PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

206 - Πισω αξονας απο 206RC σε μικρότερο 206
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Αλεξ (Αλεξ)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 05 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 03 Δεκ 2013, 21:22:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστω πολυ να σται καλα,πιστευω κι αυτος οτι θα κανει την δουλεια του.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Δεκ 2013, 14:23:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως όταν είχα πάει πέρυσι για αλλαγή ρουλεμάν πίσω (έπαιρνε κάμπερ απ'τα δεξιά), μου'χε πει ο μηχανικός μου πώς αν μπλέξω με αντικατάσταση του άξονα (ήταν κάπως λίγο πριν το όριο ώστε να χρειαστώ επειγόντως αλλαγή), πώς επειδή είναι δυσεύρετοι κοστίζουν κανά 250άρι πάνω κάτω μαζί με ρουλεμάν, έτοιμοι για κούμπωμα δηλαδή και θα χρειαστούν και έλεγχο αν είναι ίσιοι κτλ κτλ. Οι απλοί άξονες, του RC φαντάζομαι πιο ακριβοί.

Οι τιμές αυτές στέκουν γενικά στην αγορά; Πχ ο φίλος λέει τον αγόρασε 220.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Δεκ 2013, 14:26:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..

Μη κοιτάς που εγώ όντας λαμόγιο, αν και γενικότερα είμαι γκαντέμης, τσίμπησα έναν γνήσιο RC για 200 έουρα Laughing

Τον κουβάλησα στη πλάτη μου στη κυριολεξία και έκανα και με το ΚΤΕΛ 400 χλμ για να τον πάρω Laughing Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Δεκ 2013, 14:42:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Δεκ 2013, 14:49:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

TopGear έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;


Στη περίπτωση σου δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει πάντως είναι επικίνδυνο το θέμα άξονα ώς προς την αγορά... πρέπει να ελεγθούν τα ρουλεμάν,εάν είναι ίσιος , εάν τα μπράτσα είναι ίσια όπως και τα ρουλεμάν των μουαγιέ εάν είναι καλά...Μη ξεχνάμε οτι στις περισσότερες περιπτώσεις προέρχονται απο τροπέτα...


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
TopGear (Χρήστος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 206 1.4 8V (2000) no more

Ένταξη: 03 Ιούν 2007
Δημοσιεύσεις: 993
Τόπος: Pole Position

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 04 Δεκ 2013, 15:09:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
TopGear έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;


Στη περίπτωση σου δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει πάντως είναι επικίνδυνο το θέμα άξονα ώς προς την αγορά... πρέπει να ελεγθούν τα ρουλεμάν,εάν είναι ίσιος , εάν τα μπράτσα είναι ίσια όπως και τα ρουλεμάν των μουαγιέ εάν είναι καλά...Μη ξεχνάμε οτι στις περισσότερες περιπτώσεις προέρχονται απο τροπέτα...


Καλά εγώ το λέω ααααν χρειαστώ ποτέ αντικατάσταση και αααααν δε φτιάχνεται ο δικός μου μόνο με ρουλεμάν κτλ κτλ. Το γνωρίζω ότι χρειάζεται καλός έλεγχος, άρα αφού προσωπικά δεν το ξέρω το ζήτημα, φαντάζομαι ότι πιο "ασφαλής" λύση είναι να το κάνει ο μηχανικός μου και αν είναι οκ, να τον κρατήσει για τοποθέτηση.


My main problem with the Porsche 992 Turbo S is that I cannot afford it.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Αλεξ (Αλεξ)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 05 Οκτ 2011
Δημοσιεύσεις: 143

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 20 Δεκ 2013, 13:50:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για πισω δισκοπλακες παιδια τι βαζουμε 247 διαμετρος?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Snap5 (Παναγιώτης)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


Peugeot 206 1.4 Dynamic (2005)

Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 263
Τόπος: Καλαμάτα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 02 Ιούλ 2016, 22:01:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν επαναφέρω από την προϊστορία το θέμα,
Ερωτήσεις:
Ο άξονας του RC μπαίνει σε απλό 206 dymanic 1.4 με πίσω ταμπούρα?
Τι άλλο θα χρειαστώ?
Οι μαμά αναρτήσεις θα ταιριάξουν πάνω του?
Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά και αν αξίζει μια τέτοια μετατροπή.
Ευχαριστώ Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιούλ 2016, 12:41:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ο μονος λογος για να βαλεις αξονα ρψ ειναι αν το στριβεις το αμαξι,αν οχι δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια...
το μονο που μπορεις να ελενξεις ειναι αν ειναι ισιος πριν τον αγορασεις εκτος αν ειναι ακομα πανω στο αμαξι και μπορεις να κανεις μια βολτα να δεις αν ακουγετε τιποτα περιεργο...
μπαινει κανονικα στο αμαξι σου...το μονο που πιθανον να χρειαστεις ειναι οι ντιζες του χειροφρενου αν ειναι διαφορετικες (δεν θυμαμαι να σου πω με σιγουρια) αλλα συνηθως τις δινουν μαζι με τον αξονα...


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Φρένα Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,0994s (PHP: 54% - SQL: 46%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on