PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Peugeot 207 rallye στησιμο

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 14:12:15    Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 207 rallye στησιμο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερα σε ολο το φορουμ,ειμαι κατοχος 207 ραλλυ και γενικα δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος με το κρατημα του αμαξιου και θα ηθελα να το βελτιωσω.προς το παρον εχει τελειως εργοστασιακο στησιμο το αμαξι.αρχικα ειχα σκεφτει να ξεκινησω με ελατηρια χαμηλωματος.αλλα απο οτι εχω διαβασει δεν κανουν δουλεια και με μαμα αμορτισερ δεν εχουν κανενα νοημα.Εχω σκεφτει αρχικα να ξεκινησω με πισω αξονα απο rc και αντιστρεπτικη απο rc(σκεφτομαι και για ψαλιδια απο rc .αξιζουν κατα την γνωμη σας;) και υστερα με μια ρυθμιζομενη αναρτηση μαζι με ελατηρια χαμηλωματος και τελος να τοποθετησω αποστατες 16μμ μπρος πισω ή 16μμ μπρος και 20μμ πισω.και τελος ενα μπλοκε διαφορικο.το αμαξι ειναι καθημερινο..αλλα θελω στο μελλον να αρχισω να πηγαινω μεγαρα.επισης ποια η γνωμη σας μαζι με ολα αυτα να τοποθετηθει μπαρα ψαλιδιων και θολων.Ψαχνω ενα δοκιμασμενο σεταπ ωστε να μην δινω τσαμπα λεφτα για διαφορετικα σεταπ.οσοι εχετε ασχοληθει με το στριψιμο πνω στο 207 θα ηθελα τις γμωμες σας!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
NoDsl 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος



Ένταξη: 26 Μάϊ 2009
Δημοσιεύσεις: 787

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 15:26:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ψάξε ψαλίδια πίσω άξονα RC και πάρε και τα εργοστασιακά αμορτισέρ και τέλος. Αν το κυκλοφορείς κανονικά σε ελληνικούς δρόμους και δεν το έχεις για σουκού, δεν είναι να πας σε κάτι πιο σκληρό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
salex (Στελιος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

3008 (ex 207 GT)

Ένταξη: 21 Οκτ 2006
Δημοσιεύσεις: 2596
Τόπος: Παλλήνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 17:07:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γρηγόρη, παρότι οι μπάρες θόλων και ψαλιδιών ήταν πολύ καλή ιδέα στα 106 και τα Σάξο, στο 207 δεν χρειάζονται.

Κατά πρώτον επειδή το αμάξωμα είναι ήδη δεμένο εκεί που θα περίμενες βελτίωση από τις μπάρες και κατά δεύτερον πρέπει να ανοίξεις τρύπες στους θόλους σου για να μπουν.

Τα 207 έχει γέφυρα και έτσι δεν χρειάζεται ψαλιδόμπαρα.
Αν θέλεις κάτι σκληρότερο από το εργοστασιακό αλλά που να οδηγείται και σε καθημερινή βάση, ψάξε να βρεις ελατήρια και αμορτισέρ RC.
Εκεί θα αρχίσεις και θα τελειώσεις την αναζήτηση αν δεν σε ενδιαφέρουν πιο εξωτικά setup με καλύτερο στρίψιμο αλλά σαφώς λιγότερη άνεση.

Όπως γράφει ο Διονύσης, ιδανικό θα ήταν να μπουν και τα ψαλίδια, αλλά η διαφορές είναι ελάχιστες και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.


http://www.etuners.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
puglover 
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος




Ένταξη: 09 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 485

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 17:43:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πουλιεται μια KW1 εδω μεσα σε καλη τιμη. Δε σου λεω για αναρτηση RC γιατι 1ον δεν ξερεις σε τι κατασταση βρισκεται και 2ον σιγουρα θα ξενερωσεις αν δε χαμηλωσει αισθητα το αμαξι.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 18:35:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καταρχήν πριν κάνεις οτιδήποτε βρες ενα μαμα rc να πατε βόλτα βουνό να δεις αν σου αρέσει,και μετά αποφασίζεις.
Δεύτερον τι θες να κανεις στο μέλλον εκτος απο αυτα που ειπες πχ θα θες να το κανεις 210ps θα βάλεις τίποτα γαϊδούρια 4pot ολα παίζουν ρόλο,μπορεί η ανάρτηση να μην φτάνει τοτε.
Και όπως σωστά είπαν και τα παιδια αν πας σε κατι πιο σκληρό απο rc πρέπει να κάνεις πολλές υποχωρήσεις.
Και εγω εχω φίλο με καραμαμα rc και μόλις τον έκανα βόλτα ήθελε να αλλάξει το μισο αμάξι,αλλά μολις πήγαμε στους εξωτικούς δρόμους του κερατσινιου ήθελε να κατέβει μετά απο 10μ Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 19:23:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας!Το αμαξι σε ενα μηνα περιπου θα ειναι ολοκληρωμενο πρωτο σταδιο(ολοσωμη εξατμιση,φιλτρο,ιντερκουλερ,σωληνωσεις,προγραμμα και τουρμπο απο rc)οποτε φανταζομαι θα παει στα 220-230 αλογα.οποτε αυτο που σκεφτομαι ειναι να βαλω αρχικα πισω αξονα απο rc και ψαλιδια απο rc.η αντιστρεπτικη απο rc αξιζει κατα την γνωμη σας;Επισης πιστευω οτι η αναρτηση του rc μααζι με τα ελατηρια ειναι πιο σκληρη απο του rallye αλλα εφοσον θα ειμαι κοντα στα 230ps και θελω να στριβω ισως χρειαστω καττι ακομα σκληροτερο.να πω επισης οτι απο φρενα δεν εχω ψαχτει ακομα.το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βαλω oz ultrallegera 17" ζαντα λογω βαρους αλλα και αισθητικης.για αποστατες τη γνωμη εχετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 19:33:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισης ειμαι διατεθειμενος να θυσιασω την ανεση για να το βελτιωσω😜
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 19:35:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού θα βαλεις ultrallegera δεν χρειάζεσαι αποστάτες θα πάρεις με 16ΕΤ.
Επίσης μην βάλεις την αντιστρεπτικη του rc αλλα του r3t.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 19:55:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι διαφορα εζουν οι δυο αντριστρεπτικες αυτες;
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 19:57:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

rc 22 r3t 23.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gregts21 (Γρηγόρης)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 207 rallye

Ένταξη: 30 Μάϊ 2016
Δημοσιεύσεις: 44

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 20:10:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι καποιος που εχει δοκιμασει την αντριστρεπτικη απο r3t?καθως και απο που μπορω να την αγορασω.αν υπαρχει καποιο λινκ θα με βοηθουσε.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
akis1976 (akis1976)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 207 RC

Ένταξη: 27 Απρ 2012
Δημοσιεύσεις: 456
Τόπος: Πειραιας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 13 Οκτ 2016, 20:17:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω,απο του rc ειδα διαφορά σε οριακή οδήγηση.
Peugeot Sport ψαξε εκεί.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,34s (PHP: 68% - SQL: 32%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on