PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Αγορα νεου 208diesel 100hp

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
adamR18 (adam)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 23 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 23 Νοέ 2016, 22:52:29    Θέμα δημοσίευσης: Αγορα νεου 208diesel 100hp Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αρχικα χαιρετω την παρεα καθοτι νεο μελος , μολις εκανα εγγραφη για να ρωτησω καποια πραματα σχετικα με το νεο 208 πετρελ.

ειμαι πολυ κοντα στη αγορα του και εχω μερικες αποριες .
ενδιαφερομαι για την εκδοση Αctive plus με τα 100HP. παντα για καινουριο μιλαμε.

το μοτερ ειναι στα 1,6 λιτρα και θελω να ρωτησω αν ειναι νεος κινητηρας της εταιριας ή εχει φορεθει σε παλαιοτερο σκαφος?

ειναι συμπραξη Peugeot - citroen ή κατι αλλο?

βγαινει σε 75 και 120HP , αυτο που αλλαζει ειναι μονο η χαρτογραφιση του ή εχει μεγαλυτερη τουρμπινα οσο ανεβαινουν τα αλογα?

εχουν εμφανιστει βλαβες εως τωρα και τι? (για σοβαρα πραματα μιλαω)

οδηγησα αυτο με τα 75ΗP μ αρεσε το στριψιμο του ,το εσωτερικο του, τον εξοπλισμο που διαθετει
δεν εμεινα ικανοποιημενος απ τα φρενα του αλλα στην εκδοση με τα 100 εχει δισκους πισω οποτε νομιζω θα ναι καλυτερα
και οσο αναφορα τις επιδοσεις νομιζω θα με καλυψει αυτο με τα 100ΗΡ

να αναφερω οτι η αλλη επιλογη μ ειναι το Yaris diesel 1.4 , 90hp
αλλα εχω ξενερωσει απο αυτα που μου προσφερει σε σχεση με την τιμη του.
βεβαια δεν το χω οδηγησει ακομα αλλα θα γινει κ αυτο στα κοντα.

ευχαριστω προκαταβολικα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
SnakeMJK (Ζήσης)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Renault Clio 1.5 (8V) Dynamic (2015)

Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Δημοσιεύσεις: 5108
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Νοέ 2016, 00:06:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι μοτέρ 1-2 ετών, παραγωγής ομίλου PSA. Η peugeot το φοράει σχεδόν σε όλα από 208 και πάνω και η citroen/ds στα αντίστοιχα μοντέλα τους. Προβλήματα δεν έχει ακουστεί κάτι, τουλάχιστον εδώ μέσα στο φόρουμ.
Για τις διαφορές των μοτέρ, δεν είμαι σίγουρος, αλλά σχεδόν το αποκλείω να είναι μόνο θέμα χαρτογράφησης... Συνήθως έχουν και αρκετές μηχανικές διαφορές.
Το Γιάρις μόνο μεταπώληση έχει να προσφέρει πλέον. Κατά τ άλλα είναι μάπα Razz


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Tzive (Λουκας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Citroen AX 1800cc Kit-Car + 207rallye

Ένταξη: 10 Οκτ 2007
Δημοσιεύσεις: 647
Τόπος: on tracks

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Νοέ 2016, 01:45:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

το 111 με το 116 δεν εχουν παντως καμια διαφορα


Citroen AX 1,800cc
Fastest production car @ kartodromo 52.506

Megara Curcuit 1.07.642 και εχει ακομα ΠΟΛΥ!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
adamR18 (adam)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα




Ένταξη: 23 Νοέ 2016
Δημοσιεύσεις: 2

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Νοέ 2016, 16:17:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

SnakeMJK έγραψε:
Είναι μοτέρ 1-2 ετών, παραγωγής ομίλου PSA. Η peugeot το φοράει σχεδόν σε όλα από 208 και πάνω και η citroen/ds στα αντίστοιχα μοντέλα τους. Προβλήματα δεν έχει ακουστεί κάτι, τουλάχιστον εδώ μέσα στο φόρουμ.
Για τις διαφορές των μοτέρ, δεν είμαι σίγουρος, αλλά σχεδόν το αποκλείω να είναι μόνο θέμα χαρτογράφησης... Συνήθως έχουν και αρκετές μηχανικές διαφορές.
Το Γιάρις μόνο μεταπώληση έχει να προσφέρει πλέον. Κατά τ άλλα είναι μάπα Razz


στα μηχανικα μερη αλλαζει οτι εχει πισω δισκοφρενα αντι για ταμπουρα που εχει το 75αρι + οτι υπαρχει και start-stop στο μοτερ με τα 100
επισης και οι ζαντες γινονται 16αρες

αυτο που μ κανει εντυπωση ειναι οι τιμες καταναλωσεις και εκπομπης ρυπων που δινει η εταιρια για το 100αρι ειναι μικροτερες απο το 75
ο αντιπροσωπος μ το δικαιολογησε στο συστ. start-stop (μ ακουγεται λογικο)

για το Yaris θα συμφωνησω μονο μεταπωληση εχει
απλα κυκλοφορει καιρο και χωρις προβληματα
δοκιμασμενη λυση μ φαινετε γι αυτο το χω στο μυαλο μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Andreasf1 (Ανδρέας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 GT 1.6 (HDi) 110

Ένταξη: 05 Δεκ 2012
Δημοσιεύσεις: 514
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Νοέ 2016, 18:59:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Προφανώς και δεν αλλάζει μόνο η χαρτογράφηση. Έχει μεγαλύτερη τουρμπίνα, μεγαλύτερα μπεκ διαφορετικα πιστόνια, μπιελες και πάει λέγοντας.

Σωστά σου είπε ο αντιπρόσωπος για τους ρύπους οτι οφείλονται στο star-stop. Σκέψου πως το 208 1.4 hdi με s-s στην έκδοση με το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων ειχε χαμηλότερους ρύπους σε σχέση με αυτό που δεν είχε s-s.

Το μπλοκ του είναι το κλασσικό 1.6 hdi που είναι χρόνια στην αγορά και δοκιμασμένο απο διάφορες εταιρίες όπως peugeot-citroen(προφανώς), mini cooper, ford, volvo, mazda. Βεβαια σε διάφορες φάσης της παραγωγής του έχει περάσει απο διάφορα στάδια. Εχουν αλλαχτει κεφαλές (απο 16v σε 8v) μπέκ, τουρμπίνες κτλ και το έχουμε δει σε διάφορες επιδώσεις.

Τώρα παραπάνω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοτέρ με τα 100 άλογα δύσκολο να βρεις στο φόρουμ μιας και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος να έχει το συγκεκριμένο.

Όπως και να έχει προχωρα άφοβα στην αγορά του, πρόβλημα δεν νομίζω να αντιμετωπισεις πέραν των κλασσικών που αντιμετωπίζουν όλα τα dieselοκινητα.


Peugeot 2 0 7 | GT HDI |
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sps (Spyros)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 XS Ε10

Ένταξη: 22 Δεκ 2002
Δημοσιεύσεις: 3013

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 24 Νοέ 2016, 19:09:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε cactus 1,5 ετων και με 40.000 χλμ δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα το μοτερ.
Επισης ειναι τοσο ροπατος που σε κανει να αναρωτιεσαι τι παραπανω θα σου δωσει το 120(εκτος απο το εξαρι)


Messinian Houses
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
N207r (Nikos)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 Rallye f/l

Ένταξη: 21 Νοέ 2010
Δημοσιεύσεις: 567
Τόπος: Xylokastro

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 25 Νοέ 2016, 13:36:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μόνο στο service box θα δεις διαφορές ανάμεσα στα 2 εάν έχεις φυσικά αριθμούς πλαισίου!


1 stage..
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0434s (PHP: 66% - SQL: 34%) - SQL queries: 12 - GZIP enabled - Debug on