PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Service 60.000 χλμ.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
geo1st487 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


206 ΧΤ 1.4 16V 90hp

Ένταξη: 04 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Οκτ 2012, 15:11:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εμειναν λιγα χιλιομετρα για το service των 60.000χλμ και δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το παω στην αντιπροσωπεια ή σε ενα συνεργειο που μου συστησε ενας φιλος. Μου ειπε οτι ειναι φτηνο εκει το παει και αυτος και βαζει γνησια ανταλλακτικα. Το θεμα ειναι οτι το συνεργειο αυτο επειδη επισκευαζει διαφορες μαρκες αυτοκινητων θα πρεπει να του πω ή μαλλον να του γραψω τι θα κανει για το service των 60.000χλμ. Τι εχετε να μου προτεινεται;

Ο ιμαντας που αλλαζει στα 60000 πως λεγεται; Μπορει ο τεχνικος να δει σε τι κατασταση ειναι πριν τον αλλαξει ή ειναι καπου εσωτερικα;

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Οκτ 2012, 15:36:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο ιμαντας καλο ειναι να τον αλλαξεις στα 60000χλμ αντε στα 70000χλμ.οχι παραπανω.δεν υπαρχει τροπος να τον δει πριν τον αλλαξει απλα γιατι πρεπει να βγαλει καποια πραγματα εκτος και αν του πληρωσεις τη δουλεια κατι που δε σου το συνιστω..μονο για να τον κοιταξει...λεγεται ιμαντας χρονισμου..και αν ο μηχανικος γνωριζει απο αυτοκινητα και ειναι καλος δεν υπαρχει προβλημα...μη νομιζεις και οι αντιπροσωπειες ενα σωρο βλακεισ κανουνε.αλλα μαζι με αυτον αλλαζεται και τετωντηρας τρομπα νερου οπωσδηποτε.ειναι ενα κιτ.το πουλανε ολο σαν κιτ εκτοσ απο τη τρομπα νερου.και να μη σου παρει παραπανω απο την αντιπροσωπεια..δηλαδη πανω απο 300-350 δεν ειναι...αλλα ας σου πουνε και αλλα παιδια για τιμες
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
geo1st487 (Γιώργος)
Μέλος
Μέλος


206 ΧΤ 1.4 16V 90hp

Ένταξη: 04 Μάϊ 2004
Δημοσιεύσεις: 151

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Οκτ 2012, 18:34:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστω vasilisalessia για τις απαντησεις

εχω μερικες αποριες ακομα

Αλλοι ιμαντες υπαρχουν;

Αν το παω σε αυτον που με συστηνει ο φιλος μου θα χρειαστει για να παραγγειλει τον ιμαντα να βγαλει πρωτα τον παλιο ή μπορει να τον παραγγειλει και μετα να παω να τον βαλει;

Παντως αποκλειεται στην αντιπροσωπεια να υπαρχει ετοιμοπαραδοτος ιμαντας χρονισμου. Πριν 1 χρονο που πηγα για service δεν ειχαν να μου αλλαξουν τον πισω υαλοκαθαριστηρα και ειπαν οτι θα τον παραγγειλουν ενω παλιοτερα (το 2008) τον ειχαν αλλαξει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
vasilisalessia (vasilis)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


peugeot307 1.4 16v

Ένταξη: 07 Σεπ 2010
Δημοσιεύσεις: 539

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Οκτ 2012, 22:25:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ιμαντες συνηθως σε αντιπροσωπειες εχουνε.το κιτ που λεμε.τωρα ο μηχανιος δε ξερω.παρε τον απο την αντιπροσωπεια και περασε τον στο μηχανικο που σου ειπανε.υπαρχει και ο εξωτερικος ιμαντας που κανει καμμια 25αρια ευρω...μονο να αλλαξεις και τρομπα οτι και να σου πουνε οτι ασε μωρε κλπ...καμμια φορα κολανε οι τεντωτηρες η οι τρομπες και το βλεπουνε μονο οταν τις βγαλουνε
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Vini (Nick)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


*** Groupe PSA ***

Ένταξη: 12 Απρ 2002
Δημοσιεύσεις: 3374
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 20 Ιούν 2013, 16:57:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υποτίθεται ότι σήμερα έκανα το 4ο ετήσιο service των 60.000χλμ...
Υποτίθεται όμως γιατί έχω μόλις 12300χλμ... Embarassed

Οπότε έγινε μία αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών, φίλτρου αέρα, κάτι γράσα στις πόρτες, κάτι υγρά στο αντιψυκτικό και καθαριστήρων, κάτι βιδώματα κάτω από το σασί και ένα έλεγχος φώτων... Την υπόλοιπη ώρα απλά χαζεύαμε και κοιτάζαμε το αυτοκίνητο...

Τελικό κόστος όλα... 83euro...

Το 207 είναι το ποιο οικονομικό αυτοκίνητο που είχα ποτέ... μάλλον λόγω ακινησίας... Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
majnun (p)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Νοέ 2015, 19:38:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χαιρετίζω το forum.
Έχω ένα 207 95άρι. Έχει χοντρικά 55.000 χλμ.

Πέρα από ζουμιά (υγρά φρένων, λάδια ) τι να αλλάξω και τι να βάλω κυρίως;

Θέλω σίγουρα βαλβολίνες και σκέφτομαι RedLine MTL 75-80 (2 λίτρα ; )

Λογικά αλλάζω και ιμάντα ; Πάει κάτι μαζί με αυτόν ;

Πέρσι που άλλαξα μπουζί δε ξέρω ποια έβαλε ο μηχανικός αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Έχετε να προτείνεται κάποιο που να μη δημιουργεί κομπιάσματα ;

Επίσης κάτι άλλο από τα "χοντρα" ;

Και τώρα άλλες 5 ερωτήσεις:

1) Η απόσβεση έχει πάει περίπατο. Αλλάζω μόνο αμορτισέρ για να αποσβαίνει σα καινούργιο το αμάξι ή θέλει και άλλα πράγματα ; Στο αμορτισέρ ψάχνω για Άνεση (με Α κεφαλαίο)

2) Όταν πατάω φρένο σταματημένος ακούγεται σα κούνια όσες φορές και να "τρομπάρω" το φρένο. Τι δείχνει αυτό ;

3) Πολλές φορές σε εθνική ακούω ένα συνεχόμενο σφύριγμα από τους τροχούς ( ; ). Στο μηχανικό που ρώτησα μου είπε ότι είναι θέμα από τα τακάκια και να πατάω φρένο. Όντως όταν το πατάω σταματάει για 1 δευτερόλεπτο και μετά ξεκινάει πάντα. Το κάνει σχεδόν πάντα σε ταξίδι

4) Μερικές φορές όταν το βάζω μπρος ακούω ένα "σβιν" (ακρίβεια περιγραφής 100%). Τι μπορεί να είναι αυτό

5) Από υαλοκαθαριστήρες τι να πάρω; Αλλάζω κάθε χρόνο και κάθε χρόνο αυτά που παίρνω είναι gtp

Σόρι για το σεντόνι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 07 Νοέ 2015, 22:39:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

1) Μόνο αμορτισέρ κι αφού θες άνεση θα βάλεις πάλι τα εργοστασιακά.
3) Χρειάζονται καθαρισμό και αναλίπανση οι γλύστρες των δαγκανών των εμπρός φρένων.
5) Valeo είναι καλοί και δοκιμασμένοι (αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες αξιόλογες επιλογές).

Τα ζυγά ας τα απαντήσει κάποιος άλλος Silly

Οι βαλβολίνες πρόσεξε να πληρούν τις προδιαγραφές GL του κατασκευαστή. Οι περισσότεροι εδώ μέσα προτιμούν ELF NFP, όχι τυχαία Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
majnun (p)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Νοέ 2015, 14:33:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίος ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στα εργοστασιακά, τα παραγγέλνω κατευθείαν από την αντιπροσωπεία ή υπάρχουν παράλληλες οδοί για πιο φθηνά ;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Νοέ 2015, 15:17:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

για το 2 αν εννοεις εναν ηχο σαν αερα ετσι κανουν ολα
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
majnun (p)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 11 Αύγ 2015
Δημοσιεύσεις: 6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 09 Νοέ 2015, 17:39:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι όχι δεν εννοώ αυτό. Είναι σαν τον ήχο που κάνουν μερικές φορές οι κούνιες. Ο ήχος που λες ειναι φυσιολογικός και τον κάνουν όλα τα αμάξια
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 14:54:26    Θέμα δημοσίευσης: 207 rallye 2009 service 60000χλμ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλέπω παιδιά έχει να γράψει κάποιος εδώ αρκετό καιρό.. Και εγώ επίσης γενικώς στο forum.. Sad

Έφτασε η ώρα να κάνω το ετήσιο service μου (207 rallye 2009) και έχω κάπου 62000 χλμ τώρα.

Άλλαξα πριν ένα χρόνο και καμιά 10000 χλμ μπουζί στο τότε σερβις, οπότε αυτά δε θα χρειαστεί να τα αλλάξω λογικά, αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει τίποτα άλλο βασικό εκτός από λάδια-φίλτρα που θα πρέπει να ζητήσω να μου αλλάξουν, γιατί δε θα το πάω στη peugeot αλλά κάπου αλλού που τσούζει λιγότερο.. (μένω και Αγγλία).

Σκεφτόμουν να ζητήσω υγρά φρένων γιατί δε νομίζω οτι τα έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, δε ξέρω για το ψυκτικό υγρό και για τίποτα άλλα όπως τίποτα ιμάντες, τεντωτήρες και άλλα τέτοια που δε ξέρω καλά και μπορεί να είναι σημαντικά..

Οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη! Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 15:49:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θεωρητικα υγρα φρενων πρεπει να τα αλλαζεις καθε 2 χρονια
τα παραφλου ειναι longlife που σημαινει οτι αντεχουν για 10 χρονια αλλα με 60000 χλμ εγω θα τα αλλαζα
επισης καλο ειναι να αλλαξεις και βαλβολινες αν δεν εχεις αλλαξει
ιμαντα και ρουλεμαν τα βλεπεις σε τι κατασταση ειναι
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 17:16:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Θεωρητικα υγρα φρενων πρεπει να τα αλλαζεις καθε 2 χρονια
τα παραφλου ειναι longlife που σημαινει οτι αντεχουν για 10 χρονια αλλα με 60000 χλμ εγω θα τα αλλαζα
επισης καλο ειναι να αλλαξεις και βαλβολινες αν δεν εχεις αλλαξει
ιμαντα και ρουλεμαν τα βλεπεις σε τι κατασταση ειναι


Ευχαριστώ για την απάντηση Smile

Όταν λες ιμάντα και ρουλεμαν, αυτα είναι για τον ιμάντα χρονισμού; Είμαι και λίγο άσχετος.. Αυτά μπορεί να δει ευκολα ο μηχανικός σε τι κατάσταση είναι ή έχει λύσιμο δέσιμο;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 05 Ιαν 2017, 21:53:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οχι εννοω ιμαντα δυναμο

Μεσα εχει καδενα
αν δεν εχεις χασει χρονισμα (φαινεται με το διαγνωστικο) δεν ασχολεισαι αλλο
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ironman02 (Giorgos)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


Peugeot 207 1.6T Rallye (2009)

Ένταξη: 29 Δεκ 2008
Δημοσιεύσεις: 1284
Τόπος: Λονδίνο, Αγγλία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 11 Ιαν 2017, 01:49:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Mono AEK έγραψε:
Οχι εννοω ιμαντα δυναμο

Μεσα εχει καδενα
αν δεν εχεις χασει χρονισμα (φαινεται με το διαγνωστικο) δεν ασχολεισαι αλλο


Thanks Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Σελίδα 13 από 13

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,134s (PHP: 42% - SQL: 58%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on