas4x4 (Antonis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 306 1.6 (16V) Champion (2000)

Ένταξη: 22 Απρ 2017
Δημοσιεύσεις: 630

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιούλ 2017, 00:01:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η πιθανότητα να έχει βραχυκυκλώσει ο εγκέφαλος του ABS;;; Μου έχει τύχει σε αυτοκίνητο..
Επίσης όταν φτιάξεις με το καλό το πρόβλημα πήγαινε να ελέγξεις εάν είναι περασμένο στον εγκέφαλό σου η σωστή διάσταση των ελαστικών-τροχών...


Live to Fly - Ride to Live

Hellas 4x4
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0709s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on