PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

ΓΕΝΙΚΑ - Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ή χειμερινα ελαστικά
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Mono AEK (χρήστος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


rcz thp 156 ...και κατι παραπανω!

Ένταξη: 09 Ιούν 2014
Δημοσιεύσεις: 1050
Τόπος: Ιλιον

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Οκτ 2015, 09:30:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δε ξερω τι κουβερτες χρησιμοποιησατε αλλα εγω με τη λιγη χρηση που τους εχω κανει δεν εχουν παθει τιποτα απο τα μικρα κομματια ασφαλτου που εχουν πατησει
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Οκτ 2015, 13:22:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Road_Runner έγραψε:
Και στον γυρισμο αλλαξατε αναρτηση? Laughing
Θα σου έλεγα τί αλλάξαμε... Rolling eyes



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιαν 2016, 14:26:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρόνια Πολλά!!!

Δεδομένου ότι στο μέρος που μένω χιονίζει/στρώνει 1-2 φορές μέσα στο χειμώνα, σκέφτομαι από πέρυσι την αγορά έξτρα 4δας χειμερινών για το C4. Γι'αυτό έχω ήδη αγοράσει ένα επιπλέον σετ σιδερένιες να περιμένουν.
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν πάρω τώρα χειμερινά, αν όχι αυτό, το επόμενο καλοκαίρι θα χρειαστώ και καλοκαιρινά, αφού τα μαμά energy έχουν κλείσει 2ετία σε χρήση και έχουν κι όλας αρκετή φθορά (χωρίς λόγο αφού το αμάξι δεν "πιέζεται").
Έτσι όπως το βλέπω έχω 2 επιλογές:
Α) Αγοράζω ένα σετ χειμερινά και αφήνω τα καλοκαιρινά ένα ακόμα χρόνο. Από ένα σύντομο ψάξιμο υπάρχουν αρκετές επιλογές με αυτή των Alpin5 να δείχνει η πιό αποδοτική.
Β) Επιλέγω τα Michelin Crossclimate τα οποία από διάφορα ξένα reviews δείχνουν να ανταποκρίνονται αρκετά καλά και σε καλοκαιρινή χρήση αλλά και σε χιόνι. Μάλιστα παίρνουν καλύτερες κριτικές από 4season ελαστικά σε όλες τις δοκιμασίες. Μείον, ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους σε χειμερινές συνθήκες αλλά και τι αντοχή στο χρόνο θα έχουν. Δεν έχω ακούσει/διαβάσει και κάποια κριτική από ελληνικό έδαφος, οπότε είμαι επιφυλακτικός...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιαν 2016, 16:10:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
αν όχι αυτό, το επόμενο καλοκαίρι θα χρειαστώ και καλοκαιρινά, αφού τα μαμά energy έχουν κλείσει 2ετία σε χρήση και έχουν κι όλας αρκετή φθορά (χωρίς λόγο αφού το αμάξι δεν "πιέζεται").
Τα μαμά έχουν 70.000 χλμ στη πλάτη εδώ και 3μιση χρόνια και παίζει να βγάλουν άλλο τόσο Rolling eyes Δε ξέρω μήπως έγινε κάτι με την παρτίδα σου Sad

Τα "χιονολάστιχα" είναι μια εμπορική μαλ... για να βγάζουν λεφτά όοοολο το χρόνο οι εταιρείες στο εξωτερικό όπου υπάρχει η σχετική "νομοθεσία" για την χρήση τους και μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς (όχι μια ψωρο-Ελλάδα).

ΜΗΝ τα πάρεις, θα είναι τα πιο πεταμένα λεφτά που έχεις δώσει για το αμάξι Confused



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιαν 2016, 16:32:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σταύρο, δε μιλάω για χιονολάστιχα αλλά για χειμερινά. Τα καλοκαιρινά, όπως και να το κάνουμε δουλεύουν από μιά θερμοκρασία και πάνω. Ειδικά τα energy που είναι αρκετά σκληρά σαν γόμα, πετρώνουν σε θερμοκρασίες της τάξης των 2-5C που έχει εδώ αυτή την περίοδο. Το έζησα πέρισυ με τα συγκεκριμένα σε δρόμο με χιόνι-πάγο το αυτοκίνητο δεν πατούσε πουθενά (σκέψου έφυγε σταματημένο με μπλοκαρισμένους και τους 4 κι εγώ απ'έξω να το κοιτάω), όταν την ίδια στιγμή σε vectra με άλλα καλοκαιρινά σχετικά μαλακής γόμας (uniroyal rainexpert) υπήρχε τουλάχιστον μιά υποτυπώδης πρόσφυση.
Anyway, απ'ότι κατάλαβα προτείνεις να επιλέξω και πάλι καλοκαιρινά; Γιατί το να μείνω με τα συγκεκριμένα σε τέτοιες θερμοκρασίες είναι επικίνδυνο από ένα σημείο και μετά...


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιαν 2016, 20:39:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρε συ, διαφορετικά energy μου βάλανε εμένα ή τόσο λάθος εντύπωση έχω;

Η γόμα τους είναι από τις πιο μαλακές που έχω δοκιμάσει ποτέ σε λάστιχο Shocked

Στα χιόνια όσες φορές πήγα (καμιά 20αριά σύνολο στα 3 χρόνια για snowboard) δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε συνθήκες τέτοιες που λες, και να φανταστείς ότι τις αλυσίδες τις έχω βάλει μια φορά μόνο, προληπτικά Shocked


Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα λάστιχο με παραπάνω τακούνι και πιο μαλακή γόμα, που μόλις γεμίσουν τα αυλάκια του... Shocked Shocked Pale Pale



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Ιαν 2016, 23:26:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ

Εάν έμενες Χορτιάτη και όταν το έστρωνε ο δήμαρχος δεν άνοιγε το δρόμο (με χ,ψ δικαιολογίες), νομίζω πως θα το σκεφτόσουν λίγο διαφορετικά Wink


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
z@ck! (Ζαχαριας)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

Citroen AX... soon eurofighter !

Ένταξη: 21 Αύγ 2007
Δημοσιεύσεις: 674
Τόπος: Οπου λαχει ....

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιαν 2016, 11:57:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλε χειμερινα. εδω που ειμαι εγω, στο ASTRA που οδηγω σημερα ηρθα δουλεια με 15-20 ποντουσ χιοτι και παντου παγο.
με τα RainExpert οταν ανεβαινα πριν 1 βδομαδα πανω με το ΑΧ, στα βρεγμενα κοματια γλυστρουσε και πολυ μαλιστα, ενω με τα χειμερινα δεν χαμπαριαζει. Στα ειχα πει και περσι... παρε μια τετραδα ζαντεσ και βαλε μια τετραδα χειμερινα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβα, αλλα και χωρο για να τα φυλαξεις εχεις.


As I lay rubber down the street, I pray for traction I can keep, but if I spin and start to slide, please dear lord protect my ride.!!!
DRIVE IT LIKE YOU STOLE IT!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιαν 2016, 17:02:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ

Εάν έμενες Χορτιάτη και όταν το έστρωνε ο δήμαρχος δεν άνοιγε το δρόμο (με χ,ψ δικαιολογίες), νομίζω πως θα το σκεφτόσουν λίγο διαφορετικά Wink
Θα είχα αλυσίδες ή πανιά, χειμερινά δε παίζει να έπαιρνα Silly



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Ιαν 2016, 22:25:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλα, εσυ εισαι και περιπτωση οποτε δεν πιανεσαι Laughing

Εχει κανεις εμπειρια απο χειμερινα;

Ειδικα απο Crossclimate, εντυπωσεις ή ακομα και σχολια απο αλλους που τα εχουν δοκιμασει;


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
THOMASMOS (Θωμας)
Μόλις έγραψα
Μόλις έγραψα


Peugeot 306 Gti & Peugeot 308 Gt

Ένταξη: 28 Μάϊ 2015
Δημοσιεύσεις: 35
Τόπος: Κεφαλλονια

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Ιαν 2016, 19:40:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε με βρούμε φτηνες αλυσιδες μέσα στην αττική?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
papadoc (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 Rallye 2002 ,308 2020 Diesel

Ένταξη: 08 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 160
Τόπος: Χολομωντας λεμε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιαν 2016, 20:35:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και σε αυτο το χιονι ηταν οτι επρεπε τα χιονολαστιχα. Γυριζα ολο το βραδυ χωρις προβλημα, στους προποδες του Χολομωντα. Θεωρω οτι ειναι μονοδρομος για οποιον θελει να κυκλοφορησει χωρις προβλημα σε χιονι, και χωρις να βαζει - βγαζει πανια ή αλυσιδες. Μονο μειονεκτημα το κοστος που ειναι υπολογισιμο.
Υ.Γ. Οι δυο πρωτες φωτο ειναι στα πρωτα 4 χλμ της ειδικης Παλαιοχωρα. Οι αλλες δυο στο κιοσκι που εχει στην ακρη του δρομου μετα τον Αγ. Προδρομο , στην κορυφη πριν κατεβουμε για τα χωρια Γεροπλατανο, Παλαιοχωρα κλπ.

http://postimg.org/image/q01aitrv9/
http://postimg.org/image/he7ml6wdj/
http://postimg.org/image/70cq4dqh1/
http://postimg.org/image/5h1xynky9/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
RoadRunner122 (Γιάννης)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!


106RallyeS2/206XS/C4II

Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 2965
Τόπος: Δροσοπηγή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιαν 2016, 20:37:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωραίοοος Very happy
Ποιά φοράς Νικόλα;


3rioStooges-Motorsport Team
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
papadoc (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 Rallye 2002 ,308 2020 Diesel

Ένταξη: 08 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 160
Τόπος: Χολομωντας λεμε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιαν 2016, 20:41:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Sava eskimo . Στα χιονολαστιχα πιστευω οτι δεν αξιζει να δινεις πολλα λεφτα. Την ιδια δουλεια κανουν σχεδον ολα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
papadoc (Νίκος)
Μέλος
Μέλος


Peugeot 106 Rallye 2002 ,308 2020 Diesel

Ένταξη: 08 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 160
Τόπος: Χολομωντας λεμε!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 26 Ιαν 2016, 20:48:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και μια φωτο βραδυ Κυριακης, στον Αγ. Προδρομο.

http://postimg.org/image/lmwbb590p/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
stef80 (stefanos)
Δραστήριο μέλος
Δραστήριο μέλος


BMW 120i msport auto 1016

Ένταξη: 31 Ιούλ 2003
Δημοσιεύσεις: 281
Τόπος: Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 31 Ιαν 2016, 17:17:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα χιονολάστιχα ή χειμερινά, όπως θέλετε πείτε τα, κάνου πολύ καλή δουλειά όχι μόνο στο χιόνι αλλά γενικά όπτε η θερμοκρασία είναι χαμηλή.
Είχα βάλει μόνο μπροστά στο tt και στα κρύα ήταν έντονα υπερστροφικό με φοβερό μπροστινό.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Ελαστικά και Τροχοί Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Σελίδα 7 από 7

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1819s (PHP: 76% - SQL: 24%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on