PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Δισκάτα Μπλοκέ Διαφορικά

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Ιούν 2009, 15:16:05    Θέμα δημοσίευσης: Δισκάτα Μπλοκέ Διαφορικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για γράψτε εδω τις εμπειρίες σας
θετικές και αρνητικές...


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
orestis (orestis)
Μέλος
Μέλος


106 rallye , saxo GROUP A

Ένταξη: 06 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 137
Τόπος: αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Ιούν 2009, 17:15:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αυτο ειναι τοπικ αντρικο
χαχαχαχαχα


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Ιούν 2009, 17:18:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

είμουν μόλις 25 χρονών και ήταν η πρώτη μου φορά. ναι, θα πήγαινα με μπλοκέ διαφορικό. η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν λίγο. πως θα είναι ? θα τα καταφέρω ? μήπως θα είμαι.. ανεπαρκής ? τι θα πουν οι φίλοι μου ?
με αυτές τις σκέψεις συνέχισα μέχρι το βράδυ που έφτασε η μαγική ώρα..
το είδα μπροστά μου και αναρωτήθηκα τι έχει πάνω του και φαίνεται τόσο ωραίο...

(η συνέχεια σε φωτορομάντζο)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
orestis (orestis)
Μέλος
Μέλος


106 rallye , saxo GROUP A

Ένταξη: 06 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 137
Τόπος: αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 23 Ιούν 2009, 17:19:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

glf έγραψε:


(η συνέχεια σε φωτορομάντζο)

xaxaxaxaxaxa


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
sfikas205 (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


PEUGEOT 205 1,6 (16v)

Ένταξη: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 75
Τόπος: ΧΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιούν 2010, 07:45:06    Θέμα δημοσίευσης: fadop grip Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημερα σε ολους! Εχω στο αυτ/τομου( 205 με tu5jp4 μοτερ τουρμπατο) κλιμακοτο κιβωτιο με 17/64 κπκαι μπλοκε fadop grip.ειμαι ευχαριστημενος αφου σταδιακα το μμπλοκαρει 50%+...αλλα εφτασε η ωρα να παω σε μεγαλυτερο κιβωτιο κα8ωσ αναιβενουν και τα αλογα...η ερωτηση ειναι η εξης...τι γνωμη εχετε για το συγγεκριμενο μπλοκε? να βαλω αντιστιχο και στο επομενο σασμαν??? εχετε να μου προτηνετε κατι???να συμπληρωσω ακομα κατι για το αυτ/το.ειναι 300hp με 800κιλα και θα γινει περιπου 450hp με 680-700 κιλα...το τονιζω γιατο θεμα προσφησης !!! ευχαριστω προκαταβολικα!!!! Cool Cool Cool Cool


FRENSH REVOLUTION-20516v 0-400 . . .
. . . κι ασε τους αλλους να σκανε 1000ευρα για αλογα ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
glf (Νίκος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106 16v rallye

Ένταξη: 01 Ιαν 2003
Δημοσιεύσεις: 1323
Τόπος: Κοζάνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιούν 2010, 10:20:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

fadop grip ;

ιταλικό είναι το μπλοκέ; δεν το ξέρω..


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιούν 2010, 12:43:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://phantomgrip.com/ Confused


η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
orestis (orestis)
Μέλος
Μέλος


106 rallye , saxo GROUP A

Ένταξη: 06 Ιούλ 2004
Δημοσιεύσεις: 137
Τόπος: αθηνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιούν 2010, 12:48:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καμια σχεση με δισκατο. ειναι κατι σαν τα πλακακια που βαζουν καποιοι ελληνες βελτιωτες


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
sfikas205 (ΓΙΑΝΝΗΣ)
Νέος χρήστης
Νέος χρήστης


PEUGEOT 205 1,6 (16v)

Ένταξη: 05 Μάρ 2007
Δημοσιεύσεις: 75
Τόπος: ΧΙΟΣ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 18 Ιούν 2010, 19:02:41    Θέμα δημοσίευσης: fg Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα !! τοξερω ορεστη το εχς πανω στο αυτ/το αλλα δεν ειναι ελληνικο... ειμαι ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλεσ προτασεις .το αυτ/το ειναι στημενο για 400-600μ.


FRENSH REVOLUTION-20516v 0-400 . . .
. . . κι ασε τους αλλους να σκανε 1000ευρα για αλογα ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Μάρ 2017, 09:54:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχει κανείς εμπειρία?

http://gripperdifferentials.com/index.php?main_page=product_info&cPath=45_18&products_id=183


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
MEMsound 
Υπεύθυνος Συνεργασιών
Επίσημο Μέλος

206gti

Ένταξη: 17 Σεπ 2004
Δημοσιεύσεις: 31098
Τόπος: Στροφοδιαδρομές

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 11 Μάρ 2017, 15:03:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγω δεν το εχω ξαναδει ή ακουσει (μεταξυ μας εχω και καιρό να ασχοληθώ)

ενδιαφέρουσα τιμή


ριξε μια ματια εδω που γραφουν καποια σχόλια
http://www.focusst.org/forum/focus-st-performance/18553-gripper-vs-quaif-limited-slip-diff.html
προς την μεση της σελίδας

Παράθεση:
LMStone510

The Gripper is a Weisman-type LSD, which we used in our 300-bhp rally car (see my avatar). These LSD types handle transitions much more progressively than the Quaife Torsen-type when you set the preload low (we typically set a breakaway torque of about 60-ft-lbs.) so the handling on twisty/snowy roads is much better in my experience. The black magic bits are in the clutches/friction material, oil and the ramp design for the pinion gear shaft to ride up on (which is what presses the clutches together). And yes, I can attest to the marketing claims that you can drive the car out of a stage when you break an axle...

As you point out, these units are not maintenance-free like a Quaife. The clutches will wear and toss some friction material into the gearbox. If I were doing one for a street car, I'd go with the Quaife. But if I were doing serious track days frequently, I'd go with the Torsen unit for better handling -- and best to add an oil pump and filter for the gearbox fluid to get more mileage out of the gearbox and your ring and pinion gears.

Hope that helps,
Mark



η πιο ωραία βόλτα...
ειναι η επόμενη...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,13s (PHP: 67% - SQL: 33%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on