PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Θορυβος στο σασμαν 106 XS 1.4

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 04 Δεκ 2016, 20:11:20    Θέμα δημοσίευσης: Θορυβος στο σασμαν 106 XS 1.4 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολη την παρεα,
Αμεσως μετα απο αλλαγη δισκου, ακουγοταν ενας θορυβος σαν κροταλισμα στο ρελαντι, που σταματουσε οταν πατουσα το αμπραγιαζ μετα τα 2/3 της διαδρομης.
Να σημειωσω οτι το παρουσιασε στα ~90000 χλμ. και με πολυ προσεγμενο δουλεμα ολα αυτα τα χρονια.
Μου ειπαν για κατεβασμα και επισκευη θα παει γυρω στα 1100 ευρω, αλλαγη 4 ρουλεμαν, οι φουρκετες και τα συγχρονιζε (μιας και θα λυνοταν).
Για αλλαγη σε μεταχειρισμενο θα πηγαινε γυρω στα 600, πραγμα και αναγκαστικα προτιμησα λογω κοστους.
Οπως και εγινε, αλλα και με το νεο σασμαν, ξανα ο ιδιος τυπος θορυβου αλλα σε μικροτερη κλιμακα.
Απο το συνεργειο βεβαια μου ειπαν οτι θα το αλλαξουμε χωρις αλλη επιβαρυνση.
Η ερωτηση ειναι μηπως ειναι υψηλες οι τιμες για τις συγκεκριμενες εργασιες, δεδομενου οτι εκανα μια ερωτηση σε μεταχειρισμενα και μου ειπαν οτι το δινουν 150 ευρω;
Ξερουμε που κυμαινονται οι τιμες για επισκευη;
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Nik_psa (Νικόλας)
Φανατικό μέλος
Φανατικό μέλος


ZX 16v-ΑΧ GTi-XANTIA TURBO ACTIVA-PONY

Ένταξη: 09 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 344
Τόπος: Άνω Μοχανάσιανα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2016, 07:25:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλό θα ήταν να το έψαχνες πριν τα δώσεις τα χρήματα...
Πάντως αν το θόρυβο τον έχεις στο ρελαντί και μόνο πρέπει να δεις πόσο ανεκτός είναι γιατί με καινούργιο δισκοπλατώ και μη συμβατές βαλβολίνες μπορεί να το κάνει...
Όταν αφήνεις απαλά το συμπλέκτη κάνει το ίδιο;
Αυτά βέβαια έπρεπε να τα δοκίμαζες πριν την αντικατάσταση...
Όταν κινείται το αυτοκίνητο έχεις θόρυβο με ταχύτητα μέσα..;


www.drakonakis.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2016, 07:56:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Oχι μονο στο ρελαντι το παρουσιαζει χωρις ταχυτητα μεσα.
Οταν αφηνω τον συμπλεκτη με ταχυτητα απαλα οχι δεν το ακουω.
Ο αρχικος θορυβος ηταν πολυ εντονος (με το δικο του σασμαν επανω), με αυτο της αλλαγης ειναι περιπου στο μισο σε σχεση με πριν, αλλα ακουγεται.
Απλα αναρωτιεμαι μηπως και το σασμαν που θα μπει μετα μου βγαλει αργοτερα καποια βλαβη μιας και δεν ξερω τι θα ειναι.
Μηπως ειναι καλυτερα να επισκευαζα το δικο του αλλα με χαμηλοτερο κοστος ισως;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2016, 09:16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαββα,με τοσα χρηματα που σου πηρε πρεπει να σου το επισκευασει δυο φορες! Αν οντως το αυτοκινητο σου εχει 90k χιλιομετρα,πες του να σου φτιαξει το δικο σου σασμαν! Με τοσα λιγα χιλιομετρα το πιο πιθανο ειναι να θελει μονο ρουλεμαν πρωτευοντα.


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 05 Δεκ 2016, 11:08:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

geo106xs έγραψε:
Σαββα,με τοσα χρηματα που σου πηρε πρεπει να σου το επισκευασει δυο φορες! Αν οντως το αυτοκινητο σου εχει 90k χιλιομετρα,πες του να σου φτιαξει το δικο σου σασμαν! Με τοσα λιγα χιλιομετρα το πιο πιθανο ειναι να θελει μονο ρουλεμαν πρωτευοντα.


Γιωργο αυτο σκεφτομαι και εγω, δηλαδη να του προτεινω να μου αλλαξει μονο τα ρουλεμαν στο δικο μου, και να δωσουμε πισω το παλιο σασμαν (αν βεβαια γινεται κατι τετοιο).
Εκεινο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι το τι θα βγαλει το μεταχειρισμενο στην παροδο του χρονου (και των χιλιομετρων βεβαια).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 00:03:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν γινεται να σου το φτιαξει,ειναι πιστευω η καλυτερη λυση! Οσο να 'ναι,το μεταχειρισμενο ειναι ρισκο να το βαλεις πανω χωρις να το ελεγξεις εσωτερικα.
Για 'μενα επρεπε εξ'αρχης να ανοιχτει το δικο σου και να αλλαχτει οτι ηταν απαραιτητο,ωστε να κρατησεις το κοστος χαμηλα και να εισαι σιγουρος για την κατασταση του,το να αλλαξεις ας πουμε σε ενα κιβωτιο με τοσα λιγα χλμ και προσεκτικη χρηση,φουρκετες και συγχρονιζε,ειναι περιττο! Αλλαζεις το ρουλεμαν του πρωτευοντα το οποιο εχει μικρο κοστος κανεις εναν ελεγχο στα τρια μεγαλα ρουλεμαν αλλαζεις προληπτικα και τα ρουλεμαν του διαφορικου,τσιμουχες και εισαι ετοιμος! Κοστος 250-300 ευρω μαξιμουμ μαζι με το ανεβα-κατεβα.

Αυτη βεβαια με βαση τις τιμες που παιζουν στα συνεργεια στο νησι μου!


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 08:13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα μπορούσες να βρεις ολόκληρο σασμάν ακόμη και φθηνότερο από 150 ευρώ. Υπάρχουν πολλά από 206,c3,307 κ.α. τα οποία συνήθως δεν είναι ταλαιπωρημένα καθόλου, αφού προέρχονται από οικογενειακά αυτοκίνητα και δίνονται ακόμη και με 100 ευρώ. Το μόνο που θα χρειαζόταν είναι να άλλαζες το κορωνοπήνιο βάζοντας το δικό σου, ώστε να έχεις ακριβώς την ίδια τελική σχέση μετάδοσης.

Πως εξηγεί το συνεργείο ότι ο θόρυβος παραμένει και με το νέο σασμάν;



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo106xs (Γιώργος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 106 s16 (2000)

Ένταξη: 26 Φεβ 2009
Δημοσιεύσεις: 1139

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 11:13:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θεμα ομως με το σασμαν του xs ειναι οτι φοραει τις ραλλισιες σχεσεις,οποτε ειναι λιγο δυσκολο σε οικογενειακα μοντελα να βρει ακριβως το ιδιο... Wink


....Αλλοτινές μου εποχές...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 11:32:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σιγά μωρέ, μια χαρά θα είναι Cool Laughing Laughing



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 14:26:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

alfasud έγραψε:
Θα μπορούσες να βρεις ολόκληρο σασμάν ακόμη και φθηνότερο από 150 ευρώ. Υπάρχουν πολλά από 206,c3,307 κ.α. τα οποία συνήθως δεν είναι ταλαιπωρημένα καθόλου, αφού προέρχονται από οικογενειακά αυτοκίνητα και δίνονται ακόμη και με 100 ευρώ. Το μόνο που θα χρειαζόταν είναι να άλλαζες το κορωνοπήνιο βάζοντας το δικό σου, ώστε να έχεις ακριβώς την ίδια τελική σχέση μετάδοσης.

Πως εξηγεί το συνεργείο ότι ο θόρυβος παραμένει και με το νέο σασμάν;


Mου ειπε να κανω καμια 200ρια χιλιομετρα ακομα να πατησει κι αλλο ο δισκος, γιατι μαλλον εχει μπει no name, ωστε να δειξει αν επιδεινωθει το προβλημα η οχι και να δειξει απο που ειναι.
Προθυμοποιηθηκε βεβαια να το αλλαξει με αλλο.
Το κακο ειναι οτι δεν παιρνει το μεταχειρισμενο πισω ο μαντρας, εκανα ερωτηση.
Οποτε το μεταχειρισμενο ξανα ειναι μονοδρομος.
Παντως πηρα και το παλιο που φορουσε το αυτοκινητο αρχικα και το πηγα αλλου για να μου δωσει μια γνωμη.
Θα το ανοιξει και θα μου πει τι θελει.
Εμενα παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση το οτι το παρουσιασε αμεσως μετα την αλλαγη δισκου.
Πιο πριν δουλευε αψογα...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 15:09:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να συνοψίσουμε:
1.με το δικό σου σασμάν πριν αλλάξεις δίσκο δεν ακουγόταν το παραμικρό;
2. εφόσον προέκυψε θόρυβος τόσο με το παλιό σου σασμάν όσο και με το νέο μεταχειρισμένο που πήρες, μήπως κάτι δεν έγινε σωστά στην εγκατάσταση του δίσκου;
Πριν 2-3 μέρες έβαλα δίσκο - πλατό - ρουλεμαν Luk ( δύο φορές κιόλας Shocked Mad Rolling eyes, την πρώτη φορά μόνος, τη δεύτερη με την πολύτιμη βοήθεια του Gεο Worthy) και λειτούργησε γλυκά χωρίς θορύβους αμέσως από το πρώτο λεπτό...



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 15:15:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακριβως, δουλευε ρολοι χωρις τον παραμικρο ηχο.
Αυτος που πηγα το δικο του σασμαν για ελεγχο, μου εδωσε μια εκδοχη που μου ακουγεται λογικη.
Στους no name δισκους τα πλατω δεν ειναι "ζυγοσταθμισμενα" και ενδεχεται στο γυρισμα να δημιουργει ταλαντωσεις με αποτελεσμα τον θορυβο αυτο.
Σκεφτομαι στο επομενο κατεβασμα να του πω να αλλαξει και ενα σετ δισκου με Valeo.
Eδω που φτασαμε...
Βρε παιδια, διαβασα παραπανω οτι ενδεχεται να συμβαλλει στο προβλημα και ακαταλληλη βαλβολινη.
Εν αναγκη να εχω μαζι μου αυτην που πρεπει, ξερουμε ποιος ειναι ο τυπος της;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 16:42:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε πιστευω οτι η βαλβολινη μπορει να παιξει τοσο ρολο. Κανονικα πρεπει να βαλεις 75-80 σα νουμερα.Εχω βαλει no name τετοια, εχω βαλει elf τετοια , εχω βαλει μεχρι και no name 90 αρα( ακαταλληλο νουμερο) , καμια αντιδραση απο σασμαν...Το δισκοπλατο αυτο που το πηρες και ποσο;



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 17:11:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το πηρα εγω, στο συνεργειο μου τα τοποθετησαν.
358€ συνολο...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Pughell (Στελιος)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!


106 XSi 1.6

Ένταξη: 24 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 11050
Τόπος: Σαλλλονικη...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 06 Δεκ 2016, 23:33:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

106 XS έγραψε:

Στους no name δισκους τα πλατω δεν ειναι "ζυγοσταθμισμενα" και ενδεχεται στο γυρισμα να δημιουργει ταλαντωσεις με αποτελεσμα τον θορυβο αυτο.

Ο τυπος καποια σχεση πρεπει να εχει με τον Νικο Πιλαβιο,τον παραμυθά... Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 11 Δεκ 2016, 13:18:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Pughell έγραψε:
Ο τυπος καποια σχεση πρεπει να εχει με τον Νικο Πιλαβιο,τον παραμυθά... Laughing Laughing Laughing

Rotfl Rotfl Rotfl


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιαν 2017, 22:02:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα στην παρεα και καλη χρονια να εχουμε.
Εκει που εχω αλλαξει 2 σασσμαν, εχω αλλαξει τα ρουλεμαν στο δικο μου που οπως παραδεχθηκε και ο μηχανικος ηταν σε αψογη κατασταση το σασσμαν εσωτερικα, ουτε γρεζια στην ταπα ουτε τιποτα, αλλα ο θορυβος παραμενει, εγω να ειμαι στα ορια του να φρικαρω και να μην ξαναασχοληθω με αυτον (τον θορυβο), τρωω μια φλασια και λεω τι εχω να χασω εδω που φτασαμε δεν δοκιμαζω να ριξω στις βαλβολινες εκεινο το προσθετο που ριχνουν και στο λαδι του κινητηρα;
Οπως και εγινε, γυρω στο 20ευρο η αγορα, και το ριχνω μεσα. http://www.trade-wind.gr/motorkote-946ml.html
Aυτο πηρα αλλα σε μικρη συσκευασια.
Κανω μερικα χιλιομετρα, και ακουω τον θορυβο σιγα σιγα να χαμηλωνει, η σε καποια πατηματα του αμπραγιαζ οταν το αφηνα να το παρουσιαζει και σε αλλα οχι, και αυτο σε χαμηλοτερη ενταση!
Λεω δεν μπορει η ιδεα μου ειναι, οταν κρυωσει θα το ξανακανει.
Δεν λεω οτι την αλλη μερα το πρωι δεν το ακουσα, αλλα ηταν πολυ πιο χαμηλος!
Σημερα μετα απο 15 μερες με αυτο, παραφυλαω μηπως και ακουσω τον θορυβο, αλλα εχει (σχεδον) εξαφανιστει!
Και λεω σχεδον γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι τον ακουω, απλα δεν μπορω να το πιστεψω! Shocked Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
106 XS (Σαββας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 106 1,4 (8V) XS

Ένταξη: 04 Δεκ 2016
Δημοσιεύσεις: 8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Ιαν 2017, 22:19:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο δισκος ειναι αυτος:



Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1573s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on