PSClub - Hellas Αρχική σελίδα
Portal Home  |   Δημόσια συζήτηση  |   Αναζήτηση  |   Κατάλογος Μελών  |   Ομάδες Μελών  |   Προφίλ  |   Προσωπικά μηνύματα  |   Σύνδεση  |  Εγγραφή

Κάποιο πρόβλημα πιθανότατα στη μετάδοση

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Printable version
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 10:49:49    Θέμα δημοσίευσης: Κάποιο πρόβλημα πιθανότατα στη μετάδοση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα σας παιδιά, γράφω εδώ μιας και στα "μηχανικά" θέματα δε σκαμπάζω πολλά πράγματα. Προφανώς και το αμάξι θα το δει κάποιος ειδικός κάποια στιγμή, απλά θα ήθελα να πάρω μια πρώτη ιδέα του τι να υπολογίζω.

Έχουμε και λέμε,

πρόσφατα, παρατήρησα κάποιο θέμα (μάλλον) στη μετάδοση στο όχημα, στο σασμάν ή κάπου εκεί γύρω. Το αμάξι είναι Peugeot 206 1.4 8V (Αδεια κυκλοφορίας '07).

Όταν βάζω μπροστά το μοτέρ, ακούγεται ένας παράξενος ήχος σαν "γουργούρισμα γάτας" σε ψηλότερη συχνότητα (δε ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Αυτό γίνεται στο ρελαντί λοιπόν. Όταν μπει ταχύτητα και μέχρι να πάρει στροφές το μοτερ, είναι ακόμη πιο αισθητός. Μόλις πάρει στροφές όμως εξαφανίζεται ο ήχος. Όταν κάνω χιλιόμετρα επίσης, το φαινόμενο είναι πιο ασθενές. Πάντα υπάρχει κατά την εκκίνηση απλά εξασθενεί. Στη 2α είναι αρκετά πιο ασθενές. Στην 3η 4η 5η δεν το παρατηρώ καν, βέβαια εκεί έχει στροφές το μοτέρ και δεν είναι στις 800-1000-1200.

Μέχρι στιγμής έχω ακούσει τα εξής:

1) Οτι πρέπει να αλλάξω βαλβολίνες και θα εξαφανιστεί τελείως.
2) Οτι είναι το ρουλεμαν του σασμαν (;;;Wink και δεν είναι κάτι σοβαρό
3) Οτι χρειάζομαι δίσκο-πλατώ
4) Οτι χρειάζομαι σασμαν ολόκληρο

Αν κάποιος έχει γνώση ή εμπειρία πάνω στο θέμα και μπορεί να καταλάβει περίπου τι περιγράφω ας βοηθήσει παρακαλώ. Smile

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας και ζητώ συγγνώμη για την έλλειψη δικής μου γνώσης πάνω σε τέτοια θέματα.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
alfasud (Γιώργος)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος


Peugeot 106 R 1.6 (16V)

Ένταξη: 09 Νοέ 2011
Δημοσιεύσεις: 457

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 10:57:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα!
Διακινδυνεύω να σου πω για ρουλεμάν, αλλά καλύτερα κάνε λιγο υπομονή μέχρι να σου απαντήσουν οι... διακεκριμένοι σασμανολόγοι του club! Cool Very happy



Auto Power
"Ο ΝΟΤΗΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 11:00:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να σαι καλά φιλαράκι για την γρήγορη απάντηση. Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρό γιατί δεν είμαστε για τέτοιου είδους επισκευές στα καλά καθούμενα. Sad


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
athanas (Στεφανος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

206 1.6 16v

Ένταξη: 17 Μάϊ 2010
Δημοσιεύσεις: 1034
Τόπος: χμμμμμμμ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 11:02:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ποσα χλμ εχει το αμαξι??
οταν πατας συμπλεκτη συνεχιζει η ηχος???


Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός.
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί. 
Όποιος ξέρει και δεν ξέρει πως ξέρει, κοιμάται.
Όποιος ξέρει και ξέρει πως ξέρει, είναι σοφός.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 11:51:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικώς αν είναι ένας ήχος που σταματάει όταν πατάς συμπλέκτη και ξαναξεκινάει όταν αφήνεις συμπλέκτη τότε το πιθανότερο είναι να είναι το ρουλεμάν του πλατώ.. Δεν χρειάζεται αλλαγή εκτός αν έχεις πάρα πολλά χλμ
Αν στο κάνει πχ όταν δεν πατάς γκάζι και το αμάξι ρολλάρει με 2000 στροφές με πχ 2α (κάτι σαν γρργργργργργργργρ που ακούγεται ελάχιστα) τότε το πιθανότερο είναι να είναι ρουλεμάν σασμάν.. μπορείς επίσης να το δοκιμάσεις με 2α ρολλάροντας με πατημένο συμπλέκτη)

αν είναι αυτό καλό είναι να αλλαχθεί αφού σε χειρότερο στάδιο αρχίζει να τρώγεται το ρουλεμάν και υπάρχει περίπτωση είτε να κολλήσει και να σπάσεις καβούκι είτε να πάθεις ζημιά απο τα γρέζια

Παλαιότερα είχα 'φάει' τα πλανητικά του διαφορικού μου απο τέτοια ζημιά

Κόστος για τα 6 ρουλεμάν περίπου 120ε σε SKF +εργασία


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 12:25:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

62000km έχει το αμάξι.

Το φαινόμενο το βλέπω κατά την εκκίνηση του μοτέρ χωρίς ταχύτητα στο κιβώτο. Μόλις του δώσω στροφές όμως δεν ακούγεται. Όταν μπει ταχύτητα και πάμε για εκκίνηση, "νιαουρίζει-γουργουρίζει" πάλι και το ίδιο μόλις πάρει στροφές σταματάει.

Λέτε να είναι ρουλεμάν πλατώ;

Θα κάνω και τις υπόλοιπες δοκιμές όπως τις είπε ο φίλος reselie-206 μόλις φύγω από τη δουλειά για να έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

(Μπορώ και από τώρα να απαντήσω σε αυτά που παρέθεσε, αλλά θέλω να είμαι σχολαστικός στην περιγραφή του προβλήματος, οπότε, σενάρια και χαρτί μολύβι για καταγραφή.)


edit: Επίσης όταν κατεβάζω το συμπλέκτη σταματάει (αλλά θα το ελέγξω πάλι σχολαστικά)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Steve (30cm) (Moderator)
Άντε γεια !!!
Άντε γεια !!!
Επίσημο Μέλος

Citroen C4 (2012) 1.6 e-hdi DRAGSTER

Ένταξη: 21 Απρ 2003
Δημοσιεύσεις: 16341
Τόπος: Ψεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 00:52:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαλβολίνες έχεις αλλάξει ποτέ;



https://www.makemuesli.gr/
http://facebook.com/makemuesli
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 01:18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Steve έγραψε:
Βαλβολίνες έχεις αλλάξει ποτέ;


Not sure. Αμα τις έχουν αλλάξει σε κανα service τότε ναι. Από μόνος μου δε νομίζω.


Γενικά παρατήρησα σήμερα ότι πάνω από τις 1000 στροφές δεν ακούγεται τίποτα.

Πρόβλημα (ήχος) εντοπίζεται κατά την εκκίνηση του μοτέρ (απο σβηστό) προφανώς είτε χωρίς ταχύτητα, είτε με το συμπλέκτη κάτω.

Ο ήχος ξανακούγεται και όταν είμαι σταματημένος (πχ φανάρι) αλλά αναμένος και βάζω πρώτη να ξεκινήσω. Στις επόμενες αλλαγές επειδή ποτέ δεν έχω κάτω απο 1000 στροφές δεν ακούγεται τίποτα. Ίσως ακουστεί στη 2α αλλά και πάλι όταν είναι χαμηλές οι στροφές (κάτω από 1000)

Έκανα αυτά που είπε ο φίλος reselie-206, ρολλαριστός με 2000 και 2α φορτωμένη, τίποτα, όλα κομπλέ, ρολλαριστός με το συμπλέκτη πατημένο και 2000 στροφές στο μοτέρ πάλι τίποτα, όλα καλά.


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Gotcha (George)
Τρελλαμένο μέλος
Τρελλαμένο μέλος
Επίσημο Μέλος

F20 πετρέλης

Ένταξη: 06 Ιούν 2009
Δημοσιεύσεις: 813

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 11:59:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

αντλια νερου?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 12:02:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Gotcha έγραψε:
αντλια νερου?


Δεν έχω ιδέα. Λες να παίζει και αυτό; Από τις περιγραφές είναι πιθανό δηλαδή;


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
reselie-206 (Αστραπόγιαννος)
Έχω ξεφύγει !!!
Έχω ξεφύγει !!!
Επίσημο Μέλος

207 522 whp

Ένταξη: 14 Ιαν 2011
Δημοσιεύσεις: 1753
Τόπος: Λαμία

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 12:38:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Off topic αλλα με τον ήχο που έχεις δεν έχεις θέματα με παράθυρα κτλπ? έχω ενα φίλο με ενα μπλέ corsa (το παλιό) που είναι τίγκα σε ήχο και όλη την ώρα κυκλοφορεί με ραγισμένα παρπρίζ, ξυλωμένα λάστιχα στεγανοποίησης και σπασμένα παράθυρα Laughing


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 22 Ιαν 2015, 13:09:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

reselie-206 έγραψε:
Off topic αλλα με τον ήχο που έχεις δεν έχεις θέματα με παράθυρα κτλπ? έχω ενα φίλο με ενα μπλέ corsa (το παλιό) που είναι τίγκα σε ήχο και όλη την ώρα κυκλοφορεί με ραγισμένα παρπρίζ, ξυλωμένα λάστιχα στεγανοποίησης και σπασμένα παράθυρα Laughing


Με καλό δέσιμο στο αμάξι και μονωση, δεν έχεις κανένα πρόβλημα... Wink Απλά ο φίλος σου δε το έχει δέσει καλά. Wink

Με 160+ dB δε κουνάω ούτε παρμπρίζ, και δεν ακούς ούτε 1 μπζζζ μπζζζ από τις λαμαρίνες. Βέβεια έχουν πέσει ΛΕΦΤΑ και πατέντες στο θέμα δέσιμο-μόνωση. Wink


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
206xtreme (Vassilis)
Μέλος
Μέλος




Ένταξη: 30 Οκτ 2009
Δημοσιεύσεις: 124

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 26 Ιαν 2015, 12:11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγα από τον "ηχοσυστηματά" μου το Σάββατο, άκουσε το θόρυβο και μου είπε οτι κατά 99% προέρχεται από τον τεντωτήρα και όχι από το σασμάν και οτι δεν είναι κάτι ανυσηχητικό (απλά θα χρειαστώ 1 νούμερο μικρότερο λουρί). Δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο να περάσω από κάποιον μηχανικό για να το διαπιστώσουμε.

(Το πόστ είναι καθαρά και μόνο για την ιστορία, δεν ξέρω κατά πόσο έχει δίκιο ή άδικο μιας και -σε αυτόν τον τομέα-, δεν γνωρίζω που παν τα τέσσερα)


Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    PSClub - Hellas Αρχική σελίδα -> Μετάδοση Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Extra Development/Design by Chatasos & Sidobre

© 2002-2006 PSClub - Hellas (Πληροφορίες : info@psclub.gr)

Page generation time: 0,1923s (PHP: 83% - SQL: 17%) - SQL queries: 18 - GZIP enabled - Debug on